Προς το περιεχόμενο

Ζώντας χωρίς φίλους ή κοπέλα.


mikey93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κι εγω εχω παρομοιο θεμα γιατι οι περισσοτεροι εδω στην Ελλαδα στην ηλικια μας ειναι τερμα επιφανειακοι (πολλοι και καγκουρες) που νοιαζονται μονο να μιλανε για τη φιτνεσ μερα τους,τα μουσκουλα τους και γκομενες.

Ενω εξω...

Ειναι αστειο που μερικοι αναγετε το θεμα σε εθνικο επιπεδο  :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω εξω...

Ειναι αστειο που μερικοι αναγετε το θεμα σε εθνικο επιπεδο  :mad:

εννοειται φιλε μου πως υπαρχουν κι εξω αυτα,αλλα σκεψου πως η Ελλαδα ειναι και μικρη χωρα, οταν τα 2/3 ειναι ετσι οπως ειπα και πριν τοτε τι σημαινει αυτο,οτι αυτο αντιπροσωπευει ο μεσος Ελληνας. δυστυχως αυτην ειναι η αληθεια και καιρος να παραδεχτουμε πως δεν εχουμε και το καλυτερο επιπεδο σαν λαος σε ολα τα θεματα (ας μην ανοιξουμε ομως εδω αυτην την συζητηση :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενω εξω...

Ειναι αστειο που μερικοι αναγετε το θεμα σε εθνικο επιπεδο  :mad:

ειναι αστειο να κανουμε λες και η καγκουρια δεν ευδοκιμει στα βαλκανια και δη στην αιλαδδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το έχω δεχτεί καιρό τώρα. Συμβιβάστηκα με αυτούς που είχα και ποτέ δεν προσπάθησα να κάνω νέες παρέες παρόλο που είχα άπειρες ευκαιρίες. Σε μια σχολή γεμάτη άτομα, φροντιστήρια ξένων γλωσσών, αθλητικές ομάδες, πάντα συμβιβαζόμουν με απλές τυπικές επαφές με λίγους και παρόλο που μπορεί ορισμένοι να προσπαθούσαν να έρθουν πιο κοντά μου εγώ πάντα έβαζα έναν τοίχο ανάμεσα μας. Πίστευα ότι δεν έχουν κάτι να μου προσφέρουν, όχι από φυσικά πράγματα αλλά νοητικά. Με λίγα λόγια πίστευα ότι από τους περισσότερους ανθρώπους που συναναστρεφόμουν ήμουν ''καλύτερος'' και δεν αξίζουν τον χρόνο μου. Όπως και εσύ έχω πολύ μακρινά από την πλειοψηφία γούστα, οπότε όπως είναι φυσικό αδυνατώ να βρω κοινά με ανθρώπους και δυστυχώς δεν έχω βρει ακόμα την υπομονή και θέληση να συμβιβαστώ με αυτό και να το αφήσω στην άκρη.

 

Έχω περάσει κάτι σαν αυτό μικρός.

 

Πρέπει να καταλάβεις ότι η "αξία" ενός ανθρώπου δεν είναι κάτι που μετριέται στη ζυγαρία. Εσύ έχεις κάποια σχετικά κριτήρια, άλλος έχει διαφορετικά. Προφανώς επειδή εσύ μπλα μπλα μπλα you know what I mean τα δικά σου κριτήρια είναι "καλύτερα" για κάποιον ορισμό του καλύτερα, αλλά εδώ είναι το λάθος.

 

Κανείς δε σε διόρισε αρμόδιο να κρίνεις την αξία των ανθρώπων, και η πιο σίγουρη μέθοδος να είσαι δυστυχισμένος στη ζωή σου είναι να κάνεις αυτό το πράγμα (να τους αξιολογείς με "αντικειμενικά κριτήρια"). Ούτε και μας ενδιαφέρει αν είσαι πραγματικά ή φανταστικά "καλύτερος". Που δεν είσαι. Μπορεί να είσαι πιο κοινωνικός, ή πιο καλόκαρδος, ή πιο σοφός, ή έξυπνος, ή οτιδήποτε -- δεν είσαι "καλύτερος". Δεν υπάρχει κανένας λόγος να προσπαθείς να τοποθετήσεις τους ανθρώπους σε έναν άξονα, ούτε και είναι δυνατό. Έτσι που το θέτω τώρα δεν ακούγεται ηλίθιο μη σου πω; Αλλά αν κοιτάξεις την αλήθεια στα μάτια αυτό ακριβώς είναι που κάνεις όταν λες "καλύτερος".

