Προς το περιεχόμενο

Στρατιωτικες Σχολες & Σώματα Ασφαλείας.


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σε σχετικά μικρή ηλικία σταματούν τα περισσότερα ταξίδια οι αξιωματικοί, οπότε ένας 40αρης στο ΠΝ εχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να είναι Αθήνα απο έναν αντιστοιχο αξιωματικό του ΣΞ

Κράτα απλά ότι για πόσα χρόνια θα είσαι φουλ ταξίδι σε καράβι που δε θα κάνεις 8 ώρες δουλειά, αλλά από 8 έως 16 (πχ 6ωρίες + απόπλους-κατάπλους + βλάβες + συναγερμούς) μακρά από το σπίτι σου σε καράβι που κουνάει (δεν είναι εμπορικό 20.000 τόνων+++) και που έχει φουλ φασαρία,  από μηχανές-ανακοινώσεις-αερισμό σε στρώμα σκατά και θα κοιμάσαι εκεί επι μέρες για 1500 βαριά μαζί με τα πλεύσιμα. 

Πας? 
Μόνο για Αθηναίους με δικό τους σπίτι αξίζει ΚΑΠΩΣ, και για τις φουλ καλές ειδικότητες που δεν ειναι πολλές πια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, dimitris_st13 είπε

Κράτα απλά ότι για πόσα χρόνια θα είσαι φουλ ταξίδι σε καράβι που δε θα κάνεις 8 ώρες δουλειά, αλλά από 8 έως 16 (πχ 6ωρίες + απόπλους-κατάπλους + βλάβες + συναγερμούς) μακρά από το σπίτι σου σε καράβι που κουνάει (δεν είναι εμπορικό 20.000 τόνων+++) και που έχει φουλ φασαρία,  από μηχανές-ανακοινώσεις-αερισμό σε στρώμα σκατά και θα κοιμάσαι εκεί επι μέρες για 1500 βαριά μαζί με τα πλεύσιμα. 

Πας? 
Μόνο για Αθηναίους με δικό τους σπίτι αξίζει ΚΑΠΩΣ, και για τις φουλ καλές ειδικότητες που δεν ειναι πολλές πια.

καλα σαν λεφτα για την σημερινη εποχη καλα ειναι μην τρελαθουμε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2021 στις 5:58 ΜΜ, gii είπε

καλα σαν λεφτα για την σημερινη εποχη καλα ειναι μην τρελαθουμε

 

Τα λεφτά είναι σχετικά. Με το τι κάνεις. Όταν κάνεις 8ωρο σε εργοστάσιο με 850+ (για απόφοιτο ΤΕΙ ας πούμε/όχι 1η δουλειά) και δε λείπεις από το σπίτι σου ούτε θα σου πουν εκτάκτως στις 23.00 το βράδυ έλα να φύγουμε σε 4 ώρες ταξίδι, ε τότε ναι είναι λίγα για να κάνεις αυτά που έγραψα παραπάνω. 

Επίσης τα συγκρίνεις και με τα λεφτά άλλων επαγγελμάτων που για αποζημίωση εκτός έδρας παίζουν τρελά λεφτά. Ή του εμπορικου ναυτικού που παίρνει 4-10.000. Γτ αυτός που λείπει 200+ μέρες το χρόνο επί 15-20 χρόνια, λέει αν ήταν έτσι έμπαινα εμπορικό ρε φίλε .

Παλια που έβαζε κόσμο, μοιράζονταν οι αρμοδιότητες και έφευγες πιο νωρίς από καράβια κλπ οκ ήταν καλή φάση. Τώρα που δεν υπάρχει σάλιο, όλα είναι δύσκολα πια. 

Αεροπορία έχει τις καλύτερες συνθήκες και νοοτροπία. Σ. Ξ. δε το συζητώ καν. Μόνο σαν τελευταία διέξοδο ανεξαρτητοποίησης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Τα λεφτά είναι σχετικά. Με το τι κάνεις. Όταν κάνεις 8ωρο σε εργοστάσιο με 850+ (για απόφοιτο ΤΕΙ ας πούμε/όχι 1η δουλειά) και δε λείπεις από το σπίτι σου ούτε θα σου πουν εκτάκτως στις 23.00 το βράδυ έλα να φύγουμε σε 4 ώρες ταξίδι, ε τότε ναι είναι λίγα για να κάνεις αυτά που έγραψα παραπάνω. 

