Προς το περιεχόμενο

Συσκευες ( tvbox - tablets κλπ ) που παιζουν απροβληματιστα Netflix


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, mr.Vox είπε

Τυγχαίνει και τα έχω και τα δύο.

Το beelink το θεωρώ απαράδεκτο αφού κάθε λίγο και λιγάκι θέλει ρυθμίσεις. Έχει και πολλά σπασίματα στην εικόνα στο KODI.

Το δε wifi είναι απαράδεκτο στα 2,4. Στα 2 μέτρα και αποσυνδέεται. Αν έχεις router στα 5 δεν υπάρχει θέμα. Δεν το λέω εγώ αλλά και πολλοί άλλοι χρήστες στα διάφορα forum.

To Χ96 αν και πιο αδύναμο είναι πιο σταθερό. Δεν εμφανίζει τα σπασίματα στο παίξιμο των ταινιών αλλά και στο Netflix. 

Η προεγκατεσταμένη εφαρμογή του Netflix και στα δύο είναι παλιά οπότε πρέπει να κατεβάσεις νεότερη όχι από το google play store αλλά από αλλού γιατί το Netfix

δεν έχει δώσει πιστοποίηση στις συσκευές. Γενικά αυτά τα κουτιά το netflix το παίζουν με μια "θολούρα" για να μην μπούμε σε περισσότερες αναλύσεις. Επίσης οι εφαρμογή χρειάζεται ποντίκι για να λειτουργήσει 100% σωστά.

Προσωπικά δεν θα ξανά ασχοληθώ με τέτοια κουτιά για το Netflix.

Στην θέση σου θα κοίταζα για κάποια νεότερα μοντέλα πιο καινούργια τα οποία όμως και αυτά, τα περισσότερα, δεν υποστηρίζουν επίσημα την εφαρμογή Netflix. Μνήμη 2G οπωςσήποτε.

Απαλλάχθηκα μόνο όταν άλλαξα τηλεόραση. Πήρα μια TurboX 32 full στα 159 ευρώ με πενταετή εγγύηση και το Πλαίσιο δίπλα στο σπίτι αν χρειαστώ κάτι.

Για mediaplayer για καμιά ταινία και άλλα καλά είναι τα κουτιά.

Προσπαθω να γλυτωσω την αγορα καινουργιας τηλεορασης προς το παρον τουλαχιστον.

Το θελω καθαρα για το netflix και οχι για αλλες εφαρμογες.

Αρα να παω στο OEM X96 MINI που ειναι πιο οικονομικο?

Μπορει να καταργηθει ομως η εφαρμογη του Netflix απο τα tv box?

Επισης εγω που θα το εχω ενσυρματο δεν θα ειναι καλυτερο απο πλευρας buffering?

 

Επεξ/σία από placebo217
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 805
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, placebo217 είπε

Προσπαθω να γλυτωσω την αγορα καινουργιας τηλεορασης προς το παρον τουλαχιστον.

Το θελω καθαρα για το netflix και οχι για αλλες εφαρμογες.

Αρα να παω στο OEM X96 MINI που ειναι πιο οικονομικο?

Μπορει να καταργηθει ομως η εφαρμογη του Netflix απο τα tv box?

Επισης εγω που θα το εχω ενσυρματο δεν θα ειναι καλυτερο απο πλευρας buffering?

Έχω το συγκεκριμένο κανά εξάμηνο τώρα (22€ από ebay). Το ασύρματο του είναι αρκετά καλό αλλά αν έχεις δυνατότητα για lan ακόμα καλύτερα. Συμπεριφέρεται μια χαρά στις λειτουργίες του και έχει ένα παλιό netflix εγκατεστημένο. Εγώ κατέβασα το apk από την 6 κάτι έκδοση και το έστησα με τον apk installer που έχει το μποξάκι. Θέλει υποχρεωτκά ποντίκι γιατί δεν δουλεύει καθόλου στην νέα έκδοση το τηλεκοντρόλ. Εγώ πήρα αυτό (αλλά δες και αυτό ) από ebay στα 10€ περίπου και το χειρίζομαι με αυτό (κουνάς το κοντρόλ και κουνιέται βελάκι στην οθόνη). Έχει voice control και υπέρυθρες, οπότε προγραμματίζεις το power για να ανοίγει το μποξάκι γιατί αλλιώς θέλει να το ανοίγεις με το δικό του τηλεκοντρόλ. Να ξέρεις ότι σε όλα τα tv box το neflix σε χαμηλότερη ανάλυση γιατί τα αναγνωρίζει σαν tablets. Δεν είναι κακό στην 32άρα που το έχω αλλά για μεγαλύτερες οθόνες θα να είναι εμφανής η διαφορά. Η μόνη περίπτωση να ανοίξει 4Κ είναι η συσκευή να φοράει Android TV OS και όχι το απλό android και αυτές οι συσκευές δεν είναι πολλές...

