Προς το περιεχόμενο

Ζώντας χωρίς φίλους ή κοπέλα.


mikey93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι άντρας 24 χρονών και δεν έχω κανέναν φίλο. 

 

Τα δύο άτομα με τα οποία έκανα παρέα από παιδί και ουσιαστικά ήταν οι μόνοι μου φίλοι προχώρησαν με την ζωή τους, ο ένας μετακόμισε μόνιμα στο εξωτερικό και ο άλλος σταδιακά λόγω στρατού, δουλειάς κτλ σταματήσαμε να έχουμε επαφές πέρα από καμιά τυπική μπύρα η σινεμά μια στο τόσο. Η τελευταία μου σχέση ήταν περίπου 4 χρόνια πριν και από τότε οι μόνες μου σεξουαλικές επαφές είναι περιστασιακές και αγοραίες.

 

Δουλεύω 09:00 με 17:30 κάθε μέρα σε ένα περιβάλλον γραφείου όπου έχω ελάχιστες επαφές με τα άλλα άτομα. Μετά απλά γυρνάω σπίτι μου όπου σαπίζω στο ίντερνετ, βλέποντας σειρές, ταινίες, μουσική ,βιντεοπαιχνίδια. Τα περισσότερα σαββατοκύριακα δεν βγαίνω καν από το σπίτι μου.

 

Το τελευταίο καιρό έχω απίστευτες δυσκολίες στον ύπνο σε βαθμό να υπάρχουν περίοδοι που δεν κοιμάμαι για 2 μέρες συνεχόμενα. Έχω αρχίσει να μην την παλεύω καθόλου. Χτυπάει το ξυπνητήρι μου το πρωί και σκέφτομαι ποιος ο λόγος να σηκωθώ; Ποιος με περιμένει ή σε ποιον θα λείψω;

 

Πραγματικά είναι ώρες που εύχομαι να ήμουν ένας κλασσικός Έλληνας όσο και αν τον απεχθάνομαι.

 

βρες καποιο χομπι. Γυμναστηριο, πηγαινε καποιο προγραμμα εκπαιδευσης ασχετο με τη δουλεια σου και γενικα ψαξου. Στην τελικη ζητα να βγειτε για καφε με τις κοπελες απο τα αγοραια καταστηματα που ανεφερες! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες καποιο χομπι. Γυμναστηριο, πηγαινε καποιο προγραμμα εκπαιδευσης ασχετο με τη δουλεια σου και γενικα ψαξου. Στην τελικη ζητα να βγειτε για καφε με τις κοπελες απο τα αγοραια καταστηματα που ανεφερες! :)

 

tenor.gif

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά σε κόβω.

 

Το πρόβλημά σου είναι ότι πιέζεσαι να...έχεις πρόβλημα.

 

Ρίξε ένα τσεκαπ για το θέμα της αϋπνίας, γιατί μπορεί να κρύβεται κάτι και είσαι κύριος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχει κάποια μορφή κατάθλιψης ή δεν υπάρχει θέμα οικονομικού τότε το μόνο πράγμα που χρειάζεται να κάνεις είναι να ανασκουμπώσεις τον κώλο σου. Το ότι έχεις γυμναστήριο σπίτι δεν σε αποτρέπει να γραφτείς και να πηγαίνεις σε ένα και για λόγους κοινωνικοποίησης. Τέλος πάντων χρειάζεσαι κάποιου είδους δραστηριότητα που να έχει και κοινωνικό ρόλο για εσένα. Δεν σε λέω να ξεκινήσεις ζωγραφική παράδειγμα. 

 

Σκέψου ότι στην κατάσταση σου για τα ελληνικά δεδομένα είσαι προνομιούχος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ts, χρειαζεται να μιλησεις με ειδικο. Κατα προτιμηση ψυχιατρο,που θα ειναι και ψυχοθεραπευτης,ωστε να εκτιμησει αν θα χρειαστεις και φαρμακευτικη αγωγη. Μην καθυστερεις κ μην δισταζεις. Αυτο που περιγραφεις μοιαζει με καταθλιψη και χρειαζεται θεραπεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ts, χρειαζεται να μιλησεις με ειδικο. Κατα προτιμηση ψυχιατρο,που θα ειναι και ψυχοθεραπευτης,ωστε να εκτιμησει αν θα χρειαστεις και φαρμακευτικη αγωγη. Μην καθυστερεις κ μην δισταζεις.

 

Το είχα σκεφτεί πολύ το καλοκαίρι, είχα ψάξει αρκετά μάλιστα. Αν είμαι απόλυτα ειλικρινής ο λόγος ήταν μπας και μου γράψει κανένα αντικαταθλιπτικό και όχι τόσο για να μοιραστώ πράγματα μαζί του μιας και θεωρώ ότι δεν μπορεί να με βοηθήσει. Αλλά επειδή η κατάσταση χειροτερεύει θα το κοιτάξω σοβαρά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησε παραπονουμενος, κατεληξε προνομιουχος.

