Προς το περιεχόμενο

Στρατιωτικες Σχολες & Σώματα Ασφαλείας.


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, GeoCommand είπε

Ιπτάμενος φίλε

προσπαθω να καταλαβω την ερωτηση αλλα μαλλον@@

 

ενιγουει: η σχολη ικαρων ειναι αττικη/προποδες παρνηθας και υπαρχει μικρο αεροδρομιο. Προφανως χρησιμοποιειται για εκπαιδευτικους σκοπους. Παρενθεση: η εκπαιδευση γινεται με κατι $#λα που στο παρελοθον ειχαν σκοτωθει αλλα υπαρχει προγραμμα αντικαταστασης (και βλεπουμε).

Τα μαθηματα δεν ειναι ευκολα και ειναι πολυ θεωρητικα τουλαχιστον 1ο ετος (μιας και πολλοι νομιζουν οτι θα γινουν τομ κρουζ απο το 1ο μηνα).

Μετα την εκπαιδευση ερχεται το αγκουρι οπου κλασσικα ισως παρεις μεταθεση για island (και δε μιλαω για κλαμπακι) τυπου Λυμνου και στη καλυτερη με βισμα Ανδραβιδα. Αυτα τα πολυ βασικα

 

υγ δεν αναφερομαι σε ελικοπτεραδες ή αλλα ειδικου τυπου

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

προσπαθω να καταλαβω την ερωτηση αλλα μαλλον@@

ενιγουει: η σχολη ικαρων ειναι αττικη/προποδες παρνηθας και υπαρχει μικρο αεροδρομιο. Προφανως χρησιμοποιειται για εκπαιδευτικους σκοπους. Παρενθεση: η εκπαιδευση γινεται με κατι $#λα που στο παρελοθον ειχαν σκοτωθει αλλα υπαρχει προγραμμα αντικαταστασης (και βλεπουμε).

Τα μαθηματα δεν ειναι ευκολα και ειναι πολυ θεωρητικα τουλαχιστον 1ο ετος (μιας και πολλοι νομιζουν οτι θα γινουν τομ κρουζ απο το 1ο μηνα).

Μετα την εκπαιδευση ερχεται το αγκουρι οπου κλασσικα ισως παρεις μεταθεση για island (και δε μιλαω για κλαμπακι) τυπου Λυμνου και στη καλυτερη με βισμα Ανδραβιδα. Αυτα τα πολυ βασικα

υγ δεν αναφερομαι σε ελικοπτεραδες ή αλλα ειδικου τυπου

Ωραία γενίκευση...

 

 

ΥΓ: Όσα δε φτάνει η αλεπού... (Παροιμία του λαού μας έχοντας επίγνωση της συμπεριφοράς ατόμων που τον απαρτίζουν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GeoCommand είπε

Ωραία γενίκευση...

ΥΓ: Όσα δε φτάνει η αλεπού... (Παροιμία του λαού μας έχοντας επίγνωση της συμπεριφοράς ατόμων που τον απαρτίζουν)

Εσύ τι ακριβώς θέλεις να μάθεις; είσαι μέσα στην σχολή; 

7 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

προσπαθω να καταλαβω την ερωτηση αλλα μαλλον@@

ενιγουει: η σχολη ικαρων ειναι αττικη/προποδες παρνηθας και υπαρχει μικρο αεροδρομιο. Προφανως χρησιμοποιειται για εκπαιδευτικους σκοπους. Παρενθεση: η εκπαιδευση γινεται με κατι $#λα που στο παρελοθον ειχαν σκοτωθει αλλα υπαρχει προγραμμα αντικαταστασης (και βλεπουμε).

Τα μαθηματα δεν ειναι ευκολα και ειναι πολυ θεωρητικα τουλαχιστον 1ο ετος (μιας και πολλοι νομιζουν οτι θα γινουν τομ κρουζ απο το 1ο μηνα).

Μετα την εκπαιδευση ερχεται το αγκουρι οπου κλασσικα ισως παρεις μεταθεση για island (και δε μιλαω για κλαμπακι) τυπου Λυμνου και στη καλυτερη με βισμα Ανδραβιδα. Αυτα τα πολυ βασικα

υγ δεν αναφερομαι σε ελικοπτεραδες ή αλλα ειδικου τυπου

Το μόνο που πέτυχες από τα παραπάνω είναι ότι η σχολή ικαρων είναι Αττική/ πρόποδες Πάρνηθας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς , έγραψα να δω αν υπάρχει κανένας υποψήφιος για την Ικάρων ή οποιαδήποτε  άλλη στρατ. σχολή στο φόρουμ.

