Προς το περιεχόμενο

Στρατιωτικες Σχολες & Σώματα Ασφαλείας.


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, neo80 είπε

Ξέρεις στο τρατό υπάρχουν και γενικές θέσεις όπου κάποιοι λουφάρουν πατόκορφα ως σύμμαχοι του Νάτο

Και φαντάζομαι δεν είχες μέσο και δεν σε έστειλαν ε; 

Έχεις ακούσει τίποτα για μόρια; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Και φαντάζομαι δεν είχες μέσο και δεν σε έστειλαν ε; 

Έχεις ακούσει τίποτα για μόρια; 

φυσικά και έχω ακούσει για μόρια, αυτά ήταν και είναι πάντα κομματικά 😉

τέλος πάντων ας μην το κουράζουμε 😈

Αν σε βάλει κάποιος στο μάτι και δεν σε συμπαθεί και σωστός να είσαι στην υπηρεσία μπορεί να σε χαντακώσει.

Τότε τους κόβανε απο την αεροπορία γιατί γέρνανε αριστερά ή δεξιά αστείες δικαιολογίες 😈

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, neo80 είπε

η ζωή στο εμπορικό - πολεμικό ναυτικό.

Η ζωή στο στρατό. Αυτοί που είναι ΣΜΥ υποφέρουν μαζί με τους οπλίτες (ΟΒΑ - Κληρωτούς) οι άλλοι των Ευελπίδων είναι τουρίστες ξεκινάνε απο το βαθμό Ανθ/γό και φτάνουν μέχρι αντιστράτηγο όσοι έχουν γλύψιμο- μέσον.

+ Έχεις μια μόνιμη δουλειά και Ιατρική ασφάλεια.

+ Αν έχεις μέσον μπορείς να πας και Κύπρο ή εξωτερικό όπου εκεί πέφτει διπλός μισθός.

- Έχεις πολλές μεταθέσεις ειδικά σε Νησιά - Θράκη - Έβρο όπου τα πράγματα δεν είναι και τόσο ευχάριστα ειδικά τώρα με τους λαθρομετανάστες όπου έχουν μετατρέψει τα στελέχη σε υπηρέτες τους.

- Ακολουθείς διαταγές έτσι και δεν κάνεις ότι σου λένε περνάς στρατοδικείο.

Αλλιώς συμπεριφέρονται  σε κάποιον που πάει φαντάρος και αλλιώς σε κάποιον που είναι μόνιμος τα πράγματα είναι πολύ πιο αυστηρά για κάποιον που είναι μόνιμος.

2 σχολια:

1. δεν ειναι δυνατον να παρουσιαζεις την ζωη του ναυτικου με διαφημιση Jumbo, εκτος κι αν εισαι σε ηλικια που σου φερνει δωρο ο αη Βασιλης.

2. δεν υπαρχουν λαθραιοι ανθρωποι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, neo80 είπε

εξαρτάται το βαθμό υπάρχουν και λουφαδόροι στο στρατό που χτυπάνε τη μια ανρρωτική μετά την άλλη.

πχ Τόσκας το μάυρο πρόβατο των Τεθωρακισμένων.

αν έχεις τα κότσια πες και ονόματα αλλά δεν τα έχεις.

απόψε θα ηποθούν αλήθειες μεγάλες

Είσαι στρατιωτικός ή έχεις ακούσει απο κανα φιλαράκι που τα ξέρει αυτα όταν πίνετε φραπεδάρα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μαθαίνετε 

