Προς το περιεχόμενο

Συσκευες ( tvbox - tablets κλπ ) που παιζουν απροβληματιστα Netflix


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, apotsi είπε

Τί είναι το camel ?

http://camelcamelcamel.com/

edit: Με προλαβε ο makfil :-)

Τιμη να βαλεις αναλογως το ιστορικο που βλεπεις στο διαγραμμα και το ποτε θελεις να το παρεις.
Στο συγκεκριμενο, αν βιαζεσαι, βαλτο 25 λιρες, αν δεν βιαζεσαι βαλε 20-21 λιρες.

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 805
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χθες παρακολούθησα μια τυχαία ταινία μέσω της εφαρμογής netflix της τηλεόρασης. Παλαιότερη εφαρμογή που παίζει με τους ελληνικούς υπότιτλους με την νέα κωδικοποίηση. Παρακολούθησα και ένα τμήμα μέσω της εφαρμογής που έχω βάλει στο beelink ultimate gt1. Η ταινία για μένα που έχω και κάποιες απαιτήσεις ήταν μη παρακολουθήσημη από το κουτί αυτό στην συγκεκριμένη τηλεόραση.

Δεν υπάρχει σύγκριση πέρα από τον ήχο για αυτούς που έχουν ενισχυτές dolby digital κτλ Yπήρχε ξεχείλωμα της εικόνας. Πιθανόν να μπορούσα να κάνω κάποια διόρθωση μέσα από το menu της τηλεόρασης αφού κάποια πλάνα κόβονταν δεξιά αριστερά πάνω κάτω.. Τα σκοτεινά σημεία ίσα που διακρίνονταν και γενικώς υπήρχε μια θολούρα. Υπήρχαν σπασίματα στην εικόνα και εμφανιζόταν και ένα πέπλο πάνω από την εικόνα κατά την διάρκεια της ροής.. Η σύνδεση είναι VDSL 50 και το wifi στα 5ghz από το ίδιο router. Δεν θα το αναλύσω περισσότερο αλλά αν θέλετε μη εγκεκριμένο android αποκλειστικά για netflix καλύτερα να το ξεχάσετε. Εκτός αν προορίζεται για τηλεόραση άντε μέχρι 26 ίντσες.

Βάζω τέσσερεις φωτογραφίες  για να δείτε το ξεχείλωμα της εικόνας. Φυσικά δεν αποτυπώνετε η ροή της ταινίας αλλά και οι λεπτομέρειες. Θα έπρεπε να  ασχοληθώ ώρες και ή να μαγνητοσκοπήσω πλάνα από την ροή και να τα ανεβάσω για να πειστούν κάποιοι ότι  οι περισσότερες αξιολογήσεις για το netflix για αυτά τα κουτιά είναι μούφες.

Εκτός αν κάτι δεν κάνω εγώ καλά.

Εδώ οι φώτο. Οι φώτο με τις μπάρες είναι του official netflix application

 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mr.Vox είπε

Χθες παρακολούθησα μια τυχαία ταινία μέσω της εφαρμογής netflix της τηλεόρασης. Παλαιότερη εφαρμογή που παίζει με τους ελληνικούς υπότιτλους με την νέα κωδικοποίηση. Παρακολούθησα και ένα τμήμα μέσω της εφαρμογής που έχω βάλει στο beelink ultimate gt1. Η ταινία για μένα που έχω και κάποιες απαιτήσεις ήταν μη παρακολουθήσημη από το κουτί αυτό στην συγκεκριμένη τηλεόραση.

Δεν υπάρχει σύγκριση πέρα από τον ήχο για αυτούς που έχουν ενισχυτές dolby digital κτλ Yπήρχε ξεχείλωμα της εικόνας. Πιθανόν να μπορούσα να κάνω κάποια διόρθωση μέσα από το menu της τηλεόρασης αφού κάποια πλάνα κόβονταν δεξιά αριστερά πάνω κάτω.. Τα σκοτεινά σημεία ίσα που διακρίνονταν και γενικώς υπήρχε μια θολούρα. Υπήρχαν σπασίματα στην εικόνα και εμφανιζόταν και ένα πέπλο πάνω από την εικόνα κατά την διάρκεια της ροής.. Η σύνδεση είναι VDSL 50 και το wifi στα 5ghz από το ίδιο router. Δεν θα το αναλύσω περισσότερο αλλά αν θέλετε μη εγκεκριμένο android αποκλειστικά για netflix καλύτερα να το ξεχάσετε. Εκτός αν προορίζεται για τηλεόραση άντε μέχρι 26 ίντσες.

Βάζω τέσσερεις φωτογραφίες  για να δείτε το ξεχείλωμα της εικόνας. Φυσικά δεν αποτυπώνετε η ροή της ταινίας αλλά και οι λεπτομέρειες. Θα έπρεπε να  ασχοληθώ ώρες και ή να μαγνητοσκοπήσω πλάνα από την ροή και να τα ανεβάσω για να πειστούν κάποιοι ότι  οι περισσότερες αξιολογήσεις για το netflix για αυτά τα κουτιά είναι μούφες.