 

Το λέω ότι δεδομένης της κατάστασης έχει λυμένα πολλά από αυτά που μαστίζουν την σημερινή κοινωνία. Αλλο πράγμα να ψάχνω να βγάλω τα προς το ζην και να έχω σοβαρά οικονομικά προβλήματα και άλλο να τα έχεις αυτά ήδη λυμένα και να ψάχνεις απλά να κοινωνικοποιηθείς/ψυχαγωγηθείς/δημόσιες σχέσεις. 

 

Από τη στιγμή λοιπόν που τα έχεις αυτά λυμένα και για κάποιο λόγο δεν μπορείς να κάνεις τα παραπάνω τότε ναι παίζει και να υποβόσκει κατάθλιψη. Δεν είναι όμως σίγουρο. Πολλά μπορεί να παίζουν, όπως το ότι είσαι απλά ασύμβατος με τη "νόρμα" της ελληνικής κοινωνίας σε ότι αφορά την ψυχαγωγία/διασκέδαση/δραστηριότητα, όπως ανέφερε και ο ίδιος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπαν και πολλοι αλλοι, ξεκινα μια δραστηριοτητα/χομπι που σου αρεσει.

ΟΚ μπορει να εχεις mini gym σπιτι αλλα ο στοχος ειναι η επαφη με αλλα ατομα οποτε γραψου σε ενα

για κανα τριμηνο και βλεπεις πως παει.

Το καλυτερο για τετοια περιπτωση ειναι να γραφτεις σε σχολη χορου για λατιν οπου γινεται χαμος απο γυναικες.

Ακομη και να μη σου αρεσει ο χορος, μπορει το περιβαλλον να στο αλλαξει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ψυχοθεραπευτές και χαζομάρες λέτε? Είστε καλά?

 

Ρε φίλε, το πρόβλημα σε όλη την υπόθεση είσαι εσύ.. Αυτή τη στιγμή αυτό που κάνεις είναι απλά να λες ότι δεν έχεις φίλους ή ότι δεν έχεις κοπέλα, ότι είσαι μέσα όλη την ημέρα και ότι είσαι απογοητευμένος από τον τρόπο ζωής σου..

 

Συνολικά δηλαδή, έχεις συνδέσει την ύπαρξη σου στον κόσμο αυτό, με εξωτερικά γεγονότα, τα οποία μπορείς και δεν να τα ελέγξεις..

Το θέμα είναι ότι δεν εκτιμάς την ζωή έτσι όπως είναι. Η ζωή είναι όμορφη χωρίς να χρειάζεται να αλλάξεις ή να πειράξεις κάτι σε αυτή.

Σκέψου το απλούστατο, θα μπορούσες να χαρείς το οτιδήποτε που σου έχει προσφέρει η ζωή σου αυτή την στιγμή άμα δεν ζούσες?

Το γεγονός ότι δεν έχεις κοπέλα ή το ότι δεν έχεις φίλους ή οτιδήποτε άλλο δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί καθόλου.. Επειδή δηλαδή σου είπαν ότι άμα δεν έχεις κοπέλα ή άμα δεν έχεις φίλους κλπ είσαι no-lifer? Μην προσπαθείς να σκεφτείς όπως σκέφτεται το υπόλοιπο 95%, εσύ ορίζεις την ζωή σου.

 

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι απλά να αφήσεις την δουλειά σου και οτιδήποτε άλλο κάνεις για κάποιες μέρες και απλά να αναθεωρήσεις τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα.

 

Δεν υπάρχει καλύτερη θεραπεία από την θεραπεία του εαυτού.. Κανείς δεν μπορεί να σε κάνει να εκτιμήσεις την όλη σου εμπειρία εκτός από σένα.. Ακόμα και αυτά π σ έγραψα αυτή τη στιγμή επίσης δεν έχουν νόημα στην τελική. Το μόνο που θα κάνει ο ψυχοθεραπευτής είναι να σου πει 2-3 πράγματα τα οποία θα σε βοηθήσουν στην ψυχολογία σου, και τίποτα άλλο. Τα ψυχοφάρμακα το μόνο που θα σου κάνουν είναι απλά να σου πειράξουν τα χημικά μέσα σου. Αυτή τη στιγμή απλά νοιώθεις απεγνωσμένος και δεν μπορείς να δεις ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα σου, και πάνω στην απόγνωση σου νομίζεις ότι 2 ή 3 λύσεις που θα προτείνει κάποιος θα σε κάνουν καλύτερα.

