Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο από αύριο το νέο iMac Pro με τιμή από $4999


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιεργο, εγω που εχω AMD , μια χαρα μου ενιχνευει και δουλευει το OpenCL, και εχει και μεγαλη διαφορα στη ταχυτηατ του rendering το premiere.

 

93a3ba687718803.png

Δουλευει και στο raytrace render του after effects???

Αν ναι κερναω κουραμπιε:) Γιατι μεχρι και περυσι που δοκιμαζαμε, στο after ηθελε αποκλειστικα cuda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 266
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Final Cut X pro που ανακοινώθηκε πρίν λίγο αναφέρει υποστήριξη μέχρι 36 cores κάτι που σημαίνει πολλά για τα επόμενα Mac Pro's.

 

Η σύγκριση που κάνετε ορισμένοι με τα PC's είναι τελείως ατυχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά να πω δύο πράγματα:

 

 

2. Το οικονομικό δεν το σχολιάζω. Σίγουρα είναι ακριβά. Αλλά κυρίως στον τομέα της τεχνολογίας, ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Είναι το μόνο σίγουρο. Θα πω μόνο το εξής, Είμαι επαγγελματίας γραφίστας χρόνια τώρα, έχω ξοδέψει πολλά λεφτά, ΧΡΟΝΟ, ψυχολογία και λοιπά σε υπολογιστές λάπτοπς με windows. Τα τελευταία 5 χρόνια αγόρασα iMac. Από τότε δεν έχω προβεί σε καμία αλλαγή σε καμιά αναβάθμιση και δουλεύω Απροβλημάτιστο και χωρίς αγχη. 5 Ολόκληρα χρόνια χωρίς προβλήματα. Ενώ έχω αλλάξει ένα σωρό λάπτοπ και υπολογιστές με win κάθε δύο χρόνια το πολύ και στην διάρκεια των δύο αυτών χρόνων με πολλά προβλήματα. Ποτέ ξανά windows ακόμα και τζάμπα να μου τα δώσουν

Αυτό ακριβώς σημαίνει Apple

Όποιος έχει την εμπειρία της Apple γνωρίζει τι εννοώ. Οι υπόλοιποι απλά εθελοτυφλούν.

 

Το ίδιο ισχύει και για το παιδικό κ φασαριοζικο Android έναντι του iOS

 

Και ναι πείτε με apple fan. Το δέχομαι γιατί απλά η εμπειρία μου με έκανε φαν της Apple

Επεξ/σία από billdanos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επεξεργαστη και ραμ που κοιταξα, σου χουν πιασει το κωλο. ραμ στα 300 και επεξεργαστης 10πυρηνος xeon στα 700, δεν συζηταμε καν για threadripper κλπ. τα υπολοιπα δεν ξερω, δεν εχω χρονο να δω τωρα, αλλα αμα ειναι να δινεις 50% πανω τοτε δεν απορω που αγοραζεις μηλο xD 

 

Για στείλε μας τις ραμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω μόνο το εξής, Είμαι επαγγελματίας γραφίστας χρόνια τώρα, έχω ξοδέψει πολλά λεφτά, ΧΡΟΝΟ, ψυχολογία και λοιπά σε υπολογιστές λάπτοπς με windows. Τα τελευταία 5 χρόνια αγόρασα iMac. Από τότε δεν έχω προβεί σε καμία αλλαγή σε καμιά αναβάθμιση και δουλεύω Απροβλημάτιστο και χωρίς αγχη. 5 Ολόκληρα χρόνια χωρίς προβλήματα. Ενώ έχω αλλάξει ένα σωρό λάπτοπ και υπολογιστές με win κάθε δύο χρόνια το πολύ και στην διάρκεια των δύο αυτών χρόνων με πολλά προβλήματα. Ποτέ ξανά windows ακόμα και τζάμπα να μου τα δώσουν

Αυτό ακριβώς σημαίνει Apple

 

Εκτός από γνώσεις ως γραφίστας, γνώσεις υπολογιστών πέρα από τις βασικές έχεις; Power user ίσως;

 

Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί σε αγχώνει και σε ταράζει η χρήση των Windows εκτός και αν δεν έχεις ιδέα για το τι κάνεις.

 

Και έπειτα, τα προβληματικά λάπτοπ που αναφέρεις ως γενικά "λάπτοπ με Windows" ήταν τουλάχιστον ίσης αξίας με εκείνα της Apple;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εκτός από γνώσεις ως γραφίστας, γνώσεις υπολογιστών πέρα από τις βασικές έχεις; Power user ίσως;

 

Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί σε αγχώνει και σε ταράζει η χρήση των Windows εκτός και αν δεν έχεις ιδέα για το τι κάνεις.

 

Και έπειτα, τα προβληματικά λάπτοπ που αναφέρεις ως γενικά "λάπτοπ με Windows" ήταν τουλάχιστον ίσης αξίας με εκείνα της Apple;

Αρχικά ρώτα τον εαυτό σου αν γνωρίζεις να χρησιμοποιείς τα εργαλεία στα οποία αναφερόμαστε στο Mac os. Μετά ρώτα τον αν γνωρίζεις και κάτι αντίστοιχο για τα windows ώστε να μπορείς να τα συγκρίνεις.

 

Και μετά μπορείς να έχεις άποψη αν έχει ιδέα ή όχι! :)

 

Αν μιλούσαμε για μηχανήματα τα οποία θα έτρεχαν κοινή πλατφόρμα λειτουργικού, θα είχε κάποιο νόημα η σύγκριση που προσπαθείτε να κάνετε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλευει και στο raytrace render του after effects???

