Προς το περιεχόμενο

Συσκευες ( tvbox - tablets κλπ ) που παιζουν απροβληματιστα Netflix


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/3/2019 στις 2:22 ΜΜ, mr.Vox είπε

Το  Beelink Gt1 Ultimate παίζει με τους γνωστούς περιορισμούς  αν και δεν στο συνιστώ σαν box

Ποιους περιορισμούς; Ότι δεν μπορεί να τρέξει σε fhd εννοείς έτσι;
Γιατί δεν θα το πρότεινες; Είμαι πολύ κοντά στο να παραγγείλω το GT1-A που ανέφερα και παραπάνω, στο οποίο  διάβασα τελευταία και πολλά αάλλα σχόλια ότι είναι L1 όντως και λειτουργεί άψογα, επίσης τα spec του είναι πολύ καλά και επίσης το 2017 το Gt1 ultimate βγήκε στα top 3 best

Επεξ/σία από SerMark
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 805
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν παίζει Netflix HD  dolby digital . Έχει σπασίματα στην εικόνα. ίσως επειδή δεν διαθέτει auto frame rating.

Δε είναι μόνο το HD αλλά και η εικόνα έχει μια θολούρα στις σκοτεινές λήψεις και εμφανίζεται ένα «πέπλο»

Το WiFi είναι προβληματικό στα 2,4 ακόμα και στο ίδιο δωμάτιο. Στο kodi επίσης παρατηρούνται σπασίματα στην εικόνα.

Διορθώνεται αυτό αλλά με πολλαπλές ρυθμίζεις. Αυτή είναι η άποψη μου για το συγκεκριμένο κουτί.

Δεν νοείται να μιλάμε για 4Κ  εικόνα και για stereo ήχο. Αν δεν το δεις να παίζει μην προχωράς στην αγορά του.

Μην ξεχνάς ότι τα πολλά θετικά σχόλια είναι από τους κουπονάδες.

 

GT1-A.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/3/2019 στις 12:18 ΠΜ, yiankap είπε

Επίσης ο apotsi πιο πάνω κάτι ανέφερε για  Netflix μέσω kodi 18.1. Το έχει δοκιμάσει κανένας σε μηχανάκια που δεν είναι συμβατά με το Netflix να μας πεί εντυπώσεις?

Λοιπόν... έχω ευχάριστα νέα. Σε "blacklisted" device που είναι πλέοπν το MeCool M8S Pro W, κατάφερα να παίξω κανονικά Netflix σε 720p (σε μερικές περιπτώσεις και σε 1080p) μέσω CoreELEC + Netflix Addon. Θα πρέπει η εγκατάσταση να γίνει σε SD card οπωσδήπωτε, γιατί όσο και να προσπάθησα να το κάνω με USB, δεν τα κατάφερα.

Στις 26/3/2019 στις 2:14 ΜΜ, SerMark είπε


 

  1. Το μόνο κινεζομποξάκι (εκτός του xiaomi) που μπορούσε να τρέξει το κανονικό άσπρο- κόκκινο netflix σε 1080p, είναι η σειρά Mecool M8S  Pro L ή W, βάζοντας ένα patchάκι που έστειλε η εταιρεία σε ένα παλικάρι πιο πριν σε email. Αλλά όμως τους τελευταίους μήνες από τι κατάλαβα, πάλι δεν λειτουργεί, και μέχρι τώρα δεν υπάρχει δυνατότητα να το ξαναλειτουργήσεις. Αν μπορεί κάποιος να μου το επιβεβαιώσει αυτό!
    Επίσης είχαν βγει και κάτι roms να φλασάρεις μέσω ενός forum, to freaktab, που σε βοηθούσε να το κάνεις install, αλλά αυτό ήταν στις αρχές απ ότι κατάλαβα. Από τότε που έστειλε το patch η εταιρία απλά το έκανες install στην vanilla rom και μετά κατέβαζες το app και ήσουν μια χαρά.

Μπορείς να το κάνεις όπως γράφω και παραπάνω, αν έχεις το μηχανάκι ήδη. Πράγματι, έχει σταματήσει να λειτουργεί η κανονική εφαρμογή NETFLIX. Δούλεψε για λίγο με το patch που είχαν βγάλει, αλλά σταμάτησε. Τώρα... CoreELEC και Netflix Addon. Εύκολο ήταν σχετικά. Αφού το κατάφερα εγώ... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα την αναβαθμιση το mibox παει πολυ καλυτερα, δεν θελει επανεκκινηση οταν μενει ωρα κλειστο κλπ

επειδη πηρα και το roku για το εξοχικο το σεταρα σημερα ολα οκ, αλλα πως κλεινει ρε παιδια? πως μπαινει standby?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gsa1967 είπε

μετα την αναβαθμιση το mibox παει πολυ καλυτερα, δεν θελει επανεκκινηση οταν μενει ωρα κλειστο κλπ

επειδη πηρα και το roku για το εξοχικο το σεταρα σημερα ολα οκ, αλλα πως κλεινει ρε παιδια? πως μπαινει standby?