  1. Ο ανώτατος βαθμός είναι του αντιστρατήγου
  2. Μερικά πράγματα είναι απόρρητα στο στρατό και δεν τα λένε ούτε οι ίδιοι οι στρατιωτικοί
  3. Και για το πειθαρχείο ξέρω όπως και για τα ΚΑΑΥ που κάποιοι πήγαν φυλακή για να καλοπαιρνάνε κάποια παχύδερμα Αντ/γοι που απο το πολύ φαγητό (Φαντάζομαι αστακομακαρονάδες τρώνε) κοντεύουν να σκάσουν.
  4. Γαλουχίζουν ορισμένοι Αξιωματιοκί τα παιδιά τους λέγοντας τους ότι οι φαντάροι και οι υπαξιωματικοί είναι οι υπηρέτες τους, αυτό το βίωσα προσωπικά ως φαντάρος. Φαίνεται τα κατάλυπα της χούντας υπάρχουν ακόμη στο στρατό και στην αστυνομία
6 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Είσαι στρατιωτικός ή έχεις ακούσει απο κανα φιλαράκι που τα ξέρει αυτα όταν πίνετε φραπεδάρα;

Εσύ είσαι στρατιωτικός και τα ξέρεις;

Άσε που έχουν μετατρέψει τα στελέχη σε δούλους των λαθρομεταναστών, δουλειά του στρατού είναι να φυλάει τα σύνορα και όχι να γίνονται υπηρέτες των λαθρομεταναστών.

Και οι ειρωνείες περι γραμματικής να σταματήσουν παρακαλώ, δεν πρόσβαλα κανέναν απο εσάς, αλλά έτσι είναι όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουν οι προσωπικές επιθέσεις. Καληνύχτα και καλά όνειρα :P 

Επεξ/σία από neo80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, neo80 είπε

φυσικά και έχω ακούσει για μόρια, αυτά ήταν και είναι πάντα κομματικά 😉

τέλος πάντων ας μην το κουράζουμε 😈

Αν σε βάλει κάποιος στο μάτι και δεν σε συμπαθεί και σωστός να είσαι στην υπηρεσία μπορεί να σε χαντακώσει.

Τότε τους κόβανε απο την αεροπορία γιατί γέρνανε αριστερά ή δεξιά αστείες δικαιολογίες 😈

Δεν τα έχεις ακούσει σωστά. 

Υπάρχουν μόρια ανάλογα το που υπηρετεις, τι μόρφωση έχεις μεταπτυχιακά γλώσσες κλπ και η μετάθεση εξωτερικό πάει με αυτά. 

Αν έχεις κάνει μονάδα πρώτης γραμμής, με καλά προσόντα, αγγλικά, μεταπτυχιακό δεν υπάρχει περίπτωση να σε περάσει κανένας κομματικος γιατί μετά κάνεις ενδικοφανη προσφυγή και τρέχουν όλοι. 

 

2 ώρες πριν, neo80 είπε

Για να μαθαίνετε 

  1. Ο ανώτατος βαθμός είναι του αντιστρατήγου
  2. Μερικά πράγματα είναι απόρρητα στο στρατό και δεν τα λένε ούτε οι ίδιοι οι στρατιωτικοί
  3. Και για το πειθαρχείο ξέρω όπως και για τα ΚΑΑΥ που κάποιοι πήγαν φυλακή για να καλοπαιρνάνε κάποια παχύδερμα Αντ/γοι που απο το πολύ φαγητό (Φαντάζομαι αστακομακαρονάδες τρώνε) κοντεύουν να σκάσουν.
  4. Γαλουχίζουν ορισμένοι Αξιωματιοκί τα παιδιά τους λέγοντας τους ότι οι φαντάροι και οι υπαξιωματικοί είναι οι υπηρέτες τους, αυτό το βίωσα προσωπικά ως φαντάρος. Φαίνεται τα κατάλυπα της χούντας υπάρχουν ακόμη στο στρατό και στην αστυνομία

Εσύ είσαι στρατιωτικός και τα ξέρεις;

Άσε που έχουν μετατρέψει τα στελέχη σε δούλους των λαθρομεταναστών, δουλειά του στρατού είναι να φυλάει τα σύνορα και όχι να γίνονται υπηρέτες των λαθρομεταναστών.