 

Και στο ξαναλέω, το πρόβλημα είσαι εσύ, και μόνο εσύ θα μπορέσεις να λύσεις το πρόβλημα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες δραστηριότητες που έχουν επαφή με άτομα δεν μου κάνουν γιατί αντιπαθώ τα περισσότερα άτομα. Το πρόβλημα μου δεν είναι να βρω τον οποιονδήποτε να πω μια κουβέντα αυτό είναι εύκολο. Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν μπορώ να βρω κάποιο ενδιαφέρον άτομο που να έχουμε κάποια κοινά με τον οποίο να μπορώ να κάνω μια συζήτηση και να μην θέλω να τινάξω τα μυαλά μου.

 

Βασικά δεν ξέρω καν γιατί έκανα αυτό το πόστ. Ποιο πολύ για το θέμα του ύπνου. Και ίσως για να δω πόσοι στην Ελλάδα, μια χώρα με τόσο επιφανειακή νεολαία ίσως έχουν το ίδιο θέμα. Γράφω αρκετά στο r/foreveralone και πραγματικά δεν υπάρχει κάτι που μπορεί να μου πει κάποιος σχετικά με την κοινωνικοποίηση που δεν το γνωρίζω. Απλά ίσως τελικά να θέλω να κοινωνικοποιηθώ με τους όρους μου. Και πρακτικά αφού αυτό δεν γίνεται, μάλλον πρέπει να μάθω να ζω με αυτό.


Τι ψυχοθεραπευτές και χαζομάρες λέτε? Είστε καλά?

 

Ρε φίλε, το πρόβλημα σε όλη την υπόθεση είσαι εσύ.. Αυτή τη στιγμή αυτό που κάνεις είναι απλά να λες ότι δεν έχεις φίλους ή ότι δεν έχεις κοπέλα, ότι είσαι μέσα όλη την ημέρα και ότι είσαι απογοητευμένος από τον τρόπο ζωής σου..

 

Συνολικά δηλαδή, έχεις συνδέσει την ύπαρξη σου στον κόσμο αυτό, με εξωτερικά γεγονότα, τα οποία μπορείς και δεν να τα ελέγξεις..

Το θέμα είναι ότι δεν εκτιμάς την ζωή έτσι όπως είναι. Η ζωή είναι όμορφη χωρίς να χρειάζεται να αλλάξεις ή να πειράξεις κάτι σε αυτή.

Σκέψου το απλούστατο, θα μπορούσες να χαρείς το οτιδήποτε που σου έχει προσφέρει η ζωή σου αυτή την στιγμή άμα δεν ζούσες?

Το γεγονός ότι δεν έχεις κοπέλα ή το ότι δεν έχεις φίλους ή οτιδήποτε άλλο δεν θα έπρεπε να σε απασχολεί καθόλου.. Επειδή δηλαδή σου είπαν ότι άμα δεν έχεις κοπέλα ή άμα δεν έχεις φίλους κλπ είσαι no-lifer? Μην προσπαθείς να σκεφτείς όπως σκέφτεται το υπόλοιπο 95%, εσύ ορίζεις την ζωή σου.

 

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι απλά να αφήσεις την δουλειά σου και οτιδήποτε άλλο κάνεις για κάποιες μέρες και απλά να αναθεωρήσεις τον τρόπο που βλέπεις τα πράγματα.

 

Δεν υπάρχει καλύτερη θεραπεία από την θεραπεία του εαυτού.. Κανείς δεν μπορεί να σε κάνει να εκτιμήσεις την όλη σου εμπειρία εκτός από σένα.. Ακόμα και αυτά π σ έγραψα αυτή τη στιγμή επίσης δεν έχουν νόημα στην τελική. Το μόνο που θα κάνει ο ψυχοθεραπευτής είναι να σου πει 2-3 πράγματα τα οποία θα σε βοηθήσουν στην ψυχολογία σου, και τίποτα άλλο. Τα ψυχοφάρμακα το μόνο που θα σου κάνουν είναι απλά να σου πειράξουν τα χημικά μέσα σου. Αυτή τη στιγμή απλά νοιώθεις απεγνωσμένος και δεν μπορείς να δεις ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα σου, και πάνω στην απόγνωση σου νομίζεις ότι 2 ή 3 λύσεις που θα προτείνει κάποιος θα σε κάνουν καλύτερα.

 

Και στο ξαναλέω, το πρόβλημα είσαι εσύ, και μόνο εσύ θα μπορέσεις να λύσεις το πρόβλημα σου.

Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες δραστηριότητες που έχουν επαφή με άτομα δεν μου κάνουν γιατί αντιπαθώ τα περισσότερα άτομα.

 

 

I know that feeling

https://www.youtube.com/watch?v=-3LlTiYHnqI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότερες δραστηριότητες που έχουν επαφή με άτομα δεν μου κάνουν γιατί αντιπαθώ τα περισσότερα άτομα.

 

Η στιγμή που το τρολ κάνει το μοιραίο λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...