Εκτός αν κάτι δεν κάνω εγώ καλά.

Εδώ οι φώτο. Οι φώτο με τις μπάρες είναι του official netflix application

Μάλλον κάτι δεν έχεις ρυθμίσει καλά στο aspect / zoom της τηλεόρασης.

Κοίτα τις ρυθμίσεις της εικόνας στην τηλεόρασή σου. Χάνεις πληροφορία στα πλάγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για την ποιότητα, αλλά το ξεχείλωμα προφανώς οφείλεται σε ρυθμίσεις ή της tv ή του box. Εγώ έχω ένα φθηνιάρικο tvbox των 20€ από ebay και οι αναλογίες της εικόνας είναι σωστές. Στην αρχή που το έβαλα το κάδρο ήταν ποιο μικρό αλλά το ρύθμισα μέσα από το tvbox και η αναλογίες ρυθμίστηκαν από την tv ώστε να είναι 16:9 και όχι auto ή stretch, fill κλπ.

Η ποιότητα όμως της εικόνας είναι χαμηλότερη από αυτή της smart tv με το official app καθώς δεν παίζει fullhd αλλά sd. Δε με πειράζει όμως γιατί το έχω σε μικρή tv και εκεί βλέπω συνήθως σειρές. Αν θέλεις official netflix με πλήρη ανάλυση θα πας σε roku, firetv, nvidia shield,ή κάποιο άλλο εγκεκριμένο box που πρέπει να τρέχει android tv λειτουργικό και όχι το απλό android.

Δες ένα καλό άρθρο εδώ -> https://androidpcreview.com/netflix-hd-android-tv-box/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νάταν μόνο αυτό το πρόβλημα! To box είναι εντάξει ρυθμισμένο με τις αναλογίες γιατί βλέπω άλλες ταινίες από εκεί στην τηλεόραση. Απλά τα αναφέρω για αυτούς που θέλουν κουτί να παίζει out of the box. Τα ξέρω αυτά που λες. 

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Νάταν μόνο αυτό το πρόβλημα! To box είναι εντάξει ρυθμισμένο με τις αναλογίες γιατί βλέπω άλλες ταινίες από εκεί στην τηλεόραση. Απλά τα αναφέρω για αυτούς που θέλουν κουτί να παίζει out of the box. Τα ξέρω αυτά που λες. 

Δοκιμάστηκε και η ρύθμιση aspect ratio μέσω της τηλεόρασης και τουλάχιστον στην συγκεκριμένη ταινία  «Το κορίτσι που εξαφανίστηκε» (Gone Girl) δεν είναι εφικτή.

Ή το κόβει πολύ, ή το κάνει απαράδεκτό 4:3, ή το πάρα ξεχειλώνει.

Θα το δω πάλι και σε άλλο κουτί και σε άλλη τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο εμενα. εχω ενα tv box t96 mars εχω βαλει την εφαρμογη του netflix και παιζει μια χαρα.

σκεφτομαι να αγορασω καποιο στικακι hdmi που να παιζει εως υψηλη αναληση netflix μια και στο tv box η εφαρμογη εχει ενα θεμα με τον χειρισμο στο κοντρολ και απο οσο εχω ψαξει δεν υπαρχει λυση.

μπορει καποιος να μου πρωτινει καποιες λυσεις τετοιες???

ευχαριστω πολυ και καλη χρονια σε ολους μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αναβάθμιση σε Android 9 το netflix app δεν παίζει μέσω WiFi (ούτε κάν συνδέεται), ενώ απο  mobile internet θέλει clear cache/delete storage για να επανέρθει. Φαίνετε ότι το πρόβλημα υπάρχει και σε άλλες συσκευές με Android 9:

-- netflix_not_working_since_90_updatenetflix_not_working_since_90_update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@villasg

 

 σε δυο xiaomi mi a2 lite. H ίδια έκδοση της εφαρμογής του netflix (6.20.1 build 51) παίζει στο ίδιο WLAN/LAN  σε άλλη συσκευή με  Andrdoid 7.x χωρίς κανένα πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικοινώνησα και με Netflix support σήμερα, τους έδειξα το πρόβλημα για το οποίο δεν φαίνετε να έχουν κάποια λύση (το ψάχνουν αλλά δεν έχουν κάποιο timeframe για κάποιο fix), προσωρινά δουλεύει μόνο με mobile internet (4G) όπως είπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ, αλλα αυτα τα ποστ για τα προβληματα του app σε κινητα, δεν εχουν σχεση με αυτο το νημα οπου συζητουνται οι συσκευες που παιζουν Απροβληματιστα.

Ειτε πρεπει να πανε σε αλλο νημα, ειτε να ανοιχτει καινουργιο σχετικο με αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nek4d

Απροβλημάτιστα έπαιζα με Netflix app σε κινητά/tablet με Android (εώς και Android 8.1) και με casting σε Chromecast (1/2). Το ανέφερα εδώ (ενημερωτικά) μιας και το να βλέπει κάποιος Netflix μέσω Android device (και  μέσω Wifi) δεν είναι άσχετο με το θέμα του topic.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...