Προς το περιεχόμενο

Dark, Netflix


CaptainChris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 450
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την τελείωσα και εγώ. Απλά εκπληκτική. Επίσης το νέο πλήρως ελληνικό netflix είναι πολύ μπροστά πλέον από τον ανταγωνισμό στην Ελλάδα. 

Η σειρά είναι must για φίλους των ψαγμενων time travel ταινιών predestination, primer κλπ και σίγουρα δεν είναι για όλους. Εξαιρετικές γενικά ερμηνείες σε ένα από τα καλύτερα κάστινγκ που έχω δει σε σειρά. 

Μην μπερδεύεστε όμως μερικοί διότι δεν είναι απλά μία ευρωπαϊκή παραγωγή αλλά μία ευρωπαϊκή παραγωγή του netflix με τεράστιο budget. Οπότε εμείς ας αρκεστούμε σε σκουπίδια τύπου bachelor 2 και ας αφήσουμε τα όνειρα.  :(

Επεξ/σία από Rebel21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Must see και από εμένα, επιβλητική ατμόσφαιρα, με καλύτερα στοιχεία τους ηθοποιούς, τη σκηνοθεσία και φυσικά τη μουσική.

Μου θύμισε στοιχεία από Stranger Things αλλά και από Lost, ενώ σε ορισμένα σημεία η νταρκίλα των τοπίων έφερνε λίγο και στο True Detective.

Λίγο καλύτερο τέλος θα ήθελα αλλά δεν μπορούμε να τα έχουμε κι όλα σε αυτή τη ζωή από ότι φαίνεται.

Τώρα για τα παιδιά που λένε για ελληνική παραγωγή, στη συνέντευξη του στελέχους του Netflix για την ελληνική αγορά -που δημοσιεύτηκε και εδώ στο insomnia- αναφερόταν ξεκάθαρα ο στόχος της υπηρεσίας για παραγωγή ελληνικού περιεχομένου μέσα στο 2019. Οπότε ας μην αποκλείουμε τίποτα, ειδικά αν κινηθούν στα δικά τους standards και όχι σε αυτά της ελληνικής τηλεόρασης που είναι τρία δωμάτια για σκηνικά, μισός σεναριογράφος και ότι κάτσει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Trapper είπε

 

Μου θύμισε στοιχεία από Stranger Things αλλά και από Lost, ενώ σε ορισμένα σημεία η νταρκίλα των τοπίων έφερνε λίγο και στο True Detective.

 

 

και από Donnie Darko, κάργα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 12/5/2017 at 7:18 PM, najinblue3 said:

ο πρωταγωνιστης (oliver masucci) μου θυμιζει παντως mads mikkelsen  :P

το γκούγκλαρα και ..WTF..... υπάρχει ηθοποιός με αυτό το όνομα (χμ) και μοιάζει με τον ηθοποιό που παίζει τον ulrich :shock:

Επεξ/σία από McNerd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, McNerd είπε

το γκούγκλαρα και ..WTF..... υπάρχει ηθοποιός με αυτό το όνομα (χμ) και μοιάζει με τον ηθοποιό που παίζει τον ulrich :shock:

Δεν έχεις δει Hannibal βρε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τέλειωσα και γω.

Εξαιρετική σειρά.. Μεστό σενάριο και άψογη σκηνοθεσία, δεν περισσεύει τίποτα, καμία σκηνή και κανένα πλάνο δεν είναι filler.

Για μένα κάθε επεισόδιο ήταν "ουάου!τιλέρεφίλεεεεε" και στα 3-4 τελευταία επεισόδια κάθε ΣΚΗΝΗ σχεδόν μου προκαλούσε αυτή την αντίδραση γιατί έφερνε νέες αποκαλύψεις / συνειδητοποιήσεις.

