Προς το περιεχόμενο

Στρατιωτικες Σχολες & Σώματα Ασφαλείας.


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι πρωτοετής φοιτητής του ΗΜΜΥ και ενδιαφέρομαι για στρατιωτικές σχολές, σκεφτομούν ευελπίδων με σκοπό να εχω βγάλει και ενα μεταπτυχιακό το οποίο θα χρησιμοποιούσα στην εργασία μου ως πολίτης. Αξίζει αυτή η αλλαγή ή όχι;; Θα μπορούσα μετά από την στρατιωτική θυτεία μου να χρησιμοποιήσω κάποιων από τους τομείς στην αγορά εργασίας(πχ πληροφορική);;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

53 λεπτά πριν, Bitzman είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι πρωτοετής φοιτητής του ΗΜΜΥ και ενδιαφέρομαι για στρατιωτικές σχολές, σκεφτομούν ευελπίδων με σκοπό να εχω βγάλει και ενα μεταπτυχιακό το οποίο θα χρησιμοποιούσα στην εργασία μου ως πολίτης. Αξίζει αυτή η αλλαγή ή όχι;; Θα μπορούσα μετά από την στρατιωτική θυτεία μου να χρησιμοποιήσω κάποιων από τους τομείς στην αγορά εργασίας(πχ πληροφορική);;

η "στρατιωτική θητεία"  των αξιωματικών απο Ευελπίδων τελειώνει στα 50+ σε τι ακριβώς  θα σου χρειαστεί ενα μεταπτυχιακό (κ δη στην πληροφορική) οπου θα το χεις κανει 20+ χρόνια πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνωμη για το οφτοπικ, αλλα εισαι σε ενα απο τα πιο ΗΟT αντικειμενα σπουδων με απεριοριστες πρακτικα δυνατοτητες μετα το πτυχιο και σκεφτεσαι να φορεσεις χακι?  Δηλαδη να θυσιασεις τη ζωη σου ολοκληρη για τη θεωρητικη "ασφαλεια" του στρατου που θα σε περιορισει για πολλα χρονια στα 1000-1500€, εκτος αν στη δυση της καριερας σου γινεις ανωτατος αξιωματικος που θα παιρνεις περισσοτερα? 

Και δεν αναφερθηκα καν στο αντικειμενο της δουλειας, που ειναι η μερα με τη νυχτα. Τεχνολογια και επιστημη VS ελληνικος στρατος.

Για μενα η απαντηση ειναι απλη, φυσικα και δεν αξιζει.

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να πας να κανεις στο στρατο ρε φιλε , να σου πουλάει μαγκιά ο κάθε άσχετος και να σε τρεχει μονο και μονο επειδη έχει ενα γαλονι παραπάνω;;;; ασε τις μεταθεσεις μια ζωή. Εχω εναν γνωστο στο στρατο ο οποιος ειναι και αξιωματικος και μου λεει τους εχω σιχαθει , σεβασμος 0 , συναδελφικοτητα 0 απλα κοιτάει ο άλλος να ειναι πιο αρχαιος για να προσπαθησει να επιβληθει.Οι δε διοικητες αμα κανεις αναφορά και παραπονα σε παιρνουν με στραβο μάτι , δεν θελουν να ακουγονται για να έχουν καλα με άλλους στο Υπουργειο να τους βάλουν σε επιτελικές θέσεις στο μελλον κτλπ ελληνικη νοοτροπια δηλαδη. Θέση δεν παιρνουν πουθενά , προβλημα δεν λύνουν. Σκέφτεται να παραιτηθει. Το μονο που αξιζει ειναι να εισαι στρατιωτικος γιατρος οποτε εκει θα έχεις και το ιατρειο σου εκτος στρατου και δεν θα μπετώσεις επιστημονικα. Και θα βγάζεις και λεφτά το μήνα.

 

Και ισως ο απλος στρατος να ειναι καλυτερος απο τις ιδιωτικές εταιρειες γιατι τουλαχιστον στο στρατο αμα το παιξεις "τρελος" και τους πλακώσεις στις αναφορές και σε δουν οτι μπορει να τους εκθέσεις σε παρατάνε ησυχο και απλα κανεις τη δουλειά σου και φευγεις. Δεν ασχολεισαι με κανεναν. Μονο για αυτο αξιζει. Ενω στην Ιδιωτικη σε διώχνουν. Δε γλιτώνεις. Απο αυτη την αποψη μονο ναι τα πάς καλα στο στρατο. Λιγο τρελος και τυπικος με τους νομους να εισαι δεν σε ενοχλει κανεις. Και αμα σου βάζουνε και πολλες δουλειές.... με το πάσο σου. Εγω τοσο μπορω παιδια. 

