Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Τώρα: Αγγελίες


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους απατεωνες,(που ειναι αρκετοι), να κοιταξετε να κυνηγησετε εδω μεσα και να προστατεψετε τους υγιεις χρηστες που θελουν να πουλησουν ή να ανταλλαξουν ενα κινητο.Αυτο προεχει!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και να προστεθούν περισσότερες κατηγορίες .

Είναι δυνατόν στα Διάφορα να είναι μόνο Xiaomi και να μην υπάρχει κατηγορία τέτοια? Ελπίζω θα το φτιάξετε δεν είναι παράπονο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εχω μια απορια, συγνωμη αν δεν εχω καταλαβει καλα....

Αν ενα προς πωληση αντικειμενο δεν υπαρχει στο σκρουτζ?

 

Θα γράφεις κανονικά τον τίτλο που θέλεις. Δεν θα είναι υποχρεωτικό να το αντιστοιχίσεις με κάποιο προϊόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ τα δικά μου...

1) Χρήση Κινητού: Αν σε ένα τεχνολογικό forum υπάρχουν τόσοι τεχνοφοβικοί που δεν έχουν κινητό ή φοβούνται να το δώσουν κάπου, ας βάλουν αγγελία αλλού. Είδικά από την στιγμή που δεν θα φαίνεται πουθενά. Ακόμα και η χρυσή ευκαιρία ζητάει τηλέφωνο!

Είναι ένα καλό μέτρο αν και όχι απόλυτο δυστυχώς. Ίσως θα έπρεπε να είναι μέτρο ακόμα και για την δημιουργία λογαριασμού στο forum!

 

Tι κερδιζει το φορουμ και η κοινοτητα αν υπαρχει κινητο? Δε βρισκω καμμια ωφελεια.

 

Οποιος δεν εχει κινητο δε σημαινει οτι ειναι τεχνοφοβικος, σημαινει οτι θελει να εχει το κεφαλι του ησυχο.

Η Χρυση Ευκαιρια δε ζηταει τηλεφωνο.

Η αύξηση των αγγελιων που μπορει να βαλει ενας χρηστης καλο θα ηταν να αυξηθει σε συναρτηση με τις θετικες αξιολογήσεις.

 

Oι οποίες θετικες αξιολογησεις να υπολογιζονται αναλογα με το χρονο παραμονης του μελους στο forum, αλλιως οι παλιοι εχουν πλεονεκτημα.

Μάλιστα. Η εισαγωγή κινητού ισοδυναμεί με ταυτοποίηση................

Επίσης η ύπαρξη αρχείου ταυτοποιημενων χρηστών αν δεν κάνω λάθος πρέπει να γνωστοποιηται στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων.

 

 

Δεν είναι ταυτοποιηση γιατι μπορεις να δωσεις το κινητο της μανας σου, το οποίο δηλαδη θα είναι δηλωμενο στο δικο της ονομα.

Εξαιρετικά σωστή καί χρήσιμη επισήμανση:

Τό ΣΔΟΕ έχει αρκετές φορές επιβάλλει εξοντωτικά πρόστιμα σέ άτομα τά οποία πωλούν πράγματα κατ' εξακολούθηση μέσω μικρών αγγελιών. Καί τά σκάγια έχουν πάρει ακόμα καί άτομα τά οποία δέν είναι έμποροι, αλλά απλώς προσπαθούν νά πουλήσουν ό,τι έχουν καί δεν έχουν για να επιβιώσουν λόγω τής κρίσης.

 

 

Πότε συνεβη αυτό, εχεις παραδειγματα? Αν ηθελε το σδοε να κανει κατι τετοιο θα ξεκιναγε από τη Χρυση Ευκαιρια που εχει μεσα δεκάδες χιλιαδες εμπορους

Αυτό με το κινητό θα πρέπει να γίνει,υπάρχουνε πάρα πολλοι που κλέβουνε στις αγγελιες και οι admin (φανταζομαι) θα μπορουν να δώσουνε τον αριθμο για να βρεθεί ο υπαίτιος.

Με εναν αριθμο η Διεύθυνση ηλεκτρονικού εγκλήματος μπορεί να βρει ακόμα και το που μένει ο καθένας.

 

 

Eσυ πιστευεις οτι αν η δ/ση ηλ.εγκληματος θελει να βρει το τηλέφωνο καποιου, χρειαζεται να τo μαθει απο το site?