Επίσης τα συγκρίνεις και με τα λεφτά άλλων επαγγελμάτων που για αποζημίωση εκτός έδρας παίζουν τρελά λεφτά. Ή του εμπορικου ναυτικού που παίρνει 4-10.000. Γτ αυτός που λείπει 200+ μέρες το χρόνο επί 15-20 χρόνια, λέει αν ήταν έτσι έμπαινα εμπορικό ρε φίλε .

Παλια που έβαζε κόσμο, μοιράζονταν οι αρμοδιότητες και έφευγες πιο νωρίς από καράβια κλπ οκ ήταν καλή φάση. Τώρα που δεν υπάρχει σάλιο, όλα είναι δύσκολα πια. 

Αεροπορία έχει τις καλύτερες συνθήκες και νοοτροπία. Σ. Ξ. δε το συζητώ καν. Μόνο σαν τελευταία διέξοδο ανεξαρτητοποίησης

 

αεροπορια οντως και ικαρων και σμυα καλες σχολες λιγες μεταθεσεις μετα και για την εποχη καλο μισθο και οπως ειπες καλη νοοτροπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2021 στις 4:15 ΜΜ, dimitris_st13 είπε

Κράτα απλά ότι για πόσα χρόνια θα είσαι φουλ ταξίδι σε καράβι που δε θα κάνεις 8 ώρες δουλειά, αλλά από 8 έως 16 (πχ 6ωρίες + απόπλους-κατάπλους + βλάβες + συναγερμούς) μακρά από το σπίτι σου σε καράβι που κουνάει (δεν είναι εμπορικό 20.000 τόνων+++) και που έχει φουλ φασαρία,  από μηχανές-ανακοινώσεις-αερισμό σε στρώμα σκατά και θα κοιμάσαι εκεί επι μέρες για 1500 βαριά μαζί με τα πλεύσιμα. 

Πας? 
Μόνο για Αθηναίους με δικό τους σπίτι αξίζει ΚΑΠΩΣ, και για τις φουλ καλές ειδικότητες που δεν ειναι πολλές πια.

Εγω δε θα πήγαινα, για αυτό έκανα άλλα πράγματα στη ζωή μου παρότι είμαι απο οικογένεια ΠΝ. Αλλά σε σχέση με τον ΣΞ, είναι απείρως καλύτερα.

ΣΞ αξίζει μόνο για Βορειοελλαδίτες, μη Θεσσαλονικιούς, που θέλουν να παραμείνουν κοντά στο μέρος τους, χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει οτι γλιτώνεις την παραμεθόριο. Απλά αλλιώς να είσαι Αθηναίος και να βλέπεις την πόλη σου με τα κυάλια, αλλιώς να είσαι απο Βέροια π.χ. και να έχεις αρκετές μονάδες σε απόσταση 1-1.5 ώρας από τον τόπο σου

1 ώρα πριν, gii είπε

αεροπορια οντως και ικαρων και σμυα καλες σχολες λιγες μεταθεσεις μετα και για την εποχη καλο μισθο και οπως ειπες καλη νοοτροπια

Άλλη φάση οι ιπτάμενοι, άλλη οι Ίκαροι-Μηχανικοί, άλλοι οι υπαξιωματικοί απο τη ΣΤΥΑ.

Οι Ιπτάμενοι αξίζουν για όποιον αντέχει αυτή τη ζωή. Και αμείβονται παραπάνω για αυτό.

Οι Μηχανικοί δεν αξίζουν, γιατί για να περάσει κάποιος ΣΜΑ, περνάει και σε όποιο πολυτεχνείο στην Ελλάδα θέλει. Και τον μισθό της ΠΑ θα τον βρει αν όχι με το που αποφοιτήσει, σε 2-3 χρόνια σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει βγει ΦΕΚ που αναφέρει πως το Λιμενικό θα πάρει μεσα στο έτος για (τελευταία?) φορά  άτομα εκτός πανελληνίων στο Τεχνικό τμήμα

Απευθύνεται σε άτομα κάτω των 30 που ειναι απόφοιτοι Πολυτεχνικών Σχολών 

Το τηλέφωνο μου χτυπάει ασταματητα αυτή την περίοδο από παλιούς συμφοιτητές ρωτώντας με κατά πόσο αξίζει να "χωθούν" σε αυτή την τρύπα 

Σε βαθμό και μισθολογικα οι διορισθεντες θα είναι Αξιωματικοί, σαν απόφοιτοι Ευελπίδων.

