Προς το περιεχόμενο

Ζώντας χωρίς φίλους ή κοπέλα.


mikey93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιξε το σκακι σου , το μπιλιαρδο σου , ξετιναξε την δημοτικη βιβλιοθηκη, τωρα , που εισαι ακομα εφηβος και δεν εχεις εγνοιες.Γιατι μην νομιζεις, περναει ο χρονος , ενα μπραφ κι εχεις φθασεις 45 χρονων.Μετα αρχιζουν οι υποχρεωσεις , οι σκεψεις για γαμο και τα σχετικα  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γτ να μην κανεις παρεα με τους υπολοιπους λογιστες του φορουμ?

 

(Νομιζω εγραψε οτι δουλευει σε λογιστικο γραφειο)

Δεν κανουν για παρεα γενικοτερα οι λογιστες.

Γενικοτερα δεν κανουν για τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα κάποιο άθλημα γράψου στο σύλογο του αθλήματος.ΠΧ nowboard-ski υπάρχει και πανελαδικός σύλογος και κάθε πόλη το δικό της, αυτα τα θλήματα γενικά εχουν κοινότητες, εχουν ολοι ενα κοινό σκοπό.Αν δεν σου αρέσει αυτο βρές καποιο άλλο σπόρ και κάντο ολα αυτα που διάβασα για μένα ειναι καθαρά έλειψη αδρεναλίνης, Αν τα οικονομικά σου είναι έστο λίγο κομπλέ μπορείς.

Δεν σου λέω οτι θα κάνεις κολλιτάρια αλωστε αυτα ερχονται δεν τα προκαλέις εσυ το ιδιο και με κοπέλα.

Το θέμα ειναι να σου αρέσει σαν ιδέα αρχικά και πρακτικά μετα και οχι να το κάνεις για να το κάνεις/


Ψυχολόγο θα σου προτινα να πάς αλλά φάρμακα να μήν πάρεις..

Επίσης κάτι που ίσος σε τρομάξει αλλά δέν θα έπρεπε ειναι οτι ολα αυτα ειναι σημαδια αυτισμου, ισος.. δέν ειμαι ειδικός, ειναι η κοπέλα μου ειδικής αγωγής και έχουμε κάνει διάφορες συζητήσεις πάνω στο θέμα και ενα μπούσουλα τον έχω,(αυτισμος υπάρχει σε διαφορες μορφες και βαθμούς) 

Ποσοι εχετε δεί την ταινία accountant?Εντομεταξυ εισαι και εσυ λογιστής..και δεν τρολάρω καθόλου..

Αιπνια ειναι μια ενδειξη,κακή επαφή με κόσμο κτλ κτλ...

οτι και να έχεις. αν οντος έχεις κάτι. αν  μάθεις τι ειναι μονο και μονο που θα το μάθεις και θα ξέρεις οτι υπάρχει εξήγηση για ολα αυτα που σου συμβαινουν θα εισαι καλυτερα οπότε πάνε σε ενα ψυχολόγο για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχω δεχτεί καιρό τώρα. Συμβιβάστηκα με αυτούς που είχα και ποτέ δεν προσπάθησα να κάνω νέες παρέες παρόλο που είχα άπειρες ευκαιρίες. Σε μια σχολή γεμάτη άτομα, φροντιστήρια ξένων γλωσσών, αθλητικές ομάδες, πάντα συμβιβαζόμουν με απλές τυπικές επαφές με λίγους και παρόλο που μπορεί ορισμένοι να προσπαθούσαν να έρθουν πιο κοντά μου εγώ πάντα έβαζα έναν τοίχο ανάμεσα μας. Πίστευα ότι δεν έχουν κάτι να μου προσφέρουν, όχι από φυσικά πράγματα αλλά νοητικά. Με λίγα λόγια πίστευα ότι από τους περισσότερους ανθρώπους που συναναστρεφόμουν ήμουν ''καλύτερος'' και δεν αξίζουν τον χρόνο μου. Όπως και εσύ έχω πολύ μακρινά από την πλειοψηφία γούστα, οπότε όπως είναι φυσικό αδυνατώ να βρω κοινά με ανθρώπους και δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα την υπομονή και θέληση να συμβιβαστώ με αυτό και να το αφήσω στην άκρη.

 

Έχω προσπαθήσει να βρω κάποιες ασχολίες μου που θα μπορούσα να μοιραστώ με άλλους. Είμαι μέλος μιας λέσχης βιβλίου και μέχρι πρότινος πήγαινα σε κάποιες προπονήσεις μιας ομάδας baseball αλλά σταμάτησαν. Επίσης πηγαίνω αρκετά σινεμά αλλά συνήθως μόνος μου. Το γυμναστήριο σαν ιδέα δεν μου αρέσει, όχι μόνο γιατί είναι κάτι που έχω πρόσβαση σπίτι μου αλλά και επειδή πιστεύω ότι είναι ένα επιφανειακό μέρος. 

 

Σε ευχαριστώ πάντως για τις συμβουλές σου και τον χρόνο που ξόδεψες σε αυτό το μήνυμα.

Σταμάτα να νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα και ότι οι άλλοι είναι κατώτεροι σου.