Τωρα, αν καποιος σε κλεψει δε σημαινει ότι επειδη εχεις το τηλεφωνο του ή επειδη θα ενημερωσεις τις αρχες, θα λυθει το ζητημα αυτομάτως. Το δικαστηριο ειναι που θα αποφασισει.

 

 

.....Ενα εκ λογοι υπαρχουν για να ειναι σε αναμονη μια αγγελια .Και μην μου πεις τωρα οτι θα την βαλει σε ''εκκρεμοτητα'' οταν ο πωλητρης μπορει να μιλαει με 20 ατομα συγχρόνως

 

O αγοραστης επιτρεπεται να μιλαει με 20 ατομα συγχρονως?...

Αν διαγραφεί μια αγγελία, θα διαγραφούν μαζί και οι αξιολογήσεις της.

 

Aυτα είναι που πρεπει να διορθωσετε. Η αξιολογηση να ακολουθει τον χρηστη, οχι μια αγγελια που ειχε πριν 8 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μόνο ελληνικούς αριθμούς θα δέχεται το σύστημα? Τα άτομα που μένουν στο εξωτερικό, θα αποκλείονται από τις αγγελίες?

Επίσης το κινητό θα είναι απαραίτητο, μόνο στο να πουλάς ή και να αγοράζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στο να πουλας μαλλον. Ως συνηθως οι πωλητες αντιμετωπίζονται σαν επιδοξοι εγκληματιες.

 

 

Καλά σοβαρά μιλάτε κάποιοι? "Δέν έχω κινητό λέει κάποιος άρα αγγελίες γιοκ." Φίλε μου το να μήν έχεις κινητό σήμερα το λιγότερο που έπρεπε να σε ενδιαφέρει είναι οι αγγελίες στο ινσομνια. Νομίζω χωρίς κινητό δεν μπορείς να κάνεις πιο βασικά πράγματα, όπως πχ το να βρείς δουλειά ή να επικοινωνήσεις με τους φίλους σου.

 

Ναι σοβαρα μιλαω, δεν εχω κινητο και ουτε το χρειαζομαι.

Ακουσες τις προσφατες ερευνες? Ογκους στο κεφαλι σου προξενει... και μη μου λες ότι τοσος κοσμος το χρησιμοποιει, τοσος κοσμος καπνιζει αρα να καπνισω κι εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O αγοραστης επιτρεπεται να μιλαει με 20 ατομα συγχρονως?...

 

 

 

Γιατί να μην επιτρέπεται; Δεν κρατάω ολα τα μυνήματα να σου έδειχνα. Ξέρεις πόσοι λένε θέλω αυτό, κλειστό για μένα, κατέβασε την αγγελία, και μετά εξαφανίζονται;

Και δεν μπορείς να βάλεις ούτε αρνητική γιατί θα σου επιστρέψει εκδικητική αρνητική αλλά και επειδή δεν έγινε συναλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μην επιτρέπεται;

 

O πωλητης γιατι να μην επιτρεπεται?

Το σωστο είναι, όπως ο αγοραστης μπορει να επιλεξει τον πωλητη, ετσι και ο πωλητης να μπορει να επιλεξει τον αγοραστη.

Και δεν μπορείς να βάλεις ούτε αρνητική γιατί θα σου επιστρέψει εκδικητική αρνητική αλλά και επειδή δεν έγινε συναλλαγή.

 

Αν δε γινει συναλλαγη δε μπορει να μπει αξιολογηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όταν αποφασίσω να αγοράσω κάτι από έναν άλλο ιδιώτη και καταλήξουμε σε συμφωνία, δεν επιθυμώ να τον ψάχνω online ή σε σταθερά τηλέφωνα! Ειδικά όταν κλείνουμε κάποιο εξωτερικό ραντεβού (μιας και σπάνια βρίσκεσαι στο σπίτι κάποιου για την αγοραπωλησία) και πρέπει να μπορούμε να επικοινωνούμε άμεσα σε περίπτωση που συμβεί κάτι... 