 

Επειδη παιζει και η άλλη μλκια στο στρατο , χωνουν του πιο φιλοτιμους. Οι Διοικητες που απλα θέλουν να βρισκουν άτομα να τους κάνουν τις δουλειες και να μην ακουγονται. ;)

Επεξ/σία από Magic_Nature
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Bitzman είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι πρωτοετής φοιτητής του ΗΜΜΥ και ενδιαφέρομαι για στρατιωτικές σχολές, σκεφτομούν ευελπίδων με σκοπό να εχω βγάλει και ενα μεταπτυχιακό το οποίο θα χρησιμοποιούσα στην εργασία μου ως πολίτης. Αξίζει αυτή η αλλαγή ή όχι;; Θα μπορούσα μετά από την στρατιωτική θυτεία μου να χρησιμοποιήσω κάποιων από τους τομείς στην αγορά εργασίας(πχ πληροφορική);;

Συνάδελφε (😉) το αντικείμενό μας το θεωρώ και γαμώ τα αντικείμενα από πολλές απόψεις αν και δεν είμαι καθόλου πωρωμένος με τη σχολή.

Καταλαβαίνω απόλυτα το γεγονός του να μη σου αρέσει.

Όμως να ξέρεις ότι το σοκ του πρώτου εξαμήνου με τα μαθηματικά που τρως στη μάπα  δεν είναι ενδεικτικό του αντικειμένου. Για κανα δυο χρόνια πρέπει να θέσεις το θεωρητικό υπόβαθρο και μετά σταδιακά ξεκινά το "πρακτικό - εφαρμοσμένο" πανηγύρι. Σίγουρα και αυτό θα είναι μαθηματικοποιημένο  με θεωρητικό πάντα υπόβαθρο και επιστημονική προσέγγιση, αλλά θα είναι το προϊόν της μαθηματικούρας των πρώτων εξαμήνων. 

Κάτι άλλο τώρα.

Το πρωί που θα ξυπνήσεις ντύσου καλά καλά να μην κρυώσεις και πήγαινε χαλαρά μια βόλτα στη σχολή. Δες τις φάτσες γύρω σου. Σκέψου τον εαυτό σου σε πέντε δέκα χρόνια γνώστη ενός αντικειμένου που θα σε γεμίζει και θα σε τοποθετεί στην καρδιά του παγκόσμιου γίγνεσθαι. Μετά ξαναδές τις φάτσες γύρω σου. Κάποιες δεν είναι και τόσο χάλια τελικά. Και είναι εκεί δίπλα σου να βιώνουν αυτή την αποκάλυψη της απόλυτης ελευθερίας της νεότητας και της πνευματικής ξεγνοιασιάς.

Μετά πάρε ένα αστικό και πήγαινε στο κοντινότερο στρατόπεδο. Για αρχή κοίτα καλά καλά το συρματόπλεγμα να το χωνέψεις. Μετά κοίτα τα πρόσωπα μέσα. Κοίτα τα βλέμματα κι άμα είσαι τόσο ανθεκτικός μην κάνεις την προφανή σύγκριση αν μπορείς.

Φύγε.

Πήγαινε για μεσημεριανό. Πόση ώρα έκανες να φας; Κράτα το αυτό.

Πέρνα την υπόλοιπη μέρα σου όπως εσύ θες. Διαβάζοντας, κάνοντας γυμναστική, πηγαίνοντας στο μάθημα, για καφέ, για μπύρα, για τρέξιμο. Πειθάρχησε ή μην πειθαρχείς. Νιώσε κύριος του εαυτού σου. Ναι η φοιτητική ζωή συχνά είναι τεμπελίκι και "χαμένος" χρόνος. Άλλοι πάλι το ελέγχουν καλύτερα. Σε κάθε περίπτωση είσαι ελεύθερος και αν χτίσεις σε αυτή τη βάση την ζωή σου, τότε γίνεσαι πραγματικά δυνατός. Και γλιτώνεις και τα καψόνια κάθε πρωί. Γιατί η Ευελπίδων δεν είναι κολέγιο όπως συχνά παρουσιάζεται.