Αναφορά σε κείμενο

Ο isay έχει οδηγό για το mecool που μπορεί να πάρει android tv os από xda developments οπότε θα πάρει και την φουλ έκδοση του netflix για 4Κ (με το άσπρο εικονίδιο, όχι το μαύρο).

Σε προηγούμενη σελίδα αναφέρθηκε το roku που το είχε το amazon σε προσφορά. Αυτό παίρνει την πλήρη έκδοση του nf και βγαίνει από Αγγλία στα 37€ (είχε κουπόνι -5€ και το τσίμπησα) και το περιμένω. Επίσης το amazon fire tv επίσης είναι πολύ καλό και μπορείς να βάλεις και kodi με side load αλλά και τα δύο έχουν μόνο ασύρματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το είχα ψάξει. Δεν ήταν διαθέσιμο σε κανένα μαγαζί στο skroutz εκτός από αυτό που αναφέρω.

Άλλα γράφουν και αν τους πάρεις τηλέφωνο λένε άλλα. Ή σου λένε έλα από εδώ και όταν πας λένε Κατόπιν παραγγελίας.

Μπορεί να έχουν αλλάξει τα πράγματα όμως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, micos000 είπε

Να ξέρεις ότι σε όλα τα tv box το neflix σε χαμηλότερη ανάλυση γιατί τα αναγνωρίζει σαν tablets. Δεν είναι κακό στην 32άρα που το έχω αλλά για μεγαλύτερες οθόνες θα να είναι εμφανής η διαφορά.

Παιδιά ισχύει αυτό? Είχα την εντύπωση ότι τα TV Boxes δεν παίζουν καθόλου Netflix σε καμία ανάλυση.

Όταν λέει ότι παίζουν σε χαμηλότερη ανάλυση  π.χ σε 720 παίζουν?

Authorized media boxes (mi box, roku κλπ) χρειαζόμαστε μόνο για αναλύσεις 1080 και 4Κ?

Επίσης ο apotsi πιο πάνω κάτι ανέφερε για  Netflix μέσω kodi 18.1. Το έχει δοκιμάσει κανένας σε μηχανάκια που δεν είναι συμβατά με το Netflix να μας πεί εντυπώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια αλλη πολυ συνηθισμενη και βολικη χρηση του Roku ειναι να διαλεγεις απο το κινητο οτι θελεις στο youtube και να το βλεπεις με ενα πατημα επιτοπου στην TV σου.

Φιλη με ηχομπαρα το τιμαει ετσι και για μουσικη.

Επεξ/σία από nek4d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχει ηχομπάρα και θέλει μόνο μουσική γιατί δε συνδέει το κινητό με την ηχομπάρα με bluetooth και δεσμεύει και την τηλεόραση; Εκτός κι αν θέλει να βλέπει και τα κλιπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎25‎/‎03‎/‎2019 στις 1:39 ΠΜ, micos000 είπε

Μόνο για συνδρομητικά είναι το roku.

και για youtube  , αλλα εχει και αρκετα free ,ενα alternative που εχω κατεβασει ειναι το horror  movies24  (καπως ετσι λεγεται)       που εχει κατι ανεξαρτητες παραγωγες βεβαια χωρις ελλ.υποτιτλους

4 λεπτά πριν, npil είπε

και για youtube  , αλλα εχει και αρκετα free ,ενα alternative που εχω κατεβασει ειναι το horror  movies24  (καπως ετσι λεγεται)       που εχει κατι ανεξαρτητες παραγωγες βεβαια χωρις ελλ.υποτιτλους

https://channelstore.roku.com/en-gb/details/82478/247horror

https://channelstore.roku.com/en-gb/details/260040/free-horror-channel

 

Επεξ/σία από npil
etsi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Ενδιαφέρομαι κ γω να πάρω συντόμως ένα boxάκι, και διαβάζοντας όλα τα threads εδώ, κάνοντας μια σούμα κατάλαβα τα εξής. (Επίσης να πω ότι ενδιαφέρομαι και εγώ να έχει netflix fhd καθώς και kodi κλπ και διάφορα άλλα apps). Παρακάτω θα αναφέρομαι συνέχεια στο netflix, για να μην το γράφω κάθε φορά

  1. Το netflix από τον Αύγουστο έχει banάρει όλα τα κινέζικα tv box, στα οποία δεν υπάρχει Google widevine level 1 (DRM). Συνεπώς τα Beeling Gt1 Ultimate και H96+ Pro που είχα βάλει στο μάτι, δεν θα παίξουνε με τίποτα ότι και να κάνεις (flash rom, kernel, root) ακόμα και αν κατεβάσεις το μαύρο - κόκκινο netflix εκτός google playstore.
     