Ναί, έχω διαπιστώσει πως εσείς οι νέοι έχετε τόση εξάρτηση από τά κινητά σέ βαθμό πού αν κανείς σάς δώσει ραντεβού πχ. έξω από τόν Χόντο στήν Ομόνοια, θά χρειαστείτε κινητό γιά νά βρείτε τήν διεύθυνση (μέσω GPS) καί θά πρέπει διαρκώς νά καλείτε σέ περίπτωση κάποιου απροόπτου τής τελευταίας στιγμής (δηλαδή κατά τό διάστημα που μεσολαβεί από τήν στιγμή πού κάποιος φεύγει από τό σπίτι του μέχρι τό σημείο συνάντησης). Σίγουρα θά έχετε διερωτηθεί «πώς ζούσαν οι άνθρωποι πριν τήν κινητή τηλεφωνία»...

----

Επίσης, έχω διαπιστώσει πως αντί νά ζητάτε νά δείτε ό,τι αγοράζετε σε λειτουργία ή νά δίνετε τήν δυνατότητα στον άλλον όταν πουλάτε κάτι νά δεί αυτό που πουλάτε σε λειτουργία, προτιμάτε νά εμπιστεύεστε τίς υπέρ του καλές κριτικές αντί τά ίδια σας τά μάτια.

Τέλος, υπάρχει εδώ καί αλλού μία εκστρατεία πως τά ραντεβού πρέπει νά κλείνονται σέ κάποιο δημόσιο χώρο, ενώ όταν ο άλλος σέ δέχεται στό σπίτι ή γραφείο του υπάρχει καί δυνατότητα δοκιμής καί ξέρεις καί πώς ο άλλος δέν θά τό ρισκάρει νά σέ ξεγελάσει γιατί έχεις δεί τήν φάτσα του, τόν χώρο του, τό περιβάλλον του.

 

Τέλος, τόν απατεώνα δέν τόν εμποδίζει το κινητό τηλέφωνο, ούτε καν το ότι έχει δώσει αριθμό τραπεζικού λογαριασμού. Βεβαίως καί θά καταδικαστεί αν κάποιος τόν μηνύσει. Αλλά αν προλάβει καί κάνει ακόμα καί εκατό μικρο-απάτες από ένα κατοστάρικο η μία και δέν πατήσει ποτέ σε δικαστήριο, θά καταδικαστεί ερήμην του (καί κάποια στιγμή θά συγχωνεύσει τις ποινές σέ κάτι είτε με αναστολή είτε εξαγοράσιμο) και τα ισάριθμα θύματα φράγκο δεν θά πάρουν πίσω καί θα ταλαιπωρηθούν χάνοντας χρόνο παρουσιαζόμενοι στήν αστυνομία για τήν μήνυση, στόν πταισματοδίκη για τήν προανάκριση καί στό δικαστήριο από μία έως καί πέντε φορές (είναι συχνές οι αναβολές λόγω παρέλευσης τού ωραρίου) γιά τήν δίκη. Αλίμονο, δέ, αν ασκήσει έφεση ο απατεώνας. Άλλη τόση ταλαιπωρία. Χώρια από τό ότι αν τό πολεμήσει υπάρχουν χίλιες δυό αληθοφανείς δικαιολογίες μέ τίς οποίες μπορεί νά επιτύχει την απαλλαγή του λόγω αμφιβολιών καί ενδεχομένως νά μετατρέψει τό θύμα του από κατήγορο σέ κατηγορούμενο για ψευδή καταμήνυση.

 

Ο συνετός άνθρωπος εμπιστεύεται τά μάτια του, τήν δική του γνώμη καί τά απτά γεγονότα.

 

Εμμένω στήν άποψή μου παρά τό ότι είμαι απολύτως βέβαιος πώς δέν πρόκειται κανείς νά συμφωνήσει με αυτήν.

Ο σύγχρονος άνθρωπος έχει πλέον υποστεί τέτοια πλύση εγκεφάλου που γι' αυτόν ἡ (νομιζόμενη) ασφάλεια έχει πλήρως υποκαταστήσει τήν ελευθερία του. Δέν θέλει νά κουράζει τό μυαλό του, δέν θέλει πχ. νά ψάχνει διευθύνσεις καί δρόμους, προτιμά νά εμπιστεύεται ένα κινητό, προτιμά νά εμπιστεύεται τίς γνώμες τών άλλων, νά κάνει ότι κάνουν οι άλλοι. Γι αυτό πχ. και ακολουθεί τήν μόδα, για νά τά ΄χει καλά με τήν αγέλη και νά νιώθει πως είναι αποδεκτός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν μπορεί να γίνει και τώρα; Τι θα αλλάξει με την αναβάθμιση;

Δεν είπα ότι δεν μπορεί να γίνει και τώρα ... ήταν απάντηση στο προηγούμενο post 

 

Τους απατεωνες,(που ειναι αρκετοι), να κοιταξετε να κυνηγησετε εδω μεσα και να προστατεψετε τους υγιεις χρηστες που θελουν να πουλησουν ή να ανταλλαξουν ενα κινητο.Αυτο προεχει!!

