Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia ανακοίνωσε την κάρτα γραφικών TITAN V “Volta”


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά λέτε δηλαδή να το είπε κυριολεκτικά ο άνθρωπος ?

Εγώ πολύ κυριολεκτικά το διάβασα. Αυτό που σου διαφεύγει είναι ότι σε θέματα τεχνολογίας αιχμής, η ανάλυση επιπέδου λαϊκής-καφενείου "τόσο έχει το κιλό" είναι απλά αστεία.

 

Προφανώς και το κάθε τσιπ μεμονωμένα και εν κενό έχει πολύ χαμηλότερο κόστος-τιμή απ'το τελικό προϊόν, δεν είναι καινούριο αυτό. Αλλά χάνεις τον ελέφαντα έτσι, που είναι το κόστος έρευνας-ανάπτυξης και υλοποίησης.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει σαφώς υψηλό περιθώριο κέρδους η nvidia, μιλάμε για επαγγελματικές κάρτες με χαμηλούς όγκους παραγωγής. Τα ίδια κάνει και η AMD και είναι λογικό, επαγγελματικά εργαλεία είναι, όχι παιχνιδοκάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δείχνεις ότι κάτι γνωρίζεις περί της διαδικασίας.... Η τιμή του wafer αναφέρεσαι στο καθαρό πυρίτιο ή τυπωμένο? Γιατί στην μεν πρώτη περίπτωση μου φαίνεται κάπως ακριβό, στη δε 2η κάπως τσάμπα...

 

To waffer έτοιμο πρός "παραγωγή" για την TSMC ( κόστος πρώτης ύλης δηλαδή, όχι με το κόστος παραγωγής της TSMC ).

 

Έχουν ακριβύνει πολύ τα waffer πλέον γιατί υπάρχει μεγάλη ζήτηση, πιο αυστηρές προδιαγραφές ποιότητας για τις μικρές μεθόδους ολοκλήρωσης και ξέροντας και τα yields που είναι χαμηλά όσον αφορά την παραγωγή HPC chips, έκαναν και αυτοί τις αντίστοιχες αυξήσεις με τους παραγωγούς memory ICs ( βλέπε τιμές DDR4 πρίν και μετά )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

".., η ανάλυση επιπέδου λαϊκής-καφενείου "τόσο έχει το κιλό" είναι απλά αστεία."

 

Χαχαχ... μα σου λεω 3ε κανει και το πουλανε 3000 ,,αχ τους κεραταδες....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάθε καινούριο εργοστάσιο που είναι ΝΕΑΣ τεχνολογίας π.χ. 12αρι στοιχίζει 4 ή 5+ δις $

 

για να κάνει απόσβεση ο κατασκευαστής (TSMC χρησιμοποιώντας μέθοδο 10/12/14nm FinFET+) πρέπει να χρεώνει ΧΡΥΣΑ τα τσιπάκια που κατασκευάζει κατόπιν παραγγελίας. Οταν θέλουμε chips 10/12/14nm τότε ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ γιατί η κάθε NVIDIA ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΕΙ τον "εργοστασιάρχη" που θέλει να αποσβέσει το ΤΕΡΑΣΤΙΟ κόστος του εργοστασίου και να βγάλει και κέρδος.

 

Για παράδειγμα η AMD τους RYZEN τους φτιάχνει σε σύγχρονο εργοστάσιο και τους πληρώνει ΑΚΡΙΒΑ. Αντιθέτως τους 8πυρηνους ΑΜ3+ που πουλάει ακόμη και σήμερα τους φτιάχνει σε "ΑΡΧΑΙΑ"  εργοστάσια 28νμ και της στοιχίζουν λιγότερο από μια καραμέλα έκαστος γιατί τα εργοστάσια αυτά ΗΔΗ έχουν βγάλει τα λεφτά τους και τα κέρδη τους και δουλεύουν για φθηνά τσιπάκια όσο υπάρχει ζήτηση μέχρι να αποσυρθουν.

 

ΥΓ1

Η SAMSUNG , INTEL έχουν in-house παραγωγή οι υπόλοιποι γνωστοί και άγνωστοι πάνε έξω και τα σκάνε στον "εργοστασιάρχη" λέγε με  TSMC και 2-3 άλλοι. Το κόστος των υλικών είναι ελάχιστο κλάσμα αλλά οι επενδύσεις που κάνουν για τις νέες τεχνολογίες είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ και απαιτούν & ΛΕΦΤΑ & ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ & ΠΑΤΕΝΤΕΣ για να μην σε τρέχουν στα δικαστήρια οι ανταγωνιστές για αντιγραφή.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel, Matrox, Google, Arm κ.α τώρα αν ειναι πολλές είναι σχετικό εσύ το είπες εγώ είπα απλά ότι υπάρχουν.

