Προς το περιεχόμενο

Στρατιωτικες Σχολες & Σώματα Ασφαλείας.


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, hp8 είπε

Ως παιδί της θάλασσας εγώ (καταλαβαίνεις τι εννοώ) και με 39 χρόνια και 10 μήνες συντάξιμα, (πλέον εκτός χώρου) θα συμφωνήσω για κάποια από τα γραφόμενα θα διαφωνήσω σε αλλά τα οποία δεν έχει νόημα να αναπτύξω καθ όσον ήταν – είναι επιλογή μας Θα πω μόνο αυτό Είναι δεκάδες οι αργίες  (Πασχα – Χριστούγεννα – Σαββατοκύριακα κλπ)  καθώς και εκατοντάδες οι μέρες που έκανα 24 άωρη βάρδια χωρίς να πληρωθώ έστω και ένα € και χωρίς ρεπό για καμιά από αυτές (όπως και όλοι εμείς τότε) όταν οι τυχάρπαστοι αυτής της χώρας έγραφαν υπερωρίες και της πληρωνόντουσαν χωρίς να τις κάνουν αφ ενός και αφ ετέρου πληρώνονταν τις Κυριακές 1,75 χωρίς να παρουσιάζονται καν στο χώρο εργασίας. Τις γνωστές εποχές που περάσαν Αν και ήμουν από τους ευνοούμενους (λόγο ειδικότητας υπηρέτησα λίγα χρόνια σε πλοία έναντι άλλων ) θαλασσοπνιγόμασταν με τα ερείπια της τότε εποχής και επιπλέον πληρώναμε για το φαγητό του ταξιδιού – άσκησης , κάποιες φορές δεν είχαμε νερό να πιούμε και άλλες μας έβαζαν νωρίτερα στο λιμάνι για να μην πάρουμε οδοιπορικά Αυτά δεν τα γράφω για σένα (καθ όσον λίγο πολύ τα ξέρεις) άλλα για κάποιους που μας νομίζουν αλλιώς Θα κατανοήσω όμως κάθε παράθεση – σχόλιο μια και αυτό επιλέξαμε Σωστό - λάθος τώρα δεν έχει νόημα

Αν και αρκετά νεότερος, καταλαβαίνω ακριβώς τι θέλεις να πεις. Η αλήθεια είναι πως στο Ναυτικό δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει, πέραν απ' όσα μου έχουν πει φίλοι συνάδελφοι, συνεπώς δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

Ως Πυροβολητής, όμως, αυτό που έχω να πω είναι πως αδικίες (είτε ηθελημένες είτε μη) παντού και πάντοτε υπήρχαν δυστυχώς. Δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των Ενόπλων Δυνάμεων αυτό, θα το συναντήσεις σε κάθε επάγγελμα εκεί έξω. Συνεπώς δεν έχει νόημα να σταθώ σε κάτι τέτοιο, ούτε θα εξαρτηθεί από αυτό θαρρώ το εάν θα επιλέξει το παιδί να ξαναδώσει για Στρατιωτικές Σχολές, μιας και γνωρίζει πως είτε περάσει είτε όχι, αδικίες θα συναντήσει καλώς ή κακώς.

Προσωπικά, η αξιοπρέπειά μου ποτέ δεν με άφησε να χαλαστώ επειδή κάποιος άλλος πληρώθηκε κάτι παραπάνω που δεν το άξιζε, ή έκανε μια λιγότερη υπηρεσία. Κατ' εμέ, μόνο τρία πράγματα πρέπει να με αφορούν και να επιδιώκω να είναι καθ' όλα εντάξει: εγώ, το τμήμα που διοικώ, και ο προϊστάμενός μου. Εν ολίγοις, όλα όσα έχουν διοικητική εξάρτηση με εμένα. Μεταξύ αυτών των ατόμων με αφορά το να μην γίνονται αδικίες, και κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου γι' αυτό. Όλα τα υπόλοιπα δεν με αγγίζουν, άλλοι είναι υπεύθυνοι, οπότε δεν θα χαλαστώ εγώ για δικά τους θέματα, μιας και δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτά - δεν υπάρχει διοικητική εξάρτηση με εμένα.

