Προς το περιεχόμενο

Αγορα budget mirrorless φωτογραφικης


instinct21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμιτες. Οπως λεει και ο τιτλος ενδιαφερομαι για αγορα mirrorless φωτογραφικης μηχανης με δυνατοτητα ληψης `καλου` βιντεο για ερασιτεχνικη χρηση. Δεν εχω γνωσεις απο φωτογραφια ουτε προηγουμενη εμπειρια οποτε μας ενδιαφερει να ειναι μια απλη καλη all around budget καμερα μεχρι 1000 ευρω ταβανι.

Απο την μεχρι τωρα ερευνα που εκανα μου φαινεται ιδιαιτερα ελκυστικη η Olympus OM-D E-M10 Mark III η οποια ειναι καινούριο μοντέλο με δυνατοτητα 4κ βιντεο στα 30 ομως fps, με σταθεροποιητη εικονας και καλες αποδοσεις τοσο στη φωτογραφια οσο και στο βίντεο.

Παρακαλω τους γνωστες να μου δωσουν τα φωτα τους και να μου προτείνουν καποια μοντελα ωστε να γινει η καλυτερη δυνατη επιλογη.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για βιντεο πας με κλειστα τα ματια σε Panasonic Lumix.

 

Μια εξαιρετικη επιλογη ειναι η Lumix GX80/85

 

Θα ελεγα οτι δεν χρειαζεται να πας σε ακριβοτερη επιλογη και το διαθεσιμο budget να παραμεινει για μελλοντικη αγορα επιπλεον φακου αναλογα με τις αναγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι καινούργιος η Olympus είναι ό,τι πρέπει για 1η μηχανή. Με στεγνά specs και τεστ δεν είναι η καλύτερη αλλά είναι ιδανική για να σε βάλει στον κόσμο της φωτογραφίας. Σε κάθε περίπτωση αξίζει τα λεφτά της.

 

To μόνο της μείον είναι ο τρόπος που βρίσκει το focus που είναι παλαιότερη τεχνολογία. Μπορεί να έχει μικρή καθυστέρηση και "ψάξιμο" μέχρι να βρει focus. Σε βίντεο αν κινείται το θέμα σου μπορεί να είναι πρόβλημα κυρίως σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκριτικα με την olympus σε τι ειναι καλυτερη;

Οι δυο μηχανες δεν απεχουν πολυ γενικα. Η Lumix ομως εχει καλυτερο stabilization μιας και μπορει να συνδιασει το 5axis στο σωμα με το stabilization των φακων. Και γενικα προσφερει στο βιντεο μερικα πραγματακια παραπανω. Σε φωτογραφια ισως η Olympus να ειναι στις λέτομερειες λιγο καλυτερη (πχ μεγαλυτερο buffer, καλυτερο evf). Γενικα ειναι ισαξιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο διαβάζω και η Olympus διαφημίζει οτι εχει 5 axis stabilization. είναι καλύτερο αυτό της panasonic? 

Επίσης το οτι η Olympus είναι πιο φρέσκο μοντέλο 2017 ενώ η άλλη περυσινό δεν παίζει καποιο ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'όσο διαβάζω και η Olympus διαφημίζει οτι εχει 5 axis stabilization. είναι καλύτερο αυτό της panasonic? 

Επίσης το οτι η Olympus είναι πιο φρέσκο μοντέλο 2017 ενώ η άλλη περυσινό δεν παίζει καποιο ρόλο;

 

5 axis OIS (in body stabilization) εχει η Olympus (ηταν η πρωτη που το εχει τοποθετησει στις μηχανες της) και μαλιστα πολυ καλο αλλα επισης 5 axis OIS εχει και η Panasonic (το εχει βαλει προσφατα). Η διαφορα ειναι οτι στην Panasonic εαν φορας φακους οι οποιοι εχουν επισης image stabilization αυτο μπορει να συνεργαστει με το  OIS και να βελτιωσει ακομη περισσοτερο το αποτελεσμα. Στην Olympus δεν μπορει να γινει αυτο. Δεν ειναι μεγαλη η διαφορα φυσικα.

 

Και οι δυο ειναι πολυ καλες και ισαξιες. Οπως σου ειπα οι διαφορες ειναι στις λεπτομερειες οπου σε βιντεο υπερτερει η Panasonic οπου στο βιντεο θεωρειται αλλωστε κορυφαια ενω σε φωτο η Olympus εχει σε καποια στοιχεια το προβαδισμα. Παντα μιλαμε για λεπτομερειες. Δες τις και απο κοντα. Φυσικα και η Sony ειναι μεσα στο παιχνιδι με τις εξαιρετικες Α6000/Α6300 με τα γνωστα προβληματακια της υπερθερμανσης σε βιντεο μετα τα 20'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την gx80 σε kit με τον φακο 12-32

 

https://www.skroutz.gr/s/9282249/Panasonic-Lumix-DMC-GX80-Kit-G-Vario-12-32-Asph-Mega-O-I-S.html

 

Ευχαριστω πολυ! Βεβαιως θα γραψω εντυπωσεις αν και δεν ειμαι ειδικος ουτε καν προηγουμενη εμπειρια δεν εχω αλλα θα το κανω.

Να πω κιολας για να εχετε το νου σας κ εσεις ή οποιος ενδιαφερεται οτι ο κωτσοβολος κανει κατι προσφορες μαγικες με κατι ξωτικα και τετοια. Μπηκα λοιπον εχτες το βραδυ να δω μηπως εχει παζαρεψε το και τετοια μιας κ ολα τα μαγαζια στο σκρουτζ την ειχαν 650 ευρω. Ειχε ενα κουμπακι λοιπον διπλανστη τιμη που ελεγε πατα για τιμη μαγικη. Και η τιμη εγινε 551 ???? οποτε δε περιμενα στιγμη...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την gx80 σε kit με τον φακο 12-32

 

https://www.skroutz.gr/s/9282249/Panasonic-Lumix-DMC-GX80-Kit-G-Vario-12-32-Asph-Mega-O-I-S.html

 

Ευχαριστω πολυ! Βεβαιως θα γραψω εντυπωσεις αν και δεν ειμαι ειδικος ουτε καν προηγουμενη εμπειρια δεν εχω αλλα θα το κανω.

Να πω κιολας για να εχετε το νου σας κ εσεις ή οποιος ενδιαφερεται οτι ο κωτσοβολος κανει κατι προσφορες μαγικες με κατι ξωτικα και τετοια. Μπηκα λοιπον εχτες το βραδυ να δω μηπως εχει παζαρεψε το και τετοια μιας κ ολα τα μαγαζια στο σκρουτζ την ειχαν 650 ευρω. Ειχε ενα κουμπακι λοιπον διπλανστη τιμη που ελεγε πατα για τιμη μαγικη. Και η τιμη εγινε 551 ???? οποτε δε περιμενα στιγμη...

Που ακριβως κοιτας για αυτες τις προσφορες που λες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δίπλα ακριβώς απο τη τιμή εκεί που τώρα γράφει για μια 10ευρη επιταγη χτες υπήρχε ενα ξωτικό που έλεγε πάτα για μαγική τιμή και εαν παταγες σου την αλλαζε. Σήμερα δεν το βλέπω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξανα ενεργή η προσφορά με τα ξωτικα!!!

 

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/fotografikes-mirrorless/178826-panasonic-lumix-gx80k-12-32mm-black#magic

 

551 ευρώ

Επεξ/σία από instinct21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...