Αν λοιπόν δε σου αρέσει το αντικείμενό σου, σκέψου το καλά και αν το κρίνεις απαραίτητο, ψάξε για κάποιο άλλο. Έχεις μια πολύ καλή βαθμολογία που θα σου δώσει προβάδισμα στο 10% του χρόνου.

Αν εξακολουθεί να σε δελεάζει η Ευελπίδων τότε σκέψου κι αυτή την εκδοχή.

Επεξ/σία από Ηλεκτροσόκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, doctorkostis είπε

Συγγνωμη για το οφτοπικ, αλλα εισαι σε ενα απο τα πιο ΗΟT αντικειμενα σπουδων με απεριοριστες πρακτικα δυνατοτητες μετα το πτυχιο και σκεφτεσαι να φορεσεις χακι?  Δηλαδη να θυσιασεις τη ζωη σου ολοκληρη για τη θεωρητικη "ασφαλεια" του στρατου που θα σε περιορισει για πολλα χρονια στα 1000-1500€, εκτος αν στη δυση της καριερας σου γινεις ανωτατος αξιωματικος που θα παιρνεις περισσοτερα? 

Και δεν αναφερθηκα καν στο αντικειμενο της δουλειας, που ειναι η μερα με τη νυχτα. Τεχνολογια και επιστημη VS ελληνικος στρατος.

Για μενα η απαντηση ειναι απλη, φυσικα και δεν αξιζει.

Μπορεί να κάνει και τα δύο. Αξιωματικός του στρατού να βγάζεις εύκολα τα λεφτά του μήνα από τα 21 σου και ταυτόχρονα να κάνει μεταπτυχιακό και διδακτορικό. 

Μετά μπορείς στα 43 σου να φυγεις με σύνταξη και να πας να δουλέψεις στον τομέα που σπούδασες και να έχεις καριέρα 25 χρόνων μπροστά σου ακόμα 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, bilya είπε

η "στρατιωτική θητεία"  των αξιωματικών απο Ευελπίδων τελειώνει στα 50+ σε τι ακριβώς  θα σου χρειαστεί ενα μεταπτυχιακό (κ δη στην πληροφορική) οπου θα το χεις κανει 20+ χρόνια πριν.

τελειώνει στα 58 κατ ελάχιστο ούτε χρόνο λιγότερο, και δεν γίνονται αυτα που γινόντουσαν τα προηγούμενα χρόνια.

8 ώρες πριν, Magic_Nature είπε

Τι να πας να κανεις στο στρατο ρε φιλε , να σου πουλάει μαγκιά ο κάθε άσχετος και να σε τρεχει μονο και μονο επειδη έχει ενα γαλονι παραπάνω;;;; ασε τις μεταθεσεις μια ζωή. Εχω εναν γνωστο στο στρατο ο οποιος ειναι και αξιωματικος και μου λεει τους εχω σιχαθει , σεβασμος 0 , συναδελφικοτητα 0 απλα κοιτάει ο άλλος να ειναι πιο αρχαιος για να προσπαθησει να επιβληθει.Οι δε διοικητες αμα κανεις αναφορά και παραπονα σε παιρνουν με στραβο μάτι , δεν θελουν να ακουγονται για να έχουν καλα με άλλους στο Υπουργειο να τους βάλουν σε επιτελικές θέσεις στο μελλον κτλπ ελληνικη νοοτροπια δηλαδη. Θέση δεν παιρνουν πουθενά , προβλημα δεν λύνουν. Σκέφτεται να παραιτηθει. Το μονο που αξιζει ειναι να εισαι στρατιωτικος γιατρος οποτε εκει θα έχεις και το ιατρειο σου εκτος στρατου και δεν θα μπετώσεις επιστημονικα. Και θα βγάζεις και λεφτά το μήνα.

Και ισως ο απλος στρατος να ειναι καλυτερος απο τις ιδιωτικές εταιρειες γιατι τουλαχιστον στο στρατο αμα το παιξεις "τρελος" και τους πλακώσεις στις αναφορές και σε δουν οτι μπορει να τους εκθέσεις σε παρατάνε ησυχο και απλα κανεις τη δουλειά σου και φευγεις. Δεν ασχολεισαι με κανεναν. Μονο για αυτο αξιζει. Ενω στην Ιδιωτικη σε διώχνουν. Δε γλιτώνεις. Απο αυτη την αποψη μονο ναι τα πάς καλα στο στρατο. Λιγο τρελος και τυπικος με τους νομους να εισαι δεν σε ενοχλει κανεις. Και αμα σου βάζουνε και πολλες δουλειές.... με το πάσο σου. Εγω τοσο μπορω παιδια. 

