Προς το περιεχόμενο

Στρατιωτικες Σχολες & Σώματα Ασφαλείας.


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

αυτός είναι ο λόγος?

στην 31μεεδ ο διοικητής είναι ιπτάμενος

Δεν είμαι γιατρός για να σου πω σίγουρα. 

Ο μοίραρχος είναι εξαίρεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

Δεν είμαι γιατρός για να σου πω σίγουρα. 

Ο μοίραρχος είναι εξαίρεση 

εξαίρεση γιατί? και ο υπασπιστης του Παυλόπουλου ήταν ιπτάμενος και ήταν στην 31 μεεδ

αν είναι έτσι αξιωματικοί να μην πηγαίνουν καθόλου σε επιχειρισιακες μονάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, jimis98 είπε

εξαίρεση γιατί? και ο υπασπιστης του Παυλόπουλου ήταν ιπτάμενος και ήταν στην 31 μεεδ

αν είναι έτσι αξιωματικοί να μην πηγαίνουν καθόλου σε επιχειρισιακες μονάδες

Πάμε πάλι γιατί νομίζω δεν ξέρετε να διαβάζετε. 

Ο Ιπτάμενος σαν ειδικότητα αρχικά θα πάει σε ΜΟΙΡΑ αεροσκαφών/ελικοπτέρων. 

Η 31 ΜΕΕΔ δεν έχει ιπτάμενα μέσα μπορείς να το καταλάβεις αυτό; 

Το ότι μετά από 20 χρόνια πτήσεων πάει διοικητής ΜΕΕΔ ή υπασπιστης σε πολιτικό πρόσωπο είναι λογικό.

Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι θες να πεις με όλα αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

Πάμε πάλι γιατί νομίζω δεν ξέρετε να διαβάζετε. 

Ο Ιπτάμενος σαν ειδικότητα αρχικά θα πάει σε ΜΟΙΡΑ αεροσκαφών/ελικοπτέρων. 

Η 31 ΜΕΕΔ δεν έχει ιπτάμενα μέσα μπορείς να το καταλάβεις αυτό; 

Το ότι μετά από 20 χρόνια πτήσεων πάει διοικητής ΜΕΕΔ ή υπασπιστης σε πολιτικό πρόσωπο είναι λογικό.

Ακόμη δεν έχω καταλάβει τι θες να πεις με όλα αυτά. 

περνάνε όμως ιπταμενοι το σχολείο τις 31 μεεδ

εσύ μάλλον δεν μπορείς. να το καταλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

περνάνε όμως ιπταμενοι το σχολείο τις 31 μεεδ

εσύ μάλλον δεν μπορείς. να το καταλάβεις

Αυτό είναι αλήθεια. Δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να μου πεις. Γιατί έχεις κολλήσει με μια συγκεκριμένη μοίρα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, karaLRS είπε

Αυτό είναι αλήθεια. Δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να μου πεις. Γιατί έχεις κολλήσει με μια συγκεκριμένη μοίρα; 

απο την μια λες δεν πανε ιπταμενοι και απο την αλλοι οτι πανε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jimis98 είπε

απο την μια λες δεν πανε ιπταμενοι και απο την αλλοι οτι πανε

Σαν πρώτη μετάθεση μετά την σχολή ΔΕΝ μπορείς να πας 31 ΜΕΕΔ ούτε σε κάποια άλλη μοίρα όπου δεν έχει πτητικά μέσα. 

Στην Ελληνική πολεμική αεροπορία υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες που ορίζουν την ειδικότητα που μπορεί να έχει το προσωπικό της κάθε μοίρας. 

Δηλαδή σε μια πολεμική μοίρα με πτητικά μέσα, το 99% είναι ιπτάμενοι, παρόλα αυτά μπορεί να έχει ένα άτομο ελεγκτή αεράμυνας ή πληροφοριών. 

Στην θέση των διοικητών είναι πιο ευέλικτο το σύστημα και επιτρέπει αξιωματικούς άλλων ειδικοτήτων. (όχι βέβαια σε θέσεις διοικητών πολεμικών μοιρών) 

Ξέρω πολύ καλά τι λέω και μην προσπαθείς μέσα στην άγνοια σου να το παίξεις έξυπνος. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Σαν πρώτη μετάθεση μετά την σχολή ΔΕΝ μπορείς να πας 31 ΜΕΕΔ ούτε σε κάποια άλλη μοίρα όπου δεν έχει πτητικά μέσα. 

Στην Ελληνική πολεμική αεροπορία υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες που ορίζουν την ειδικότητα που μπορεί να έχει το προσωπικό της κάθε μοίρας. 

Δηλαδή σε μια πολεμική μοίρα με πτητικά μέσα, το 99% είναι ιπτάμενοι, παρόλα αυτά μπορεί να έχει ένα άτομο ελεγκτή αεράμυνας ή πληροφοριών. 

Στην θέση των διοικητών είναι πιο ευέλικτο το σύστημα και επιτρέπει αξιωματικούς άλλων ειδικοτήτων. (όχι βέβαια σε θέσεις διοικητών πολεμικών μοιρών) 

Ξέρω πολύ καλά τι λέω και μην προσπαθείς μέσα στην άγνοια σου να το παίξεις έξυπνος. 

Με το συμπάθειο, δεν φταίει ο άλλος.

Αφού το βλέπεις πως δεν, το ότι συνεχίζεις είναι δικό σου θέμα. 

Περιμένεις να σου πει «ΟΚ, έκανα λάθος και έχεις δίκιο»;

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, karaLRS είπε

Σαν πρώτη μετάθεση μετά την σχολή ΔΕΝ μπορείς να πας 31 ΜΕΕΔ ούτε σε κάποια άλλη μοίρα όπου δεν έχει πτητικά μέσα. 

