Προς το περιεχόμενο

Στο 59% των mobile συσκευών της Apple βρίσκεται το iOS 11


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην σελίδα υποστήριξης του App Store, η κατασκευάστρια του iPhone δημοσιοποίησε σε τι ποσοστό χρησιμοποιείται κάθε έκδοση του λειτουργικού της συστήματος από τις ενεργές φορητές συσκευές της.

Σύμφωνα με τα νούμερα που έδωσε στη δημοσιότητα, το 59% των φορητών συσκευών της εταιρείας “τρέχουν” τη τελευταία έκδοση του λειτουργικού της συστήματος iOS 11, ποσοστό που είναι 7% αυξημένο σε σύγκριση με το ποσοστό του περασμένου μήνα που ήταν 52%.

 

Το 33% των συσκευών iPhone, iPad και iPod touch συνεχίζει να “τρέχει” το iOS 10 ενώ ένα 8% των συσκευών τρέχει παλαιότερη έκδοση του mobile λειτουργικού συστήματος της εταιρείας από την έκδοση iOS 10.

 

Η “υϊοθέτηση” του iOS 11 ήταν πιο αργή από αυτή του iOS 10 σύμφωνα με τα επίσημα στατιστικά από το App Store, με το 54% των χρηστών να κατεβάζουν το update αμέσως μετά τη διάθεση του. Αν θέλετε να συγκρίνετε, το iOS 11 βρισκόταν μόλις στο 52% το Νοέμβριο, ενάμιση μήνα περίπου μετά το λανσάρισμα του. Αν και η Apple έχει διαθέσει αρκετές αναβαθμίσεις του λειτουργικού, δεν φαίνεται να έχει επηρεαστεί θετικά ο ρυθμός εγκατάστασης, παρόλο που ορισμένα από αυτά τα updates προορίζονταν για να αντιμετωπίσουν σημαντικά bugs του λειτουργικού συστήματος.

 

Η Apple πρόσφατα διέθεσε την έκδοση iOS 11.2, τη δεύτερη μεγάλη αναβάθμιση για το νέο της mobile OS, το οποίο θα έφερνε και την υπηρεσία Apple Pay Cash στις ΗΠΑ. Το update κυκλοφόρησε για να λύσει ένα πρόβλημα με την ημερομηνία που προκαλούσε crashes στις 2 Δεκεμβρίου. Το αποτέλεσμα ήταν η υπηρεσία Apple Pay Cash να μην ήταν διαθέσιμη αρχικά αλλά λανσαρίστηκε μόλις πριν από λίγες μέρες.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: Tweaktown
Link.png Site: Macrumors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εαν και δεν με απασχολει καθολου το ολο θεμα iphone  , το καμαρωνω διοτι ποτε ανακοινωθηκε και ποτε εγινε σε τοσο μεγαλο ποσοστο , ουτε που το καταλαβαμε , ειδικοτερα εαν αναλογιστης το ποσοστο android 8 :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την αναβάθμιση σε 11.2 πολλά τα άσχημα σε iPhone 6s Plus αλλά και σε Air2. Πχ παγώματα στην οθόνη αλλά και τραγική απόκριση του touchscreen και + στο iPad δυσκολεύεται στην περιστροφή οθόνης. Βέβαια όχι στο επίπεδο των Android συσκευών που έχω (s6 edge+) αλλά για iOS με προβληματίζει και ελπίζω να φτιαχτεί στο επόμενο βήμα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την αναβάθμιση σε 11.2 πολλά τα άσχημα σε iPhone 6s Plus αλλά και σε Air2. Πχ παγώματα στην οθόνη αλλά και τραγική απόκριση του touchscreen και + στο iPad δυσκολεύεται στην περιστροφή οθόνης. Βέβαια όχι στο επίπεδο των Android συσκευών που έχω (s6 edge+) αλλά για iOS με προβληματίζει και ελπίζω να φτιαχτεί στο επόμενο βήμα.....

