Προς το περιεχόμενο

Το Shazam και επίσημα στην κατοχή της Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Γιατί δημογραφικά το insomnia αποτελείται από 90% μέλη που χρησιμοποιούν Android και 10% IOS όμως τα θέματα που αφορούν την apply στην πρώτη σελίδα είναι πολλαπλάσια από αυτο το ποσοστό επομένως αφού δεν κεντρίζουν το ενδιαφέρον για δημιουργική συζήτηση οδηγούμαστε σε σκέτο κράξιμο.

 

Να το λες πολλές φορές στον εαυτό σου αυτό για να δικαιολογείσαι! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα δεν με βολευει η συνυπαρξη, γιατι μου εχει τυχει να κανω το λαθος να ανοιξω πρωτα το shazam, και μεχρι να μου ριξει το ακυρο, και να ανοιξω soundhound ειχε τελειωσει το τραγουδι ή ειχε αρχισει την μπαρλα ο παραγωγος στο ραδιοφωνο.

Βεβαια μιλαω παντα για την προσωπικη μου εμπειρια.

Δεν ξερω πλεον σε τι φαση ειναι τα functionalities του shazam, λογικα θα τα εχει υιοθετησει (αν δεν τα λασναρε πρωτο), αλλα στο soundhound εκτος απο τηνκαλυτερη μηχανη αναζητησης-αναγνωρισης των τραγουδιων, μου αρεσει το οτι:

1. κρατα το τραγουδι αν εισαι offline και το ψαχνει οταν συνδεθεις

2. σου δινει στοιχους

3. μιλα με spotify/apple music/youtube

4. μου κρατα το ιστορικο στο icloud

 

και 5 (αυτο δεν ειναι επιχειρημα βεβαια) δεν μου τα κανει τσουρεκια ο γερμανος, η wind και κ καθενας που χρησιμοποιει την εφαρμογη σαν marketing εργαλειο.

 

Στο θεμα μας, η apple θελει:

1. να μπει αμεσα σε ολα σχεδον τα android Κινητα -> και να πουλα συνδρομες apple music/ itunes purchases

2. να προσφερει μελλοντικα (μαλλον) ενα αντιστοιχο feature με αυτο του pixel 2 / google now που ακουει παντα και εμφανιζει τον τιτλο του τραγουδιου στην οθονη σου. Η υλοποιηση μεσω της siri ειναι τραγικη, καθως η φασαρια απο το τραγουδι που παιζει δεν επιτρεπει στο κινητο να σε καταλαβει (απορω ποιος το σκεφτηκε).

 

Και για να μηνκατηγορηθω, Apple fan ειμαι σε βαθμο τραγικο για την τσεπη μου, αλλα η αληθεια να λεγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εδώ αυτά. Οι μισοί μισείτε και οι άλλοι μισοί υπερασπίζεστε την Apple. Καμία ενδιάμεση άποψη του στυλ "Αν δουλεύει καλά το Shazam να το κατεβάσουμε. Αν το κάνει χάλια και το χαλάσει να το σβήσουμε." Προσωπικά εάν η Apple έβγαζε χαρτί υγείας και με εξυπηρετούσε θα το αγόραζα. Αντίστοιχα αν δεν καθάριζε καλά συνέχιζα να προτιμάω Σόφτεξ και Γλάρο.

 

Οτιδήποτε άλλο, περνάει σε επίπεδο φανμποισμού και εκτίθονται άτομα εδώ μέσα για τα γούστα τους (κλασικά).

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην έχει κάποιος και Shazam και SoundHound?

Αν είσαι τύπος που ακούει πολλή μουσική και θέλει να βρίσκει 100% αυτά που ακούει γύρω του τότε είναι καλό να έχεις και τα δύο για σίγουρα! Αν δεν το βρει το ένα θα το βρει το άλλο.

 

Ειχα για χρόνια το shazam αλλά βλέπω πως τον τελευταίο καιρό δυσκολεύεται να βρει κάποια γνωστα τραγούδια η αρκετές φορές τα βρίσκει με αρκετή ώρα αναζήτησης. Πλέον θεωρώ καλύτερο το soundHound. Είναι γρήγορο και βρίσκει τα πάντα.

Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει ποιος αγοράζει την κάθε εφαρμογή. Ios, Android κτλ. Με νοιάζει μόνο να δουλεύει σωστα. Αν είναι να την κάνει καλύτερη καλά έκανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι μια εταιρια σαν την Apple δεν θα μπορουσε με πολυ λιγοτερα πχ 100εκατομυρια να φτιαξει κατι δικο της, και σαν την εταιρια που φτιαχνει το κινητο να παρει μεριδιο στην συγκεκριμενη αγορα απλα επειδη λεει apple και ειναι η "επισημη εφαρμογη της εταριας"
Στην αναγκη θα κοστολογουσε την εφαρμογη ενα αδικαολογητα υψηλο ποσο και ολοι οι δηθεν θα αγοραζαν.

Γιατι να δωσει τοσα πολλα για ενα ετοιμο μεν εργαλειο και δεν το κανει μονη της;

ΥΓ Το εσβησα το Shazam, εχω κομπλεξ και εγω, οπως λετε τα μηλαροπαιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μενα μια χαρα δουλευει το Shazam οσες φορες κι αν το χρησιμοποιω (με λιγη καθυστερηση σε σχεση με παλια).

Ισως φταιει η μουσικη που ακουω, αλλα ποτε δεν χρειαστηκε να ψαχτω για αλλη λυση χρονια τωρα.

 

Το παραδοξο (πλεον) ειναι οτι το integration με το Spotify δουλευει αψογα, σε σχεση με αυτο του Apple Music που μερικες φορες χανεται.

 

Οσον αφορα τους κομπλεξικους, απλα πρεπει μια μερα να τους στησουμε στο Συνταγμα κι αντι για πετρες να τους πεταμε μπακατελες τυπου Android και Nokia 3310 προς συμμορφωση.

Ειλικρινα δεν βρισκω τον λογο καποιος να το απεγκαταστησει εφοσον συνεχισει να κανει αυτο που κανει κι ακομα καλυτερα.

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι μια εταιρια σαν την Apple δεν θα μπορουσε με πολυ λιγοτερα πχ 100εκατομυρια να φτιαξει κατι δικο της, και σαν την εταιρια που φτιαχνει το κινητο να παρει μεριδιο στην συγκεκριμενη αγορα απλα επειδη λεει apple και ειναι η "επισημη εφαρμογη της εταριας"
Στην αναγκη θα κοστολογουσε την εφαρμογη ενα αδικαολογητα υψηλο ποσο και ολοι οι δηθεν θα αγοραζαν.

Γιατι να δωσει τοσα πολλα για ενα ετοιμο μεν εργαλειο και δεν το κανει μονη της;

ΥΓ Το εσβησα το Shazam, εχω κομπλεξ και εγω, οπως λετε τα μηλαροπαιδα

Γιατι να δωσει 100 μυρια να φτιαξει δικο της ενω μπορει απλα να το αγορασει;

Γλιτωνει χρονο, χρημα, ρισκο, κερδιζει αμεσα ανταγωνιστικο πλεονεκτημα και τοσα αλλα.

Απο την πλευρα του Business, ειναι μια τραγικη επιλογη να κανει αυτο που λες - απλα δεν εχει νοημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι να δωσει τοσα πολλα για ενα ετοιμο μεν εργαλειο και δεν το κανει μονη της;

 

Γιατί να κάνει όλη αυτή την ιστορία, χωρίς σίγουρο αποτέλεσμα (θυμήσου π.χ. τις απόπειρες της Google στα social media) ενώ μπορεί απλά να αγοράσει μία διάσημη εφαρμογή με ήδη εδραιωμένη βάση χρηστών;

 

Την τεχνολογία μπορεί να τη φτιάξει πανεύκολα, δεν έδωσε $400 εκ. γι αυτό. Έδωσε λεφτά για το brand 'Shazam' και τους χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που μερικοί διερωτάστε γιατί έκανε την αγορά και δεν έκανε απλά ένα δικό της αντίστοιχο app.

 

Βρε noobs, το shazam είναι το no1 αρ στο κόσμο του αναγνώρισης τραγουδιών. Το έχει συνδεδεμένο με διαφορες υπηρεσίες μουσικής όπως apple music, Spotify κτλ. Θα τους κόψη όλους και θα έχει μονο apple music.

