Προς το περιεχόμενο

Στρατιωτικες Σχολες & Σώματα Ασφαλείας.


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

ισως θα πρεπει να διαβαζεις προσεκτικα ικαρε απο τα lidl:

Τ2 τα εχεις ακουστα ή ηταν εκτος...υλης;

Για τη "πτητικη εκπαιδευση" του 1ου ετους δε σχολιαζω

Για πρωτη μεταθεση εγραψα τι λεξη ισως (που αγνοησες)

εχεις πατησει Πατρα καθολου ή σου ειπαν;

Δεν υπάρχει μετάθεση καινούργιου  ιπτάμενου σε νησί πέραν της Κρήτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, vamvakoolas είπε

ισως θα πρεπει να διαβαζεις προσεκτικα ικαρε απο τα lidl:

Τ2 τα εχεις ακουστα ή ηταν εκτος...υλης;

Για τη "πτητικη εκπαιδευση" του 1ου ετους δε σχολιαζω

Για πρωτη μεταθεση εγραψα τι λεξη ισως (που αγνοησες)

εχεις πατησει Πατρα καθολου ή σου ειπαν;

Μην συνεχίζεις γιατί παραμένεις άσχετος και εριστικος. 

Τ-2 σαφώς και το έχω ακουστά. Έχω κάπου στις 150 ώρες στον τύπο. Το συγκεκριμένο αεροσκάφος βρίσκεται Καλαμάτα και το πετάς όταν τελειώσεις την σχολή Ικάρων. 

Το ίσως που έγραψες εννοείται το είδα. Παρόλα αυτά ΑΠΟΚΛΕΊΕΤΑΙ να πας Λήμνο πρώτη μετάθεση. 

Η Ανδραβίδα επίσης δεν είναι Πάτρα... 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, karaLRS είπε

Νομίζω είσαι ψιλοάσχετος με το αντικείμενο.

  • Σε ποιο παρελθόν είχαν σκοτωθεί Ικάροι στο αεροδρόμιο τατοιου με τα T-41;
  • Από πέρσι το αεροσκάφος έχει αντικατασταθεί με καινούργια εκπαιδευτικά TECNAM
  • Στο πρώτο έτος έχει μια χαρά πτητική εκπαίδευση
  • Το μόνο σίγουρα σαν ιπτάμενος είναι οτι ΔΕΝ θα πάρεις πρώτη μετάθεση σε νησί (παρά μόνο Χανιά)
  • Να έχεις βύσμα και να διαλέγεις ανδραβίδα δεν το έχω ξανακούσει...

Εσύ έχεις περάσει απέξω;

εισαι ιπταμενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Ξέρω τι είμαι. Δεν χρειάζομαι να το επιβεβαιώσω σε ένα φόρουμ. 

στην σχολή δεν δέχονται όσοι έχουν κάνει λέιζερ?

σαν. αρχηγός σχολής διαλέγεις. Εσύ που θέλεις να πας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, jimis98 είπε

στην σχολή δεν δέχονται όσοι έχουν κάνει λέιζερ?

σαν. αρχηγός σχολής διαλέγεις. Εσύ που θέλεις να πας?

Ανάλογα την ειδικότητα. Για Ιπτάμενος, η διόρθωση με LASER δεν επιτρέπεται (το γράφει και στην προκύρηξη)

Σαν αρχηγός σχολής δεν επιλέγεις που πας αφού η πρώτη σου μετάθεση ειναι στην Καλαμάτα για να τελειώσεις την πτητική εκπαίδευση. Συνήθως η μετάθεση σου αργότερα καθορίζεται από την επιλογή σου σε συνδιασμό με τις πτητικές σου επιδόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Mariahp είπε

