Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Τώρα: Αγγελίες


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα με τη χρήση αριθμού κινητού είναι ότι κατά κάποιο τρόπο χάνεται και η ανωνυμία στο site. Ναι μεν ασφαλίζει περισσότερο τις αγγελίες, αλλά όταν κάποιος μπορεί να χτυπήσει τον αριθμό στο messenger, viber, whatsapp, skype κτλ μπορεί να βρει όνομα και φωτογραφία, χωρίς να ενδιαφέρεται για την αγγελία απαραίτητα.

Ειπαμε. Αν δεν θελεις, δεν θα εμφανιζεται στις αγγελιες. Δεν ειναι υποχρεωτικο να εχεις αριθμο στην αγγελια σου. Ειναι υποχρεωτικο να κανεις επαληθευση τον λογαριασμο σου μεσω sms.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν θα φαίνεται κάπου ο αριθμός. Αν ο πωλητής θέλει να φαίνεται, μπορεί να τον δώσει ξεχωριστά, όπως γίνεται και σήμερα.

 

Έχεις δίκιο. Ξέχασα ότι είναι μόνο για την ενεργοποίηση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ως προς το κινητό τηλέφωνο και τα ερωτήματα με τα προσωπικά δεδομένα που έχουν διατυπωθεί, δικαίως ή αδίκως:

 

Τονίζεται εξ αρχής και θα τονιστεί και στους Όρους Χρήσης αλλά και στην πολιτική απορρήτου ότι το site δεν ταυτοποιεί σε καμία περίπτωση κινητά τηλέφωνα με πρόσωπα ή άλλα προσωπικά δεδομένα καθώς δεν ζητούνται τέτοια προσωπικά δεδομένα. 

Με άλλα λόγια, δεν γνωρίζουμε και δεν μπορούμε να γνωρίζουμε εάν το κινητό τηλέφωνο 69ΧΧΧΧΧΧΧΧ ανήκει στον Κώστα ή στη Μαίρη - μόνο ότι έγινε χρήση του συγκεκριμένου αριθμού για να πιστοποιηθεί το μέλος με το όνομα χρήστη user1. 

 

Επιπλέον, το κινητό τηλέφωνο που εισάγεται για πιστοποίηση του κάθε μέλους αποθηκεύεται μόνο στον server του insomnia.gr και σε καμία περίπτωση δεν κοινοποιείται σε τρίτους εκτός εάν κάτι τέτοιο προβλέπεται από την ισχύουσα νομοθεσία.

 

Είναι νομίζω προφανές ότι το κινητό που έχει δοθεί για επαλήθευση ενός μέλους δεν δημοσιοποιείται στο site από τη διαχείριση του insomnia.gr

 

Η επεξεργασία των προσωπικών δεδομένων που διατηρούνται από το insomnia.gr γίνεται υπό τις προϋποθέσεις που ορίζει τόσο η ισχύουσα νομοθεσία όσο και η νομοθεσία που πρόκειται να τεθεί σε ισχύ το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα όπως ο GDPR, δηλ. ο  Κανονισμός (ΕΕ) 2016/679. 

 

Αναλυτικά περισσότερα θα διαβάσετε στην Πολιτική Απορρήτου που θα δημοσιευθεί και θα είναι στη διάθεση των μελών. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμίζω ξανά τους όρους σχετικά με τις αγγελίες:

 

 

Απαγορεύονται αυστηρά:

 

(δ) Αγγελίες που διαθέτουν με οποιονδήποτε τρόπο "κλειδιά" ενεργοποίησης λογισμικού ή λογαριασμούς σε διαδικτυακές υπηρεσίες ή λογισμικό ΟΕΜ χωρίς τον φυσικό φορέα ή το υλικό που αυτό συνοδεύει.

 

 

Όπως πχ αυτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που γίνεται από υπηρεσία του FB κι όχι από το Insomnia (από ότι κατάλαβα), χρειάζεται κάποια άδεια/αίτηση από την dpa.gr?

Παραπάνω η απάντηση από τον αρμόδιο του site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω στην αναζητηση να μπορουμε να εχουμε την επιλογη της τιμης σαν φιλτρο οταν αναζητουμε ενα συγκεκριμενο προιον, θα ητανε πιο σωστο ετσι ωστε να υπαρχει μια ταξινομηση και οχι μια συνεχη αναζητηση απο μερους μας σε καθε σελιδα για να βρεθει η καλυτερη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όπως πχ αυτή; 

 

Ακριβώς! Και επειδή δεν μπορούμε να διαβάσουμε όλες τις αγγελίες που ανεβαίνουν, στηριζόμαστε και στη βοήθεια των χρηστών μέσα από τις αναφορές! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω όμως ότι πρέπει να γνωρίζουν όλοι ότι ναι μεν κάθε ιστοσελίδα διατηρεί τις ip των επισκεπτών (και όχι μόνο των μελών) αλλά για να δοθούν αυτές και να ταυτοποιηθούν με φυσικά πρόσωπα είναι δυνατό μόνο στα πλαίσια εισαγγελικής διερεύνησης για διάπραξης κακουργηματικής πράξης και με την συνδρομή του isp).

Το θέμα αλλάζει όταν διατηρούνται προσωπικά δεδομένα όπως π.χ. αρ κινητού, ο οποίος πλέον είναι πλήρως ταυτοποιημένος, και φυλάσσεται σε έναν server (υποθέτω εντός Ελλάδας, σωστά ?) ο οποίος μπορεί εύκολα να κατασχεθεί-ζητηθεί από οποιονδήποτε που θεωρεί οτιδήποτε.

