Προς το περιεχόμενο

Συσκευες ( tvbox - tablets κλπ ) που παιζουν απροβληματιστα Netflix


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρει κάποιος μήπως κάποιο app το οποίο να ενισχύει τον ήχο στο netflix γιατί όσα δοκίμασα δεν έκαναν τίποτα. Μόνο για το netflix. Για media player,  για άλλη χρήση  αναπαραγωγή mp3 κτλ  δεν με ενδιαφέρει.

Ο ήχος που βγάζει το box δεν είναι και τόσο καλός και κυρίως σε μερικές σειρές και ταινίες χαμηλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 805
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ειδική εφαρμογή που να κάνει ενίσχυση μονο στο netflix δεν υπάρχει, γιατί ειναι θέμα λειτουργικού ή του ιδιου του προγράμματος.

Π.χ. το vlc ή το kodi εχουν δικό τους sound booster.

Ποια ειναι η συνδεσμολογία σου για τον ήχο; Απο που παιρνεις σήμα, με τι καλωδιο και δινεις που;

Στρέψου στο μεσο αναπαραγωγής ήχου,εκτος αν εχεις αλλο box να κανεις ιδια συνδεσμολογία και μετα να στραφείς στο μεσο αναπραγωγης ήχου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Όπως το λες είναι. Δίνω στη τηλεόραση μέσω hdmi και από εκεί σε δικανάναλο ενισχυτή μέσω rca. Με τον ενισχυτή ρυθμίζω τον ήχο όπως θέλω. Έλεγα μήπως έδινα στη τηλεόραση ένα  boost αλλά βλέπω ότι δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισο να καταλάβω. Απο το box δίνεις έξοδο εικόνας/ηχου με hdmi ΠΡΟΣ την τηλεοραση ΚΑΙ μετά ΑΠΟ την τηλεόραση "παιρνεις" τον ήχο μεσω rca και τον οδηγείς σε ενσιχυτή/ηχεία, κλπ, ΣΩΣΤΑ;

Υποθέτω επισης οτι αν μείνεις με το hdmi και ήχο απο την τηλεοραση και αφαιρέσεις τα rca/ενισχυτή/κλπ o ηχος στην tv εχει κανονικό level (οσο σηκώνουν τα ηχεία της tv)

Αν στα παραπάνω έπεσα μέσα, τοτε το προβλημα δεν ειναι στο netflix ή box αλλά στη διάταξη ΜΕΤΑ το hdmi, δηλαδη μετατροπή rca, ενισχυτής, κλπ. Επισης boo ster οπως θέλεις δεν θα βρεις.

Φοκίμασε κάτι αλλο.Αν το box εχει έξοδο av με τη μορφή jack 3,5mm (αυτή η καινουργια) κουμπωσε ακουστικά και δες αν εχεις ήχο. Αν ναι,  οδηγησε τον ήχο απευθειας απο εκει προς τον ενισχυτη και οχι μεσω τηλεόραση (που το κυκλωμα της σίγουρα ρίχνει τον ήχο). Εναλλακτικά αν ο ενισχυτης και το box εχουν οπτική ινα, κάνε τις αντιστοιχες δοκιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά κατάλαβες.

Για να γίνω κατανοητός Γενικότερα το netflix βγάζει χαμηλότερη ισχύ σήματος πχ από την εφαρμογή της ERT Web TV.

Με τον ενισχυτή που έχω έναν Tangent   κάνω ότι θέλω. Δεν έχει βέβαια optical κτλ.  Και από την τηλεόραση ο ήχος δεν είναι και τόσο χαμηλός αλλά δεν είναι όπως και των άλλων επίγειων τηλεοπτικών προγραμμάτων. 

Έλεγα όμως μήπως υπάρχει κάποιο application  booster ή equalizer να το διορθώναμε.

Με ψάξιμο στο playstore δεν βρήκα κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τηλεόραση χρησιμοποιεί αλλο module για τον αρχικό ήχο απο το επιγειο τηλεοπτικό σήμα και άλλο για τις εισόδους/εξόδους.

Δοκίμασε και το αλλο που σου ειπα για το jack.

Εννοείται ειμαστε καρα-offtopic απο το θεμα της συζητησης.

Επεξ/σία από isay
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βλέπεις διαφορά από κανάλι σε κανάλι. Εκείνο το High TV σε ξεκουφαίνει αν και είναι κακής ποιότητας.

Θα μπορούσα να συνδέσω ένα παροπλισμένο equalizer στον ενισχυτή και θα τον διαμόρφωνα τον ήχο όπως ήθελα  αλλά εδώ λέμε να περιορίζουμε τις συσκευές και όχι να προσθέτουμε.

Οπότε είμαι εντάξει.

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις απόψεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το viper4android είναι η κορυφαία για ήχο.

νομίζω υπάρχει στο store αν και πολλοί αναφέρουν ότι για να δουλέψει πρέπει να την κατεβάσεις από αλλού, πχ xda.

