Προς το περιεχόμενο

Στρατιωτικες Σχολες & Σώματα Ασφαλείας.


Tasosftw

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

όχι, σε εντελώς ασχετες σχολές. όντως πήγαιναν καθημερινά στην υπηρεσία τους δεν είχαν αδεια. αυτά συμφωνα με το τι έλεγαν οι ιδιοι. τώρα αν ελεγαν αλήθεια ή ψέμματα, δεν εχω ιδέα. προφανώς εφόσον είσαι μεσα στο στρατό ξέρεις περισσότερα. 

Ναι, αυτό κανονικά μπορούν να το κάνουν. Σαφώς, κάθε στέλεχος μπορεί να κάνει κάποιο μεταπτυχιακό ή/και να εγγραφεί σε όποια σχολή περάσει. Καλά στα είπαν.

Απλώς στάθηκα σε αυτό με την μετάταξη και τις κατ' εξαίρεση μεταθέσεις, διότι ναι μεν προβλέπονται τέτοιες "διευκολύνσεις", αλλά αφορούν συγκεκριμένες και επίτρεψέ μου να πω ελάχιστες περιπτώσεις.

Εγώ π.χ. σαν στέλεχος του Πυροβολικού μπορεί να περάσω σε σχολή ψυχολογίας στην Αθήνα. Σαφώς και μπορώ, αλλά δεν σημαίνει ούτε πως θα πάρω μετάθεση στην Αθήνα λόγω αυτού, ούτε πως με την αποφοίτησή μου θα βρίσκομαι πλέον σε αντίστοιχη θέση/καθήκοντα με καποιον ψυχολόγο απόφοιτο της ΣΣΑΣ. Εξακολουθώ να είμαι στέλεχος του Πυροβολικού και να υπηρετώ εκεί που υπηρετούσα. Οι περαιτέρω σπουδές μου είναι κάτι έξτρα που αποφάσισα να κάνω εγώ για τον εαυτό μου.

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 323
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια ειμαι 17μισο χρονων και ειμαι μαθητης θετικων σπουδων... Ειμαι πανελληνιος πρωταθλητης παλης στα 70 κιλα τα τελευταια δυο χρονια. Εμαθα να ειμαι πειθαρχημενος ηδη απο την μικρη μου ηλικια και διαβαστερος μαθητης αντιστοιχα. Απο κει και περα δεν εχω αποφασισει με τη θα ασχοληθω στο μελλον. Θελω να τονισω οτι δεν θελω να ακολουθησω αθλητικη καριερα ειμαι σε διλλημα αναμεσα σε στρατιωτικες και αστυνομικες σχολες... Σκεφτομαι να περασω Ικαρων στους Ιπταμενους εχοντας ηδη ενα 15 % αυξηση μοριων απο την παλη και ξεροντας πως θα μπορεσω να πιασω ενα 16 με 17 χιλιαδες μορια... Η δευτερη επιλογη μου ειναι αστυφυλακων οπου εκει σκεφτομαι να περασω αργοτερα σε μια επιλεκτη μοναδα οπως η ΟΠΚΕ ή η EKAM. Τι θα με συμβουλευατε οι υπολοιποι να ακολουθησω δεδομενου του οτι αγαπαω και τα δυο απαγγελματα;; Ευχαριστω για την ανταποκριση εκ των προτερων, η βοηθεια σας ειναι σημαντικη!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Mitsaras03 είπε

Παιδια ειμαι 17μισο χρονων και ειμαι μαθητης θετικων σπουδων... Ειμαι πανελληνιος πρωταθλητης παλης στα 70 κιλα τα τελευταια δυο χρονια. Εμαθα να ειμαι πειθαρχημενος ηδη απο την μικρη μου ηλικια και διαβαστερος μαθητης αντιστοιχα. Απο κει και περα δεν εχω αποφασισει με τη θα ασχοληθω στο μελλον. Θελω να τονισω οτι δεν θελω να ακολουθησω αθλητικη καριερα ειμαι σε διλλημα αναμεσα σε στρατιωτικες και αστυνομικες σχολες... Σκεφτομαι να περασω Ικαρων στους Ιπταμενους εχοντας ηδη ενα 15 % αυξηση μοριων απο την παλη και ξεροντας πως θα μπορεσω να πιασω ενα 16 με 17 χιλιαδες μορια... Η δευτερη επιλογη μου ειναι αστυφυλακων οπου εκει σκεφτομαι να περασω αργοτερα σε μια επιλεκτη μοναδα οπως η ΟΠΚΕ ή η EKAM. Τι θα με συμβουλευατε οι υπολοιποι να ακολουθησω δεδομενου του οτι αγαπαω και τα δυο απαγγελματα;; Ευχαριστω για την ανταποκριση εκ των προτερων, η βοηθεια σας ειναι σημαντικη!