Γεια σας, έδωσα φέτος πανελλήνιες με σκοπό να εισαχθω σε κάποια στρατιωτική σχολή και συγκεκριμένα από θετική (δεν επέλεξα αστυνομία πυροσβεστική λιμενικό επειδή δεν είμαι 1.70) έκανα γενικά ο,τι μπορούσα είχα ζοριστει παρά πολύ όλο τον καιρό της προετοιμασιας,δεν είχα ζωή ουσιαστικα, είχα ψοφήσει στις προπονήσεις και όλα αυτά δίχως να τελεσφορήσουν κατά την γνώμη μου. Περασα  στο τμήμα γεωλογίας και γεωπεριβαλλοντος στο ΕΚΠΑ ωστόσο ήμουν πολύ σίγουρη ότι και μαρεσει η σχολή που πέρασα αλλά ότι θέλω να ξανά δωσω(η σχολή είναι πολύ απαιτητική με εργαστήρια πολλά που καθιστούν και λίγο δύσκολο να ξανά δίνω και να την παρακολουθώ έτσι ώστε να μην αφήσω κενά αν δεν περάσω)..βέβαια έχει εμφανιστεί κάποιος τραυματισμός η κούραση δεν γνωρίζω στα γόνατα μου με αποτέλεσμα να διπλό σκέφτομαι την απόφαση μου να ξανά δωσω..ποτέ δεν με είχαν απασχολήσει τρέλα οι σκέψεις αν αξίζω για στρατιωτικές σχολές αν θα τα καταφέρω η οτιδήποτε τέτοιο γιατί είναι το όνειρο μου από μικρό παιδάκι ωστόσο οι γύρω μου λένε καλύτερα που δεν πέρασες όλα γίνονται για κάποιο σκοπό είσαι ένα πολύ λαμπρό και χαρουμενο παιδί που δεν είσαι για εκεί θα σε αλλάξουν κτλ...αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή να με βοηθήσει να αποφασίσω (έχω διαβάσει όλο το φόρουμ και άλλα περι σ.σ για αυτό κιόλας το ξανά σκέφτομαι αν κάνω για στρατιωτικές σχολές)

Άσχετα με το τι θα επιλέξεις, σε περίπτωση που δεν θα περάσεις ή δεν θα ξανά δώσεις για ΣΣ υπάρχει η προοπτική και για ΕΠΟΠ σε λίγους μήνες(;)… Συνολικά θα απορροφήσει 15000 άτομα σε βάθος 5ετιας όπως ανακοινώθηκε…

Εκτός και αν το να είσαι Υπαξιωματικός από «παραγωγική σχολή» ή Αξιωματικός είναι για εσένα αδιαπραγμάτευτο.

Επεξ/σία από andreas1gr
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, karaLRS είπε

Ανάλογα την ειδικότητα. Για Ιπτάμενος, η διόρθωση με LASER δεν επιτρέπεται (το γράφει και στην προκύρηξη)

Σαν αρχηγός σχολής δεν επιλέγεις που πας αφού η πρώτη σου μετάθεση ειναι στην Καλαμάτα για να τελειώσεις την πτητική εκπαίδευση. Συνήθως η μετάθεση σου αργότερα καθορίζεται από την επιλογή σου σε συνδιασμό με τις πτητικές σου επιδόσεις. 

γιατι ειναι τοσο αυστηροι σε αυτο το θεμα?

σε αλλες σχολες οι 3 πρωτοι επιλεγουν που θελουν να πανε,στην ικαρων δεν ισχυει?

για 31μεεδ ενας ιπταμενος τι καθηκοντα εχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimis98 είπε

γιατι ειναι τοσο αυστηροι σε αυτο το θεμα?

σε αλλες σχολες οι 3 πρωτοι επιλεγουν που θελουν να πανε,στην ικαρων δεν ισχυει?

για 31μεεδ ενας ιπταμενος τι καθηκοντα εχει?

Εκτιμώ ότι η επέμβαση laser δημιουργεί προβλήματα στο μάτι σε περιβάλλον Υψηλών επιταχυνσεων. 

Δεν γνωρίζω για τις άλλες σχολές. Σου έγραψα ότι στην σχολή Ικάρων αυτό δεν γίνεται. 

