Προς το περιεχόμενο

Netflix: Εξελληνισμός του μενού και σχέδια για ελληνικές παραγωγές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχχαχα όλες οι ταινίες του Σταρ στα 90’s. Με αυτή μεγάλωσα και εγώ, την φανταζόμουν με καρέ μαλλί και γυαλιά γύρω στα 45..!

Με γυαλια και  χοντρο κοκαλινο σκελετο, βγαλμενο απο την δεκαετια του 80 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπορείς να κράζεις την ΕΡΤ όσο θες, αλλά η δημόσια τηλεόραση υπάρχει σε όλες τις πολιτισμένες χώρες και έχει ένα πολύ συγκεκριμένο ρόλο και στόχο, την πολυφωνία. Διασφαλίζει ουσιαστικά το τηλεοπτικό "net neutrality", δεν είναι δυνατόν να υπάρχει πολιτισμένη κοινωνία χωρίς διέξοδο από το μονοπώλιο ηλιθιότητας των ιδιωτικών σταθμών με εκπομπές επιπέδου σουρβάιβορ. Ναι, το βόλει γυναικών το βλέπει 1% αλλά αυτό το 1% πληρώνει φόρους και θέλει ανταπόδωση.

 

Επομένως, όπως στην πολυκατοικία σου πληρώνεις κοινόχρηστα για ασανσερ ως τον 6ο κι ας μένεις στον 1, έτσι θα πληρώνεις και δημόσια τηλεόραση για να βλέπεις το σουρβαιβορ σου αλλού τσάμπα, χωρίς να πληρώνει ο καναλάρχης άδεια χρήσης συχνότητας -επι δεκαετίες- και χωρίς κυρώσεις για τις εκατοντάδες εμβόλιμες διαφημίσεις σε πλαίσιο (μποξάκια).

 

Ατυχες παράδειγμα. Στην πολυκατοικία πληρώνεις ανάλογα με τον όροφο. Δηλαδή προσπαθούν να προσεγγισουν την χρήση που κάνει ο κάθε όροφος. Στην ερτ πληρώνεις ανεξάρτητα από την χρήση. Συμφωνώ για την πολυφωνια, αλλα ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Η δημοσια τηλεοραση ειναι φερέφωνο της εκάστοτε κυβέρνησης. Ας γίνει συνδρομητικη και οποιος θέλει ας πληρώνει. Έτσι και αλλιώς ούτε τωρα ειναι δωρεάν.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Έτσι και αλλιώς ούτε τωρα ειναι δωρεάν.

Τι θες να πεις? Αφού έχει "κερδοφορία" και "συμβάλει στον κρατικό προϋπολογισμό"!

 

 

Μην γελάτε ρε...

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Αλλά 8 ευρώ το μήνα είναι. Τόσο πολύ δεν μπορείς;

χρησημοποιησα την ιδια καρτα με αλλο mail και την πηρε χωρις κανενα προβλημα.Δεν τους νοιαει η καρτα προς το παρων...αλλα οπως ειπες 8 ευρω ειναι...και μπορουν να γινουν λιγοτερα αν βρεις 2-3 ακομα

 

 

EDIT.  Ακυρο αυτο με την καρτα...το δοκιμασα μολις και ...τζιφος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βάζουν κανένα addon λέω εγώ για opensubititles ή subtitles.gr ....γιατί και απο ελληνικούς υπότιτλους στο ήδη φτωχό ελληνικό περιεχόμενο του netflix υπάρχει θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατυχες παράδειγμα. Στην πολυκατοικία πληρώνεις ανάλογα με τον όροφο. Δηλαδή προσπαθούν να προσεγγισουν την χρήση που κάνει ο κάθε όροφος. Στην ερτ πληρώνεις ανεξάρτητα από την χρήση. Συμφωνώ για την πολυφωνια, αλλα ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Η δημοσια τηλεοραση ειναι φερέφωνο της εκάστοτε κυβέρνησης. Ας γίνει συνδρομητικη και οποιος θέλει ας πληρώνει. Έτσι και αλλιώς ούτε τωρα ειναι δωρεάν.

Πληρώνεις ανάλογα με τα χιλιοστά που ορίζει το καταστατικό και ο κατασκευαστής. Δεν γίνεται διαβούλευση στα φόρα, το facebook και στις συνελεύσεις, αυτό ήταν το νόημα του παραδείγματος.

