Προς το περιεχόμενο

Καλώδια hdmi 4k v2.0


Chrisl7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στην παρέα. Θα ήθελα γνώμες για καλώδια για hdmi 4κ να είναι καλουτσικο γιατί θα περάσει πρώτα μέσα από ενισχυτή το σήμα και μετά στην τηλεόραση. Αν γίνεται περίπου στο 20αρικο το καθένα

Μην γίνεστε θύματα του μάρκετινγκ. Δεν υπάρχει hdmi 4k καλώδιο. Τα καλώδια είναι 2 (standard και high speed) κατά πάσα πιθανότητα τα καλώδια που ήδη χρησιμοποιείς είναι μια χαρά.

Τα hdmi 1.4,2 κλπ είναι specifications και όχι νέος τύπος καλωδίου. Για 4k60 χρειάζεται ένα απλό καλώδιο high speed και όχι κάποιο που έχει 20 ευρώ.

 

Ο ενισχυτής σου υποστηρίζει 4κ60 passthrough καταρχήν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γίνεστε θύματα του μάρκετινγκ. Δεν υπάρχει hdmi 4k καλώδιο. Τα καλώδια είναι 2 (standard και high speed) κατά πάσα πιθανότητα τα καλώδια που ήδη χρησιμοποιείς είναι μια χαρά.

Τα hdmi 1.4,2 κλπ είναι specifications και όχι νέος τύπος καλωδίου. Για 4k60 χρειάζεται ένα απλό καλώδιο high speed και όχι κάποιο που έχει 20 ευρώ.

 

Ο ενισχυτής σου υποστηρίζει 4κ60 passthrough καταρχήν?

Ναι ρε, γι'αυτό λέμε για 2.0b .είναι καλύτερα από τα 1.4

δεν θα φας μουφα πατριδα ασε που αν δεις και τα σχολια ειναι 4140 με 90% με 5 αστερια και 4% ειναι μεχρι 3 αστερια που το προβλημα τους συνηθος ηταν κατι αλλο ,εκτός απο τα ενος μετρου 4 που εχω ,εβαλα και ενα 7,5 μετρα απο τον υπολογιστή στον ενισχυτή 4κ και hdr χωρις ποτε σπασιμο στην εικονα η προβλημα στον ηχο,ειναξ καταπληκτικα σε πολυ χαμηλη τιμη

Δεν αντιλέγω απλά δεν είναι 2.0b ρωτώ.Έλα ρε από δω είσαι; από το κινητό δεν βλέπω πολλά πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν vrwmiaris μην είσαι αγενής χρησιμοποιώντας το 'ρε'.

 

Δεύτερον ρίξε μια ματιά στα specifications του 2.0b γιατί πολύ αμφιβάλλω ότι χρειάζεσαι κάτι που προσφέρει.

 

Και τέλος όλα τα πρότυπα hdmi 2.0 a/b χρησιμοποιούν το ίδιο καλώδιο δηλαδή ένα κοινό high speed 18 Gbit/s hdmi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία, όταν όλες οι πηγές πάνε στον ενυσχιτη και από εκεί στην τηλεόραση πρέπει ο ενυσχιτης να είναι ανοιχτός για να περάσει το σήμα στην τηλεόραση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γίνεστε θύματα του μάρκετινγκ. Δεν υπάρχει hdmi 4k καλώδιο. Τα καλώδια είναι 2 (standard και high speed) κατά πάσα πιθανότητα τα καλώδια που ήδη χρησιμοποιείς είναι μια χαρά.

Τα hdmi 1.4,2 κλπ είναι specifications και όχι νέος τύπος καλωδίου. Για 4k60 χρειάζεται ένα απλό καλώδιο high speed και όχι κάποιο που έχει 20 ευρώ.

 

Ο ενισχυτής σου υποστηρίζει 4κ60 passthrough καταρχήν?

Εχεις δίκιο σε αυτά που λες, ετσι ακριβως ειναι ομως πρότεινα καλωδιο κοντα στα 7 ε που εχει απιστευτες κριτικες και οχι λιγες ,πανω απο 4000,δευτερον το κοστος ανεβαινει απο το υλικο κατασκευής, το περιτυλιγμα του καλωδιου ( να καταλαβεις οτι το καλωδιο το μεγαλο περναει μεσα απο ενεργειακο τζακι και δεν μου εχει κανει το παραμικρο εδω και 2 χρονια) ,απο το βυσμα .

Έχω μια απορία, όταν όλες οι πηγές πάνε στον ενυσχιτη και από εκεί στην τηλεόραση πρέπει ο ενυσχιτης να είναι ανοιχτός για να περάσει το σήμα στην τηλεόραση;

αναλογα τον ενισχυτη καποιοι οπως ο δικος μου εχουν μια θεση που περναει εικονα και ηχος οταν ειναι κλειστος ,στους φτηνιυς πρεπει να ανοιξεις τον ενισχυτη και ναι ειναι ενα θεμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν vrwmiaris μην είσαι αγενής χρησιμοποιώντας το 'ρε'.

 

Δεύτερον ρίξε μια ματιά στα specifications του 2.0b γιατί πολύ αμφιβάλλω ότι χρειάζεσαι κάτι που προσφέρει.

 

Και τέλος όλα τα πρότυπα hdmi 2.0 a/b χρησιμοποιούν το ίδιο καλώδιο δηλαδή ένα κοινό high speed 18 Gbit/s hdmi.

Μα για να πάρω περισσότερα fps με το ps4 και καλύτερη απόδοση σε 10bit, τώρα εάν μπορώ να πάρω με 7 ευρώ καλώδιο 2.0b γιατί να πάρω 2.0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία, όταν όλες οι πηγές πάνε στον ενυσχιτη και από εκεί στην τηλεόραση πρέπει ο ενυσχιτης να είναι ανοιχτός για να περάσει το σήμα στην τηλεόραση;

οποιοσδήποτε εχει "standby passthrough" το κάνει, εννοειται βεβαια να ειναι στο ρευμα ο ενισχυτης!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...