Αν θες να έχεις λιγότερα πάρε δώσε με πολίτες στρατός ! Αν θες να έχεις και εικόνα του έξω κόσμου αστυνομία !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, Mitsaras03 είπε

Απο κει και περα δεν εχω αποφασισει με τη θα ασχοληθω στο μελλον. 

Διαβάζοντας αυτό και μόνο μπορώ να καταλάβω πως δεν είναι για σένα οι Στρατιωτικές Σχολές. Αν δεν είσαι 100% συνειδητοποιημένος και με ξεκάθαρο στόχο την εισαγωγή σου σε μια Στρατιωτική Σχολή, αργότερα θα είσαι τουλάχιστον απογοητευμένος και δυστυχισμένος. Στο λέω ως απόφοιτος Στρατιωτικής Σχολής που έχει δει πολλούς "μη-συνειδητοποιημένους" να αποφοιτούν από αντίστοιχες Σχολές.

 

Ό,τι θέλεις με ρωτάς. Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις κι εδώ: 

Καλά αποτελέσματα!

Επεξ/σία από magnam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2020 στις 7:33 ΜΜ, magnam είπε

Διαβάζοντας αυτό και μόνο μπορώ να καταλάβω πως δεν είναι για σένα οι Στρατιωτικές Σχολές. Αν δεν είσαι 100% συνειδητοποιημένος και με ξεκάθαρο στόχο την εισαγωγή σου σε μια Στρατιωτική Σχολή, αργότερα θα είσαι τουλάχιστον απογοητευμένος και δυστυχισμένος. Στο λέω ως απόφοιτος Στρατιωτικής Σχολής που έχει δει πολλούς "μη-συνειδητοποιημένους" να αποφοιτούν από αντίστοιχες Σχολές.

Ό,τι θέλεις με ρωτάς. Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις κι εδώ: 

Καλά αποτελέσματα!

Ο Ξαδερφος μου τελειωσε εφεδρος αξιωματικος και ολα μια χαρα ... Με συμβουλευει κι εμενα να κανω το ιδιο πραγμα και πως με συμφερει απο αποψη μοριοδοτησης μισθου κτλ Θα το εκανα μετ ευχαριστως αλλα θελω γρηγορη αποκατασταση και μονιμοτητα σε μια σχολη ή ειδικότητα αντιστοιχα... Εχω μια φιλη επισης απο το φροντιστηριο μου η οποια θελει να περασει στη σχολη Ευελπιδων . Το χει φερει στη φορα πανω σε συζητηση και με ρωτησε απο περιεργια εαν θα ενδιαφερομουν κι εγω να περασω σε μια τετοια σχολη. Εγω της απαντησα  πως εχω κανει ερευνα στο διαδικτυο και γενικοτερα εχω καταλαβει πως δεν αξιζει η σχολη απο πολλες αποψεις... Βεβαια μια τετοια απαντηση δεν την αφησε ικανοποιημενη και απλος αλλαξαμε συζητηση. Παραταυτα δεν εχω κατι στο νου μου και πρεπει να θεσω εναν στοχο εως το τελος του καλοκαιριου... Λογω κορωναιου ακυρωθηκαν και τα σεμιναρια που αφορουν τον επαγγελματικο προσανατολισμο και δεν ξερω που παν τα τρια. Μια πιο σιγουρη επιλογη ειναι να περασω στρατο αστυνομια . Εχω νοοτροπια στρατιωτη και δε μασαω. Αγαπαω την πατριδα και την θρησκεια μας αλλο τοσο. Αυτο που μαρεσει ομως στα σιγουρα ειναι η αδρεναλινη η ετοιμοτητα και να ζω την ζωη μου στην ενταση με ολη την εννοια της λεξης αυτης. Θελω να προσφερω στο συνολο ενας λογος παραπανω να περασω σε μια στρατιωτικοαστυνομικη σχολη... Εσυ φιλε μου τι με συμβουλευεις να κανω ; Απο την εμπειρια που εχεις και απο φιλους σου στρατιωτικους τι εχεις βγαλει ως συμπερασμα πανω στην επιλογη μιας στρατιωτικης σχολης; Αξιζει δεν αξιζει ; θα με χαροποιουσε να μου πεις καποια πραγματα παραπανω! Ευχαριστω και παλι εκ των προτερων...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Mitsaras03 είπε