 

Δε λέω πως δεν πρέπει να έχεις στάνταρ στη ζωή σου, προφανώς όλοι έχουμε. Αλλά τα στάνταρ σου πρέπει να έχουν να κάνουν με τα qualities των ανθρώπων: αυτός είναι ψεύτης και κόβεται, αυτός είναι πνευματώδης και θέλω να μιλάμε. Αυτός είναι ακέραιος χαρακτήρας και τον θέλω συμπολεμιστή μου, αυτός έχει τα ίδια γούστα με μένα στη μουσική και βγαίνουμε για μπύρες, αυτός δε μου λέει τίποτα αλλά μου αρέσει ο κώλος του. Όλα είναι ΟΚ αρκεί να είσαι ειλικρινής με τον εαυτό σου και τους άλλους όσον αφορά το είδος της σχέσης που έχετε.

 

Η επιτυχία στις ανθρώπινες σχέσεις έρχεται ακριβώς όπως και η ευτυχία στη ζωή: πρέπει να δεχτείς πως ο κόσμος γύρω σου δεν είναι φτιαγμένος σύμφωνα με τα δικά σου προσωπικά στάνταρ, και να μάθεις πώς να κρατάς από κάθε κατάσταση αυτό που είναι θετικό για σένα (όταν βέβαια υπάρχει) χωρίς να έχεις την απαίτηση να είναι όλα "τέλεια".

 

Με τον καιρό θα γνωρίσεις ανθρώπους που θα σου κάνουν tick τα κουτάκια που έχεις τώρα στο μυαλό σου. Ξέρεις τι θα γίνει τότε; Θα συνειδητοποιήσεις πως στο ενδιάμεσο τα κουτάκια σου έχουν αλλάξει, ή θα έχεις αποκτήσει κι άλλα, ή θα τους γνωρίσεις σε μεγάλο βάθος, και θα ανακαλύψεις πως τελικά δε σου κάνουν τικ τα κουτάκια που θα έχεις κατα νου στο μέλλον. Μη κυνηγάς χείμαιρες.

 

Και αν μου επιτρέπεις, το γεγονός ότι δεν έχεις ενσωματώσει ακόμα αυτή τη συνειδητοποίηση στην προσωπικότητά σου για κάποιους ανθρώπους μπορεί να σημαίνει, με την ίδια δική σου προσέγγιση, πως είσαι λίγος. Θεωρείς ότι αυτό θα ήταν ικανός λόγος να σε κόψει κάποιος από παρέα του παρόλα τα θετικά που έχεις σαν άνθρωπος και χαρακτήρας; Εγώ νομίζω πως θα ήταν χαζό και άδικο. Αλλά είναι ακριβώς αυτό που λες ότι κάνεις και συ.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ξερω τι εννοεις οταν λες οτι νιωθεις ανωτερος σε εισαγωγικα απο τους αλλους και δεν εχετε τιποτα να μοιραστειτε. κι εγω εχω παρομοιο θεμα γιατι οι περισσοτεροι εδω στην Ελλαδα στην ηλικια μας ειναι τερμα επιφανειακοι (πολλοι και καγκουρες) που νοιαζονται μονο να μιλανε για τη φιτνεσ μερα τους,τα μουσκουλα τους και γκομενες.

 

 

 

Σε ποια ηλικία αναφέρεσαι?

 

Η αίσθηση που έχω για τους 20-30άρηδες είναι οτι η μειοψηφία ασχολείται πλέον με φιτνες κτλ.

Αντιθετα νομιζω οτι οι άνω των 35 το χουν γυρίσει πολύ προς τα εκεί.

