Προς το περιεχόμενο

Ενδείξεις σχετικά με τη σύνδεση επιδόσεων και κατάστασης μπαταρίας σε ορισμένα μοντέλα iPhone


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι??? Τι είναι ...αυτοκίνητα? 

 

 

 

Συμφωνώ γενικά με το ότι μετά τα δύο χρόνια, η αλλαγή κινητού έχει νόημα.

ΑΛΛΑ

πήρα το S6 το Σεμπτέμβριο του 15 και μέχρι και σήμερα, με εξάιρεση την κάμερα σε σκοτεινές φωοτγραφίες, δεν έχω αισθανθεί ότι του λέιπει κάτι. Προφανώς και καταλαβαίνω πως πνέει τα λοίσθια και πως δεν βγάζει κι άλλο ολόκληρο χρόνο, αλλά δεν μου έχει δώσει λόγο να θέλω να το αλλάξω. Και γενικά με ναυαρχίδες, νομίζω πως κοιτάμε 2+ χρόνια κατά μ.ο που θα είναι δυνατά σαν κινητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχετε μπλέξει μερικοί για άλλη μια φορά. Η απλ έβγαλε μια διόρθωση για να μην κλείνουν τα κινητά με φθαρμένη μπαταρία στα καλά καθούμενα.

Ο μόνος τρόπος ήταν να ρίξει την ταχύτητα του επεξεργαστή για να μην τραβάει πολύ ρεύμα.

Άμα έχεις ένα κινητό με χαλασμένη μπαταρία γιατί έχεις την απαίτηση να τρέχει όπως έτρεχε την πρώτη μέρα;

Έτσι και αλλιώς μετά από δυο χρόνια και δυο έκδοσης λειτουργικού μετά δεν θα πηγαίνει πιο αργά;

Έχω δει 5 και 5s με 1500 κύκλους στις μπαταρίες και ακόμα ήταν στο 85-90% της αρχικής χωρητικότητας.

Και άλλα να είναι στο 65% μετά από 1000 κύκλους.

Δηλαδή αν έχει πέσει η μπαταρία στο 50% μετά από 4 χρόνια, το πρόβλημα είναι οι επιδόσεις στο benchmark;

Γιατί άλλου δεν είδα να παραπονιέται κανείς εκτός και αν η κύρια χρήση κάποιου είναι να τρέχει benchmark όλη μέρα.

Ή να αντικαταστήσει τις μπαταρίες από τα τηλέφωνα που είχαν πρόβλημα, αυτό βέβαια θα κόστιζε πολύ παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχετε μπλέξει μερικοί για άλλη μια φορά. Η απλ έβγαλε μια διόρθωση για να μην κλείνουν τα κινητά με φθαρμένη μπαταρία στα καλά καθούμενα.

Ο μόνος τρόπος ήταν να ρίξει την ταχύτητα του επεξεργαστή για να μην τραβάει πολύ ρεύμα.

Άμα έχεις ένα κινητό με χαλασμένη μπαταρία γιατί έχεις την απαίτηση να τρέχει όπως έτρεχε την πρώτη μέρα;

Έτσι και αλλιώς μετά από δυο χρόνια και δυο έκδοσης λειτουργικού μετά δεν θα πηγαίνει πιο αργά;

Έχω δει 5 και 5s με 1500 κύκλους στις μπαταρίες και ακόμα ήταν στο 85-90% της αρχικής χωρητικότητας.

Και άλλα να είναι στο 65% μετά από 1000 κύκλους.

Δηλαδή αν έχει πέσει η μπαταρία στο 50% μετά από 4 χρόνια, το πρόβλημα είναι οι επιδόσεις στο benchmark;

Γιατί άλλου δεν είδα να παραπονιέται κανείς εκτός και αν η κύρια χρήση κάποιου είναι να τρέχει benchmark όλη μέρα.

1ον : ναι ε? και γιατι δεν ανακοινωσε τοτε? 

2ον:Φυσικα και εχω την απαιτηση να τρεχει οπως ετρεχε την πρωτη μερα η οσον το δυνατον το ιδιο. επειδη η μπαταρια ειναι χαλασμενη χωρις να το ξερω θα πρεπε το κινητο να εχει χαμηλοτερες επιδοσεις? απο ποτε?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες, ένα Iphone 6/plus νομίζει κανείς πως είναι "πανάρχαια συσκευή"? Πόση διαφορά έχει δηλαδή πια από το Iphone 8?

Θα σου κάνει μικροκαθυστερήσεις στη χρήση (και ίσως να διορθώνονται με αλλαγή μπαταρίας!) αλλά κατά τα άλλα μια χαρά.

 

Μια συσκευή σαν το Galaxy S2 που έφτασε μέχρι Android 4 μπορούσες επίσης άνετα να την κρατήσεις 4 χρόνια.

