Προς το περιεχόμενο

Ευρωδικαστήριο: Η Uber είναι εταιρεία μεταφορών και όχι τεχνολογίας


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς και είναι παράνομο το Uber!

 

Δεν κόβουν αποδείξεις τα ΙΧ αυτοκίνητα ούτε φόρο εισοδήματος πληρώνουν ούτε φ.π.α που πληρώνει κάθε Ταξί!

 

Τώρα φέρτε στο μυαλό σας την δικιά σας επιχείρηση!

 

αν είναι να κάνουμε τα ψώνια μας όλοι από μαγαζιά στο ίντερνετ που δεν υπάρχουν και προφανώς και δεν κόβουν αποδείξεις! Θα κλείσουν όλοι καταστηματάρχες!

 

άλλα προφανώς ο ελληνας βλέπει τα 1 και τα 2 € που γλυτώνει και όχι το κακό που κάνει..

 

Να φανταστώ ούτε Uber έχεις πάρει ποτέ, ούτε από το internet έχεις ψωνίσει έτσι? 

Είναι δυνατόν να λες ότι Online μαγαζιά δεν δίνουν αποδείξεις?

Είναι δυνατόν να λες ότι το Uber δεν δίνει αποδείξεις?

Ξέρεις τι είναι οι χρεωστικές/πιστωτικές κάρτες?

Ξέρεις τι είναι το email?

 

Και κυρίως, είναι δυνατόν να λες ότι οι καταστηματάρχες δίνουν αποδείξεις?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι το οτι κανεις  εταιρια με παρανομα πειρατικα ταξι κ κρυβεσαι πισω απο το οτι ειμαι εταιρια τεχνολογιας ειναι ανεκδοτο. 

 

Οι ταριφες οτι και να λεμε για αυτους εχουν σκασει παααρα πολλα λεφτα για να εχουν την αδεια τους και να μπορουν να ταιζουν την οικογενεια τους. Δε μπορεις να βγαζεις παρανομα ταξι κ να μη τρεχει τιποτα η να πληρωνεις φορους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω η οργουελική Ευρωπηηη στα όπλα ! Θα γίνουμε τροτσκιστές σαν την Μποφίλιου! Μας τα βάλατε με την αγαπημένη μας εταιρία την Uber κάθε μέρα παίρνω Uber παίρνω να πάω στην δουλειά μου, στα ψώνια μου, στο αμόρε μου! Δεν θα αγοράσω ποτέ ΙΧ για να με παίρνει κούρσα η Uber και να την πληρώνω. Μα μου κόβει ευρωπουλα από το πορτοφόλι να τα δίνει στην Uber θέλω.

ΔΓΙΑΔΩΣΤΕ!!!1!1!!ΕΝαΕΝΑΘΑΥΜΑΣΤΙΚΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Regulations, regulations, regulations. Τέλεια...

Εγώ ως άτομο #1 συμφωνώ με το άτομο #2 να με μεταφέρει κάπου με κάποιο αντίτιμο. Αλλά οι insomniacs το θεωρούν μη δίκαιο και τους πέφτει και λόγος.

ΟΚ.

Να σας ρωτήσω και τι καζανάκι να αγοράσω για την τουαλέτα αν είναι.

Τώρα μιλάς σοβαρά? Αν ναι, είναι για κλάματα.

 

Κι εγώ συμφωνώ να κάνω μια εγχείρηση σε κάποιον, να του χτίσω το σπίτι, να φτιάξω τα ηλεκτρολογικά σε άλλον, κλπ, κλπ, πάντα με πληρωμή.

 

Τώρα αν συμβεί και κανένα ατύχημα δεν χάλασε ο κόσμος, συμφωνία κυρίων είχαμε μεταξύ μας.

 

Γι' αυτό υπάρχει φίλε το κράτος, για να ρυθμίζει τέτοια πράγματα που εσύ τα θεωρείς "κακό" να ρυθμιστούν. Αν όμως δεν το έκανε τώρα θα ήμασταν σε τραγική κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 (αν είσαι γυναίκα φοβάσαι να μπεις σε ταξί το βράδυ). 

Για ταξιτζή να ΄χει πειράξει γυναίκα δεν θυμάμαι να έχω ακούσει. Για βιαστές που δούλευαν για την Uber πολλές φορές. Είσαι κλασσικός Ελληναράς προκατειλημμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι! Μπαίνει το μωρό στο αμαξι του κάθε creepy, θα κοιτάει τα μπουτάκια της και θα ξεχάσει και το Uber και το κινητό του και θα ορμήσει. Ο ταρίφας αρπακτικό μεν αλλά έχει συνηθίσει να μπαινοβγαίνουν.