 

Νομίζω οτι περισσότερο βλέπει επιφανειακά τα πράγματα ένας 40άρης σημερα, παρά ένας 20άρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομίζω οτι περισσότερο βλέπει επιφανειακά τα πράγματα ένας 40άρης σημερα, παρά ένας 20άρης.

Λογικο, αφου ο 40αρης ειναι σαν δυο εικοσαρηδες  :-D

ps.Φιλε TS , μην ακους τους κουλτουριαρηδες.Πεσε την σε 2,3 μεσα στο Σκ να σπαει η ανια.Και χυλοπιτα να φας , η ανδρεναλινη θα ανεβει, σαν τον τζογοδορο ενα πραγμα  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια ηλικία αναφέρεσαι?

 

Η αίσθηση που έχω για τους 20-30άρηδες είναι οτι η μειοψηφία ασχολείται πλέον με φιτνες κτλ.

Αντιθετα νομιζω οτι οι άνω των 35 το χουν γυρίσει πολύ προς τα εκεί.

 

Νομίζω οτι περισσότερο βλέπει επιφανειακά τα πράγματα ένας 40άρης σημερα, παρά ένας 20άρης.

το φιτνες ηταν τροπος του λεγειν,δεν το κανουν ολοι (αν και κανεις λαθος παρα πολλοι απο 20-35 ασχολουνται με τα μουσκουλα τους και το φιτνες) γενικα το προτυπο του επιφανειακου καγκουρα παρουσιαζουν αυτες οι ηλικιες συνηθως,δεν χρειαζεται απαραιτητα να ειναι φιτνες. στη δουλεια μου πχ οσα ατομα ειναι κοντα στην ηλικια μου (εγω ειμαι 27) ολη την ωρα μιλανε για γκομενες και για μαγαζια που πηγαν/θα πανε,για το πως θα αγορασουν το νεο iphone,τι ωρα θα πανε γυμναστηριο και για το πως μαγειρεψαν το κοτοπουλο στον ατμο και ποσες θερμιδες ειχε (δεν υπερβαλω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικο, αφου ο 40αρης ειναι σαν δυο εικοσαρηδες  :-D

Like, γιατι πλησιαζω στα 40 (και γιατι μαλλον δεν θα σου ξανακανω ποτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φιτνες ηταν τροπος του λεγειν,δεν το κανουν ολοι (αν και κανεις λαθος παρα πολλοι απο 20-35 ασχολουνται με τα μουσκουλα τους και το φιτνες) γενικα το προτυπο του επιφανειακου καγκουρα παρουσιαζουν αυτες οι ηλικιες συνηθως,δεν χρειαζεται απαραιτητα να ειναι φιτνες. στη δουλεια μου πχ οσα ατομα ειναι κοντα στην ηλικια μου (εγω ειμαι 27) ολη την ωρα μιλανε για γκομενες και για μαγαζια που πηγαν/θα πανε,για το πως θα αγορασουν το νεο iphone,τι ωρα θα πανε γυμναστηριο και για το πως μαγειρεψαν το κοτοπουλο στον ατμο και ποσες θερμιδες ειχε (δεν υπερβαλω)

Εντάξει, αυτό νομίζω έχει να κάνει και με τη κατηγορία ανθρώπων με την οποια συναναστρέφεσαι.Στη δική μου δουλειά ας πουμε δεν αποτελούν πρώτη επιλογή συζήτησης  τα γυμναστήρια και τα iphone. Για γυναίκες βέβαια όλοι μιλάμε, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό (το περίεργο θα ηταν να μη μιλούσαμε).

Όχι με τους φιτ κανένα θέμα. Ισα ισα. Όποιος μπορεί/έχει το χρόνο/έχει τη διάθεση, καλός γυμνάζεται. Οι σαπιοκοιλιάδες παίζουν με άλλα χαρτιά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ ζόρι τραβάτε με το φίτνες; Δεν φταίει το φίτνες των άλλων αν εσείς είστε σαπιοκοιλιάδες.

Βρείτε άλλη δικαιολογία.