Θα ήθελα να ρωτήσω οποιον ξέρει να μας διαφωτίσει για τις αρμοδιότητες και το τμήμα των Αξιωματικών Τεχνικού ( μεταθέσεις, ταξίδια σε πλοία, φόρτος) και γενικά εαν ειναι μια κίνηση που έχει value , πάντα σε σύγκριση με το potential που έχει ένας ανερχόμενος μηχανικός στον ιδιωτικό τομέα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σε ολους. Το 2020 εδωσα πανελληνιες και δυστυχως διαγραφηκα απο τη σχολη διοτι δεν ηθελα να σπαταλησω τον χρονο μου κανοντας κατι ασχετο σε συγκριση με αυτο που ηθελα να γινω απο μικρος δλδ ενστολος...Τωρα λεω να ξαναδωσω πανελληνιες το 2023 απλα επειδη μεσα στο 23' κλεινω τα 21 ετη μπορω υποχρεωτικα να μπω ειτε στη ΣΣΕ ειτε στη Σ.Ι. ειτε στη ΣΝΔ διοτι ειναι οι μονες σχολες που δεχονται υποψηφιους που δεν εχουν κλεισει τα 22 ετων. Στις υπολοιπες σχολες υπαξιωματικων δεν θα μπορεσω λογικα λογω ηλικιας διοτι ζητανε να μην ξεπερνας τα 21 ετη τον χρονο που γινεται ο διαγωνισμος. Η ερωτηση μου ειναι και θα ηθελα πραγματικα την αποψη ολων σας. Αξιζει ο κοπος;; οι βασεις ειναι υψηλες και ειναι ρισκο διοτι εγω θελω μονο στρατιωτικες . Θα ηθελα ιδανικα να μπω ειτε στη σχολη Ικαρων για παραδειγμα ως ιπταμενος ειτε στη σχολη Ναυτικων Δοκιμων και να κανω καριερα ως εκπαιδευτης στα ΟΥΚ . Τι θα με συμβουλευατε; Το εχω αχτι τοσα χρονια και μετανιωνω που δεν εδωσα περυσι να ξεμπερδευω.

Επεξ/σία από Dokos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 19/12/2017 στις 4:33 ΜΜ, JohnTehGreek είπε

Θεωρώ πως μαζί με την Αστυνομία, πυροσβεστική κτλ. αξίζει.

 

Μήνας μπει μήνας βγει θα έχεις τον μισθό σου, δεν κινδυνεύεις να σε απολύσει κανείς (δημόσιο γαρ) και θα πάρεις και σίγουρη αύξηση όσο περνάνε τα χρόνια.

 

Και όλα αυτά για να ξύνεσαι στην ουσία.

 

Προσωπικά όμως δεν θα το έκανα λόγο των μεταθέσεων που είναι μεγάλο αγγούρι και δεν τις γλυτώνεις.

Και όλα αυτά για να ξύνεσαι στην ουσία. Δηλαδή, οι δαπάνες για το στρατό είναι με λίγα πεταμενα λεφτά. Ο στρατός είναι ορισμό της μιζέριας. Αρχικός μισθός 900 ευρώ όταν οι ΟΒΑ δηλαδή μη απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών και συνήθως χωρίς πανεπιστημιακή μόρφωση παίρνουν 850.  Για να προλάβω κάποιες αντιδράσεις αυτό δεν είναι δική μου άποψη αλλά, μου το έχει πει η ανθυπολοχαγός όταν ήμουνα φαντάρος. Για  ποιο λόγο να πας σε στρατιωτικές σχολές για 50 ευρώ παραπάνω. 

Μόλις τώρα, scd345 είπε

Και όλα αυτά για να ξύνεσαι στην ουσία. Δηλαδή, οι δαπάνες για το στρατό είναι με λίγα πεταμενα λεφτά. Ο στρατός είναι ορισμό της μιζέριας. Αρχικός μισθός 900 ευρώ όταν οι ΟΒΑ δηλαδή μη απόφοιτοι στρατιωτικών σχολών και συνήθως χωρίς πανεπιστημιακή μόρφωση παίρνουν 850.  Για να προλάβω κάποιες αντιδράσεις αυτό δεν είναι δική μου άποψη αλλά, μου το έχει πει η ανθυπολοχαγός όταν ήμουνα φαντάρος. Για  ποιο λόγο να πας σε στρατιωτικές σχολές για 50 ευρώ παραπάνω. 

Με λίγα λόγια ήθελα να πω.