Αλλά σίγουρα στο πλοίο είναι αλλιώς.

Παρ' όλα αυτά θεωρώ πως δεν θα έπρεπε να επεκταθούμε άλλο. Τα υπόλοιπα "οικογενειακά" μας θέματα (αυτά της στρατιωτικής μας οικογένειας) θαρρώ πως δεν θα ήταν συνετό να τα γράψουμε εδώ. Σίγουρα υπάρχουν, αλλά αφορούν εμάς, τα μέλη αυτής της οικογένειας, και όχι το υπόλοιπο φόρουμ.

Καλή συνέχεια!

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ζωή στο εμπορικό - πολεμικό ναυτικό.

Η ζωή στο στρατό. Αυτοί που είναι ΣΜΥ υποφέρουν μαζί με τους οπλίτες (ΟΒΑ - Κληρωτούς) οι άλλοι των Ευελπίδων είναι τουρίστες ξεκινάνε απο το βαθμό Ανθ/γό και φτάνουν μέχρι αντιστράτηγο όσοι έχουν γλύψιμο- μέσον.

+ Έχεις μια μόνιμη δουλειά και Ιατρική ασφάλεια.

+ Αν έχεις μέσον μπορείς να πας και Κύπρο ή εξωτερικό όπου εκεί πέφτει διπλός μισθός.

- Έχεις πολλές μεταθέσεις ειδικά σε Νησιά - Θράκη - Έβρο όπου τα πράγματα δεν είναι και τόσο ευχάριστα ειδικά τώρα με τους λαθρομετανάστες όπου έχουν μετατρέψει τα στελέχη σε υπηρέτες τους.

- Ακολουθείς διαταγές έτσι και δεν κάνεις ότι σου λένε περνάς στρατοδικείο.

Αλλιώς συμπεριφέρονται  σε κάποιον που πάει φαντάρος και αλλιώς σε κάποιον που είναι μόνιμος τα πράγματα είναι πολύ πιο αυστηρά για κάποιον που είναι μόνιμος.

 

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, magnam είπε

Ως απόφοιτος της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων δεν μπορώ παρά να γελάσω με αυτά που γράφετε μερικοί. Όταν δεν έχετε καμία επαφή με κάποιο αντικείμενο, ιδίως σαν αυτό των Στρατιωτικών Σχολών που λίγο ή πολύ αποτελούν πιο.... "κλειστές" κοινωνίες, καλό θα ήταν να μην αναπαράγετε τα όσα έχετε ακούσει από έναν "γνωστό" σας. Και πίσω από το 1 πράγμα που είδατε/ακούσατε κατά την θητεία σας, υπάρχουν άλλα 10 για τα οποία δεν έχετε πάρει μυρωδιά. Και είναι λογικό αυτό, δεν σας κατακρίνω για το παραπάνω. Απλώς καλό θα ήταν να μην μεταφέρουμε σαν δεδομένο κάτι το οποίο δεν ισχύει. Τα παραπάνω τα λέω εντελώς φιλικά.