Επειδη παιζει και η άλλη μλκια στο στρατο , χωνουν του πιο φιλοτιμους. Οι Διοικητες που απλα θέλουν να βρισκουν άτομα να τους κάνουν τις δουλειες και να μην ακουγονται. ;)

Καλά η απάντηση εδώ ειναι ότι να ναι.. Απλά μην της δώσεις σημασία! Κουβέντες καφενείου...

9 ώρες πριν, Bitzman είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι πρωτοετής φοιτητής του ΗΜΜΥ και ενδιαφέρομαι για στρατιωτικές σχολές, σκεφτομούν ευελπίδων με σκοπό να εχω βγάλει και ενα μεταπτυχιακό το οποίο θα χρησιμοποιούσα στην εργασία μου ως πολίτης. Αξίζει αυτή η αλλαγή ή όχι;; Θα μπορούσα μετά από την στρατιωτική θυτεία μου να χρησιμοποιήσω κάποιων από τους τομείς στην αγορά εργασίας(πχ πληροφορική);;

Αν χρειάζεσαι βοήθεια για κάτι στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, toutsos είπε

τελειώνει στα 58 κατ ελάχιστο ούτε χρόνο λιγότερο, και δεν γίνονται αυτα που γινόντουσαν τα προηγούμενα χρόνια.

Καλά η απάντηση εδώ ειναι ότι να ναι.. Απλά μην της δώσεις σημασία! Κουβέντες καφενείου...

Αν χρειάζεσαι βοήθεια για κάτι στείλε μου προσωπικό μήνυμα.

Σίγουρα τελειώνει στα 58;

Μπορείς να φύγεις και νωρίτερα χωρίς σύνταξη αλλά και στα 30 χρόνια με μειωμένη σύνταξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους σας που δείξατε ανταπόκριση στο μήνυμα μου, με κάθε λογής απάντηση.

Η αλήθεια είναι πως ο στρατός και η πειθαρχία μου άρεσε από πάντα, η πρώτη μου επιλογή ήτανε η σχολή Ικάρων ,όμως ''προσγειώθηκα'' απότομα διότι εμφάνισα λίγο πιο κάτω απο 0.5 μυωπία και αστιγματισμό από την κούραση στο διάβασμα που έριξα ένα μήνα πριν τις πανελλαδικές...Τώρα έχει φύγει φυσικά αλλά ίσως να υπάρχει ο κίνδυνος να ξαναεμφανίστει. Παρόλα αυτά τα μόρια που συγκέντρωσα δεν φτάνουν για τις στρατιωτίκες σχολές . Μετά βρήκα ως ενδιαφέρον την έρευνα και συγκεκριμένα αυτό το τμήμα καθώς οι προοπτικές του είναι τεραστίες παρόλο που η οργάνωση των πανεπιστημίων δεν με συγκινεί ιδιαίτερα και γι αυτό ζήτησα την γνώμη μερικών ανθρώπων γι αυτό.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, karaLRS είπε

Σίγουρα τελειώνει στα 58;

Μπορείς να φύγεις και νωρίτερα χωρίς σύνταξη αλλά και στα 30 χρόνια με μειωμένη σύνταξη 

Σε ολα τα ταμία μπορείς να φύγεις νωρίτερα με μειωμένη σύνταξη, το θέμα είναι ότι εκτός και αν έχεις κάποια Hot ειδικότητα πχ πιλότος και σε ζητάνε σε ιδιωτικές εταίριες, κανείς άλλος δεν το κάνει επειδή με την προσωρινή απλά δεν μπορείς να ζήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, toutsos είπε

Σε ολα τα ταμία μπορείς να φύγεις νωρίτερα με μειωμένη σύνταξη, το θέμα είναι ότι εκτός και αν έχεις κάποια Hot ειδικότητα πχ πιλότος και σε ζητάνε σε ιδιωτικές εταίριες, κανείς άλλος δεν το κάνει επειδή με την προσωρινή απλά δεν μπορείς να ζήσεις. 