 


Τα ίδια κ εγώ κ να σου πω το εξής. Δεν θα φτιαχτεί. Έχω στην ντουλάπα iPhone 4s κ iPad 3 κ τα 2 με τελευταία έκδοση iOS κ σέρνονται ενώ από hardware είναι σαν καινούργια. Η μπαταρία στο iPad κρατάει ακόμα ώρες άνετα κ είναι 4 ετών. Δεν την ενδιαφέρει την αππλε κ φαίνεται σε πολλά. Με 6s είμαι τώρα κ δεν ξέρω Αμα κάνω αναβάθμιση. Θα περιμένω να δουν τι θα πουν κ άλλοι αλλά δεν μπορώ να ρημάξω από τώρα ένα κινητό το οποίο δεν το έχω ούτε χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε μια καθαρή αναβάθμιση! Αν κάνατε πάντα σκέτο update και υπάρχουν αρχεία 2 ή και 3ων λειτουργικών συστημάτων λογικό να σέρνεται... η 11.2 πάει σφαίρα σε clean installed iPhone 5s!...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην συγκρίνετε το android με το ios , δεν φταίει η google που οι κατασκευαστές δεν κάθονται να επενδύσουν σε κινητό του εξαμήνου σε νεο android.

δεν είναι δυνατόν να επιτευχθεί για τόσο πολλές συσκευές αυτό το πράγμα όταν η apple έχει να το κάνει για 5-6 συσκευές και μόνο !  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μωρε εχει χαρη το νταβατζιλίκι που ασκεί η apple και κατήργησε την δυνατότητα να επιστρέψει κάποιος σε 10.3 (και σου τα ζαλίζει συνέχεια να αναβαθμίσεις σε κάτι που οι ενημερώσεις αφορούν νεότερα μοντέλα) αλλιώς θα σου έλεγα εγω τι ποσοστά θα είχει το 11.2. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το δικό μου το 6s το άφησα στο ios 9 και είναι ακόμα lightning fast.

Ποτέ δεν έκανα αναβαθμίσεις έτσι για να τις κάνω. Και ειδικά τα τελευταία χρόνια τίποτα το σπουδαιότερο δεν υπήρχε στις επόμενες εκδόσεις για να αφήσω το smoothness ενός λογισμικού που φτιάχτηκε επάνω στο iPhone 6s.

 

Είμαι 50-50 στο να πιστέψω τις θεωρίες συνωμοσίας που λένε ότι τα καινούργια λογισμικά έχουν κομμάτια κώδικα που κάνουν επίτηδες τα παλιότερα κινητά να υπολειτουργούν για να σε εξωθήσουν σε αγορά του νέου κινητού. Όχι μόνο για την apple προφανώς. Αλλά αφού μου δίνει το δικαίωμα να έχω το λογισμικό που θέλω και δεν μου επιβάλει τις αλλαγές (αυτό έλειπε), δεν διαμαρτύρομαι.

 

Οπότε είμαι περήφανο κομμάτι του 8%, και όσο αφορά τον συνδυασμό 6s και ios9, νομίζω ότι είναι ό,τι πιο άρτιο και μπροστά για την εποχή του σε ταχύτητα έχει βγάλει η apple.

 

Το iPad Air 2 που έχω είναι άλλου παπά ευαγγέλιο μιας και εκεί είμαι διατεθειμένος να θυσιάσω το smoothness του λογισμικού για να έχω περισσότερες επιλογές, αφού δεν ψάχνω τόσο την ταχύτητα στο λογισμικό του tablet. Αλλά δεν είναι σε καμία περίπτωση το ίδιο tablet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντε μια καθαρή αναβάθμιση! Αν κάνατε πάντα σκέτο update και υπάρχουν αρχεία 2 ή και 3ων λειτουργικών συστημάτων λογικό να σέρνεται... η 11.2 πάει σφαίρα σε clean installed iPhone 5s!...

 

Και από θέμα μπαταρίας ; Γιατί σκέφτομαι πολύ καιρό τώρα να κάνω την αναβάθμιση στο 5ς αλλά φοβάμαι μην γίνει ακόμα πιο τραγική η διάρκεια της μπαταρίας του .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναβάθμιση σε iOS 11 ΜΟΝΟΝ από iPhone7 και επάνω και iPad 5 του 2017 και επάνω.

Όλα τα προηγούμενα σέρνονται.

Δυστυχώς το  iOS 11 φαίνεται να είναι τα Vista της Apple

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«τα iphone ειναι τα πιο γρηγορα δε παθαινουν τιποτα ποτε δε εχεις ποτε προβληματα ειναι τελεια ειναι σουπερ για αυτο εσκασα 1000 € και θα το εχω για παντα» .2 χρονια μετα οο εκανα update κ σερνεται δε κινειται τιποτα κ το φορτιζω 3 φορες την ημερα γιατι εχει την χειροτερη μπαταρια απο ολα τα κινητα. δε μπορω να βαλω κατι γιατι ζητα update . σταματησα να πιανω emails γιατι το intune της εταιριας θελει το 11.2

 

σας λυπαααμαι τοσο πολυ

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...