Για να βοηθήσω λίγο και το παιδί, εάν ανέκαθεν το αγαπούσες και το έχεις ως 1η επιλογή, πήγαινε. Θα συναντήσεις υπερβολικά πολλές δυσκολίες, αλλά όλες έχουν κάτι να σου διδάξουν, και θα σε αποζημιώσουν και με το παραπάνω την ημέρα που θα φορέσεις την τιμημένη "μπλε" στολή του Ευέλπιδος (υπ' αριθμόν 1) και αργότερα, με το καλό, την υπ' αριθμόν 8 με το αστέρι. Οι δυσκολίες και ευθύνες, βέβαια, θα αυξάνονται εκθετικά, μιας και είσαι υπεύθυνος για άτομα, ζωές, και εξοπλισμό χιλιάδων ή και εκατομμυρίων €. Στο εγγυώμαι πως θα χάσεις τον ύπνο σου από τις έγνοιες, οι οποίες δεν σταματάνε με το πέρας του ωραρίου ή της υπηρεσίας, μιας και εξακολουθείς να είσαι υπεύθυνος γι' αυτά ακόμη και κατά την άδειά σου. Μην βλέπεις μόνο τα δύσκολα 4 έτη της Σχολής ως κάτι το οποίο πρέπει να υπομείνεις, αγνοώντας το μετά. Δες το σαν σύνολο, συνυπολόγισε το τι θα κάνεις μετά. Δεν υπάρχουν μόνο οι επιτυχημένοι Αξιωματικοί που βλέπεις να ανεβαίνουν στην ιεραρχία. Υπάρχουν και εκείνοι που τρέχουν σε Στρατοδικεία, ακόμη και για λάθη τρίτων, επί των οποίων ίσως να μην μπορούσαν να κάνουν κάτι. Αλλά εξακολουθούν να είναι υπαίτιοι διότι αναγραφόταν το όνομά τους σε ένα χαρτί, ή διότι είχαν την θέση του Διοικητή. Ακόμη κι εάν βρίσκονταν σε άδεια. 

Παρ' όλα αυτά, εάν μέσα σου δεν αισθάνεσαι τόσο έντονα την ανάγκη να ακολουθήσεις τον στρατιωτικό βίο, και πρέπει να το σκεφτείς πρώτα, θα σου πω το εξής: Μην το κάνεις! Δεν είναι τυχαίο το γεγονός πως παραιτούνται τόσα άτομα κάθε χρονιά (και δεν είναι μόνο 1ετείς αυτοί που παραιτούνται). Ούτε λιγότερο έξυπνοι είναι αυτοί, ούτε κάτι άλλο. Απλώς είδαν αυτό που δεν βλέπεις έξω από την πύλη, και συνειδητοποίησαν πως δεν είναι για όλους.

Για ό,τι περισσότερο θέλεις, στείλε μου προσωπικό. Για ευνόητους λόγους.

Υ.Γ. Το μισθολογικό μας είναι αναρτημένο και στο διαδίκτυο. Απορώ πού είδατε μερικοί τους παραπάνω μισθούς. Δεν αποφοιτείς ως Συνταγματάρχης από την ΣΣΕ. Ανθυπολοχαγός βγαίνεις.

Υ.Γ. 2: Δεν θέλω να σου κόψω τα φτερά. Η ιδιότητα αυτή δεν έχει μόνο αρνητικά. Για εμένα προσωπικά που το αγαπάω και το αγαπούσα από μικρός, τα θετικά είναι υπερβολικά πολλά! Κάθε τι που εσύ μπορεί να βλέπεις ως πρόβλημα (π.χ. μετάθεση), εγώ το βλέπω ως κάτι το θετικό, ως ένα προτέρημα της ιδιότητάς μου. Παρ' όλα αυτά, την συγκεκριμένη απόφαση δεν πρέπει να την πάρεις βλέποντας μόνο τα θετικά. Τα "αρνητικά" είναι αυτά που πρέπει να μάθεις, και να δεις εάν κατά την άποψή σου αξίζουν. Και όχι, η ευθύνη δεν είναι κάτι το αρνητικό. Το να μην την υπολογίζεις, όμως, είναι.

Τάξη/έτος αποφοίτησης?

Όπλο/σώμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, xp-user είπε

Αν δεν αξιζε δεν θα ειχαν φτασει στο θεο οι βασεις σε ολες αυτες τις σχολες.