Και οι ειρωνείες περι γραμματικής να σταματήσουν παρακαλώ, δεν πρόσβαλα κανέναν απο εσάς, αλλά έτσι είναι όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουν οι προσωπικές επιθέσεις. Καληνύχτα και καλά όνειρα :P 

Πάλι άσχετος εδώ. Τα πράγματα έχουν αλλάξει. Δεν υπάρχει περίπτωση να μιλήσω άσχημα σε κάποιον που εκτελεί την υπηρεσία του στην πατρίδα χωρίς να το έχει επιλέξει. Αντίθετα κάποιος που πληρώνεται γιαυτό πχ εποπ πρέπει να κάνει τα βασικά. Είναι επαγγελματίας και έτσι θα θα πρέπει να είναι η σχέση μαζί του 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, neo80 είπε

Για να μαθαίνετε 

  1. Ο ανώτατος βαθμός είναι του αντιστρατήγου
  2. Μερικά πράγματα είναι απόρρητα στο στρατό και δεν τα λένε ούτε οι ίδιοι οι στρατιωτικοί
  3. Και για το πειθαρχείο ξέρω όπως και για τα ΚΑΑΥ που κάποιοι πήγαν φυλακή για να καλοπαιρνάνε κάποια παχύδερμα Αντ/γοι που απο το πολύ φαγητό (Φαντάζομαι αστακομακαρονάδες τρώνε) κοντεύουν να σκάσουν.
  4. Γαλουχίζουν ορισμένοι Αξιωματιοκί τα παιδιά τους λέγοντας τους ότι οι φαντάροι και οι υπαξιωματικοί είναι οι υπηρέτες τους, αυτό το βίωσα προσωπικά ως φαντάρος. Φαίνεται τα κατάλυπα της χούντας υπάρχουν ακόμη στο στρατό και στην αστυνομία

Εσύ είσαι στρατιωτικός και τα ξέρεις;

Άσε που έχουν μετατρέψει τα στελέχη σε δούλους των λαθρομεταναστών, δουλειά του στρατού είναι να φυλάει τα σύνορα και όχι να γίνονται υπηρέτες των λαθρομεταναστών.

Και οι ειρωνείες περι γραμματικής να σταματήσουν παρακαλώ, δεν πρόσβαλα κανέναν απο εσάς, αλλά έτσι είναι όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα αρχίζουν οι προσωπικές επιθέσεις. Καληνύχτα και καλά όνειρα :P 

Εαν ο φαντάρος όπως λες είναι δούλος του στελέχους και το στέλεχος ειναι δούλος του λαθρομετανάστη, τότε ο φαντάρος με τον λαθρομετανάστη τι σχέση έχουν;

Εαν κάποιος ενδιαφέρεται για το Θέμα αυτό του forum απλα ας μην δώσει σημασία στα λεγόμενα του κυρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/12/2019 στις 10:33 ΜΜ, Bitzman είπε

Καλησπέρα παιδιά,

Είμαι πρωτοετής φοιτητής του ΗΜΜΥ και ενδιαφέρομαι για στρατιωτικές σχολές, σκεφτομούν ευελπίδων με σκοπό να εχω βγάλει και ενα μεταπτυχιακό το οποίο θα χρησιμοποιούσα στην εργασία μου ως πολίτης. Αξίζει αυτή η αλλαγή ή όχι;; Θα μπορούσα μετά από την στρατιωτική θυτεία μου να χρησιμοποιήσω κάποιων από τους τομείς στην αγορά εργασίας(πχ πληροφορική);;