Αν ναι κερναω κουραμπιε :) Γιατι μεχρι και περυσι που δοκιμαζαμε, στο after ηθελε αποκλειστικα cuda.

Δεν το εχω δοκιμασει  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν τον  νοιαζει μονο το μικροτερο κοστος ,τον νοιαζει  αναλογα την φυση του επαγγελματος και ποσο παραγωγικος μπορει να ειναι στον μικροτερο δυνατο  χρονο διοτι αυτο του αποφερει τζιρο και κερδη πολυ μεγαλυτερα. 

Το οσο το δυνατον λιγοτερο κοστος  ενδιαφερει μονο τον κακο επαγγελματια η' τους παγκους της λαικης που μαλλον εκει αναφερεσαι και που ξεκαθαρα δεν απευθυνεται  σε αυτους   το συγκεκριμενο προιον .

 

Αν το επαναλαμβανεις τακτικα αυτο με τις παραγωγικοτητες και τους επαγγελματισμους αυτων που χρησιμοποιουν apple προιοντα (η αυτων που τους χρησιμοποιει η apple σαν προιοντα) ειναι πολυ πιθανο σε μερικα χρονια να το πιστεψεις κιολας.

 

Φανταζομαι σε εχει κανει πλουσιο η εξτρα παραγωγικοτητα που σου δινει το iphone στο facebook και στο instagram,και παμπλουτο το iTunes στο mac!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν το επαναλαμβανεις τακτικα αυτο με τις παραγωγικοτητες και τους επαγγελματισμους αυτων που χρησιμοποιουν apple προιοντα (η αυτων που τους χρησιμοποιει η apple σαν προιοντα) ειναι πολυ πιθανο σε μερικα χρονια να το πιστεψεις κιολας.

 

Φανταζομαι σε εχει κανει πλουσιο η εξτρα παραγωγικοτητα που σου δινει το iphone στο facebook και στο instagram,και παμπλουτο το iTunes στο mac!

Το πρόβλημα σου με την apple σε κάνει να χρησιμοποιείς αστεία συμπεράσματα κάνοντας έναν αχταρμα μεταξύ imac pro, iPhone και iTunes. Αν το συζητούσαμε αυτό στο διάλειμμα στο Δημοτικό, ίσως θα μπορούσε να δικαιολογηθεί... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά ρώτα τον εαυτό σου αν γνωρίζεις να χρησιμοποιείς τα εργαλεία στα οποία αναφερόμαστε στο Mac os. Μετά ρώτα τον αν γνωρίζεις και κάτι αντίστοιχο για τα windows ώστε να μπορείς να τα συγκρίνεις.

 

Και μετά μπορείς να έχεις άποψη αν έχει ιδέα ή όχι! :)

 

Αν μιλούσαμε για μηχανήματα τα οποία θα έτρεχαν κοινή πλατφόρμα λειτουργικού, θα είχε κάποιο νόημα η σύγκριση που προσπαθείτε να κάνετε.

Εμ δεν απανταει τι να πει.Εγω τους πιο πολλους απο τα γραφομενα τους τους κοβω να εχουν κανει κανενα editing με το Movie Maker και μετα εχουν και αποψη για το FCP.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το επαναλαμβανεις τακτικα αυτο με τις παραγωγικοτητες και τους επαγγελματισμους αυτων που χρησιμοποιουν apple προιοντα (η αυτων που τους χρησιμοποιει η apple σαν προιοντα) ειναι πολυ πιθανο σε μερικα χρονια να το πιστεψεις κιολας.

 

Φανταζομαι σε εχει κανει πλουσιο η εξτρα παραγωγικοτητα που σου δινει το iphone στο facebook και στο instagram,και παμπλουτο το iTunes στο mac!

 

To τελευταιο τι το ήθελες? Καταλαβαινει κάποιος οτι δεν έχεις ιδεα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ δεν απανταει τι να πει.Εγω τους πιο πολλους απο τα γραφομενα τους τους κοβω να εχουν κανει κανενα editing με το Movie Maker και μετα εχουν και αποψη για το FCP.

Εγω δεν τους εχω καν να κανουν editing ,φοιτητες ειναι οι περισσοτεροι ,δεν εχουν βγαλει ενα ευρω ακομα εχουν και αποψη ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σου με την apple σε κάνει να χρησιμοποιείς αστεία συμπεράσματα κάνοντας έναν αχταρμα μεταξύ imac pro, iPhone και iTunes. Αν το συζητούσαμε αυτό στο διάλειμμα στο Δημοτικό, ίσως θα μπορούσε να δικαιολογηθεί... :)

Kοιτα η συζητηση ειναι ετσι κι αλλιως δημοτικου,αφου καποια παιδακια νομιζουν (βασικα δε νομιζουν,προσπαθουν να κανουν τους αλλους να νομιζουν) οτι ειναι ο Μαραντονα επειδη πηραν τα πιο ακριβα παπουτσια απο το παπουτσαδικο.

 

Στην πλειοψηφια τους δεν ξερουν ουτε να δενουν τα κορδονια.

Εμ δεν απανταει τι να πει.Εγω τους πιο πολλους απο τα γραφομενα τους τους κοβω να εχουν κανει κανενα editing με το Movie Maker και μετα εχουν και αποψη για το FCP.

 

Σιγα το προγραμμα πυρηνικης φυσικης που το εχετε και σαν την επιτομη της τεχνολογιας!

 

Τεχνικος ηχου/ηχοληπτης ειμαι σε studio δικο μου,απο το 2000,μη μου μιλας για Final cut τωρα και αηδιες!

 

Ανοιξε κανα Cubase και αν καταλαβεις κατι περα απο το save και το open file τα ξαναλεμε.

 

Ναι,με pc στο studio,σοκαριστηκες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...