 

Όχι μονο αυτό αλλα μιλάμε για app που έχουν εκατονδάδες εκατομμύρια ANDROID συσκευές. Σιγά μην κατέβαζε κάποιος με android app της Apple ενώ υπήρχε το shazam κτλ.

 

Η καλύτερη της επένδυση είναι μαζί με τα Beats.

 

Έχει βάλει στόχο το Apple music να γίνει το no1 στο streaming world γιατί ξέρει πολύ καλά το itunes πεθαίνει και το νέο της itunes θα γίνει το Apple music.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω ορισμένους γιατι τοσο μίσος που το πήρε η apple αν συνεχίζει να κάνει σωστά αυτο που πρέπει να αναγνωρίζει αυτόματα τα κομμάτια , για εμένα αυτη ειναι η βασική λειτουργία που το χρησιμοποιώ και με την apple αν γίνει ακόμα καλύτερο γιατι οχι

 

Δεν σιγοντάρω, δεν υποστηρίζω εταιρίες που ακολουθουν την πολιτική & πρακτικές της Apple. Δεν θα εκανα τιποτα για να ενισχύσω την θέση αυτή. Το αντιθετο μάλιστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι μια εταιρια σαν την Apple δεν θα μπορουσε με πολυ λιγοτερα πχ 100εκατομυρια να φτιαξει κατι δικο της, και σαν την εταιρια που φτιαχνει το κινητο να παρει μεριδιο στην συγκεκριμενη αγορα απλα επειδη λεει apple και ειναι η "επισημη εφαρμογη της εταριας"

Στην αναγκη θα κοστολογουσε την εφαρμογη ενα αδικαολογητα υψηλο ποσο και ολοι οι δηθεν θα αγοραζαν.

 

Γιατι να δωσει τοσα πολλα για ενα ετοιμο μεν εργαλειο και δεν το κανει μονη της;

 

ΥΓ Το εσβησα το Shazam, εχω κομπλεξ και εγω, οπως λετε τα μηλαροπαιδα

 

Σιγα μην εδωσε 400 μυρια για τον κωδικα... για τους χρηστες τα εδωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σιγοντάρω, δεν υποστηρίζω εταιρίες που ακολουθουν την πολιτική & πρακτικές της Apple. Δεν θα εκανα τιποτα για να ενισχύσω την θέση αυτή. Το αντιθετο μάλιστα.

Ο μονος λογος που θα εκανα uninstall το shazam ειναι αν η εμπειρια που ηδη εχω χειροτερευε σε σημειο που να μην ανταποκρινεται στη χρηση μου.

Ευτυχως δεν σκεφτονται ολοι με αυτον τον ηλιθιο τροπο.

Αλλιως θα ειχαμε ξεμεινει με κατι τετοια μαργαριταρια

 

3.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που θα εκανα uninstall το shazam ειναι αν η εμπειρια που ηδη εχω χειροτερευε σε σημειο που να μην ανταποκρινεται στη χρηση μου.

Ευτυχως δεν σκεφτονται ολοι με αυτον τον ηλιθιο τροπο.

Αλλιως θα ειχαμε ξεμεινει με κατι τετοια μαργαριταρια

 

3.jpg

 

συγκρητικα με τις "φλουδες" που εχουμε σημερα για κινητα, που μεσα δεν χωραει καμια ανθρωπινη μπαταρια και θελουν φορτιση 2 και 3 φορες τη μερα, το design που κοροιδευεις ειναι πολλες φορες καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι μια εταιρια σαν την Apple δεν θα μπορουσε με πολυ λιγοτερα πχ 100εκατομυρια να φτιαξει κατι δικο της, και σαν την εταιρια που φτιαχνει το κινητο να παρει μεριδιο στην συγκεκριμενη αγορα απλα επειδη λεει apple και ειναι η "επισημη εφαρμογη της εταριας"

Στην αναγκη θα κοστολογουσε την εφαρμογη ενα αδικαολογητα υψηλο ποσο και ολοι οι δηθεν θα αγοραζαν.

 

Γιατι να δωσει τοσα πολλα για ενα ετοιμο μεν εργαλειο και δεν το κανει μονη της;

 

ΥΓ Το εσβησα το Shazam, εχω κομπλεξ και εγω, οπως λετε τα μηλαροπαιδα

Φήμη και πελατεία λέγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...