Σβηνει η tv σβηνει κι αυτο ( αν το συνδεσεις με usb απο την TV). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2019 στις 2:33 ΜΜ, apotsi είπε

Λοιπόν... έχω ευχάριστα νέα. Σε "blacklisted" device που είναι πλέοπν το MeCool M8S Pro W, κατάφερα να παίξω κανονικά Netflix σε 720p (σε μερικές περιπτώσεις και σε 1080p) μέσω CoreELEC + Netflix Addon. Θα πρέπει η εγκατάσταση να γίνει σε SD card οπωσδήπωτε, γιατί όσο και να προσπάθησα να το κάνω με USB, δεν τα κατάφερα.

Μπορείς να το κάνεις όπως γράφω και παραπάνω, αν έχεις το μηχανάκι ήδη. Πράγματι, έχει σταματήσει να λειτουργεί η κανονική εφαρμογή NETFLIX. Δούλεψε για λίγο με το patch που είχαν βγάλει, αλλά σταμάτησε. Τώρα... CoreELEC και Netflix Addon. Εύκολο ήταν σχετικά. Αφού το κατάφερα εγώ... 

Δεν σ έπαιζε συνέχεια σε 1080p? Δηλαδή πότε στο έβγαζε πότε όχι?
Επίσης δεν έχω ιδέα τι είναι το coreelec, από τι είδα στα γρήγορα είναι κάτι που αφορά το kodi, αλλά δεν έχω νιώσει ακόμα τι ακριβώς είναι και σε τι χρειάζεται. Απλά το netflix addon στο kodi δεν θα κάνει δουλειά? Χρειάζεται αυτό ώστε να μπορέσει να το λειτουργήσει?
Ευχαριστώ φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, SerMark είπε

Δεν σ έπαιζε συνέχεια σε 1080p? Δηλαδή πότε στο έβγαζε πότε όχι?
Επίσης δεν έχω ιδέα τι είναι το coreelec, από τι είδα στα γρήγορα είναι κάτι που αφορά το kodi, αλλά δεν έχω νιώσει ακόμα τι ακριβώς είναι και σε τι χρειάζεται. Απλά το netflix addon στο kodi δεν θα κάνει δουλειά? Χρειάζεται αυτό ώστε να μπορέσει να το λειτουργήσει?
Ευχαριστώ φίλε!

Το core elec είναι μια ειδκά προσαρμοσμένη έκδοση του linux κομμένη και ραμμένη για να τρέχει kodi σε διαδεδομένες συσκευές που βασίζονται σε amlogic επεξεργαστές.

Είναι στην ουσία ο μικρός αδερφός των open elec και libre elec τα οποία πάλι είναι φτιαγμένα για να τρέχουν το kodi, απλά υποστηρίζουν περισσότερες συσκευές π.χ. intel/amd pc, raspberry, odroid, κτλ.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, micos000 είπε

Το core elec είναι μια ειδκά προσαρμοσμένη έκδοση του linux κομμένη και ραμμένη για να τρέχει kodi σε διαδεδομένες συσκευές που βασίζονται σε amlogic επεξεργαστές.

Είναι στην ουσία ο μικρός αδερφός των open elec και libre elec τα οποία πάλι είναι φτιαγμένα για να τρέχουν το kodi, απλά υποστηρίζουν περισσότερες συσκευές π.χ. intel/amd pc, raspberry, odroid, κτλ.

Δηλαδή είναι σαν να flashάρεις μια "custom" rom ας πούμε? Η οποία είναι optimized για το kodi? Χωρίς αυτό δηλαδή, με vanilla rom των box θα χει θεματάκια?
Ευχαριστώ για την υπομονή στις ερωτήσεις, ετοιμάζομαι να πάρω σύντομα και τα ψάχνω όλα από τώρα για να ξέρω τι να προσέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/3/2019 στις 7:54 ΜΜ, SerMark είπε

Δεν σ έπαιζε συνέχεια σε 1080p? Δηλαδή πότε στο έβγαζε πότε όχι?
Επίσης δεν έχω ιδέα τι είναι το coreelec, από τι είδα στα γρήγορα είναι κάτι που αφορά το kodi, αλλά δεν έχω νιώσει ακόμα τι ακριβώς είναι και σε τι χρειάζεται. Απλά το netflix addon στο kodi δεν θα κάνει δουλειά? Χρειάζεται αυτό ώστε να μπορέσει να το λειτουργήσει?
Ευχαριστώ φίλε!

Είναι στην ουσία ένα ελαφρύ λειτουργικό, σαν linuxάκι που τρέχει μόνο kodi. Αν τρέξεις το kodi μέσα από το android και βάλεις εκεί το netflix addon, πάλι δεν παίζει, γιατί παίρνει τα αναγνωριστικά από το google android λειτουργικό και πάλι δεν παίζει, γιατί είναι blacklisted η συσκευή. Ενώ ξεκινώντας κατευθείαν με CoreELEC δεν φορτώνει android, οπότε το Netflix Addon λειτουργεί κανονικά.