Αν σου δουλέψει θα πάθεις πλάκα.

Εμένα στο ενα bοx δουλεύει και στο άλλο όχι.

 

(off topic) ψάχνω κουπόνι για παραγγελία 230€ απο geargearbest

Στείλτε πμ με κουπόνι, ευχαριστώ

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, χθες έκανα εγκατάσταση (μέσω usb) του NETFLIX αλλά νομίζω ότι έχω επιλέξει λάθος έκδοση. Ο λόγος που το λέω αυτό είναι γιατί, κατά το άνοιγμα, στην κεντρική σελίδα ενώ φαίνεται να μου το εμφανίζει σωστά, δεν με αφήνει να κατέβω στην σελίδα. Αν δείτε την φώτο που έχω επισυνάψει κάτω απο την μεγάλη εικόνα του "ΙΚΑΡΟΣ"  έχει και άλλες τις οποίες δεν με αφήνει να τις δω, δεν με αφήνει δηλαδή να κατέβω είτε με τα βελάκια, είτε με το ποντίκι του τηλεκοντρόλ. Επέλεξα την έκδοση που έχω κυκλώσει στην φωτογραφία. 

29920521_10156260233498399_384764976_n.jpg

netflix.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κύλιση είναι ένα θέμα σε αυτά τα boxes. Εγώ το έχω λύσει με ένα mini πληκτρολόγιο αλλά και αυτό θέλει λεφτά.

Δοκιμάσε να βάλεις ένα ασύρματο ποντίκι να δεις πως ανταποκρίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@SakisLeft

H εκδοση που εχεις ειναι η κλασσική που μπαινει σε κινητα, tablets και γενικά android συσκυες που ΔΕΝ εχουν android tv version. Σε αυτες το scroll γινεται με το δάχτυλο στην οθόνη, οποτε η λύση ειναι ενα ποντικάκι. Εναλλακτικά πέρασε την android tv version που δουλευει ολη με το ασυρματο τηλεχειριστηριο (σαν σε μια τηλεοραση με netflix)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, isay είπε

@SakisLeft

H εκδοση που εχεις ειναι η κλασσική που μπαινει σε κινητα, tablets και γενικά android συσκυες που ΔΕΝ εχουν android tv version. Σε αυτες το scroll γινεται με το δάχτυλο στην οθόνη, οποτε η λύση ειναι ενα ποντικάκι. Εναλλακτικά πέρασε την android tv version που δουλευει ολη με το ασυρματο τηλεχειριστηριο (σαν σε μια τηλεοραση με netflix)

Η android Tv version είναι αυτή με το λευκό λογότυπο ; Θα μπορεί να παίξει κανονικά στο box γιατί δεν του έχω αλλάξει την Rom. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, louben είπε

Παιδια καποια προταση για tv box  με εμφαση ομως στο δορυφορικο κομματι υπαρχει;

Υπάρχει η σειρά Κ pro της Mecool (Κi Kii & Kiii). Είναι υβριδικά , έχουν δηλαδή τις δυνατότητες που έχουν τα υπόλοιπα κουτάκια συν επιγειο και δυρυφορικό tuner. Μάλιστα μέχρι 30/4 παίζουν στο BG σε αρκετά λογικές τιμές και Priority DM . Το λέω επειδή έχω πάρει το Κii πριν 2μιση μήνες και κοίταζα τις τιμές από τα Χριστούγεννα. Ωστόσο εγώ χρησιμοποιώ μόνο το tv tuner (digea) και HD Netflix μια χαρά (για να μην είμαστε και τελείως εκτός θέματος). Ίσως κάποιος φορουμίτης που χρησιμοποιεί το sat tuner μπορεί να σου πει περισσότερα. Αν ψάχνεις κάτι τέτοιο να ξέρεις ότι θα χρειαστεί πιθανότατα να κάνεις κάποια μόντα - επέμβαση για την ψύξη του. Κατά τα άλλα είναι αξιοπρεπές κουτί (πάντα με το δείγμα 2 μηνών μόνο χρήσης)

Επεξ/σία από kronos73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.

Η ιστορια ειναι η εξης.

Εχω δορυφορικη κεραια με 4 lnbs και δεκτη dreambox,. Τον τελευταιο χρονο ο δεκτης τα εχει ψιλοφτυσει και πιανει μονο εναν δορυφορο και αν.

Αλαξα lnbs αλλα τα ιδια.

Τελος παντων αποφασισα να αλλαξω δεκτη.

Κοιταζα κατι τετοιο

https://www.skroutz.gr/s/5897062/VU-Zero.html#reviews

αλλα απο οτι ειδα τα καλα mecool ξεπερνουν την τιμη αυτη (που ειχα βαλει και ταβανι).

Επιπλεον με προβληματισε και το θεμα της ψυξης οποτε οποιος συμφορουμιτης ασχολειται με τα δορυφορικα (εγω πλεον οχι) ας δωσει τα φωτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...