Ο Ξαδερφος μου τελειωσε εφεδρος αξιωματικος και ολα μια χαρα ... Με συμβουλευει κι εμενα να κανω το ιδιο πραγμα και πως με συμφερει απο αποψη μοριοδοτησης μισθου κτλ Θα το εκανα μετ ευχαριστως αλλα θελω γρηγορη αποκατασταση και μονιμοτητα σε μια σχολη ή ειδικότητα αντιστοιχα... Εχω μια φιλη επισης απο το φροντιστηριο μου η οποια θελει να περασει στη σχολη Ευελπιδων . Το χει φερει στη φορα πανω σε συζητηση και με ρωτησε απο περιεργια εαν θα ενδιαφερομουν κι εγω να περασω σε μια τετοια σχολη. Εγω της απαντησα  πως εχω κανει ερευνα στο διαδικτυο και γενικοτερα εχω καταλαβει πως δεν αξιζει η σχολη απο πολλες αποψεις... Βεβαια μια τετοια απαντηση δεν την αφησε ικανοποιημενη και απλος αλλαξαμε συζητηση. Παραταυτα δεν εχω κατι στο νου μου και πρεπει να θεσω εναν στοχο εως το τελος του καλοκαιριου... Λογω κορωναιου ακυρωθηκαν και τα σεμιναρια που αφορουν τον επαγγελματικο προσανατολισμο και δεν ξερω που παν τα τρια. Μια πιο σιγουρη επιλογη ειναι να περασω στρατο αστυνομια . Εχω νοοτροπια στρατιωτη και δε μασαω. Αγαπαω την πατριδα και την θρησκεια μας αλλο τοσο. Αυτο που μαρεσει ομως στα σιγουρα ειναι η αδρεναλινη η ετοιμοτητα και να ζω την ζωη μου στην ενταση με ολη την εννοια της λεξης αυτης. Θελω να προσφερω στο συνολο ενας λογος παραπανω να περασω σε μια στρατιωτικοαστυνομικη σχολη... Εσυ φιλε μου τι με συμβουλευεις να κανω ; Απο την εμπειρια που εχεις και απο φιλους σου στρατιωτικους τι εχεις βγαλει ως συμπερασμα πανω στην επιλογη μιας στρατιωτικης σχολης; Αξιζει δεν αξιζει ; θα με χαροποιουσε να μου πεις καποια πραγματα παραπανω! Ευχαριστω και παλι εκ των προτερων...

Εγώ πιστεύω για αστυνομία είσαι αν θες εντάσεις όπως γράφεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Mitsaras03 είπε

Ο Ξαδερφος μου τελειωσε εφεδρος αξιωματικος και ολα μια χαρα ... Με συμβουλευει κι εμενα να κανω το ιδιο πραγμα και πως με συμφερει απο αποψη μοριοδοτησης μισθου κτλ Θα το εκανα μετ ευχαριστως αλλα θελω γρηγορη αποκατασταση και μονιμοτητα σε μια σχολη ή ειδικότητα αντιστοιχα... Εχω μια φιλη επισης απο το φροντιστηριο μου η οποια θελει να περασει στη σχολη Ευελπιδων . Το χει φερει στη φορα πανω σε συζητηση και με ρωτησε απο περιεργια εαν θα ενδιαφερομουν κι εγω να περασω σε μια τετοια σχολη. Εγω της απαντησα  πως εχω κανει ερευνα στο διαδικτυο και γενικοτερα εχω καταλαβει πως δεν αξιζει η σχολη απο πολλες αποψεις... Βεβαια μια τετοια απαντηση δεν την αφησε ικανοποιημενη και απλος αλλαξαμε συζητηση. Παραταυτα δεν εχω κατι στο νου μου και πρεπει να θεσω εναν στοχο εως το τελος του καλοκαιριου... Λογω κορωναιου ακυρωθηκαν και τα σεμιναρια που αφορουν τον επαγγελματικο προσανατολισμο και δεν ξερω που παν τα τρια. Μια πιο σιγουρη επιλογη ειναι να περασω στρατο αστυνομια . Εχω νοοτροπια στρατιωτη και δε μασαω. Αγαπαω την πατριδα και την θρησκεια μας αλλο τοσο. Αυτο που μαρεσει ομως στα σιγουρα ειναι η αδρεναλινη η ετοιμοτητα και να ζω την ζωη μου στην ενταση με ολη την εννοια της λεξης αυτης. Θελω να προσφερω στο συνολο ενας λογος παραπανω να περασω σε μια στρατιωτικοαστυνομικη σχολη... Εσυ φιλε μου τι με συμβουλευεις να κανω ; Απο την εμπειρια που εχεις και απο φιλους σου στρατιωτικους τι εχεις βγαλει ως συμπερασμα πανω στην επιλογη μιας στρατιωτικης σχολης; Αξιζει δεν αξιζει ; θα με χαροποιουσε να μου πεις καποια πραγματα παραπανω! Ευχαριστω και παλι εκ των προτερων...