Θα έτυχα στην ειδικότητα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Bitzman είπε

Σας ευχαριστώ όλους σας που δείξατε ανταπόκριση στο μήνυμα μου, με κάθε λογής απάντηση.

Η αλήθεια είναι πως ο στρατός και η πειθαρχία μου άρεσε από πάντα, η πρώτη μου επιλογή ήτανε η σχολή Ικάρων ,όμως ''προσγειώθηκα'' απότομα διότι εμφάνισα λίγο πιο κάτω απο 0.5 μυωπία και αστιγματισμό από την κούραση στο διάβασμα που έριξα ένα μήνα πριν τις πανελλαδικές...Τώρα έχει φύγει φυσικά αλλά ίσως να υπάρχει ο κίνδυνος να ξαναεμφανίστει. Παρόλα αυτά τα μόρια που συγκέντρωσα δεν φτάνουν για τις στρατιωτίκες σχολές . Μετά βρήκα ως ενδιαφέρον την έρευνα και συγκεκριμένα αυτό το τμήμα καθώς οι προοπτικές του είναι τεραστίες παρόλο που η οργάνωση των πανεπιστημίων δεν με συγκινεί ιδιαίτερα και γι αυτό ζήτησα την γνώμη μερικών ανθρώπων γι αυτό.   

Εγώ νομίζω πως κάτι έχεις μπερδέψει γιατί μπλέκεις μέσα τη θητεία με τις σπουδές με το μεταπτυχιακό. 

Αν μπεις στην Ευελπίδων τώρα, τέρμα το ΗΜΜΥ. Ξεγράφεσαι, πάπαλα, φινίτο. Όταν αποφοιτήσεις ως Ανθυπολοχαγός, κι ανάλογα με την ειδικότητα που θα πάρεις μέσα, τότε θα μπορέσεις να ξαναψαχτείς για μεταπτυχιακό και καλή τύχη να βρεις να κάνεις απο τη Λήμνο ή το Καστελόριζο που θα είσαι τοποθετημένος. Το πτυχίο της Σχολής Ευελπίδων αντιστοιχεί σε bachelor.

Οι απόφοιτοι των Σωμάτων (πιο ψηλές βάσεις απο όπλα) είναι ουσιαστικά Μηχανικοί και πολλοί εγγράφονται σε Πολυτεχνικό τμήμα (πάλι ανάλογα την ειδικότητα) για να πάρουν το δίπλωμα του Μηχανικού. Στο τμήμα μου είχαμε αρκετούς στρατιωτικούς. Ωστόσο έχε στο μυαλό σου πως το συνταξιοδοτικό των ενόπλων δυνάμεων σχεδιάζεται (σωστα) ώστε να μην μπορούν πλέον τα στελέχη να αποστρατεύονται με σύνταξη νωρίς. Το μόνο που μπορείς είναι να φύγεις χωρίς σύνταξη μετά απο κάποια χρόνια (8 απο την αποφοίτηση σου συν 2 για κάθε χρόνο που σπούδαζες εξτρα) χωρίς σύνταξη. Μέχρι τότε θα σε έχει τυλίξει καμία στρατέα και θα κάνεις "ζωάρα" με 1,500 μισθό ψάχνοντας εναγωνίως σπίτι σε κάποιο απο τα ιδρύματα που έχει ο στρατός για να μένει το προσωπικό του ανα την ελληνική επαρχία. 

Η θητεία δεν έχει καμία απολύτως σχέση. Αν θες να ζήσεις στην Ελλάδα, θα τελειώσεις το πτυχίο σου, θα μπεις φαντάρος, θα καθαρίζεις χέστρες και θα βαράς προσοχή σε αποθήκες για 9 μήνες και μετά θα πας σπίτι σου να κάνεις ο,τι γουστάρεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/12/2019 στις 1:58 ΜΜ, Bitzman είπε

Σας ευχαριστώ όλους σας που δείξατε ανταπόκριση στο μήνυμα μου, με κάθε λογής απάντηση.