Στην Ελληνική πολεμική αεροπορία υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες που ορίζουν την ειδικότητα που μπορεί να έχει το προσωπικό της κάθε μοίρας. 

Δηλαδή σε μια πολεμική μοίρα με πτητικά μέσα, το 99% είναι ιπτάμενοι, παρόλα αυτά μπορεί να έχει ένα άτομο ελεγκτή αεράμυνας ή πληροφοριών. 

Στην θέση των διοικητών είναι πιο ευέλικτο το σύστημα και επιτρέπει αξιωματικούς άλλων ειδικοτήτων. (όχι βέβαια σε θέσεις διοικητών πολεμικών μοιρών) 

Ξέρω πολύ καλά τι λέω και μην προσπαθείς μέσα στην άγνοια σου να το παίξεις έξυπνος. 

δεν σου είπα για πρώτη μεταθεση!

δεν το παίζω έξυπνος σε αντίθεση με εσένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

δεν σου είπα για πρώτη μεταθεση!

δεν το παίζω έξυπνος σε αντίθεση με εσένα

οκ. καλή επιτυχία σε ότι επιλέξεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2020 στις 2:48 ΜΜ, vamvakoolas είπε

ισως θα πρεπει να διαβαζεις προσεκτικα ικαρε απο τα lidl:

Τ2 τα εχεις ακουστα ή ηταν εκτος...υλης;

Για τη "πτητικη εκπαιδευση" του 1ου ετους δε σχολιαζω

Για πρωτη μεταθεση εγραψα τι λεξη ισως (που αγνοησες)

εχεις πατησει Πατρα καθολου ή σου ειπαν;

Μάλλον έχασες την απάντηση μου κάπου....

Στις 14/10/2020 στις 8:18 ΜΜ, karaLRS είπε

Μην συνεχίζεις γιατί παραμένεις άσχετος και εριστικος. 

Τ-2 σαφώς και το έχω ακουστά. Έχω κάπου στις 150 ώρες στον τύπο. Το συγκεκριμένο αεροσκάφος βρίσκεται Καλαμάτα και το πετάς όταν τελειώσεις την σχολή Ικάρων. 

Το ίσως που έγραψες εννοείται το είδα. Παρόλα αυτά ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ να πας Λήμνο πρώτη μετάθεση. 

Η Ανδραβίδα επίσης δεν είναι Πάτρα... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/10/2020 στις 1:40 ΜΜ, ProponitisTouKanape είπε

Γιατι ήταν όνειρο σου απο μικρό παιδί; Σου αρέσει το αντικείμενο εργασίας σου ως στέλεχος των ΕΔ ή σου αρέσει ο μισθός του Δημοσίου; Είσαι διατεθειμένη να υποστείς τις δυσκολίες που έρχονται πακέτο με το επάγγελμα (μεγάλο μέρος της ζωής σου μακριά απο μεγάλα αστικά κέντρα, αρκετές μεταθέσεις, χειρότερη προσωπική ζωή κλ

Δεν προέρχομαι από περιβάλλον στρατιωτικών (πέρα κάτι αστυνομικών) αλλά από μικρή θαύμαζα τα γαλόνια να το πούμε απλά όχι μόνο για την στολή αλλά και σαν επάγγελμα,το γόητρο του κινδυνου, το φρόνημα και οι αξιες, η αβεβαιοτητα στην εργασία(όχι μια εργασία γραφειου εκτός από επιλογή).Ποτέ μου δεν σκέφτηκα τα στρατιωτικα από την άποψη μισθού σταθερού υγειονομικής κάλυψης κτλ.  πέρα από τον τελευταίο καιρό που διπλό σκέφτομαι την επιλογή μου για τις σ.σ Είμαι και διατεθειμένη να τα υποστώ όλα τα παραπάνω που αναφέρατε (πιστεύω τουλάχιστον) αλλά το μόνο πράγμα που με "τρωει" είναι πως δεν θέλω να γίνω (αν καταφέρω) στρατιωτικός που είναι μόνο εκεί για την φάση του δημοσίου ή γενικότερα ένα καθίκι ,με απλά λόγια, επειδή εχω αξίωμα ή καταντήσω όπως γίνεται λόγος συχνά πως αλλάζεις μέσα στις στρατιωτικές σχολές.

Επεξ/σία από Mariahp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mariahp είπε

αλλά το μόνο πράγμα που με "τρωει" είναι πως δεν θέλω να γίνω (αν καταφέρω) στρατιωτικός που είναι μόνο εκεί για την φάση του δημοσίου ή γενικότερα ένα καθίκι ,με απλά λόγια, επειδή εχω αξίωμα ή καταντήσω όπως γίνεται λόγος συχνά πως αλλάζεις μέσα στις στρατιωτικές σχολές.

Τότε μην εργάζεσαι γενικότερα σαν προϊσταμένη - αφεντικό - επικεφαλής 

Γιατί όταν είσαι κάπου και υπάρχει ιεραρχία (είτε στον Στρατό, είτε σε μια επιχείρηση) πάντα θα υπάρχει πίεση από επάνω προς τα κάτω... 

Όταν θα πιέσουν εσένα μάντεψε τι θα συμβεί.... Θα αναγκαστείς να πιέσεις και εσύ τους υφιστάμενους σου... 

Οπότε άστο καλύτερα... 

Καλύτερα προσπάθησε να γίνεις υπάλληλος που βάζει απλά σφραγίδες σε κανένα υποθηκοφυλακειο... 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...