Φίλε πολύ σωστη η πρόταση σου αλλα το insomnia δεν είναι xe.gr ,απλά μας προσφέρει και αυτή την δυνατοτητα σαν exta το να καθονται οι mod να ψαχνουν τους απατεώνες είναι κοματάκι δυσκολο ,μετά απο report ναι ... Χωρίς καμία ειρωνεία , φιλικά .

 

Εχω μια απορια, συγνωμη αν δεν εχω καταλαβει καλα....

Αν ενα προς πωληση αντικειμενο δεν υπαρχει στο σκρουτζ?

Σαν το car.gr ένα πράγμα .

 

Μόνο στο να πουλας μαλλον. Ως συνηθως οι πωλητες αντιμετωπίζονται σαν επιδοξοι εγκληματιες.

 

 

 

Ναι σοβαρα μιλαω, δεν εχω κινητο και ουτε το χρειαζομαι.

Ακουσες τις προσφατες ερευνες? Ογκους στο κεφαλι σου προξενει... και μη μου λες ότι τοσος κοσμος το χρησιμοποιει, τοσος κοσμος καπνιζει αρα να καπνισω κι εγω?

Όταν θα πας στην εφορία ή σε κάποιο κρατικό φορέα και σου ζητήσουν τον αριθμό σου το ίδιο λες ?

Δεν θα ρωτήσω πως ζεις, αλλά πως την παλεύεις ? Έξω από το σπίτι δεν βγαίνεις ? Αν κανονίσεις με κάποιον να βγείτε έξω τι κάνετε , δίνεται συνάντηση κοντά σε καρτοτηλέφωνο ?

Ναί, έχω διαπιστώσει πως εσείς οι νέοι έχετε τόση εξάρτηση από τά κινητά σέ βαθμό πού αν κανείς σάς δώσει ραντεβού πχ. έξω από τόν Χόντο στήν Ομόνοια, θά χρειαστείτε κινητό γιά νά βρείτε τήν διεύθυνση (μέσω GPS) καί θά πρέπει διαρκώς νά καλείτε σέ περίπτωση κάποιου απροόπτου τής τελευταίας στιγμής (δηλαδή κατά τό διάστημα που μεσολαβεί από τήν στιγμή πού κάποιος φεύγει από τό σπίτι του μέχρι τό σημείο συνάντησης). Σίγουρα θά έχετε διερωτηθεί «πώς ζούσαν οι άνθρωποι πριν τήν κινητή τηλεφωνία»...

----

Επίσης, έχω διαπιστώσει πως αντί νά ζητάτε νά δείτε ό,τι αγοράζετε σε λειτουργία ή νά δίνετε τήν δυνατότητα στον άλλον όταν πουλάτε κάτι νά δεί αυτό που πουλάτε σε λειτουργία, προτιμάτε νά εμπιστεύεστε τίς υπέρ του καλές κριτικές αντί τά ίδια σας τά μάτια.

Τέλος, υπάρχει εδώ καί αλλού μία εκστρατεία πως τά ραντεβού πρέπει νά κλείνονται σέ κάποιο δημόσιο χώρο, ενώ όταν ο άλλος σέ δέχεται στό σπίτι ή γραφείο του υπάρχει καί δυνατότητα δοκιμής καί ξέρεις καί πώς ο άλλος δέν θά τό ρισκάρει νά σέ ξεγελάσει γιατί έχεις δεί τήν φάτσα του, τόν χώρο του, τό περιβάλλον του.

