Προς το περιεχόμενο

daewoo lanos


blazar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με τοσα βρισκεις το ιδιο αυτοκινητο φιλε,ισως και με λιγοτερα αν βρεις ολοκληρο για ανταλλακτικα,και εχεις και καβαντζα για οτι αλλο βγαλει ( που θα βγαλει καθως ειναι 20ετιας σχεδον ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Φιλικό μου πρόσωπο έχει το αυτοκίνητο του τίτλου, μοντέλο 99. 

Έβγαλε βλάβη και ένας μηχανικός της γειτονιάς είπε ότι έκαψε φλάτζα και χτύπησε κύλινδρο. Της ζήτησε 500€ για αποκατάσταση. Μου φαίνεται υπερβολικό το ποσό, αν σκεφτεί κανείς την αξία του αυτοκινήτου.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει το κόστος της επισκευής και αν γνωρίζει κάποιο συνεργείο στην Αθήνα να το δει; Το αμάξι είναι στο Περιστέρι τώρα.

Συνεργείο πείτε μου με p.m. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Ευχαριστώ.

 

Τόσο κοστίζει πάνω κάτω τέτοιου είδους ζημιά , αν πας σε κάποιο γνωστό και πληρώσεις μαύρα πιθανόν να γλυτώσεις κάνα πενηντάρικο μην περιμένεις πολλά, το ότι το αυτοκίνητο σαν αξία κυμαίνεται λίγο παραπάνω από 500 είναι δυστυχώς αδιάφορο.

 

Υπάρχει εναλλακτική να πουλήσει έστω σαν ανταλλακτικά το χαλασμένο και να αγοράσει ένα καινούργιο αυτοκίνητο μεταχειρισμένο εννοώ, βάλε βέβαια μεταβίβαση τέλη έτσι και αλλιώς ένας μήνας έμεινε και όλο και κάτι θα θέλει κάνα σέρβις κάνα λάστιχο, είναι μανούρα μπέρδεμα θελει ψάξιμο (βέβαια σίγουρα θα βρει καλύτερο όχημα από λανος του 99)

 

2ο σενάριο να αγοράσει μτχ μηχανή υπάρχει αλλά και αυτό θέλει να βρει αναλογη περίπτωση μόνο μηχανή μετά υπάρχει πληρωμή εργατικά επίσης περιέχει και ρίσκο.

 

 

Υγ αν αποφασίσει να το φτιάξει καλό είναι να σιγουρευτεί οπωσδήποτε για ποιο λόγο ανέβασε θερμοκρασία και έκαψε φλατζα, έχω δει ανάλογες περιπτώσεις με αλλαγή φλατζας μπακ το μπακ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τοσα βρισκεις το ιδιο αυτοκινητο φιλε,ισως και με λιγοτερα αν βρεις ολοκληρο για ανταλλακτικα,και εχεις και καβαντζα για οτι αλλο βγαλει ( που θα βγαλει καθως ειναι 20ετιας σχεδον ) .

 

Ναι οκ, άντε και βρήκε άλλο με 500€

 

Θα αλλάξει δηλαδή η κοπέλα μόνη της το μοτέρ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζει μοτερ ο μηχανικος,αντι να αλλαξει μονο τον κυλινδρο.

Αφου θα κατεβει που θα κατεβει.

Μετα εχει ολο το αμαξι καβαντζα για ανταλλακτικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζει μοτερ ο μηχανικος,αντι να αλλαξει μονο τον κυλινδρο.
Αφου θα κατεβει που θα κατεβει.
Μετα εχει ολο το αμαξι καβαντζα για ανταλλακτικα.

 

Για ενημερωσε μας εσυ μην μας κοροιδευουν κιολας ????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τοσα βρισκεις το ιδιο αυτοκινητο φιλε,ισως και με λιγοτερα αν βρεις ολοκληρο για ανταλλακτικα,και εχεις και καβαντζα για οτι αλλο βγαλει ( που θα βγαλει καθως ειναι 20ετιας σχεδον ) .

Δεν θα θέλει όμως χαρτιά, μεταβιβάσεις κλπ; Μήπως είναι φασαρία δηλαδή, εκτός που θέλει ψάξιμο και δεν ξέρεις και τι θα πετύχεις!

 

Εγώ θα πρότεινα να το φτιάξει όπως έγραψα και πιο πάνω. Μπορεί να είναι ακριβή επισκευή σχετικά με το κόστος του αυτοκινήτου αλλά δεν μπορεί να κάνει κι αλλιώς, όλα τα άλλα μεγαλύτερο ρίσκο είναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα θέλει όμως χαρτιά, μεταβιβάσεις κλπ; Μήπως είναι φασαρία δηλαδή, εκτός που θέλει ψάξιμο και δεν ξέρεις και τι θα πετύχεις!