μαλλον δεν εχεις εικονα πώς ειναι η ζωη του στρατιωτικου, αν λες οτι θελεις εντασεις.

σαν αξιωματικος η ζωη σου θα ειναι κυριως σε ενα γραφειο. 

επισης το οτι αγαπας τη θρησκεια ειναι ασχετο, δεν πας για παπας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Mitsaras03 είπε

Ο Ξαδερφος μου τελειωσε εφεδρος αξιωματικος και ολα μια χαρα ... Με συμβουλευει κι εμενα να κανω το ιδιο πραγμα και πως με συμφερει απο αποψη μοριοδοτησης μισθου κτλ Θα το εκανα μετ ευχαριστως αλλα θελω γρηγορη αποκατασταση και μονιμοτητα σε μια σχολη ή ειδικότητα αντιστοιχα... Εχω μια φιλη επισης απο το φροντιστηριο μου η οποια θελει να περασει στη σχολη Ευελπιδων . Το χει φερει στη φορα πανω σε συζητηση και με ρωτησε απο περιεργια εαν θα ενδιαφερομουν κι εγω να περασω σε μια τετοια σχολη. Εγω της απαντησα  πως εχω κανει ερευνα στο διαδικτυο και γενικοτερα εχω καταλαβει πως δεν αξιζει η σχολη απο πολλες αποψεις... Βεβαια μια τετοια απαντηση δεν την αφησε ικανοποιημενη και απλος αλλαξαμε συζητηση. Παραταυτα δεν εχω κατι στο νου μου και πρεπει να θεσω εναν στοχο εως το τελος του καλοκαιριου... Λογω κορωναιου ακυρωθηκαν και τα σεμιναρια που αφορουν τον επαγγελματικο προσανατολισμο και δεν ξερω που παν τα τρια. Μια πιο σιγουρη επιλογη ειναι να περασω στρατο αστυνομια . Εχω νοοτροπια στρατιωτη και δε μασαω. Αγαπαω την πατριδα και την θρησκεια μας αλλο τοσο. Αυτο που μαρεσει ομως στα σιγουρα ειναι η αδρεναλινη η ετοιμοτητα και να ζω την ζωη μου στην ενταση με ολη την εννοια της λεξης αυτης. Θελω να προσφερω στο συνολο ενας λογος παραπανω να περασω σε μια στρατιωτικοαστυνομικη σχολη... Εσυ φιλε μου τι με συμβουλευεις να κανω ; Απο την εμπειρια που εχεις και απο φιλους σου στρατιωτικους τι εχεις βγαλει ως συμπερασμα πανω στην επιλογη μιας στρατιωτικης σχολης; Αξιζει δεν αξιζει ; θα με χαροποιουσε να μου πεις καποια πραγματα παραπανω! Ευχαριστω και παλι εκ των προτερων...