 

Επιπλέον το κινητό με την κατάλληλη θήκη δεν παθαίνει τίποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο είναι η φυσιολογική φθορά της μπαταρίας και η πτωση του χρόνου χρησης του κινητού και αλλο είναι η αλλαγή των αρχικών τεχνικών χαρακτηριστικών της συσκευής, με πολυδιαφημιζόμενο update, επιρρεάζοντας τη CPU Frequency και συνεπώς τη συνολική απόδοση του κινητού, ειδικά χωρίς συγκαταθεση του κατόχου!! Καμία ανάληψη ευθυνών,όλο πονηριές της Apple, που καποια στιγμή θα την πατησει ασχημα χωρίς να μπορεσει να μπαλώσει την κατάσταση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το underclock θα το επικροτουσα σε περιπτωση που η μπαταρια επνεε τα λοισθια ωστε η συσκευη να συνεχισει να ειναι λειτουργικη ,μαζι με ταυτοχρονη ενημερωση του χρηστη ομως ωστε να αποφασισει αυτος αν θα επισκευασει το κινητο του η θα αγορασει αλλο

 

το να το κανεις ομως κ σε κινητα με αναμενομενη φθορα μπαταριας αλλα οχι σε επικινδυνο επιπεδο ειναι απεραντη κουτοπονηρια , πολυ απλα δεν θελει να επωμιστει το κοστος αντικαταστασης προβληματικων μπαταριων κ ταυτοχρονα τους σπρωχνει σε αγορα καινουργιου

 

ειναι αλλο ενα δειγμα του ποσο η apple σεβεται κ εκτιμα τους αγοραστες της ,εχουμε δει κ αλλα τετοια στο παρελθον τπτ καινουργιο

 

κ οπως φαινεται κ απο αυτο το θρεντ καλα κανει αφου τα θελει ο κωλος τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχετε μπλέξει μερικοί για άλλη μια φορά. Η απλ έβγαλε μια διόρθωση για να μην κλείνουν τα κινητά με φθαρμένη μπαταρία στα καλά καθούμενα.

Ο μόνος τρόπος ήταν να ρίξει την ταχύτητα του επεξεργαστή για να μην τραβάει πολύ ρεύμα.

Άμα έχεις ένα κινητό με χαλασμένη μπαταρία γιατί έχεις την απαίτηση να τρέχει όπως έτρεχε την πρώτη μέρα;

Έτσι και αλλιώς μετά από δυο χρόνια και δυο έκδοσης λειτουργικού μετά δεν θα πηγαίνει πιο αργά;

Έχω δει 5 και 5s με 1500 κύκλους στις μπαταρίες και ακόμα ήταν στο 85-90% της αρχικής χωρητικότητας.

Και άλλα να είναι στο 65% μετά από 1000 κύκλους.

Δηλαδή αν έχει πέσει η μπαταρία στο 50% μετά από 4 χρόνια, το πρόβλημα είναι οι επιδόσεις στο benchmark;

Γιατί άλλου δεν είδα να παραπονιέται κανείς εκτός και αν η κύρια χρήση κάποιου είναι να τρέχει benchmark όλη μέρα.

 

Εσύ και ο είρωνας ο billdanos ( μεγάλος λεφτάς κι ετς του πληκτρολογίου ).

 

HTC One m7 4μιση χρονών με φούλ χρήση... προφανώς η μπαταρία του είναι... χειρότερη των τρομερών Apple και δεν έχει χάσει χωρητικότητα πολλή, ούτε ρίχνει τις επιδόσεις του κινητού, ούτε κλείνει ξαφνικά ποτέ.

 

Μόνο η Apple ξέρει να κάνει τέτοια κόλπα σωστά ( και μόνο τα Apple fanboys τσιμπάνε σε κάθε της κομπίνα ).

 

p.s. Όχι, δεν ενδιαφέρουν τα benchmark τον κόσμο, αλλά τον ενδιαφέρει να ΜΗΝ ΣΕΡΝΕΤΑΙ το κινητό.

Και αν θεωρεί πως θέλει περισσότερη διάρκεια μπαταρίας βάζει settings/app και ρίχνει τα clocks CPU, GPU etc.

Δεν θέλει κανέναν κατασκευαστή να του τα κάνει force με το έτσι θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω. Σε iPhone 6 3ετιας, από τα πρώτα πρώτα το είχα πάρει, 950 κύκλους την έβγαζα με battery bank. Μόλις διάβασα ότι γι αυτό σέρνεται άλλαξα μπαταρία και είναι πάλι σφαίρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το underclock θα το επικροτουσα σε περιπτωση που η μπαταρια επνεε τα λοισθια ωστε η συσκευη να συνεχισει να ειναι λειτουργικη ,μαζι με ταυτοχρονη ενημερωση του χρηστη ομως ωστε να αποφασισει αυτος αν θα επισκευασει το κινητο του η θα αγορασει αλλο

 

το να το κανεις ομως κ σε κινητα με αναμενομενη φθορα μπαταριας αλλα οχι σε επικινδυνο επιπεδο ειναι απεραντη κουτοπονηρια , πολυ απλα δεν θελει να επωμιστει το κοστος αντικαταστασης προβληματικων μπαταριων κ ταυτοχρονα τους σπρωχνει σε αγορα καινουργιου