Στις 20/12/2017 στις 12:32 ΜΜ, MikeJ είπε

 

Οι πιλότοι και οι μηχανικοί με ίδιο βαθμό βγαίνουν από τη σχολή , ανθυποσμηναγοί, και έπειτα παίρνουν βαθμό κάθε τόσα χρόνια. Δεν επηρεάζει ο βαθμός των πιλότων το βαθμό των μηχανικών αρχικά. Απλά όταν φτάσουν σε υψηλούς βαθμούς , σε θέσεις διοίκησης και επίσης για όσους κάνουν "καριέρα" και φτάνουν ψηλά, εκεί συναντάς επί το πλείστον πιλότους. Πλέον οι βαθμοί επηρεάζουν λίγο το μισθό. βέβαια.

 

Επίσης ο κύριος μισθός είναι ο ίδιος. Αυτό που αλλάζει είναι ότι οι πιλότοι που όντως συμπληρώνουν ώρες πτήσεις παίρνουν επιπλέον το πτητικό επίδομα που είναι σχεδόν άλλος ένας μισθός γι αυτό παίρνουν περίπου τα διπλά.

 

Σε μια άλλη χώρα, χωρίς τα προβλήματα της Ελλάδας το να ξεκινάς με 1000 και να φτάνεις πχ τα 1500 στη σύνταξη  , ναι θα ήταν τραγικό. Σε εμάς όχι και τόσο με δεδομένο το τι γίνεται στον ιδιωτικό τομέα , δύσκολα να είσαι σε καλύτερη μοίρα. Ξεκινάς πλέον με 492 και αν φτάσεις κανα 900αρι κάνεις το σταυρό σου... + την αβεβαιότητα του αν θα πληρωθείς, αν θα έχεις δουλειά κλπ...

 

 

 

Για τους περισσότερους, Δευτέρα με Παρασκευή 7 με 14 και 30 είναι το ωράριο τους ρε συ. Απλά έχουν μετά και ανάλογα με το βαθμό και το πόστο κάνα 4άρι υπηρεσίες το μήνα που είσαι όλη μέρα μέσα, για τις οποίες βέβαια παίρνεις μια ωραιότατη μέρα απαλλαγή οπότε αντισταθμίζεται.

Μόνο και μόνο που θα πρέπει να κάνεις βραδινές υπηρεσίες είναι ένας καλός για να μην πας σε στρατιωτικές σχολές. 

Στις 9/6/2021 στις 11:28 ΜΜ, panagiotis1988 είπε

Μια ερώτηση.

Πώς ακριβώς ο στρατιωτικός είναι ζορικο επάγγελμα; Μπορείς να αιτιολογήσεις το συλλογισμό σου; Γιατί εγώ από οποία σκοπιά και αν το δω θεωρώ ότι είναι από τα πιο εύκολα επαγγέλματα στη χώρα μας.

Μεταθέσεις, βραδινές υπηρεσίες, χαμηλοί μισθοί και το κυριότερο ότι δεν κάνεις τίποτα απλά κάθεσαι δηλαδή, δεν δημιουργείς τίποτα στην ζωή σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ούτε στην εποχή του Ναπολέοντα που ο αξιωματικός συνεπάγοταν μέλος της ελίτ είμαστε ούτε στο ΠΑΣΟΚ που οι μισθοί και τα ρουσφέτια σε τοξεύανε στα ύψη... σε χώρα που την έχει πλήξει η οικονομική κρίση ζούμε, που ο εξοπλισμός που χρησιμοποιείται είναι πανάρχαιος και η διαφθορά οφελεί τους λίγους. Είμαι άνθρωπος  που όλη μου τη ζωή αξιωματικός ήθελα να γίνω, ακόμα και τώρα θα γούσταρα να πάω αλλά ξέρω ότι πέρα από την στολή και τα γαλόνια υπάρχουν πράγματα που θα σε κάνουν να αναθεωρήσεις αν πράγματι αγαπάς και θες να ακολουθήσεις το τάδε αντικείμενο... Στην εποχή της τεχνολογίας και της τεχνοκρατίας ζούμε. Όλα πλέον (εκτός από το μέσο) είναι διαβάζω,εξασκούμαι και γίνομαι χρήσιμος σε έναν τομέα που αγαπώ (πάνω από όλα) ξέροντας τί πάω να κάνω. Οι περισσότεροι πάνε στις στρατιωτικές σχολές για να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι με όπλο και κύρος. Στην πραγματικότητα συνήθως πάνε για 900 ευρώ στην Ορεστιάδα με ένα κάρο γλυώδη υβρίδια και μετρώντας τις μέρες μέχρι τη σύνταξη. Μακριά, όσο κ@υλα και αν φαίνεται (ακόμα και για μενα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...