Προς το περιεχόμενο

Music Production Software


Nihilist

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Πρόκειται να προχωρήσω στην αγορά αυτού εδώ Laptop Apple MacBook Pro Retina MPTT2GR/A - 15.4" (i7/16GB/512GB/AMD Pro 560 4GB /Touch Bar) - Space Gray με κύριο σκοπό την παραγωγή ηλεκτρονικής μουσικής και dub. Δεν έχω ξαναασχοληθει με το αντικείμενο αλλά πλέον έχω την οικονομική δυνατότητα και την μέγιστη διάθεση που θα μπορούσα ποτέ να έχω.

 

Οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε για αρχή τι software θα πρέπει να αγοράσω η να κατεβάσω σε περίπτωση που υπάρχει κάτι καλό ως free. Χρηματικό όριο είναι τα 1000 ευρώ για αρχή αλλά κάθε μήνα θα μπορώ να διαθέτω 1000 ευρώ για την αγορά νέων προγραμμάτων αν χρειαστεί οπότε θα ήθελα να μου προτείνετε τα πολύ βασικά για αρχή.

 

Επίσης όσον αφορά το hardware όπως pads τι θ χρειαστώ άμεσα πιστεύετε;

 

Να σημειωθεί ότι έχω πρόσβαση και στην Ευρωπαϊκή και στην αμερικανική αγορά.

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

 

EDIT: Επίσης μπορείτε να μου προτείνετε κάποιους καλους οδηγούς για να μάθω τα βασικά αρχικά και αν χρειάζομαι επιπλέον adapters λόγω type c στο mac.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου φίλε μου. Για ακουστικά τι προτείνεις (ταβάνι τα 1000 ευρώ αλλά θα προτιμούσα μέχρι 600 ευρώ);

 

Προτιμώ τα over ear αλλά αν είναι τα on ear ανώτερης ποιότητας θα πάω σε αυτά.

 

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη τη φαση δεν θα σου προτεινα να ξοδεψεις πολλα χρηματα σε ακουστικα. Sennheiser HD558, HD 25 Amperior, Beyer Dynamic DT770 Pro, Sony MDR-1 αναλογα με το budget ειναι ικανοποιητικα για αρχη. Εχω τα HD 280 Pro II για αλλη χρηση, ειναι προσιτα, σχετικα παλια αλλα ακομα ΟΚ αν θες να δοκιμασεις πιο κλασικο headset για mixing

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...