Ουδεμία σχέση έχει αυτό που λες. Οι βάσεις είναι ψηλά γιατί είναι ΔΗΜΟΣΙΟ. Και για αυτό το λόγο μπαίνουν και πάρα πολλές κοπέλες πλέον που θέλουν απο την καριέρα τους μόνο να παίρνουν το μισθό. Οι Στρατιωτικές Σχολές θα έπρεπε να έχουν τη δυνατότητα να αξιολογούν τους εν δυνάμει σπουδαστές τους και με άλλα κριτήρια εκτός της βαθμολογίας των πανελλαδικών και των αστείων τεστ. Για να ξεσκαρτάρουν ποιος θέλει να γίνει όντως στρατιωτικός και ποιος είδε φως για το δημόσιο και μπήκε...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ουδεμία σχέση έχει αυτό που λες. Οι βάσεις είναι ψηλά γιατί είναι ΔΗΜΟΣΙΟ. Και για αυτό το λόγο μπαίνουν και πάρα πολλές κοπέλες πλέον που θέλουν απο την καριέρα τους μόνο να παίρνουν το μισθό. Οι Στρατιωτικές Σχολές θα έπρεπε να έχουν τη δυνατότητα να αξιολογούν τους εν δυνάμει σπουδαστές τους και με άλλα κριτήρια εκτός της βαθμολογίας των πανελλαδικών και των αστείων τεστ. Για να ξεσκαρτάρουν ποιος θέλει να γίνει όντως στρατιωτικός και ποιος είδε φως για το δημόσιο και μπήκε...

Το ίδιο λέμε....για τη σιγουριά πηγαίνουν οι περισσότεροι...Αλλά αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και πρόσθετες εξετάσεις - δοκιμασίες για οσους περάσουν με τις πανελλαδικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xp-user είπε

Το ίδιο λέμε....για τη σιγουριά πηγαίνουν οι περισσότεροι...Αλλά αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και πρόσθετες εξετάσεις - δοκιμασίες για οσους περάσουν με τις πανελλαδικες.

Ναι αυτά αποκάλεσα αστεία τεστ. Δεν αξίζει να ξεπουλήσεις τη ζωή σου για το μισθό του δημοσίου και να κάνεις τουρ σε όλη την επαρχία σα την Έφη Θώδη για όλη σου την καριέρα. Δεν αξίζει να πετάξεις στα σκουπίδια τα όνειρα και τις φιλοδοξίες σου για τη "σιγουριά" που στην πραγματικότητα θέλουν οι δικοί σου κι όχι εσύ στα 18 σου. Σε κάποιον που είναι 18χρ το φαγητό φυλακής που σερβίρουν στη λέσχη, τα ρούχα 20ετίας που πουλάνε τα πρατήρια και τα ιδρυματοποιημένα σπίτια που προσφέρουν οι ένοπλες δυνάμεις δεν είναι ελκυστικά, κι ούτε πρέπει να είναι ελκυστικά. 

Όλα αυτά βέβαια παύουν να ισχύουν σε περίπτωση που κάποιος είναι απο φτωχή οικογένεια που δε μπορεί να τον στηρίξει οικονομικά για σπουδές και θέλει τον μισθό για να ανέβει κοινωνικά όπως έκαναν χιλιάδες παιδιά απο την επαρχία κυρίως πριν 30 χρόνια. Κι επίσης δεν ισχύουν για τους Ιπτάμενους της Ικάρων. Άλλος κόσμος αυτοί.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, neo80 είπε

η ζωή στο εμπορικό - πολεμικό ναυτικό.

Η ζωή στο στρατό. Αυτοί που είναι ΣΜΥ υποφέρουν μαζί με τους οπλίτες (ΟΒΑ - Κληρωτούς) οι άλλοι των Ευελπίδων είναι τουρίστες ξεκινάνε απο το βαθμό Ανθ/γό και φτάνουν μέχρι αντιστράτηγο όσοι έχουν γλύψιμο- μέσον.

+ Έχεις μια μόνιμη δουλειά και Ιατρική ασφάλεια.

+ Αν έχεις μέσον μπορείς να πας και Κύπρο ή εξωτερικό όπου εκεί πέφτει διπλός μισθός.

- Έχεις πολλές μεταθέσεις ειδικά σε Νησιά - Θράκη - Έβρο όπου τα πράγματα δεν είναι και τόσο ευχάριστα ειδικά τώρα με τους λαθρομετανάστες όπου έχουν μετατρέψει τα στελέχη σε υπηρέτες τους.