Το οτι βαριεμαι να ακουω ολη μερα ποσους κοιλιακους εκανε ο αλλος,ποσα γραμμαρια κοτοπουλο εφαγε και ποσα χαπια πηρε για να φουσκωσει με κανει σαπιοκοιλια και χοντρο δηλαδη αυτοματως; μεγας ψυχολογος εισαι εσυ.

Εντάξει, αυτό νομίζω έχει να κάνει και με τη κατηγορία ανθρώπων με την οποια συναναστρέφεσαι.Στη δική μου δουλειά ας πουμε δεν αποτελούν πρώτη επιλογή συζήτησης  τα γυμναστήρια και τα iphone. Για γυναίκες βέβαια όλοι μιλάμε, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό (το περίεργο θα ηταν να μη μιλούσαμε).

Όχι με τους φιτ κανένα θέμα. Ισα ισα. Όποιος μπορεί/έχει το χρόνο/έχει τη διάθεση, καλός γυμνάζεται. Οι σαπιοκοιλιάδες παίζουν με άλλα χαρτιά :P

Ναι οντως μαλλον παιζει ρολο κι ο χωρος (δουλευω σε εταιρια που ειμαστε ολοι πολυ κοκετοι και κοκετες γιατι ετσι το απαιτει κι η εταιρια βεβαια) αλλα και γενικα να σου πω την αληθεια εχω γνωρισει πολλα ατομα κι εκτος χωρου που ειναι ετσι.  να μιλησουμε για γκομενες εννοειται αλλα οχι με καγκουρικο τροπο (καταλαβαινεις τι εννοω φανταζομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι άντρας 24 χρονών και δεν έχω κανέναν φίλο.

 

Τα δύο άτομα με τα οποία έκανα παρέα από παιδί και ουσιαστικά ήταν οι μόνοι μου φίλοι προχώρησαν με την ζωή τους, ο ένας μετακόμισε μόνιμα στο εξωτερικό και ο άλλος σταδιακά λόγω στρατού, δουλειάς κτλ σταματήσαμε να έχουμε επαφές πέρα από καμιά τυπική μπύρα η σινεμά μια στο τόσο. Η τελευταία μου σχέση ήταν περίπου 4 χρόνια πριν και από τότε οι μόνες μου σεξουαλικές επαφές είναι περιστασιακές και αγοραίες.

 

Δουλεύω 09:00 με 17:30 κάθε μέρα σε ένα περιβάλλον γραφείου όπου έχω ελάχιστες επαφές με τα άλλα άτομα. Μετά απλά γυρνάω σπίτι μου όπου σαπίζω στο ίντερνετ, βλέποντας σειρές, ταινίες, μουσική ,βιντεοπαιχνίδια. Τα περισσότερα σαββατοκύριακα δεν βγαίνω καν από το σπίτι μου.

 

Το τελευταίο καιρό έχω απίστευτες δυσκολίες στον ύπνο σε βαθμό να υπάρχουν περίοδοι που δεν κοιμάμαι για 2 μέρες συνεχόμενα. Έχω αρχίσει να μην την παλεύω καθόλου. Χτυπάει το ξυπνητήρι μου το πρωί και σκέφτομαι ποιος ο λόγος να σηκωθώ; Ποιος με περιμένει ή σε ποιον θα λείψω;

 

Πραγματικά είναι ώρες που εύχομαι να ήμουν ένας κλασσικός Έλληνας όσο και αν τον απεχθάνομαι.

Φιλαράκι έχω περάσει από αυτή τη φάση για πολλά χρόνια και σε καταλαβαίνω απόλυτα.Ετσι ήταν και οι 2 μου πρώην κολλητοί.

Τι μουσική ακούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να βρεις μία κλινική ψυχολόγο μέσω του doctoranytime.gr και να της εμπιστευτείς τις δυσκολίες που αντιμετωπίζεις.

 

Μπορείς επίσης να δηλώσεις συμμετοχή στην πρώτη θεατρική έξοδο του insomnia.gr, ώστε να συναντήσεις ορισμένους χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...