Στις 30/3/2019 στις 2:49 ΠΜ, SerMark είπε

Δηλαδή είναι σαν να flashάρεις μια "custom" rom ας πούμε? Η οποία είναι optimized για το kodi? Χωρίς αυτό δηλαδή, με vanilla rom των box θα χει θεματάκια?
Ευχαριστώ για την υπομονή στις ερωτήσεις, ετοιμάζομαι να πάρω σύντομα και τα ψάχνω όλα από τώρα για να ξέρω τι να προσέξω.

Δεν χρειάζεται να την φλασάρεις. Μπορείς να την βάλεις απλά σε μιά microSD κάρτα και να κάνεις boot όποια θες, όποτε θες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2019 στις 9:11 ΠΜ, apotsi είπε

Είναι στην ουσία ένα ελαφρύ λειτουργικό, σαν linuxάκι που τρέχει μόνο kodi. Αν τρέξεις το kodi μέσα από το android και βάλεις εκεί το netflix addon, πάλι δεν παίζει, γιατί παίρνει τα αναγνωριστικά από το google android λειτουργικό και πάλι δεν παίζει, γιατί είναι blacklisted η συσκευή. Ενώ ξεκινώντας κατευθείαν με CoreELEC δεν φορτώνει android, οπότε το Netflix Addon λειτουργεί κανονικά.

Δεν χρειάζεται να την φλασάρεις. Μπορείς να την βάλεις απλά σε μιά microSD κάρτα και να κάνεις boot όποια θες, όποτε θες.

Ααα τέλεια, τώρα κατάλαβα. Ενδιαφέρον. Και τρέχει πιο smooth το kodi έτσι, ποια τα πλεονεκτήματα για να το βάλεις αυτό? Γενικά θέλω να χρησιμοποιώ και άλλα πράγματα το box αλλά αν θέλω να τρέξω kodi, μπορώ να κάνω όποτε θέλω μέσω κάποια επιλογής boot από coreelec που θα έχω μέσα στη microSD και να κάνω κύριος την δουλειά μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, SerMark είπε

Ααα τέλεια, τώρα κατάλαβα. Ενδιαφέρον. Και τρέχει πιο smooth το kodi έτσι, ποια τα πλεονεκτήματα για να το βάλεις αυτό? Γενικά θέλω να χρησιμοποιώ και άλλα πράγματα το box αλλά αν θέλω να τρέξω kodi, μπορώ να κάνω όποτε θέλω μέσω κάποια επιλογής boot από coreelec που θα έχω μέσα στη microSD και να κάνω κύριος την δουλειά μου?

Ακριβώς... Πολύ πιό smooth και έχεις και την επιλογή του Netflix Addon, σε περίπτωση που είναι blacklisted το boxάκι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, apotsi είπε

Ακριβώς... Πολύ πιό smooth και έχεις και την επιλογή του Netflix Addon, σε περίπτωση που είναι blacklisted το boxάκι σου.

Ωραία κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ!!

Συγνώμη για τα offtipics, ένα τελευταίο. Ανέφερες σε μερικές περιπτώσεις παίζει σει 1080p. Δηλαδή δεν είναι στανταράκι αυτό?

Επίσης, η SD γίνεται απλά ένα bootable device, και δεν μπορείς να την χρησιμοποιείς για κάτι άλλο, όταν δεν θα τρέχεις το coreelec αλλά το κανονικό vanilla rom του box?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SerMark είπε

Ωραία κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ!!

Συγνώμη για τα offtipics, ένα τελευταίο. Ανέφερες σε μερικές περιπτώσεις παίζει σει 1080p. Δηλαδή δεν είναι στανταράκι αυτό?

Επίσης, η SD γίνεται απλά ένα bootable device, και δεν μπορείς να την χρησιμοποιείς για κάτι άλλο, όταν δεν θα τρέχεις το coreelec αλλά το κανονικό vanilla rom του box?

Εννοώ ότι παίζει 1080p αλλά η εικόνα μερικές φορές lag-άρει και δεν συμβαδίζει με τον ήχο. Δεν είναι τόσο δυνατό το box-άκι μας. Αλλά αν κατεβάσεις στις ρυθμίσεις του Netflix Addon στο InputStream (αν το θυμάμαι καλά), στα 720p, τότε παίζει κανονικότατα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, apotsi είπε

Εννοώ ότι παίζει 1080p αλλά η εικόνα μερικές φορές lag-άρει και δεν συμβαδίζει με τον ήχο. Δεν είναι τόσο δυνατό το box-άκι μας. Αλλά αν κατεβάσεις στις ρυθμίσεις του Netflix Addon στο InputStream (αν το θυμάμαι καλά), στα 720p, τότε παίζει κανονικότατα.

Έγινε, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
Θα το δοκιμάσω και γω με το που μ έρθει το φρέσκο μποξάκι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...