 

Τέλος, τόν απατεώνα δέν τόν εμποδίζει το κινητό τηλέφωνο, ούτε καν το ότι έχει δώσει αριθμό τραπεζικού λογαριασμού. Βεβαίως καί θά καταδικαστεί αν κάποιος τόν μηνύσει. Αλλά αν προλάβει καί κάνει ακόμα καί εκατό μικρο-απάτες από ένα κατοστάρικο η μία και δέν πατήσει ποτέ σε δικαστήριο, θά καταδικαστεί ερήμην του (καί κάποια στιγμή θά συγχωνεύσει τις ποινές σέ κάτι είτε με αναστολή είτε εξαγοράσιμο) και τα ισάριθμα θύματα φράγκο δεν θά πάρουν πίσω καί θα ταλαιπωρηθούν χάνοντας χρόνο παρουσιαζόμενοι στήν αστυνομία για τήν μήνυση, στόν πταισματοδίκη για τήν προανάκριση καί στό δικαστήριο από μία έως καί πέντε φορές (είναι συχνές οι αναβολές λόγω παρέλευσης τού ωραρίου) γιά τήν δίκη. Αλίμονο, δέ, αν ασκήσει έφεση ο απατεώνας. Άλλη τόση ταλαιπωρία. Χώρια από τό ότι αν τό πολεμήσει υπάρχουν χίλιες δυό αληθοφανείς δικαιολογίες μέ τίς οποίες μπορεί νά επιτύχει την απαλλαγή του λόγω αμφιβολιών καί ενδεχομένως νά μετατρέψει τό θύμα του από κατήγορο σέ κατηγορούμενο για ψευδή καταμήνυση.

 

Ο συνετός άνθρωπος εμπιστεύεται τά μάτια του, τήν δική του γνώμη καί τά απτά γεγονότα.

 

Εμμένω στήν άποψή μου παρά τό ότι είμαι απολύτως βέβαιος πώς δέν πρόκειται κανείς νά συμφωνήσει με αυτήν.

Ο σύγχρονος άνθρωπος έχει πλέον υποστεί τέτοια πλύση εγκεφάλου που γι' αυτόν ἡ (νομιζόμενη) ασφάλεια έχει πλήρως υποκαταστήσει τήν ελευθερία του. Δέν θέλει νά κουράζει τό μυαλό του, δέν θέλει πχ. νά ψάχνει διευθύνσεις καί δρόμους, προτιμά νά εμπιστεύεται ένα κινητό, προτιμά νά εμπιστεύεται τίς γνώμες τών άλλων, νά κάνει ότι κάνουν οι άλλοι. Γι αυτό πχ. και ακολουθεί τήν μόδα, για νά τά ΄χει καλά με τήν αγέλη και νά νιώθει πως είναι αποδεκτός.

Το να βάζεις έναν άγνωστο στο σπίτι σου ας πούμε είναι πολύ ασφαλές ! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε πολύ σωστη η πρόταση σου αλλα το insomnia δεν είναι xe.gr ,απλά μας προσφέρει και αυτή την δυνατοτητα σαν exta το να καθονται οι mod να ψαχνουν τους απατεώνες είναι κοματάκι δυσκολο ,μετά απο report ναι ... Χωρίς καμία ειρωνεία , φιλικά .

 

 

Πολλοί χρησιμοποιούν μόνο τις αγγελίες χωρίς να έχουν παρουσία στο site. 

Μέχρι και σκρουτζομάγαζα συναντάς εδώ μέσα, με username petaxtoulis_uefa.

 

Στο τέλος της ημέρας ΔΕΝ θα παίξει κανένα ρόλο οι παρουσία και οι πόντοι που θα μαζεύει κάποιος, από ότι οι χειροπιαστές αξιολόγησης των αγγελιών του, που αυτό είναι το ζητούμενο στην τελική, στο θέμα της αγγελίας.

 

Τι να το κάνω εάν ένας έχει βοηθήσει κάποιον σε κάποια τεχνολογικά θέματα και δεν έχει καμία αξιολόγηση? Ίσα ίσα αυτό θα είναι κίνητρο για τον απατεώνα, να επενδύσει παραπλανητικά στην εικόνα του.

 

 

Καλύτερο θα ήταν να βάζατε όλες τις συναλλαγές μέσω paypal. Ούτως ή άλλως δεν είναι απαραίτητο κάποιος να διαθέτει paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι τοσα χρονια σε τεχνολογικο φορουμ ειμαι μελος η σε σελιδα αγγελιων; Πραγματικα πιστευω οτι το 70% της κινησης ειναι εξαιτιας των αγγελιων, βλεπω και το εντονο ενδιαφερων πολλων για τις αγγελιες. Με αυτο το σκεπτικο γιατι να μην μπει και χρεωση οπως προτεινε αλλο μελος; :)
Το μονο που μας σωζει απο ολα αυτα ειναι ο ανταγωνιστης Facebook marketplace.

Τα εχει παιξει ο browser μου και τα βγαζει διπλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...