 

Η δημόσια τηλεόραση έχει ρόλο και προφανώς δεν είναι να γίνεται φερέφωνο, είναι αντιαισθητικό αν μη τι άλλο να παρακολουθείς λιβάνισμα του εκάστοτε κακομοίρη πολιτικάντη. Από την άλλη, αντικειμενικά, έχει ποιοτικό περιεχόμενο και παράγει και προάγει πολιτισμό, σε αντίθεση με τα ιδιωτικά κανάλια που έχουν θεό το χρήμα και όλα δουλεύουν γύρω απο ότι πουλάει. Δυστυχώς η προπαγάνδα στα ιδιωτικά κανάλια είναι περισσότερη και αηδιαστικότερη, δεδομένου ότι γίνεται εις βάρος του δημοσίου και των πολιτών (χωρίς άδειες χρήσης, έμμεση αφορολόγητη διαφήμιση, δάνεια και παραγραφές, αύξηση τιμής προιόντων λόγω συστηματικής διαφήμισης).

 

Μακάρι ο κόσμος να ζητούσε επίμονα αναβάθμιση περιεχομένου της ΕΡΤ (ταινίες, σειρές, εκπομπές κτλ), αντί να κοιτάει πως θα γλιτώσει τα 3ε για να τα βάλει χρόνο στο κινητό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονος σου έδωσες το νόημα του παραδείγματος λέγοντας ότι όλοι πληρώνουν ανεξάρτητα από την χρήση. Μην το αλλάζεις.

Όσο για τα 3 ευρω το μήνα, προφανώς δεν θα βάλω νταβατζη κανέναν στην τσέπη μου για κάτι που δεν θέλω με το ζόρι, όταν μάλιστα δεν πλήρη τα κριτήρια που υποτίθεται θα έπρεπε να εχει. Πως θα ζητήσω να την κάνω καλύτερη; να κατεβω σε πορεία; να κάνω μήνυση; τι; προτιμώ να πληρώνει τα έξοδα της μονη της αποβτις διαφήμισης. Εκεί να δεις μετά αλλαγές. Αντι για 10 νοματαιοι που πάνε τωρα για μια απλή δουλεια, θα πηγαίνουν 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εφαρμογή για τηλεόραση, επειδή έχω παλιά έκδοση που δεν βλέπει ελληνικούς υπότιτλους, μπορείς να δεις σε τι ποιότητα βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην εφαρμογή για τηλεόραση, επειδή έχω παλιά έκδοση που δεν βλέπει ελληνικούς υπότιτλους, μπορείς να δεις σε τι ποιότητα βλέπεις;

σε sony το βγάζει με το πλήκτρο i+ (info)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονος σου έδωσες το νόημα του παραδείγματος λέγοντας ότι όλοι πληρώνουν ανεξάρτητα από την χρήση. Μην το αλλάζεις.

Όσο για τα 3 ευρω το μήνα, προφανώς δεν θα βάλω νταβατζη κανέναν στην τσέπη μου για κάτι που δεν θέλω με το ζόρι, όταν μάλιστα δεν πλήρη τα κριτήρια που υποτίθεται θα έπρεπε να εχει. Πως θα ζητήσω να την κάνω καλύτερη; να κατεβω σε πορεία; να κάνω μήνυση; τι; προτιμώ να πληρώνει τα έξοδα της μονη της αποβτις διαφήμισης. Εκεί να δεις μετά αλλαγές. Αντι για 10 νοματαιοι που πάνε τωρα για μια απλή δουλεια, θα πηγαίνουν 2.