Όλοι οι άνθρωποι έχουν να σου μάθουν και από κάτι. Μπορεί να γνωρίζεις πολλά πράγματα σε έναν τομέα υπάρχουν όπως πολλοί άλλοι στους οποίους δεν γνωρίζεις τίποτα. Δείξε ενδιαφέρον για τις ζωές των άλλων εάν θέλεις να ενδιαφερθούν κι αυτοί για την δική σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτα να νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα και ότι οι άλλοι είναι κατώτεροι σου.

Όλοι οι άνθρωποι έχουν να σου μάθουν και από κάτι. Μπορεί να γνωρίζεις πολλά πράγματα σε έναν τομέα υπάρχουν όπως πολλοί άλλοι στους οποίους δεν γνωρίζεις τίποτα. Δείξε ενδιαφέρον για τις ζωές των άλλων εάν θέλεις να ενδιαφερθούν κι αυτοί για την δική σου.

Tyler, έχεις μπει στο πετσί του nickname σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω διαβασει τις προηγουμενες σελιδες. Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα κατοικιδιο (σκυλο).

Θα σε βοηθησει σε 2 πραγματα : στο να κοινωνικοποιηθεις και στη μοναξια. Το δευτερο ιδιως στο εγγυομαι.

Θα πρεπει να βγαινεις εξω "εξαιτιας" του και οσο να ναι δε ξερω πως γινεται, αλλα οταν βγαινεις εξω με ζωντανο ειναι πιο ευκολο να κανεις γνωριμιες.

Εγω θυμαμαι 1-2 φορες που εβγαλα το σκυλο φιλου, θες δε θες θα μιλησεις με κοσμο. Απο ατομα που απλα θα ερθουν να χαϊδεψουν το σκυλο, μεχρι ατομα που βγαζουν το δικο τους σκυλο. Μετα απο ενα σημειο, αν πηγαινεις στο ιδιο μερος συνεχεια θα γνωρισεις τους υπολοιπους ιδιοκτητες κατοικιδιων και στο χερι σου ειναι να προχωρησει στο φιλικο-γκομενικο με καποιον, απο το να προτεινεις εναν καφε, μια βολτα, οτιδηποτε.

 

Κατι αλλοπου θα σου προτεινα ειναι αν σου αρεσει το αλκοολ, να βρεις ενα μαγαζι της αρεσκειας σου και να πηγαινεις μετα τη δουλεια για ενα χαλαρο ποτακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτα να θεωρείς όλους τους άλλους ρηχούς και κατώτερους για αρχή και θα δεις διαφορά. σε όλους αρέσει να είναι special snowflakes αλλά δεν είναι έτσι. Άρχισε να δίνεις στις σχέσεις σου με άλλους ανθρώπους πριν αρχίσεις να ζητάς. σταδιακά θα καταλάβεις ότι και ο τελευταίος κατσαπλιάς αξίζει λίγη από την πολύτιμη προσοχή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταμάτα να θεωρείς όλους τους άλλους ρηχούς και κατώτερους για αρχή και θα δεις διαφορά. σε όλους αρέσει να είναι special snowflakes αλλά δεν είναι έτσι. Άρχισε να δίνεις στις σχέσεις σου με άλλους ανθρώπους πριν αρχίσεις να ζητάς. σταδιακά θα καταλάβεις ότι και ο τελευταίος κατσαπλιάς αξίζει λίγη από την πολύτιμη προσοχή σου.

Δεν ζητησε τιποτα απο αλλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινω τι λες γιατι κι εγω το περναω αυτο πλεον. ειχα μια πολυ δυνατη παρεα για πολλα χρονια κι ακομη ειναι κολλητοι μου, πριν μηνες εφυγα απο την πολη που ημασταν ολοι μαζι αφου βρηκα δουλεια αλλου σε αλλη πολη.

 

ξερω τι εννοεις οταν λες οτι νιωθεις ανωτερος σε εισαγωγικα απο τους αλλους και δεν εχετε τιποτα να μοιραστειτε. κι εγω εχω παρομοιο θεμα γιατι οι περισσοτεροι εδω στην Ελλαδα στην ηλικια μας ειναι τερμα επιφανειακοι (πολλοι και καγκουρες) που νοιαζονται μονο να μιλανε για τη φιτνεσ μερα τους,τα μουσκουλα τους και γκομενες.

 

το θεμα ειναι πως απο τη στιγμη που ετσι ειναι η πλειοψηφια εχεις 2 επιλογες ή να μεινεις μονος εντελως ή να συμβιβαστεις με την κατασταση. δηλαδη να εχεις καποιες γνωριμιες να μπορεις να πας για ενα καφε για ενα φαγητο οταν βαριεσαι,δε χρειαζεται να ειναι κολλητοι σου ουτε να εισαι μαζι τους καθε μερα απλα να μπορεις να επικοινωνεις με εναν ανθρωπο οταν θες. βγαινοντας αλλωστε (εστω κ αν ειναι απλα για να περνα η ωρα) θα ερθουν κι αλλες γνωριμιες κι ισως εκει πετυχεις τον σωστο/η που θα σου ταιριαζει ειτε σαν φιλος/η ειτε σαν σχεση.

 

με το να τους αποκλειεις ολους ομως ετσι χανεις και τις πιθανοτητες να βρεις καποιον να ταιριαζεις αληθινα. οποτε δες το κι εσυ λιγο πιο επιφανειακα το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...