Δεν είμαι κατά της ενεργοποίησης με αρ κινητού απλά νομίζω ότι το site θα επιφορτιστεί με θέματα διαχείρισης προσωπικών δεδομένων με ότι συνεπάγεται αυτό όχι μόνο όσον αφορά τυχών απαιτήσεις-αιτήσεις τρίτων αλλά και μελών τα οποία ενδέχεται σε κάποια περίπτωση να θιχτούν ή να θεωρήσουν ότι ζημιώθηκαν από την διαχείριση των δεδομένων αυτών από το Insomnia ανοίγοντας αναπόφευκτα νομικές αντιπαραθέσεις.

Ίσως είναι προτιμότερο το Insomnia να παραμείνει ένα καθαρό site τεχνολογίας και να φύγει τελείως το κομμάτι των αγγελιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! Και επειδή δεν μπορούμε να διαβάσουμε όλες τις αγγελίες που ανεβαίνουν, στηριζόμαστε και στη βοήθεια των χρηστών μέσα από τις αναφορές! 

 

Κι άλλη μια απορία που δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα. 

 

 

 

(γ) Αγγελίες που αφορούν την μεταπώληση οποιουδήποτε αγαθού ή υπηρεσίας από φυσικά πρόσωπα ή από καταστήματα οποιασδήποτε μορφής.

 

Αν ήταν σκέτο υπηρεσία το καταλαβαίνω, δεν μπορείς να βάλεις αγγελία έμπειρος τεχνικός αναλαμβάνει την επισκευή του καυστήρα σας. Αυτό με τα αγαθά με μπέρδεψε λίγο. Τι εννοεί ο ποιητής με τα "αγαθά"; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"το κινητό τηλέφωνο που εισάγεται για πιστοποίηση του κάθε μέλους αποθηκεύεται μόνο στον server του insomnia.gr"

Αλήθεια παιδιά, ο server του Insomnia που βρίσκεται ?

Επεξ/σία από NewGascp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από έμενα. μήπως να διαγράφονται και οι αγγελίες που έχουν πουληθεί τα πράγματα.

 

Οκ ας μην διαγραφονται (για να μην χανονται και οι αξιολογησεις) αλλα να πηγαινουν σε αλλο σημειο και οχι μεσα στον σωρο με τις ενεργες αγγελιες, ποσα πμ εχω λαβει για πραγματα που εχω δωσει και εχω κλειδωσει την αγγελια, το εχω κανει και εγω μια φορα. Και αρκετες περισσοτερες σε ανθρωπους που πουλησαν αλλα δεν ενδιαφερθηκαν να κλειδωσουν την αγγελια. Πραγματικα το λουκετακι παρολο που ειναι εμφανες οταν ψαχνεις σε πολλες αγγελιες μερικες φορες δεν το προσεχεις. Επισης αλλου οι αγγελιες ζητησης και αλλου οι πωλησεις.

Θεωρω λαθος την μη υποχρεωτικη αναγραφη περιοχης (σε επιπεδο Δημου η ΤΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τό χρησιμοποιώ όταν θέλω εγώ, συνήθως από τό σπίτι μου καί δέν τό κουβαλάω όπου πηγαίνω. Χώρια από τό ότι υπάρχει καί VPN για όσους θέλουν. Έχω καί μία συσκευή κινητού, χωρίς κάρτα, πάντα κλειστή για τήν περίπτωση που πχ. κλειστώ σε ασανσέρ ή βρεθώ σέ κατάσταση ανάγκης: Τότε, απλώς τήν θέτω σέ λειτουργία καί καλώ τό εκατό. Τό έχω δοκιμάσει καί λειτουργεί μια χαρά. Αιμοδότης ξένων, εκτός αν δέν μπορώ νά κάνω αλλιώς, δέν γίνομαι.

  

 

Καλά κάνεις, σεβαστά όλα. Χρειάζεται ένα οποιοδήποτε κινητό πάντως μια φορά μόνο για να στείλουν έναν κωδικό ταυτοποίησης.

 

Δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ενός φίλου, συγγενή ή ακόμα και κάποιο δικό σου που θα πάρεις δωρεάν και θα χρησιμοποιήσεις μόνο μια φορά.

 

Οι οποίοι αριθμοί όμως είναι χρεωμένοι προσωπικά στους χρήστες μιας και απαιτείται η αστυνομική τους ταυτότητα κλπ.

 

Καλά αυτό στην πράξη δεν πρέπει να ισχύει και απόλυτα...(και μάλλον θέλουν και οι εταιρείες να μην ισχύει αλλιώς θα το φτιάχνανε).

 

 

Γενικά ενώ μου αρέσουν οι αλλαγές δεν μπορώ κι εγώ να καταλάβω πως θα γίνει με τα πολλά αντικείμενα σε μια αγγελία. Ίσως να επιτρέπονταν τουλάχιστον οι αγγελίες που έχουν αντικείμενα ίδιας κατηγορίας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γίνει με τις αγγελίες που οι ποσότητα των προϊόντων είναι πάνω από 1.

Παράδειγμα σε μια αγγελία κάποιος πουλάει 1 κινητό και ένα 1 tablet ή 4 καλώδια usb, θα μπορούν από κάτω να υπάρξουν πολλαπλές αξιολογήσεις από και προς τους αγοραστές και τον πωλητή?

 

Επίσης να βρούμε έναν πάροχο μεταφοράς, μια συνεργασία κοκ, ώστε να εξαλειφθεί και το πρόβλημα των μεταφορικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...