Μακάρι να δείχναμε την ίδια "ευαισθησία" που δείχνουμε για τα 3ε της ΕΡΤ  και για το ότι οι καναλάρχες μας φορτώσαν δάνεια πολλών εκατομμυρίων τα οποία δεν εξυπηρετούν αλλα και το ότι οι ίδιοι ως ιδιοκτήτες κατασκευαστικών και όχι μόνο εταιριών εκβιάζουν για να κάνουν δουλειές με το κράτος. Αλλά είμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ' αλεύρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να δείχναμε την ίδια "ευαισθησία" που δείχνουμε για τα 3ε της ΕΡΤ  και για το ότι οι καναλάρχες μας φορτώσαν δάνεια πολλών εκατομμυρίων τα οποία δεν εξυπηρετούν αλλα και το ότι οι ίδιοι ως ιδιοκτήτες κατασκευαστικών και όχι μόνο εταιριών εκβιάζουν για να κάνουν δουλειές με το κράτος. Αλλά είμαστε ακριβοί στα πίτουρα και φτηνοί στ' αλεύρι

 

Έσυ πως ακριβώς δείχνεις την ευαισθησία σου για εκεί και τι ξέρεις τι κάνω εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονος σου έδωσες το νόημα του παραδείγματος λέγοντας ότι όλοι πληρώνουν ανεξάρτητα από την χρήση. Μην το αλλάζεις.

Όσο για τα 3 ευρω το μήνα, προφανώς δεν θα βάλω νταβατζη κανέναν στην τσέπη μου για κάτι που δεν θέλω με το ζόρι, όταν μάλιστα δεν πλήρη τα κριτήρια που υποτίθεται θα έπρεπε να εχει. Πως θα ζητήσω να την κάνω καλύτερη; να κατεβω σε πορεία; να κάνω μήνυση; τι; προτιμώ να πληρώνει τα έξοδα της μονη της αποβτις διαφήμισης. Εκεί να δεις μετά αλλαγές. Αντι για 10 νοματαιοι που πάνε τωρα για μια απλή δουλεια, θα πηγαίνουν 2.

 

Το νόημα είναι ακριβώς αυτό που έγραψα δυο φορές, δεν αλλάζω τίποτε. Προσθέτω κι αυτό στο παράδειγμα για να γίνει κατανοητό:

 

με την ίδια λογική του "πληρώνω ότι καταναλώνω", εσύ θελεις να γλιτώσεις 3ε από την ΕΡΤ κι εγώ θέλω να γλιτώσω 1003ε από τα νοσοκομεία που πληρώνω για να νοσηλεύεται ο χ συγγενής σου, τους δρόμους που πας τις βόλτες σου και τις επιδοτήσεις στα πλοία που μετακινούνται οι συγγενείς σου στο νησί. Σκέφτομαι επιπλέον να ζητήσω τη μείωση στις εξοπλιστικές δαπάνες, στα ΥΕΤ και ΥΜΕΤ και τους 1000αδες καραβανάδες που προετοιμάζονται για ένα πόλεμο που δεν θα γίνει.

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι αστειεύομαι. Μ'αυτή την περίεργη λογική δεν υπάρχει πουθενά πολιτισμένη κοινωνία ούτε κράτος δικαίου. Αν πρόκειται να πληρώνουμε αυστηρά και μόνο ότι καταναλώνουμε, θα χυθεί αίμα. Στην ίδια κατηγορία "αναγκαστικές δαπάνες ενός κράτους" ανήκει και η δημόσια τηλεόραση και πολλά άλλα πράγματα που θεωρούμε δεδομένα πχ. ρεύμα στα νησιά. Ολα τα πράγματα έχουν κάποιο προορισμό και χρήση, υπάρχουν κατηγορίες πολιτών που παρακολουθούν δημόσια τηλεόραση κι ας μην μετρήθηκαν ποτέ στις έγκυρες δημοσκοπήσεις (σ'αυτές του ΠΑΜΑΚ για παράδειγμα :P).

 

Edit: προφανώς συμφωνώ για τους 10 νοματαίους αν χρειάζονται 2, να μειωθούν.. Κι απ'την άλλη τα ιδιωτικά κανάλια έχουν μια κάμερα και μάλιστα δανεική κι απλήρωτη, όλα μαζί. Τελος πάντων ας μην επεκταθούμε, είμαστε κι εκτός θέματος...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν βάζουν κανένα addon λέω εγώ για opensubititles ή subtitles.gr ....γιατί και απο ελληνικούς υπότιτλους στο ήδη φτωχό ελληνικό περιεχόμενο του netflix υπάρχει θέμα...

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/substital/?src=userprofile

 

Με VPN σε Αμερική το addon είναι "σωτήρας". Υπάρχουν και ένα κάρο αντίστοιχα για Chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...