Προς το περιεχόμενο

ECC και Non-ecc ram. Tι διαφορα εχουν;


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Οπως λεει και ο τιτλος, ποια η διαφορα των δυο αυτων πρακτικα; Ειδα στο google πολλα κατεβατα, αλλα πρακτικα ποια ειναι η διαφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ECC πιάνει τυχόν bits της μνήμης που έχουν αλλάξει από παρεμβολές (δλδ από 0 έγινε 1 ή το ανάποδο) και τα διορθώνει, εξού και το όνομά του (Error-correcting code). Σε non-ECC σε αντίστοιχη περίπτωση απλά δεν γίνεται τπτ, δλδ αν είχε γραφτεί σε κάποια διεύθυνση μνήμης ένα byte 00100100 αλλά το τελευταίο bit, λόγω κάποιας παρεμβολής (κοσμική ακτινοβολία πχ) γύρισε και έγινε 1, όταν πας να διαβάσεις αυτή την διεύθυνση θα πάρεις πίσω 00100101 ενώ στην ECC θα το διορθώσει και θα πάρεις πίσω το αρχικό 00100100.

 

Περισσότερα εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/ECC_memory

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα*. Τα περισσότερα PC (οικιακά & απλών εργασιών γραφείου) δεν έχουν ECC RAM, είτε λόγω μη-συμβατότητας, είτε λόγω αυξημένης τιμής, χωρίς κανένα πρακτικό όφελος για τέτοια χρήση.

 

*Δεν αναφέρεις τι υπολογιστή έχεις, ούτε την χρήση του, οπότε μαντεύω ότι μιλάμε για γενική χρήση / gaming και όχι τπτ επιστημονικούς υπολογισμούς κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Ναι για γενικη χρηση και λιγο gaming μιλαμε. O υπολογιστης αποτελειται απο ι5 2500κ, 6gb ραμ ( γιαυτο θελω να βαλω την 8αρα), και θα μπει τωρα μια gtx1050ti.

 

Γενικα τις non-ecc ραμ τις καταλαβαινουμε απο το μεγεθος;

pic_disp.php?id=25542&width=800&height=8

Η δικια μου ειναι ετσι, "κοντη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω θα τα κοιταξω αυριο που θα χω χρονο. Αρα δεν εχω θεμα λογω μεγεθους; Εγω γιαυτο ανησυχησα περισσοτερο. Δεν ειχα ξαναδει τετοια ραμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...