 

Εγώ θα πρότεινα να το φτιάξει όπως έγραψα και πιο πάνω. Μπορεί να είναι ακριβή επισκευή σχετικά με το κόστος του αυτοκινήτου αλλά δεν μπορεί να κάνει κι αλλιώς, όλα τα άλλα μεγαλύτερο ρίσκο είναι!

Αν εχει παραδοσει πινακιδες για καταστροφη θελει μονο υπευθυνη δηλωση.

Σιγουρα υπαρχει ενα ρισκο,εκτος και αν ο μαντρας ειναι αξιοπιστος και επιβεβαιωσει οτι ο νεος κινητηρας ειναι αψογος.

Εγω αν ημουν σε αυτη τη θεση αυτο θα εκανα.

Φανταζεσαι μετα απο λιγο να χτυπησει και ενα σασμαν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει παραδοσει πινακιδες για καταστροφη θελει μονο υπευθυνη δηλωση.

Σιγουρα υπαρχει ενα ρισκο,εκτος και αν ο μαντρας ειναι αξιοπιστος και επιβεβαιωσει οτι ο νεος κινητηρας ειναι αψογος.

Εγω αν ημουν σε αυτη τη θεση αυτο θα εκανα.

Φανταζεσαι μετα απο λιγο να χτυπησει και ενα σασμαν;

Εντάξει όλα πιθανά είναι, απλά επειδή είπε ότι το αυτοκίνητο είναι καλοσυντηρημένο γενικά μάλλον αξίζει η επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει όλα πιθανά είναι, απλά επειδή είπε ότι το αυτοκίνητο είναι καλοσυντηρημένο γενικά μάλλον αξίζει η επισκευή.

Καλοσυντηρημενο δεν το λες,χτυπησε ο κυλινδρος..

Απλα στεκεται καλα εξωτερικα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Φιλικό μου πρόσωπο έχει το αυτοκίνητο του τίτλου, μοντέλο 99. 

Έβγαλε βλάβη και ένας μηχανικός της γειτονιάς είπε ότι έκαψε φλάτζα και χτύπησε κύλινδρο. Της ζήτησε 500€ για αποκατάσταση. Μου φαίνεται υπερβολικό το ποσό, αν σκεφτεί κανείς την αξία του αυτοκινήτου.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει το κόστος της επισκευής και αν γνωρίζει κάποιο συνεργείο στην Αθήνα να το δει; Το αμάξι είναι στο Περιστέρι τώρα.

Συνεργείο πείτε μου με p.m. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Ευχαριστώ.

για μενα να μην κανει τιποτα.. το κλανος καιει πολυ βενζινη.. αυτος ο κινητηρας ειναι καταραμενος..

καιει και δεν παει! αλλα και οσοι ασχοληθηκαν με αναβαθμιση το μετανιωσαν γιατι το μοτερ δεν ξυπνησε.. η καταναλωση ανεβηκε κι αλλο.. και τα λεφτα τους πηγαν στα

μαστορια για μπυρονια και διπιτα!!!

με τα 75 9-10λ εντος και με τα 90 μουλαρια στα 11,5-13λ

ψαξτε αν μπαινει κινητηρας απο corsa 1.2

Με τις καλες εποχες εβαζαν απο vectra 1.6 και απο calibra 2.0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα να μην κανει τιποτα.. το κλανος καιει πολυ βενζινη.. αυτος ο κινητηρας ειναι καταραμενος..

καιει και δεν παει! αλλα και οσοι ασχοληθηκαν με αναβαθμιση το μετανιωσαν γιατι το μοτερ δεν ξυπνησε.. η καταναλωση ανεβηκε κι αλλο.. και τα λεφτα τους πηγαν στα

μαστορια για μπυρονια και διπιτα!!!

με τα 75 9-10λ εντος και με τα 90 μουλαρια στα 11,5-13λ

ψαξτε αν μπαινει κινητηρας απο corsa 1.2

Με τις καλες εποχες εβαζαν απο vectra 1.6 και απο calibra 2.0

Το μονο καλο ειναι οτι εχει φθηνα ανταλλακτικα,σερβις και δεν χαλαει ευκολα κατι. Κοντα στα 300.000 του πατερα μου.Μονο δισκο πλατω αλλαξε . Πριν 4-5 χρονια ειχαμε παει διακοπες. 600ΚΜ προορισμος και μετα απο 450Κμ περιπου ζεσταθηκαν τα φρενα και δεν επιαναν.Ευτηχως ακινητοποιηθηκε το αμαξι με κατεβασματα ταχυτητας και πολυ λιγο χειροφρενο.

 

Για μεσα στην πολη και 300KM το πολύ ειναι ενα ΟΚ αμαξι. Για ταξιδια απλα μακρια.Ουτε ασφαλεια,ουτε ABS,ουτε καν αεροσακο οδηγου.(Ενω σε αλλες χωρες της Ε.Ε ειχανε ABS,AC,2SRS και κινητηρες 1500-1600cc)

 

Αν καψει φλαντζα,κοπει ιμαντας κτλ. απλα το πουλατε για ανταλλακτικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...