  2. Κάτι άλλο παίζει με 2ο περιορισμό με το DHCP αλλά δεν το πολύ κατάλαβα αυτό, αν και δεν πολυσηζητήθηκε άρα δεν πρέπει να είναι ιδιαίτερο πρόβλημα (για 4Κ δεν ενδιαφέρομαι, δν ξέρω αν επηρεάζει εκεί)
     
  3. Το μόνο κινεζομποξάκι (εκτός του xiaomi) που μπορούσε να τρέξει το κανονικό άσπρο- κόκκινο netflix σε 1080p, είναι η σειρά Mecool M8S  Pro L ή W, βάζοντας ένα patchάκι που έστειλε η εταιρεία σε ένα παλικάρι πιο πριν σε email. Αλλά όμως τους τελευταίους μήνες από τι κατάλαβα, πάλι δεν λειτουργεί, και μέχρι τώρα δεν υπάρχει δυνατότητα να το ξαναλειτουργήσεις. Αν μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει αυτό!
    Επίσης είχαν βγει και κάτι roms να φλασάρεις μέσω ενός forum, to freaktab, που σε βοηθούσε να το κάνεις install, αλλά αυτό ήταν στις αρχές απ ότι κατάλαβα. Από τότε που έστειλε το patch η εταιρία απλά το έκανες install στην vanilla rom και μετά κατέβαζες το app και ήσουν μια χαρά.
     
  4. Αυτά τα οποία θα σου δουλέψουν σίγουρα είναι 
    - Roku express : δεν κατεβάζει app, αλλά βλέπεις μόνο κανάλια και συνδρομητικά (ωστόσο για καθαρά χρήση netflix είναι ότι πρέπει) /άρα όχι για μένα
    - Amazon fire: ότι κάνει το Roku αλλά παίζει και προγραμματάκια (δεν κατάλαβα αν είναι android και μπορείς να κατεβάζεις playstore διάφορα) / άρα νομίζω πάλι όχι για μένα
    -
    Chromecast: πρέπει να χεις και κινητό μαζί και χει περιορισμένα supported πράγματα που κάνεις cast / το κατέχω ήδη και ξέρω να το χειρίζομαι αλλά πάλι δεν κάνει ότι ακριβώς θέλω, καθώς επίσης το μετακινώ συνέχεια και πρέπει κάθε φορά να κάνω setup απ την αρχή τα δίκτυα
    - Nvidia shield: κάνει τα πάντα όλα (δεν ξέρω αν είναι android), αλλά είναι αρκετά ακριβό, 150+ 
    - Xiaomi Mi Box: αυτό φαίνεται να είναι το ιδανικό που θέλω, αλλά τα specs του είναι για κλάματα + ότι δεν έχει εξωτερικά slots (usb, card support, ethernet κλπ)  και διαβάζοντας παράπονα, αν το φορτώσεις αρκετά θα αρχίσει να κολλάει το σύμπαν /άρα πάλι δεν μου κάνει
     
  5. Ειπώθηκε ότι βγήκε το νέο Beelink GT1-A Amlogic S912 Android TV OS 3GB/32GB, το οποίο είναι αρκετά πρόσφατο, δεν έχει τεσταριστεί καλά αλλά αναφέρει το ίδιο καθώς και οι λίγοι χρήστες στα σχόλια ότι περνάει το DRM 1 και παίζει μια χαρά. Και σαν specs είναι αρκετά μάχημο, οπότε αν ισχύει όντως μάλλον αυτή είναι η λύση μου!

 

Νομίζω πως πάνω κάτω τα συνόψισα όλα όσα ειπώθηκαν περιληπτικά, φυσικά τα έστειλα για να με διορθώσει ή να με επιβεβαιώσει όποιος έχει την καλοσύνη, για να μπορέσω και εγώ αλλά και άλλοι που θα το δουν τώρα, να κατασταλάξουν λίγο πιο εύκολα.

Όπως είπα, για τις απαιτήσεις μου (netflix, kodi, γενικά διάφορα apps ή games από gplaystore) αλλά και καλά specs ώστε να μπορεί να τα σηκώνει και να μην σου κάνει lag spikes, σπασίματα, buffering, αυτή τη στιγμή φαίνεται να είναι αυτό που είπα στο .5, καθώς το Mecool δεν έχει επιβεβαιώσει κάποιος πρόσφατα ότι παίζει με τις τελευταίες αλλαγές
Ή πιστεύετε ότι το xiaomi παρά τα low specs μπορεί να ανταπεξέλθει?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πολύ και με συγχωρείτε για το σεντόνι, αλλά πιστεύω θα ξεκαθαρίσει κάπως το μπάχαλο με κινεζιές vs netflix 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...