 

ειναι αλλο ενα δειγμα του ποσο η apple σεβεται κ εκτιμα τους αγοραστες της ,εχουμε δει κ αλλα τετοια στο παρελθον τπτ καινουργιο

 

κ οπως φαινεται κ απο αυτο το θρεντ καλα κανει αφου τα θελει ο κωλος τους

Αυτό ακριβώς, αφού λένε και ευχαριστώ που μας προσέχεις δεν έχει λόγο να κάνει κάτι διαφορετικά την επόμενη φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα τοποθετηθω επι του θεματος, αφου τα παληκαρια που πληρωνουν ειναι οκ τοτε η γνωμη μου περισσευει. αλλα ρε συ billdano, γιατι σου πηρε τοσο καιρο να το ανεβασεις? το χω δει καμια βδομαδα τωρα σε αλλη σελιδα και μου χε φανει περιεργο που δεν ανεβασες γρηγορα κατι τοσο μεγαλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εσύ και ο είρωνας ο billdanos ( μεγάλος λεφτάς κι ετς του πληκτρολογίου ).

 

.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάς για το πως ξοδεύω τα λεφτά που βγάζω... Πες και για την κατσίκα μου! ;)

δεν θα τοποθετηθω επι του θεματος, αφου τα παληκαρια που πληρωνουν ειναι οκ τοτε η γνωμη μου περισσευει. αλλα ρε συ billdano, γιατι σου πηρε τοσο καιρο να το ανεβασεις? το χω δει καμια βδομαδα τωρα σε αλλη σελιδα και μου χε φανει περιεργο που δεν ανεβασες γρηγορα κατι τοσο μεγαλο

Σιγά το μεγάλο. Αν ήταν τόσο θα το έλεγες εσυ πρώτος! :)

Αυτό ακριβώς, αφού λένε και ευχαριστώ που μας προσέχεις δεν έχει λόγο να κάνει κάτι διαφορετικά την επόμενη φορά

Το θέμα είναι πως ακόμη δεν καταλάβατε πως δεν συμβαίνει στο σύνολο των συσκευών. Δεν γνωρίζει κανεις ακόμη σε τι ποσοστό εμφανίζεται. Ένα 80% δεν διαβάσατε καν τις λεπτομέρειες παρα μόνο τον τίτλο (πως λέμε «είδα φως και μπήκα»).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάς για το πως ξοδεύω τα λεφτά που βγάζω... Πες και για την κατσίκα μου! ;)

Σιγά το μεγάλο. Αν ήταν τόσο θα το έλεγες εσυ πρώτος! :)

 

Το θέμα είναι πως ακόμη δεν καταλάβατε πως δεν συμβαίνει στο σύνολο των συσκευών. Δεν γνωρίζει κανεις ακόμη σε τι ποσοστό εμφανίζεται. Ένα 80% δεν διαβάσατε καν τις λεπτομέρειες παρα μόνο τον τίτλο (πως λέμε «είδα φως και μπήκα»).

Δεν εμφανίζεται στο σύνολο, προφανώς σε αυτές που έχουν θέμα με την μπαταρία, όπως έγραψα πριν αντί να αντικαταστήσει τις μπαταρίες όπως άρχισε να κάνει ήταν οικονομικότερο αν απλά έβγαζε update κάνοντας underclock

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ζόρι τραβάς για το πως ξοδεύω τα λεφτά που βγάζω... Πες και για την κατσίκα μου! ;)

Σιγά το μεγάλο. Αν ήταν τόσο θα το έλεγες εσυ πρώτος! :)

 

ειχα σκεφτει να ρωτησω σε κανα αλλο thread ή σε pm.

 

και ξερουμε ολοι οτι να χεις μηλο και τι στο κοσμο για σενα :P αλλα μη λεμε και οτι θελουμε.

παντα πολλοι λεγανε οτι υπαρχει planned obsolence αλλα γενικα περα απο τις συνομοσιολογιες πιστευαμε οτι νεο λογισμικο με μεγαλυτερες απαιτησεις και χωρις clean install ειναι λογικο τα κινητα να βαραινουν.

τωρα ομως αυτη η θεωρια πηγε περιπατο, οποτε ναι πιστευω οτι ειναι αρκετα μεγαλο νεο οτι μια εταιρια σου ριχνει το 50% των επιδοσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι παράλογο να συμβαίνει, εμένα η ένστασή μου είναι ότι δεν βγάζει ένα μήνυμα το κινητό ότι η μπαταρία έχει φθαρεί και μέχρι να αντικατασταθεί το κινητό θα λειτουργεί με μειωμένες επιδόσεις. Για να μην ψάχνετε ο κόσμος τι έπαθε η συσκευή του.

 

Επίσης, τόσο δυνατά που είναι τα καλά κινητά πλέον δεν είναι παράξενο να έχει κάποιος μια συσκευή 3 χρόνια, άνετα καλύπτουν τους περισσότερους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...