Στην 31ΜΕΕΔ δεν πάνε ιπτάμενοι. Πάνε στην 384 ΜΕΔ που ανήκουν τα super puma 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/10/2020 στις 11:04 ΠΜ, Mariahp είπε

Γεια σας, έδωσα φέτος πανελλήνιες με σκοπό να εισαχθω σε κάποια στρατιωτική σχολή και συγκεκριμένα από θετική (δεν επέλεξα αστυνομία πυροσβεστική λιμενικό επειδή δεν είμαι 1.70) έκανα γενικά ο,τι μπορούσα είχα ζοριστει παρά πολύ όλο τον καιρό της προετοιμασιας,δεν είχα ζωή ουσιαστικα, είχα ψοφήσει στις προπονήσεις και όλα αυτά δίχως να τελεσφορήσουν κατά την γνώμη μου. Περασα  στο τμήμα γεωλογίας και γεωπεριβαλλοντος στο ΕΚΠΑ ωστόσο ήμουν πολύ σίγουρη ότι και μαρεσει η σχολή που πέρασα αλλά ότι θέλω να ξανά δωσω(η σχολή είναι πολύ απαιτητική με εργαστήρια πολλά που καθιστούν και λίγο δύσκολο να ξανά δίνω και να την παρακολουθώ έτσι ώστε να μην αφήσω κενά αν δεν περάσω)..βέβαια έχει εμφανιστεί κάποιος τραυματισμός η κούραση δεν γνωρίζω στα γόνατα μου με αποτέλεσμα να διπλό σκέφτομαι την απόφαση μου να ξανά δωσω..ποτέ δεν με είχαν απασχολήσει τρέλα οι σκέψεις αν αξίζω για στρατιωτικές σχολές αν θα τα καταφέρω η οτιδήποτε τέτοιο γιατί είναι το όνειρο μου από μικρό παιδάκι ωστόσο οι γύρω μου λένε καλύτερα που δεν πέρασες όλα γίνονται για κάποιο σκοπό είσαι ένα πολύ λαμπρό και χαρουμενο παιδί που δεν είσαι για εκεί θα σε αλλάξουν κτλ...αν μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια συμβουλή να με βοηθήσει να αποφασίσω (έχω διαβάσει όλο το φόρουμ και άλλα περι σ.σ για αυτό κιόλας το ξανά σκέφτομαι αν κάνω για στρατιωτικές σχολές)

Γιατι ήταν όνειρο σου απο μικρό παιδί; Σου αρέσει το αντικείμενο εργασίας σου ως στέλεχος των ΕΔ ή σου αρέσει ο μισθός του Δημοσίου; Είσαι διατεθειμένη να υποστείς τις δυσκολίες που έρχονται πακέτο με το επάγγελμα (μεγάλο μέρος της ζωής σου μακριά απο μεγάλα αστικά κέντρα, αρκετές μεταθέσεις, χειρότερη προσωπική ζωή κλπ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Γιατι ήταν όνειρο σου απο μικρό παιδί; Σου αρέσει το αντικείμενο εργασίας σου ως στέλεχος των ΕΔ ή σου αρέσει ο μισθός του Δημοσίου; Είσαι διατεθειμένη να υποστείς τις δυσκολίες που έρχονται πακέτο με το επάγγελμα (μεγάλο μέρος της ζωής σου μακριά απο μεγάλα αστικά κέντρα, αρκετές μεταθέσεις, χειρότερη προσωπική ζωή κλπ);

Υπάρχουν πάρα πολλές ειδικότητες που μπορείς να πάρεις στις ΕΔ. 

Αυτό που λες ισχύει ανάλογα με το σώμα που θα επιλέξεις (και πάλι δεν είναι σίγουρο) 

Συγνώμη αλλά είσαι άσχετος με το θέμα, τι νομίζεις; ότι ο στρατός είναι αρβύλα και αγγαρεία; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, karaLRS είπε

Εκτιμώ ότι η επέμβαση laser δημιουργεί προβλήματα στο μάτι σε περιβάλλον Υψηλών επιταχυνσεων. 

Δεν γνωρίζω για τις άλλες σχολές. Σου έγραψα ότι στην σχολή Ικάρων αυτό δεν γίνεται. 

Στην 31ΜΕΕΔ δεν πάνε ιπτάμενοι. Πάνε στην 384 ΜΕΔ που ανήκουν τα super puma 

αυτός είναι ο λόγος?

στην 31μεεδ ο διοικητής είναι ιπτάμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...