To να σκέφτεσαι τι θα κάνεις ως πολίτης ενώ δεν έχεις καν μπει στην ΣΣΕ είναι λίγο άτοπο. Το να μπεις σαν Αξιωματικός στο στράτευμα συνεπάγεται μια 30ετής καριέρα σαν ένστολος πρωτίστως και μετά τα 30 χρόνια σκέφτεσαι τι θα κάνεις. Σε αυτά τα χρόνια μπορείς άνετα να διευρύνεις τους ορίζοντές σου, να αποκτήσεις πτυχία τα οποία ίσως σου χρειαστούν μετά τα 30 χρόνια, αλλά ίσως επιλέξεις να κάτσεις στην σύνταξή σου και να καλλιέργειες ελιές ή να έχεις μελίσσια. Από τους αξιωματικούς που συναναστράφηκα στην θητεία μου είχαμε αρκετούς που ήταν φοιτητές για πτυχία μεταπτυχιακά κτλ δεν αρκέστηκαν στον σίγουρο μισθό για να αράξουν. Στην Ξάνθη που ήμουν σε περίοδο εξεταστικής την μονάδα την τρέχαμε οι δόκιμοι αφού οι 3 στην κορυφή της ιεραρχίας έδιναν μαθήματα. Αυτοί οι αξιωματικοί συνήθως ήταν και οι καλύτερη διοικητές γιατί είχαν επαφή με τον έξω κόσμο και δεν το έπαιζαν θεοί επειδή είχαν μερικά αστέρια.

PS:Αφού ήταν το όνειρό σου να γίνεις πιλότος, θα μπορούσες να το ψάξεις και να πας σε ιδιωτική σχολή σίγουρα ζόρι να βρεις τα 40-50χιλιάρικα αλλά δουλευεις από μικρός και σίγουρα θα τα κάνεις απόσβεση.

Επεξ/σία από lary7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, toutsos είπε

Εαν ο φαντάρος όπως λες είναι δούλος του στελέχους και το στέλεχος ειναι δούλος του λαθρομετανάστη, τότε ο φαντάρος με τον λαθρομετανάστη τι σχέση έχουν;

Εαν κάποιος ενδιαφέρεται για το Θέμα αυτό του forum απλα ας μην δώσει σημασία στα λεγόμενα του κυρίου.

και ποιος είσαι εσύ που θα αποφασίσεις τι θα κάνει ο άλλος;

Εγώ τα γράφω και απο εκεί και πέρα θα τα βιώσει ο ίδιος τα "καψόνια" που θα του κάνουν στη σχολή που θα πάει 😉

Φίλος στην Ευελπίδων χαμηλών τόνων και απο τα καψόνια (σπάσιμο νεύρων ψυχολογικός πόλεμος) που του κάνανε έδωσε μία στην πόρτα και την έσπασε.

Τώρα όσο για το σχόλιο ορθογραφίας που έγινε απο άλλον επι προσωπικού ένα έχω να πω. Μόλις έδειξες το επίπεδο σου below zero

Αυτά και το κλείνω το θέμα ότι είχα να πω το είπα.

Αφιερωμένο στους Αντι/γους υπο/γους των σωμάτων ασφαλείας.

 

Επεξ/σία από neo80
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, neo80 είπε

και ποιος είσαι εσύ που θα αποφασίσεις τι θα κάνει ο άλλος;

Εγώ τα γράφω και απο εκεί και πέρα θα τα βιώσει ο ίδιος τα "καψώνια" που θα του κάνουν στη σχολή που θα πάει 😉

Φίλος στην Ευελπίδων χαμηλών τόνων και απο τα καψώνια (σπάσιμο νεύρων ψυχολογικός πόλεμος) που του κάνανε έδωσε μία στην πόρτα και την έσπασε.

Τώρα όσο για το σχόλιο ορθογραφίας που έγινε απο άλλον επι προσωπικού ένα έχω να πω. Μόλις έδειξες το επίπεδο σου below zero

Αυτά και το κλείνω το θέμα ότι είχα να πω το είπα.

Εμένα φίλος φίλου στην Ευελπίδων δεν έσπασε καμία πόρτα 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, karaLRS είπε

Εμένα φίλος φίλου στην Ευελπίδων δεν έσπασε καμία πόρτα 

Εμένα μπατζανάκης ξαδέλφου ενός γνωστού μου, πόρτα δεν έσπασε αλλά άνοιξε ένα παράθυρο γιατί βρωμάγαν οι αρβύλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις αυτό που ΘΕΛΕΙΣ όχι αυτό που σου φαίνεται περισσότερο προσοδοφόρο.