Η αλήθεια είναι πως ο στρατός και η πειθαρχία μου άρεσε από πάντα, η πρώτη μου επιλογή ήτανε η σχολή Ικάρων ,όμως ''προσγειώθηκα'' απότομα διότι εμφάνισα λίγο πιο κάτω απο 0.5 μυωπία και αστιγματισμό από την κούραση στο διάβασμα που έριξα ένα μήνα πριν τις πανελλαδικές...Τώρα έχει φύγει φυσικά αλλά ίσως να υπάρχει ο κίνδυνος να ξαναεμφανίστει. Παρόλα αυτά τα μόρια που συγκέντρωσα δεν φτάνουν για τις στρατιωτίκες σχολές . Μετά βρήκα ως ενδιαφέρον την έρευνα και συγκεκριμένα αυτό το τμήμα καθώς οι προοπτικές του είναι τεραστίες παρόλο που η οργάνωση των πανεπιστημίων δεν με συγκινεί ιδιαίτερα και γι αυτό ζήτησα την γνώμη μερικών ανθρώπων γι αυτό.   

Νομίζω το ΕΜΠ έχει περισσότερα μόρια από Ευελπίδων για δες το καλύτερα.Εισαι σίγουρα μέσα αν το επιλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ως απόφοιτος της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων δεν μπορώ παρά να γελάσω με αυτά που γράφετε μερικοί. Όταν δεν έχετε καμία επαφή με κάποιο αντικείμενο, ιδίως σαν αυτό των Στρατιωτικών Σχολών που λίγο ή πολύ αποτελούν πιο.... "κλειστές" κοινωνίες, καλό θα ήταν να μην αναπαράγετε τα όσα έχετε ακούσει από έναν "γνωστό" σας. Και πίσω από το 1 πράγμα που είδατε/ακούσατε κατά την θητεία σας, υπάρχουν άλλα 10 για τα οποία δεν έχετε πάρει μυρωδιά. Και είναι λογικό αυτό, δεν σας κατακρίνω για το παραπάνω. Απλώς καλό θα ήταν να μην μεταφέρουμε σαν δεδομένο κάτι το οποίο δεν ισχύει. Τα παραπάνω τα λέω εντελώς φιλικά.

Για να βοηθήσω λίγο και το παιδί, εάν ανέκαθεν το αγαπούσες και το έχεις ως 1η επιλογή, πήγαινε. Θα συναντήσεις υπερβολικά πολλές δυσκολίες, αλλά όλες έχουν κάτι να σου διδάξουν, και θα σε αποζημιώσουν και με το παραπάνω την ημέρα που θα φορέσεις την τιμημένη "μπλε" στολή του Ευέλπιδος (υπ' αριθμόν 1) και αργότερα, με το καλό, την υπ' αριθμόν 8 με το αστέρι. Οι δυσκολίες και ευθύνες, βέβαια, θα αυξάνονται εκθετικά, μιας και είσαι υπεύθυνος για άτομα, ζωές, και εξοπλισμό χιλιάδων ή και εκατομμυρίων €. Στο εγγυώμαι πως θα χάσεις τον ύπνο σου από τις έγνοιες, οι οποίες δεν σταματάνε με το πέρας του ωραρίου ή της υπηρεσίας, μιας και εξακολουθείς να είσαι υπεύθυνος γι' αυτά ακόμη και κατά την άδειά σου. Μην βλέπεις μόνο τα δύσκολα 4 έτη της Σχολής ως κάτι το οποίο πρέπει να υπομείνεις, αγνοώντας το μετά. Δες το σαν σύνολο, συνυπολόγισε το τι θα κάνεις μετά. Δεν υπάρχουν μόνο οι επιτυχημένοι Αξιωματικοί που βλέπεις να ανεβαίνουν στην ιεραρχία. Υπάρχουν και εκείνοι που τρέχουν σε Στρατοδικεία, ακόμη και για λάθη τρίτων, επί των οποίων ίσως να μην μπορούσαν να κάνουν κάτι. Αλλά εξακολουθούν να είναι υπαίτιοι διότι αναγραφόταν το όνομά τους σε ένα χαρτί, ή διότι είχαν την θέση του Διοικητή. Ακόμη κι εάν βρίσκονταν σε άδεια. 

Παρ' όλα αυτά, εάν μέσα σου δεν αισθάνεσαι τόσο έντονα την ανάγκη να ακολουθήσεις τον στρατιωτικό βίο, και πρέπει να το σκεφτείς πρώτα, θα σου πω το εξής: Μην το κάνεις! Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως παραιτούνται τόσα άτομα κάθε χρονιά (και δεν είναι μόνο 1ετείς αυτοί που παραιτούνται). Ούτε λιγότερο έξυπνοι είναι αυτοί, ούτε κάτι άλλο. Απλώς είδαν αυτό που δεν βλέπεις έξω από την πύλη, και συνειδητοποίησαν πως δεν είναι για όλους.