 

 

Ένα μικρο PCB είναι με ένα τσιπ στο κέντρο και μερικούς πυκνωτές αντιστάσεις κτλ κολλάνε και ένα κομμάτι αλουμίνιο απο πάνω με ένα πλαστικό φαν δίπλα και τέλος παίζει να λέω και πολλά

 

Το θέμα δεν ειναι η κατασκευή το θέμα είναι η πατέντα και ο σχεδιασμός του τσιπ.

 

Αυτό ειναι κυρίως η nvidia σχεδιαστής GPU δεν κατασκευάζει (και τις δικές τις ακόμη με ανάθεση της κάνει)

 

Οι κατασκευαστές καρτών ειναι πχ η Asus,Zontac,MSI κτλ

 

 

Επακριβώς κανένας δεν ξέρει πόσο είναι και τέλος το τεράστιο είναι σχετικό τεράστιο ως προς τι;

 

Τέλος το κόστος μετριέται σε μισθούς και ώρες εργασίες (καθώς και λογαριασμοί ρεύματος κτλ) απο την στιγμή που δεν κάνανε επιπλέον προσλήψεις (νέους επιστήμονες κτλ) πάει να πει ότι το κόστος είναι το ίδιο πάνω κάτω με πέρσι ή πρόπερσι.

 

Το κόστος διαφήμισης είναι επίσης τεράστιο και δεν το ανέφερα (άλλος ένας λόγος να πληρώνεις για αέρα κοπανιστό)

 

 

 

Το κάνει όταν δίνει σε εταιρίες σαν την asus κτλ άδεια να κατασκευάζουν κάρτες και να τις πουλάνε για λογαριασμό τους...

 

 

 

Η Matrox υπάρχει ακόμη η 3DFX απλά είναι κομμάτι της nvidia και η ATI κομμάτι της AMD.

 

Δεν είναι τυχαίο αλλά για άλλους λόγους.. ο σούπερ καπιταλισμός οδηγεί σε σούπερ μονοπώλια.

 

στη λεξη ασχετοσυνη εχει διπλα το ονομα σου... να το προσεξεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel, Matrox, Google, Arm κ.α τώρα αν ειναι πολλές είναι σχετικό εσύ το είπες εγώ είπα απλά ότι υπάρχουν.

 

 

Ένα μικρο PCB είναι με ένα τσιπ στο κέντρο και μερικούς πυκνωτές αντιστάσεις κτλ κολλάνε και ένα κομμάτι αλουμίνιο απο πάνω με ένα πλαστικό φαν δίπλα και τέλος παίζει να λέω και πολλά

 

Το θέμα δεν ειναι η κατασκευή το θέμα είναι η πατέντα και ο σχεδιασμός του τσιπ.

 

Αυτό ειναι κυρίως η nvidia σχεδιαστής GPU δεν κατασκευάζει (και τις δικές τις ακόμη με ανάθεση της κάνει)

 

Οι κατασκευαστές καρτών ειναι πχ η Asus,Zontac,MSI κτλ

 

 

Επακριβώς κανένας δεν ξέρει πόσο είναι και τέλος το τεράστιο είναι σχετικό τεράστιο ως προς τι;

 

Τέλος το κόστος μετριέται σε μισθούς και ώρες εργασίες (καθώς και λογαριασμοί ρεύματος κτλ) απο την στιγμή που δεν κάνανε επιπλέον προσλήψεις (νέους επιστήμονες κτλ) πάει να πει ότι το κόστος είναι το ίδιο πάνω κάτω με πέρσι ή πρόπερσι.

 

Το κόστος διαφήμισης είναι επίσης τεράστιο και δεν το ανέφερα (άλλος ένας λόγος να πληρώνεις για αέρα κοπανιστό)

 

 

 

Το κάνει όταν δίνει σε εταιρίες σαν την asus κτλ άδεια να κατασκευάζουν κάρτες και να τις πουλάνε για λογαριασμό τους...

 

 

 

Η Matrox υπάρχει ακόμη η 3DFX απλά είναι κομμάτι της nvidia και η ATI κομμάτι της AMD.

 

Δεν είναι τυχαίο αλλά για άλλους λόγους.. ο σούπερ καπιταλισμός οδηγεί σε σούπερ μονοπώλια.