- Ακολουθείς διαταγές έτσι και δεν κάνεις ότι σου λένε περνάς στρατοδικείο.

Αλλιώς συμπεριφέρονται  σε κάποιον που πάει φαντάρος και αλλιώς σε κάποιον που είναι μόνιμος τα πράγματα είναι πολύ πιο αυστηρά για κάποιον που είναι μόνιμος.

Εντελώς άσχετος όμως 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, karaLRS είπε

Εντελώς άσχετος όμως 

εσύ είσαι ο άσχετος ένας γνωστός μου συνταξιούχος ναυτικός υποφέρει απο το στομάχι του και αυτό για τη ζωή που έκανε ως ναυτικός.

Για πες εσύ που είσαι σχετικός. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, neo80 είπε

εσύ είσαι ο άσχετος ένας γνωστός μου συνταξιούχος ναυτικός υποφέρει απο το στομάχι του και αυτό για τη ζωή που έκανε ως ναυτικός.

Ο γνωστός ενός γνωστού μου δεν έπαθε τίποτα. 

Έχεις καθόλου εμπειρία μέσα από το στρατό ή από το μυαλό σου τα έχεις βγάλει; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Ο γνωστός ενός γνωστού μου δεν έπαθε τίποτα. 

Έχεις καθόλου εμπειρία μέσα από το στρατό ή από το μυαλό σου τα έχεις βγάλει; 

εξαρτάται το βαθμό υπάρχουν και λουφαδόροι στο στρατό που χτυπάνε τη μια ανρρωτική μετά την άλλη.

πχ Τόσκας το μάυρο πρόβατο των Τεθωρακισμένων.

αν έχεις τα κότσια πες και ονόματα αλλά δεν τα έχεις.

απόψε θα ηποθούν αλήθειες μεγάλες

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, neo80 είπε

εξαρτάται το βαθμό υπάρχουν και λουφαδόροι στο στρατό που χτυπάνε τη μια ανρρωτική μετά την άλλη.

πχ Τόσκας το μάυρο πρόβατο των Τεθωρακισμένων.

Μάλλον φαντάρος έχεις κάνει και έχεις φανταστεί τόσα ή κανένας εποπ της κακιάς ώρας 

3 λεπτά πριν, neo80 είπε

 

αν έχεις τα κότσια πες και ονόματα αλλά δεν τα έχεις.

απόψε θα ηποθούν αλήθειες μεγάλες

Ενταξι θα τα ηποσο ολα

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, karaLRS είπε

Μάλλον φαντάρος έχεις κάνει και έχεις φανταστεί τόσα ή κανένας εποπ της κακιάς ώρας 

καλά εντάξει αφου ξέρεις εσύ που δεν έχεις ιδεά πάω πάσο.

1986 σκηνικό στη Θράκη ήταν έτοιμοι για πόλεμο, τότε βέβαια δεν υπήρχαν ιδιωτικά κανάλια να το καλύψουν. Άσε που και να υπήρχαν άλλη είναι η δουλειά τους να ταΐζουν κουτόχορτο τον κόσμο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, neo80 είπε

καλά εντάξει αφου ξέρεις εσύ που δεν έχεις ιδεά πάω πάσο.

1986 σκηνικό στη Θράκη ήταν έτοιμοι για πόλεμο, τότε βέβαια δεν υπήρχαν ιδιωτικά κανάλια να το καλύψουν. Άσε που και να υπήρχαν άλλη είναι η δουλειά τους να ταΐζουν κουτόχορτο τον κόσμο.

Άστο Στρατηγέ είμαστε σε διαφορετικές συχνότητες δεν έχουμε επαφή. Καλή σύνταξη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, karaLRS είπε

Άστο Στρατηγέ είμαστε σε διαφορετικές συχνότητες δεν έχουμε επαφή. Καλή σύνταξη 

Ξέρεις στο τρατό υπάρχουν και γενικές θέσεις όπου κάποιοι λουφάρουν πατόκορφα ως σύμμαχοι του Νάτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...