Για ό,τι περισσότερο θέλεις, στείλε μου προσωπικό. Για ευνόητους λόγους.

 

Υ.Γ. Το μισθολογικό μας είναι αναρτημένο και στο διαδίκτυο. Απορώ πού είδατε μερικοί τους παραπάνω μισθούς. Δεν αποφοιτείς ως Συνταγματάρχης από την ΣΣΕ. Ανθυπολοχαγός βγαίνεις.

Υ.Γ. 2: Δεν θέλω να σου κόψω τα φτερά. Η ιδιότητα αυτή δεν έχει μόνο αρνητικά. Για εμένα προσωπικά που το αγαπάω και το αγαπούσα από μικρός, τα θετικά είναι υπερβολικά πολλά! Κάθε τι που εσύ μπορεί να βλέπεις ως πρόβλημα (π.χ. μετάθεση), εγώ το βλέπω ως κάτι το θετικό, ως ένα προτέρημα της ιδιότητάς μου. Παρ' όλα αυτά, την συγκεκριμένη απόφαση δεν πρέπει να την πάρεις βλέποντας μόνο τα θετικά. Τα "αρνητικά" είναι αυτά που πρέπει να μάθεις, και να δεις εάν κατά την άποψή σου αξίζουν. Και όχι, η ευθύνη δεν είναι κάτι το αρνητικό. Το να μην την υπολογίζεις, όμως, είναι.

Επεξ/σία από magnam
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, magnam είπε
Spoiler

 

Ως απόφοιτος της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων δεν μπορώ παρά να γελάσω με αυτά που γράφετε μερικοί. Όταν δεν έχετε καμία επαφή με κάποιο αντικείμενο, ιδίως σαν αυτό των Στρατιωτικών Σχολών που λίγο ή πολύ αποτελούν πιο.... "κλειστές" κοινωνίες, καλό θα ήταν να μην αναπαράγετε τα όσα έχετε ακούσει από έναν "γνωστό" σας. Και πίσω από το 1 πράγμα που είδατε/ακούσατε κατά την θητεία σας, υπάρχουν άλλα 10 για τα οποία δεν έχετε πάρει μυρωδιά. Και είναι λογικό αυτό, δεν σας κατακρίνω για το παραπάνω. Απλώς καλό θα ήταν να μην μεταφέρουμε σαν δεδομένο κάτι το οποίο δεν ισχύει. Τα παραπάνω τα λέω εντελώς φιλικά.

Για να βοηθήσω λίγο και το παιδί, εάν ανέκαθεν το αγαπούσες και το έχεις ως 1η επιλογή, πήγαινε. Θα συναντήσεις υπερβολικά πολλές δυσκολίες, αλλά όλες έχουν κάτι να σου διδάξουν, και θα σε αποζημιώσουν και με το παραπάνω την ημέρα που θα φορέσεις την τιμημένη "μπλε" στολή του Ευέλπιδος (υπ' αριθμόν 1) και αργότερα, με το καλό, την υπ' αριθμόν 8 με το αστέρι. Οι δυσκολίες και ευθύνες, βέβαια, θα αυξάνονται εκθετικά, μιας και είσαι υπεύθυνος για άτομα, ζωές, και εξοπλισμό χιλιάδων ή και εκατομμυρίων €. Στο εγγυώμαι πως θα χάσεις τον ύπνο σου από τις έγνοιες, οι οποίες δεν σταματάνε με το πέρας του ωραρίου ή της υπηρεσίας, μιας και εξακολουθείς να είσαι υπεύθυνος γι' αυτά ακόμη και κατά την άδειά σου. Μην βλέπεις μόνο τα δύσκολα 4 έτη της Σχολής ως κάτι το οποίο πρέπει να υπομείνεις, αγνοώντας το μετά. Δες το σαν σύνολο, συνυπολόγισε το τι θα κάνεις μετά. Δεν υπάρχουν μόνο οι επιτυχημένοι Αξιωματικοί που βλέπεις να ανεβαίνουν στην ιεραρχία. Υπάρχουν και εκείνοι που τρέχουν σε Στρατοδικεία, ακόμη και για λάθη τρίτων, επί των οποίων ίσως να μην μπορούσαν να κάνουν κάτι. Αλλά εξακολουθούν να είναι υπαίτιοι διότι αναγραφόταν το όνομά τους σε ένα χαρτί, ή διότι είχαν την θέση του Διοικητή. Ακόμη κι εάν βρίσκονταν σε άδεια. 