Αποκορύφωμα της σεζόν σεναριακά πιστεύω ήταν το 8ο επεισόδιο, και για μένα η πιο συγκλονιστική σκηνή της σειράς, όταν

Spoiler

το 1953 ο Ulrich προσπαθώντας να αλλάξει τη ροή επιχειρεί να σκοτώσει τον Helge :shock:

(όχι καθεαυτή η σκηνή στο πώς γυρίστηκε κλπ αλλά μέσα στα συμφραζόμενά της, γιατί μας κάνει να συνειδητοποιήσουμε το mindfuck της καμπύλωσης του χωροχρόνου και πόσο εγκλωβισμένοι είναι οι ήρωες μέσα σε όλο αυτό)

Τέλος δεν σας κρύβω ότι η τελευταία σκηνή της σεζόν με απογοήτευσε, σαν να μπήκα σε άλλη σειρά ξαφνικά, είχε κάτι πιο κλισέ ας το πούμε, που δεν είναι ανάλογη της ιδιαιτερότητας των 10 επεισοδίων που έχουν προηγηθεί. Μακάρι να κάνω λάθος και να μην ξεστρατίσει το πράγμα.

On 12/13/2017 at 7:33 PM, gpgalanis said:

στο τέλος διάλεξε την εύκολη λύση. Προσωπικά απογοητεύτηκα από το τέλος.

Ακριβώς αυτό.

Και όταν το "ανοίγεις" το θέμα τόσο πολύ υπάρχει ο κίνδυνος να απλώσει σεναριακά και να γίνει σούπα. Τεσπα δεν πειράζει, ακόμα και να χαλάσει, θα χουμε να λέμε για μια εκπληκτική πρώτη σεζόν.

tl;dr  Η σειρά τα σπάει, δείτε την ΧΤΕΣ. Αλλά προσεκτικά, γιατί στις λεπτομέρειες είναι όλο το ζουμί.

 

Επεξ/σία από McNerd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα να την βλέπω και εγώ τη σειρά ύστερα από προτροπές είμαι στο 3ο επεισόδιο και μέχρι στιγμής καλά το πάει...

σίγουρα έχει επηρεαστεί από άλλες σειρές όπως λένε οι περισσότεροι όπως Lost, stragner things και twin peaks 

τώρα στο 3ο επεισόδιο που έβλεπα να πάει ο μικελ στο σχολείο ήταν copy paste από την αντίστοιχη σκηνή του Donnie Darko  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koystado είπε

 

τώρα στο 3ο επεισόδιο που έβλεπα να πάει ο μικελ στο σχολείο ήταν copy paste από την αντίστοιχη σκηνή του Donnie Darko  

Αυτό ρε φίλε! Και φοράει τη στολή του σκελετού!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Muchacho είπε

Καταπληκτική σειρά αν και κάποια στιγμή την έχασα και χρειάστηκε να ανατρέξω σε προηγούμενα επεισόδια...

Λογικό. Εγώ δυσκολεύτηκα να θυμάμαι όλα τα ονόματα, οπότε όταν άρχισαν οι αναδρομές στο παρελθόν βρήκα ένα μπλογκ που έκανε recap του κάθε επεισοδίου χωρίς να προδίδει τη συνέχεια, και διάβαζα μετά από κάθε επεισόδειο να βεβαιωθώ ότι τα χω σε σωστή σειρά στο κεφάλι μου.

Ευτυχώς δεν έπινα τίποτα βλέποντας τη σειρά, και δεν το συνιστώ, χάνονται πολλά πράγματα αν δεν συγκεντρωθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/14/2018 στις 2:14 ΜΜ, McNerd είπε

Λογικό. Εγώ δυσκολεύτηκα να θυμάμαι όλα τα ονόματα, οπότε όταν άρχισαν οι αναδρομές στο παρελθόν βρήκα ένα μπλογκ που έκανε recap του κάθε επεισοδίου χωρίς να προδίδει τη συνέχεια, και διάβαζα μετά από κάθε επεισόδειο να βεβαιωθώ ότι τα χω σε σωστή σειρά στο κεφάλι μου.

Ευτυχώς δεν έπινα τίποτα βλέποντας τη σειρά, και δεν το συνιστώ, χάνονται πολλά πράγματα αν δεν συγκεντρωθείς.

Μπορείς να μας πεις το όνομα του blog, για να το έχω για του χρόνου γιατί με τα (γερμανικά) ονόματα δεν βγάζεις άκρη. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...