Ποσά βγάζει ο ουμπερας σε σχέση με τον ταρίφα δλδ; Αμα ο ταρίφας δλδ βγάζει 10€ για μια απόσταση 8 χιλιομέτρων ο ουμπερας ποσά βγάζει; 7-8€; Ποσά του κρατάει ο εργοδότης από κάθε κούρσα; Μέσα την τιμή είναι και η βενζίνη του; Τελικά είμαι τόσο καλή δουλειά ακόμα και για δεύτερη που τρελαίνεστε τόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίρνω συχνά ταξί , 5 φορές το χρόνο max αρα δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου. Αλλά οσες φορές έχω πάρει ταξί , έχω μετανιώσει που δεν πήρα κάποιον φίλο μου να έρθει να με πάρει και να του βάλω τις βενζίνες ... Από την άλλη αφού έχει σύστημα αξιολογήσεων δεν θα με χαλαγε όταν χρειαστεί να πάρω Uber , έχει και μεγαλύτερη ποικιλία αυτοκινήτων .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Προφανώς και είναι παράνομο το Uber!

 

Δεν κόβουν αποδείξεις τα ΙΧ αυτοκίνητα ούτε φόρο εισοδήματος πληρώνουν ούτε φ.π.α που πληρώνει κάθε Ταξί!

 

Τώρα φέρτε στο μυαλό σας την δικιά σας επιχείρηση!

 

αν είναι να κάνουμε τα ψώνια μας όλοι από μαγαζιά στο ίντερνετ που δεν υπάρχουν και προφανώς και δεν κόβουν αποδείξεις! Θα κλείσουν όλοι καταστηματάρχες!

 

άλλα προφανώς ο ελληνας βλέπει τα 1 και τα 2 € που γλυτώνει και όχι το κακό που κάνει..

 Δηλαδή οι καταστηματάρχες και οι ταξιτζήδες παράγουν έργο και πρέπει πάση θυσία να τους ταΐζουμε;

 

Ουτε καν.
Ειμαι στο χωρο και ξερω,οχι uber αλλα στις μεταφορες.
Στην ελλαδα για να γραφτεις συνεργατης uber πρεπει να εχεις εταιρεια μεταφορων,η RENT A CAR αδειοδοτημενη απο τον εοτ μαζι με αδεια οδικου μεταφορεα (θελει εξετασεις και μαθηματα),αδεια ειχ(εκμισθωση ιχ με οδηγο) κτλ.
Καθε μεταφορα που κανεις αν ειναι πληρωμενη online μεσω καρτας εχεις την αποδειξη κατευθειαν,αν ειναι cash πρεπει να κοψεις χειρογραφη.
Αν σε πιασουν να κανεις μεταφορα με κομιστρο χωρις αποδειξη οι ποινες ειναι εξοντωτικες,πρακτικα σε κλεινουν.
Απο κει και περα αν εχεις ενα αμαξι το δουλευεις μονος σου σαν εξτρα εκτος τουριστικης σεζον που υπαρχει δουλεια ετσι κι αλλιως απο γραφεια,ξενοδοχεια κτλ.
Αν εχεις πολλα αμαξια προσλαμβανεις οδηγους για κανα 700ρι συνηθως και τους μοιραζεις σε διαφορα στρατηγικα σημεια μεσα στην αθηνα να παιρνουν κοντινες κουρσες σε βαρδιες συνηθως 12ωρες,για 8ωρες τα λεφτα προφανως ειναι πιο λιγα.
Εντος τουριστικης σεζον επειδη ολοι οι τουριστες χρησιμοποιουν uber εχεις και κανα μπουρμπουαρ,απο εμπειριας αλλο ενα 20-30% του μισθου σου.
Η uber βλεπει το εβδομαδιαιο σου εισοδημα και τις δινεις το ποσοστο της,το οποιο δεν ξερω ποσο ειναι.
Οποτε βασικα η uber (στην ελλαδα) ειναι μεσαζοντας μεταξυ πελατων και εταιρειων μισθωσης αυτοκινητων με οδηγο,βασικα παιζει τον ρολο ενος τουριστικου γραφειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Regulations, regulations, regulations. Τέλεια...

Εγώ ως άτομο #1 συμφωνώ με το άτομο #2 να με μεταφέρει κάπου με κάποιο αντίτιμο. Αλλά οι insomniacs το θεωρούν μη δίκαιο και τους πέφτει και λόγος.

ΟΚ.

Να σας ρωτήσω και τι καζανάκι να αγοράσω για την τουαλέτα αν είναι.

 

Επομένως μιλάς για τους ταξιτζήδες. Όχι για νταβαντζήδες μεσάζοντες.

Ωραίοοοοοοοος.

 

Πλάκα έχει πάντως να βλέπεις την "αλάνθαστη" "φιλελεύθερη" ευρωπαϊκή ένωση της προόδου και των κατασχέσεων ιδιωτικών περιουσιών να δικαιώνει την "κομμουνιστική" Ελλάδα. 

 

Επίσης, άσχετε, η uber ακόμα ζημιές βγάζει. Τα περί δισεκατομμυρίων που βγάζει να τα πεις στο καφενείο.

 

Ζημιές βγάζεις οταν πας για φούντο ή αποφεύγεις τη φορολογία σε μια χώρα. Βρες εσύ τι από τα δύο γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα βγάζεις τόσα λίγα λοιπόν καλύτερα να κάτσεις σπίτι, ούτε για 2η δουλειά δεν κάνει έτσι όπως τα λέτε. Εχεις επικινδυνότητα και φθορες στο αμαξι. Αμα είναι να περιμένεις και το tip στις γιορτές για να κανείς σεφτέ... Ακόμα πιο άθλια εταιρία έγινε στα μάτια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...