Δε φαίνεσαι και τόσο σίγουρος για την επιλογή αυτή. Αστυνομία και στρατός δεν είναι όπως στις ταινίες. Στην πρώτη  περίπτωση ως αξιωματικός κάνεις κυρίως δουλειά γραφείου και στην αστυνομία δεν αξίζει να βάζεις σε κίνδυνο τη ζωή σου καθημερινά για τα λεφτά που δίνουν -εκτός κι αν καταφέρεις με κάποιο τρόπο και πάρεις μετάθεση επαρχία όπου θα περνας τη μιση βαρδια σε καφέ και την αλλη μισή κοβοντας βολτες με το περιπολικό, θα κόβεις καμια κληση στο δρόμο και σε μαγαζιά για δυνατή μουσική.  Μια άλλη εναλλακτική με δράση και πραγματική προσφορά είναι η πυροσβεστική με ευκαιρίες ανέλιξης στην πολιτική προστασία και τη διαχείριση κρισεων/καταστροφών

Επεξ/σία από velociraptoras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μετανοιώνω σε απίστευτο βαθμό που δεν έγινα στρατιωτικός ή αστυνομικός. Παλεύω εγώ και τόσοι γνωστοί μου για μια δουλειά και όλοι σε θέλουν πτυχίο+μάστερ και να σου δίνουν  600 ευρώ με ωράριο ότι να  ναι και το ΣΚ δεν είναι πάντα εξασφαλισμένο. Ο  ένστολος έχει τα πάντα. Σίγουρο μισθό, τις άδειες του, τα πάντα του. Βασικά όλα  τα καλά του δημοσίου συν μερικά ακόμα. Και εγώ ο παπάρας λέωαα δε θα γίνω ένστολος όχι δεν το θέλω. Ανάθεμα την ηλιθιότητά μου. Που αν μου έλεγες αύριο μπορείς να μπεις στην σχολή της αστυνομίας τρέχοντας θα πήγαινα. Αλλά ήμουν παπάρας.

Οπότε ναι, αξίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, lactate είπε

To μετανοιώνω σε απίστευτο βαθμό που δεν έγινα στρατιωτικός ή αστυνομικός. Παλεύω εγώ και τόσοι γνωστοί μου για μια δουλειά και όλοι σε θέλουν πτυχίο+μάστερ και να σου δίνουν  600 ευρώ με ωράριο ότι να  ναι και το ΣΚ δεν είναι πάντα εξασφαλισμένο. Ο  ένστολος έχει τα πάντα. Σίγουρο μισθό, τις άδειες του, τα πάντα του. Βασικά όλα  τα καλά του δημοσίου συν μερικά ακόμα. Και εγώ ο παπάρας λέωαα δε θα γίνω ένστολος όχι δεν το θέλω. Ανάθεμα την ηλιθιότητά μου. Που αν μου έλεγες αύριο μπορείς να μπεις στην σχολή της αστυνομίας τρέχοντας θα πήγαινα. Αλλά ήμουν παπάρας.

Οπότε ναι, αξίζει.

Έκατσα 4 μήνες ΣΜΥ, είδα πως δεν με ενθουσίασε καθόλου η όλη κατάσταση για να το κάνω μια ζωή και ευτυχώς έφυγα και πλέον έχω πολύ καλύτερη ζωή από αν είχα μείνει, και μεγαλύτερο μισθό. Δεν γνωρίζω για αστυνομία αλλα πιστεύω πως για στρατό πραγματικά πρέπει να το γουστάρεις ΠΟΛΎ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, simplemaths είπε

Έκατσα 4 μήνες ΣΜΥ, είδα πως δεν με ενθουσίασε καθόλου η όλη κατάσταση για να το κάνω μια ζωή και ευτυχώς έφυγα και πλέον έχω πολύ καλύτερη ζωή από αν είχα μείνει, και μεγαλύτερο μισθό. Δεν γνωρίζω για αστυνομία αλλα πιστεύω πως για στρατό πραγματικά πρέπει να το γουστάρεις ΠΟΛΎ.

Για αστυνομία βασικά σκεφτόμουν..  όπως σκεφτόμουν και για ΣΑΝ.. που έχουν έναν ασθενή στη ΜΕΘ και νομίζουν ότι έχουν δουλειά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Mitsaras03 είπε

Εχω νοοτροπια στρατιωτη και δε μασαω. Αγαπαω την πατριδα και την θρησκεια μας αλλο τοσο.

Άσχετα με το τι θα επιλέξεις ως επάγγελμα.