Για ποιο λόγο απαντήσατε κάποιοι άσχετοι δεν γνωρίζω...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GeoCommand είπε

Καταρχάς , έγραψα να δω αν υπάρχει κανένας υποψήφιος για την Ικάρων ή οποιαδήποτε  άλλη στρατ. σχολή στο φόρουμ.

Για ποιο λόγο απαντήσατε κάποιοι άσχετοι δεν γνωρίζω...

Αν νομίζεις ότι ήταν σαφές τι ζήτησες, είσαι γελασμένος. 

 

Στις 23/7/2020 στις 12:36 ΜΜ, GeoCommand είπε

Καλησπέρα, κάνεις για Ικάρων;

Το ότι κάθισε ο καθένας και σπαταλησε χρόνο για να απαντήσει να το εκτιμάς και να το σέβεσαι. Καλά κρασιά και καλή επιτυχία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε ένα τεχνικό -δικό μου - λάθος.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να καταλάβεις , ωστόσο αφού θες να απαντήσεις ,να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει και να καταλάβεις τι ήθελα να γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GeoCommand είπε

Έγινε ένα τεχνικό -δικό μου - λάθος.

Δεν είσαι υποχρεωμένος να καταλάβεις , ωστόσο αφού θες να απαντήσεις ,να βάλεις το μυαλό σου να δουλέψει και να καταλάβεις τι ήθελα να γράψω.

Το "κανείς για Ικάρων" αφορά μόνο αυτούς που θα δώσουν για την σχολή; όσο για το μυαλό μου δουλεύει πολύ ποιο καλά και με περισσότερο σεβασμό από έναν πιτσιρίκο σαν εσένα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με τον απο πανω: αν περασει καποια στρατιωτικη σχολη ελπιζω να μαθει να κατανοει και να μιλαει ελληνικα μιας και ο ιδιος εχει επινοησει καποιο κωδικα επικοινωνιας.

 

Για τον αλλο που σχολιασε το μηνυμα (που ουτε καν απεξω εχει περασει απο Τατοι): μου θυμιζεις καποιον που το επαιζε ιστορια εδω μεσα και τοπο γκαν και θα σου πω εγω που εχω παει και ...βιετναμ και τελικα αποδειχθηκε κατωτατο στελεχος (τεχνικος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας, έδωσα φέτος πανελλήνιες με σκοπό να εισαχθω σε κάποια στρατιωτική σχολή και συγκεκριμένα από θετική (δεν επέλεξα αστυνομία πυροσβεστική λιμενικό επειδή δεν είμαι 1.70) έκανα γενικά ο,τι μπορούσα είχα ζοριστει παρά πολύ όλο τον καιρό της προετοιμασιας,δεν είχα ζωή ουσιαστικα, είχα ψοφήσει στις προπονήσεις και όλα αυτά δίχως να τελεσφορήσουν κατά την γνώμη μου. Περασα  στο τμήμα γεωλογίας και γεωπεριβαλλοντος στο ΕΚΠΑ ωστόσο ήμουν πολύ σίγουρη ότι και μαρεσει η σχολή που πέρασα αλλά ότι θέλω να ξανά δωσω(η σχολή είναι πολύ απαιτητική με εργαστήρια πολλά που καθιστούν και λίγο δύσκολο να ξανά δίνω και να την παρακολουθώ έτσι ώστε να μην αφήσω κενά αν δεν περάσω)..βέβαια έχει εμφανιστεί κάποιος τραυματισμός η κούραση δεν γνωρίζω στα γόνατα μου με αποτέλεσμα να διπλό σκέφτομαι την απόφαση μου να ξανά δωσω..ποτέ δεν με είχαν απασχολήσει τρέλα οι σκέψεις αν αξίζω για στρατιωτικές σχολές αν θα τα καταφέρω η οτιδήποτε τέτοιο γιατί είναι το όνειρο μου από μικρό παιδάκι ωστόσο οι γύρω μου λένε καλύτερα που δεν πέρασες όλα γίνονται για κάποιο σκοπό είσαι ένα πολύ λαμπρό και χαρουμενο παιδί που δεν είσαι για εκεί θα σε αλλάξουν κτλ...αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή να με βοηθήσει να αποφασίσω (έχω διαβάσει όλο το φόρουμ και άλλα περι σ.σ για αυτό κιόλας το ξανά σκέφτομαι αν κάνω για στρατιωτικές σχολές)