 

Επειδή το διάβασμα ποτέ δεν έβλαψε, slide 9 στο παρακάτω: https://www.icknowledge.com/news/Technology%20and%20Cost%20Trends%20at%20Advanced%20Nodes%20-%20Revised.pdf  

 

Το κόστος δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω. Είναι το κόστος του εξοπλισμού για ένα νέο technology node (χαμηλότερα νανόμετρα), ο οποίος εξοπλισμός θα πάει μάλιστα στράφι (well, όχι ακριβώς, θα χρησιμοποιείται για λιγότερο απαιτητικά chip tapeouts) όταν η τεχνολογία προχωρήσει σε νέο technology node.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες άλλες υπάρχουν στο κομμάτι gpu εκτός από AMD και NVDIA?

 

Το κόστος είναι φρουφρου και αρώματα? Και η κατασκευή τις Volta είναι στα 30 δολάρια περίπου?

Μου φαίνεται εξωπραγματική αυτή η δήλωση που κάνετε... Αν ήταν το κόστος 30 δολάρια δεν νομίζω να μην υπήρχε ανταγωνισμός από Κινεζικές κατασκευαστικές.

Αυτό που ξέρω προσωπικά είναι ότι το κόστος έρευνας και κατασκευής και εξοπλισμού είναι τεράστιο όπως τεράστιοι είναι.Και οι μισθοί όσων δουλεύουν εκεί και το promotion.

 

Παρόλα αυτά δεν μου αρέσει να είμαι απόλυτος... Αν μπορεί κάποιος να βγάλει το κόστος 30 δολάρια τις Volta να το πει και σε μένα πώς και σε άλλους κατασκευαστές ώστε να την πουλάνε 300 ευρό και να αγοράζουν όλοι από αυτούς.

 

Δεν είναι τυχαίο που AMD NVIDIA παίζουν μπάλα μόνοι τους είναι μια επικίνδυνη αγορά με μεγάλο κόστος παραγωγής... όπως έχουν μάθει με το άσχημο τρόπο οι 3DFX. ATI . MATROX κτλ κτλ που φουνταραν από το χρέος.

 

Η 3DFX φούνταρε γιατί άνοιξε δικά της εργοστάσια και πήγε να φάει μονοπώλειο όλη την αγορά.

Φυσικά το σύστημα την ξέρασε.

 

Μην ξεχνάτε ότι η nVidia και η AMD είναι fabless. Πατέντες και σχέδια επεξεργαστών φτιάχνουν μόνο.

 

Όπως είχε πει και ο CEO της nVidia..."είμαστε μια εταιρεία software".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσε δεν υπάρχει λόγος επιθετικότητας εκτός και αν είσαι σε περίοδο.

Μπορείς να πεις την άποψή σου χωρίς να προσβάλεις τους άλλους.

 

Στο θέμα μας ...η 3DFX προφανώς και από κακές επιλογές φουνταρε και είχε και χρέη έτσι ξέρω εγώ. Η ΑΤΙ όλοι ξέρουν ότι εξαγοράστηκε από AMD γιατί δεν τράβαγε.

Αυτή είναι η γνώμη μου δεν χρειάζεται να συμφωνούν όλοι.

Αν υπάρχουν γεγονότα και λινκ πολύ ευχαρίστως να αλλάξω γνωμη.

"επιθετικότητα"; μάλιστα , να υποθέσω liberal και political correct οπαδός; σωστά,η ΑΤΙ δεν τράβαγε για αυτό οι βλάκες της NVIDIA έδωσαν πάνω απο 2 δις $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη φαση αλλα γιατι lol, εδω η 1080ti ειναι overkill

Όχι δα, 

 

Αν σε ενδιαφέρει το 4k gaming η 1080ti δεν σε καλύπτει. Ειδικά αν θες smooth experience 60fps.

 

Με τις Volta θα αρχίσει να τσουλάει το 4k.

 

Υ.Γ

 

Η ανάλυση του Insomnia τσακίζει κόκαλα πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"επιθετικότητα"; μάλιστα , να υποθέσω liberal και political correct οπαδός; σωστά,η ΑΤΙ δεν τράβαγε για αυτό οι βλάκες της NVIDIA έδωσαν πάνω απο 2 δις $

 

Της amd οι βλακες  εννοεις...

Και ναι τελικα βλακες αποδειχτηκαν γιατι με αυτη τους την κινηση βαλτωσαν και δεν μπορουσαν να φτιαξουν cpu με τιποτα τοσα χρονια αφου τα 2 δις θα μπορουσαν να τα ριξουν εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...