Αυτο που μαρεσει ομως στα σιγουρα ειναι η αδρεναλινη η ετοιμοτητα και να ζω την ζωη μου στην ενταση με ολη την εννοια της λεξης αυτης.

Ίσως λίγο στην σχολή μετά 1) αστυνομία* το πολύ πολύ να φέρνεις βόλτα με περιπολικά κ να κάνεις μέτρα σε γήπεδα, σκοπιές κτλπ

2) στρατό θα σαι κανας αυδμ σε στρατόπεδο κ γραφείο άντε καμιά άσκηση τον χρόνο. Ανάλογα την ειδικότητα μπορεί να φτιάχνεις τπτ.  

*αν δεν έχεις βύσμα δεν πας σε αρκετές υπηρεσίες

Θελω να προσφερω στο συνολο ενας λογος παραπανω να περασω σε μια στρατιωτικοαστυνομικη σχολη...

Δεν το σχολιάζω καν αυτό.

Εσυ φιλε μου τι με συμβουλευεις να κανω ; Απο την εμπειρια που εχεις και απο φιλους σου στρατιωτικους τι εχεις βγαλει ως συμπερασμα πανω στην επιλογη μιας στρατιωτικης σχολης; Αξιζει δεν αξιζει ; θα με χαροποιουσε να μου πεις καποια πραγματα παραπανω! Ευχαριστω και παλι εκ των προτερων...

Αν εχεις το σκεπτικό της σταθερής δουλείας  μόνο τότε καντο γιατι αλλιώς θα απογοητευτείς. Προσωπικά θεωρώ καλύτερα αστυνομία γιατί κατά 99% θα πας αθηνα και δεν θα γυρίσεις νησιά /παραμεθόριο

Τα παραπάνω τα γνωρίζω απο φίλους αστυνομικούς κ στρατιωτικούς

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευετε πως η δουλεια ενος αποφοιτου της ΣΣΑΣ ειναι πολυ πιο ευκολη και κερφοφορα απ οτι ενος αστυφυλακα; Εχω ακουσει απο κατι γνωστους πως ολη μερα καθονται στα γραφεια και κωλοβαρανε  και χρυσοπληρωνονται... Επισης αξιζει  σε περιπτωση που περασω αστυνομια να παω εφεδρος αξιωματικος ή τζαμπα θα χαραμισω το καιρο μου εχοντας ηδη πραγματοποιησει τη θητεια μου στην σχολη αστυφυλακων;

Επεξ/σία από Mitsaras03
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2020 στις 12:31 ΠΜ, Mitsaras03 είπε

Παιδια ειμαι 17μισο χρονων και ειμαι μαθητης θετικων σπουδων... Ειμαι πανελληνιος πρωταθλητης παλης στα 70 κιλα τα τελευταια δυο χρονια. Εμαθα να ειμαι πειθαρχημενος ηδη απο την μικρη μου ηλικια και διαβαστερος μαθητης αντιστοιχα. Απο κει και περα δεν εχω αποφασισει με τη θα ασχοληθω στο μελλον. Θελω να τονισω οτι δεν θελω να ακολουθησω αθλητικη καριερα ειμαι σε διλλημα αναμεσα σε στρατιωτικες και αστυνομικες σχολες... να περασω Ικαρων στους Ιπταμενους εχοντας ηδη ενα 15 % αυξηση μοριων απο την παλη και ξεροντας πως θα μπορεσω να Σκεφτομαιπιασω ενα 16 με 17 χιλιαδες μορια... Η δευτερη επιλογη μου ειναι αστυφυλακων οπου εκει σκεφτομαι να περασω αργοτερα σε μια επιλεκτη μοναδα οπως η ΟΠΚΕ ή η EKAM. Τι θα με συμβουλευατε οι υπολοιποι να ακολουθησω δεδομενου του οτι αγαπαω και τα δυο απαγγελματα;; Ευχαριστω για την ανταποκριση εκ των προτερων, η βοηθεια σας ειναι σημαντικη!

. να περασω Ικαρων στους Ιπταμενους εχοντας ηδη ενα 15 % αυξηση μοριων απο την παλη και ξεροντας πως θα μπορεσω να Σκεφτομαιπιασω ενα 16 με 17 χιλιαδες μορια..
Αν νομίζεις ότι μπορείς να φτάσεις αυτήν την σχολή δεν πρέπει να σκεφτείς τίποτα άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...