 

Επεξ/σία από Mariahp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/7/2020 στις 3:43 ΜΜ, vamvakoolas είπε

προσπαθω να καταλαβω την ερωτηση αλλα μαλλον@@

ενιγουει: η σχολη ικαρων ειναι αττικη/προποδες παρνηθας και υπαρχει μικρο αεροδρομιο. Προφανως χρησιμοποιειται για εκπαιδευτικους σκοπους. Παρενθεση: η εκπαιδευση γινεται με κατι $#λα που στο παρελοθον ειχαν σκοτωθει αλλα υπαρχει προγραμμα αντικαταστασης (και βλεπουμε).

Τα μαθηματα δεν ειναι ευκολα και ειναι πολυ θεωρητικα τουλαχιστον 1ο ετος (μιας και πολλοι νομιζουν οτι θα γινουν τομ κρουζ απο το 1ο μηνα).

Μετα την εκπαιδευση ερχεται το αγκουρι οπου κλασσικα ισως παρεις μεταθεση για island (και δε μιλαω για κλαμπακι) τυπου Λυμνου και στη καλυτερη με βισμα Ανδραβιδα. Αυτα τα πολυ βασικα

υγ δεν αναφερομαι σε ελικοπτεραδες ή αλλα ειδικου τυπου

Νομίζω είσαι ψιλοάσχετος με το αντικείμενο.

  • Σε ποιο παρελθόν είχαν σκοτωθεί Ικάροι στο αεροδρόμιο τατοιου με τα T-41;
  • Από πέρσι το αεροσκάφος έχει αντικατασταθεί με καινούργια εκπαιδευτικά TECNAM
  • Στο πρώτο έτος έχει μια χαρά πτητική εκπαίδευση
  • Το μόνο σίγουρα σαν ιπτάμενος είναι οτι ΔΕΝ θα πάρεις πρώτη μετάθεση σε νησί (παρά μόνο Χανιά)
  • Να έχεις βύσμα και να διαλέγεις ανδραβίδα δεν το έχω ξανακούσει...
Στις 27/7/2020 στις 12:25 ΜΜ, vamvakoolas είπε

συμφωνω με τον απο πανω: αν περασει καποια στρατιωτικη σχολη ελπιζω να μαθει να κατανοει και να μιλαει ελληνικα μιας και ο ιδιος εχει επινοησει καποιο κωδικα επικοινωνιας.

Για τον αλλο που σχολιασε το μηνυμα (που ουτε καν απεξω εχει περασει απο Τατοι): μου θυμιζεις καποιον που το επαιζε ιστορια εδω μεσα και τοπο γκαν και θα σου πω εγω που εχω παει και ...βιετναμ και τελικα αποδειχθηκε κατωτατο στελεχος (τεχνικος)

Εσύ έχεις περάσει απέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, karaLRS είπε

Νομίζω είσαι ψιλοάσχετος με το αντικείμενο.

  • Σε ποιο παρελθόν είχαν σκοτωθεί Ικάροι στο αεροδρόμιο τατοιου με τα T-41;
  • Από πέρσι το αεροσκάφος έχει αντικατασταθεί με καινούργια εκπαιδευτικά TECNAM
  • Στο πρώτο έτος έχει μια χαρά πτητική εκπαίδευση
  • Το μόνο σίγουρα σαν ιπτάμενος είναι οτι ΔΕΝ θα πάρεις πρώτη μετάθεση σε νησί (παρά μόνο Χανιά)
  • Να έχεις βύσμα και να διαλέγεις ανδραβίδα δεν το έχω ξανακούσει...

Εσύ έχεις περάσει απέξω;

ισως θα πρεπει να διαβαζεις προσεκτικα ικαρε απο τα lidl:

Τ2 τα εχεις ακουστα ή ηταν εκτος...υλης;

Για τη "πτητικη εκπαιδευση" του 1ου ετους δε σχολιαζω

Για πρωτη μεταθεση εγραψα τι λεξη ισως (που αγνοησες)

εχεις πατησει Πατρα καθολου ή σου ειπαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...