 

Αλλιώς θα είσαι για πάντα δυστυχισμένος και δε θα πετύχεις πουθενά ποτέ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά δουλειά είναι. Αν μπορείς να πας κάνε το, όταν θα πέφτει το παραδάκι κάθε μήνα ενώ οι περισσότεροι φίλοι σου ακόμα θα ψάχνονται θα είσαι ικανοποιημένος με τον εαυτό σου και την επιλογή σου. Ο στρατός πλέον είναι κολέγιο, όλοι δημόσιοι υπάλληλοι. Θα βρεις και μια αντίστοιχη καραβανού να κάνεις οικογένεια και όλα θα βρουν το δρόμο τους.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την προσωπική μου εμπειρία δεν αειναι τοοοοσο τραγικό. 

Ήμουν ΣΣΑΣ-ιατρική και ισχύουν τα περισσότερα απ' όσα γράφτηκαν, τόσο τα καλά όσο και τα αρνητικά. 

Κυρίως είναι θέμα οπτικής: αν θέλει να μένει κάνεις ισχύουν τα θετικά (σταθερότητα, μισθός από νωρίς σύνταξη από σχετικά νωρίς, κάποιες διευκολύνεις, εκπαιδεύσεις, ασκήσεις που έχουν και τις θετικές τους πλευρές) πιο πολύ από τα αρνητικά. 

Αν θέλει κανείς να είναι αντικειμενικός ισχύουν και τα αρνητικά (δημόσιος υπάλληλος με κράνος και χωρίς συνδικαλισμό, ελάχιστη μισθολογικη εξέλιξη, μεταθέσεις, ιεραρχία κλπ). 

Προσωπικά - κι αφού εκτίμησα τα πράγματα - παραιτήθηκα αμέσως όταν άλλαξε ο νόμος και επέτρεπε την παραίτηση (2005) πληρώνοντας μάλιστα σημαντικότατο οικονομικό τίμημα. 

Τα επόμενα 15 χρόνια - έως σήμερα δλδ- δεν το έχω μετανιώσει αφού μπόρεσα να κάνω μια ζωή με την οποία είμαι πιο ευχαριστημένος από ό,τι πριν και να μεγαλώσω τα παιδιά μου - νομίζω - καλύτερα. 

Δε θα ήθελα να κατευθύνω κανέναν όμως. Είναι τόσες πολλές οι παράμετροι που είναι ατομικές για τον καθένα που μόνο ο ίδιος ξέρει - ή οφείλει να ξέρει - να αξιολογήσει. 

Νομίζω πως ο στρατός δεν μπορεί να διαφέρει από τον μέσο όρο της κοινωνίας και τις στοχεύεις της. 

Στην δεκαετία του '90 ο Στρατός απαξιώθηκε από την επικράτηση των εργατοπατερων συνδικαλιστων (κι όποιος θέλει ας παρεξηγηθεί) ενώ ακόμα και σήμερα εύκολα μπαίνει η ταμπέλα του "χουντικού" σε ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με τέτοιες ιδεολογίες (μόλις μερικές σελίδες παραπάνω νομίζω πως διάβασα μια αναφορά για καραβανάδες κλπ - φαντάζομαι ότι μπορεί να προήλθε από εκείνους που σφτεριζονται τον θάνατο ενός εφήβου που σκοτώθηκε άσκοπα (αλλά όχι από κάποια χουντοδεξια....). 

Αλλά όλα αυτά είναι - κατά τη γνώμη μου - απόρροια της κοινωνικής μας ανωριμότητας.

Για κάποιον που του αρέσει μπορεί να είναι μια χαρά, και - το πολύ πολύ - για την Ευελπίδων τα υποχρεωτικά χρόνια δεν είναι ξαι τόσα πολλά. Νομίζω 8, άρα 22+8=30 (χωρίς σύνταξη φυσικά αλλά όχι αργά για να κάνει κάποιος αυτό που πραγματικά επιθυμεί αν έχει διαπιστώσει πως ο ΕΣ δεν του αρέσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...