 

Παρ' όλα αυτά, εάν μέσα σου δεν αισθάνεσαι τόσο έντονα την ανάγκη να ακολουθήσεις τον στρατιωτικό βίο, και πρέπει να το σκεφτείς πρώτα, θα σου πω το εξής: Μην το κάνεις! Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως παραιτούνται τόσα άτομα κάθε χρονιά (και δεν είναι μόνο 1ετείς αυτοί που παραιτούνται). Ούτε λιγότερο έξυπνοι είναι αυτοί, ούτε κάτι άλλο. Απλώς είδαν αυτό που δεν βλέπεις έξω από την πύλη, και συνειδητοποίησαν πως δεν είναι για όλους.

Για ό,τι περισσότερο θέλεις, στείλε μου προσωπικό. Για ευνόητους λόγους.

Υ.Γ. Το μισθολογικό μας είναι αναρτημένο και στο διαδίκτυο. Απορώ πού είδατε μερικοί τους παραπάνω μισθούς. Δεν αποφοιτείς ως Συνταγματάρχης από την ΣΣΕ. Ανθυπολοχαγός βγαίνεις.

Υ.Γ. 2: Δεν θέλω να σου κόψω τα φτερά. Η ιδιότητα αυτή δεν έχει μόνο αρνητικά. Για εμένα προσωπικά που το αγαπάω και το αγαπούσα από μικρός, τα θετικά είναι υπερβολικά πολλά! Κάθε τι που εσύ μπορεί να βλέπεις ως πρόβλημα (π.χ. μετάθεση), εγώ το βλέπω ως κάτι το θετικό, ως ένα προτέρημα της ιδιότητάς μου. Παρ' όλα αυτά, την συγκεκριμένη απόφαση δεν πρέπει να την πάρεις βλέποντας μόνο τα θετικά. Τα "αρνητικά" είναι αυτά που πρέπει να μάθεις, και να δεις εάν κατά την άποψή σου αξίζουν. Και όχι, η ευθύνη δεν είναι κάτι το αρνητικό. Το να μην την υπολογίζεις, όμως, είναι.

Ως παιδί της θάλασσας εγώ (καταλαβαίνεις τι εννοώ) και με 39 χρόνια και 10 μήνες συντάξιμα, (πλέον εκτός χώρου) θα συμφωνήσω για κάποια από τα γραφόμενα θα διαφωνήσω σε αλλά τα οποία δεν έχει νόημα να αναπτύξω καθ όσον ήταν – είναι επιλογή μας Θα πω μόνο αυτό Είναι δεκάδες οι αργίες  (Πασχα – Χριστούγεννα – Σαββατοκύριακα κλπ)  καθώς και εκατοντάδες οι μέρες που έκανα 24 άωρη βάρδια χωρίς να πληρωθώ έστω και ένα € και χωρίς ρεπό για καμιά από αυτές (όπως και όλοι εμείς τότε) όταν οι τυχάρπαστοι αυτής της χώρας έγραφαν υπερωρίες και της πληρωνόντουσαν χωρίς να τις κάνουν αφ ενός και αφ ετέρου πληρώνονταν τις Κυριακές 1,75 χωρίς να παρουσιάζονται καν στο χώρο εργασίας. Τις γνωστές εποχές που περάσαν Αν και ήμουν από τους ευνοούμενους (λόγο ειδικότητας υπηρέτησα λίγα χρόνια σε πλοία έναντι άλλων ) θαλασσοπνιγόμασταν με τα ερείπια της τότε εποχής και επιπλέον πληρώναμε για το φαγητό του ταξιδιού – άσκησης , κάποιες φορές δεν είχαμε νερό να πιούμε και άλλες μας έβαζαν νωρίτερα στο λιμάνι για να μην πάρουμε οδοιπορικά Αυτά δεν τα γράφω για σένα (καθ όσον λίγο πολύ τα ξέρεις) άλλα για κάποιους που μας νομίζουν αλλιώς Θα κατανοήσω όμως κάθε παράθεση – σχόλιο μια και αυτό επιλέξαμε Σωστό - λάθος τώρα δεν έχει νόημα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...