Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Τώρα: Αγγελίες


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Όταν θα πας στην εφορία ή σε κάποιο κρατικό φορέα και σου ζητήσουν τον αριθμό σου το ίδιο λες ?

Δεν θα ρωτήσω πως ζεις, αλλά πως την παλεύεις ? Έξω από το σπίτι δεν βγαίνεις ? Αν κανονίσεις με κάποιον να βγείτε έξω τι κάνετε , δίνεται συνάντηση κοντά σε καρτοτηλέφωνο ?

 

Eσυ πιστευεις ότι επειδη εχεις κινητο εχουν και ολοι οι αλλοι. Ειναι πολυς ο κοσμος που δεν εχει κινητο. Ειτε δεν ειχαν ποτε ειτε ειχαν και καποια στιγμη το εκοψαν.

Ουτε η εφορια ουτε άλλος κρατικος φορεας μου ζητησαν υποχρεωτικα κινητο.

Μου ζητηθηκε μονο απο μια Τραπεζα διοτι εκει πηγαινει ο κλειδάριθμος του web banking, εφόσον δεν ηθελα να αγορασω τη συσκευη τους, και εδωσα το κινητο συγγενούς.

Eξηγησε μου κατι... Πριν βγουν τα κινητα εσυ πως "την παλευες"? Εκτος αν εισαι μικρος οποτε δεν εχεις εμπειρια από την προ κινητων εποχη.

Πολλοί χρησιμοποιούν μόνο τις αγγελίες χωρίς να έχουν παρουσία στο site. 

Μέχρι και σκρουτζομάγαζα συναντάς εδώ μέσα, με username petaxtoulis_uefa.......

 

Σωστο αυτο, κανονικα δε θα επρεπε να υπαρχουν πωλητες χωρις posts.

Rus αν θυμάμαι σωστά η ΧΕ ζητάει κινητό. Όχι ότι έχει σημασία, απλά επειδή το αναφέραμε.

 

Στην ηλεκτρονικη ή στην εντυπη εκδοση?

Εννοεις στις επι πληρωμη αγγελιες οπου μεσω του κινητου γινεται η χρεωση?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ουτε η εφορια ουτε άλλος κρατικος φορεας μου ζητησαν υποχρεωτικα κινητο.

 

Ασφαλώς γιατί αυτοί δεν αποφεύγονται. Το Insomnia (και το κάθε site) όμως δεν είναι κάτι που πρέπει σώνει και καλά να μπεις, έχει τους Χ κανόνες, αν δεν σου αρέσουν δεν μπαίνεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα είναι ειλημμένη απόφαση να ζητείται να καταχωρείται και να διατηρείτε ο (ένας) αριθμός ταυτοποιημένου κινητού στον server του Insomnia.

Οπότε όποιος δεν συμφωνεί δεν αποδέχεται τους όρους χρήσης του forum και απλά μένει εκτός section αγγελιών.

Το ότι γίνεται "για ασφαλέστερες συναλλαγές" και γιατί "το ζήτησαν κάποια μέλη" δεν νομίζω ότι μπορούν να αιτιολογήσουν την χρήση κινητού μια και οι απατεώνες θα βάζουν π.χ. ένα κλεμμένο κινητό ενώ οι έμποροι θα βάζουν τον αριθμό από την γιαγιά τους κλπ.

Οι διαχειριστές σίγουρα θα έχουν τους λόγους τους που το ζητάνε και αυτό είναι σεβαστό.

ΙΜΗΟ πάντα.

 

oooppppsssss

Επίσης ακόμη δεν απαντήθηκε η γεωγραφική τοποθεσία του server διατήρησης των στοιχείων.

Εντός ΕΕ ή εκτός ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ότι είσαι 50+, κι όμως πετάς και το παρακάτω:

 

και εκτος αυτού δε βλέπω που ειναι το κακο οταν εσυ μενεις Κηφισιά ας πουμε κι εγω Πειραια να μην συναντηθούμε Ομονοια; Εκει δε θα πρεπει να μιλήσουμε απο κινητο για το που ακριβως εισαι; Ή θα το παμε σαν τις Ελληνικες ταινίες... "Θα φοραω ενα τριανταφυλλο στο πετο" :-D .

 

Μάλλον εσύ (αλλά και όλοι με τους οποίους είχες συναναστροφές), είχατε κινητό απ' τις αρχές του '80.

 

Αυτό, ή έχεις κοντή μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ηλεκτρονικη ή στην εντυπη εκδοση?

Εννοεις στις επι πληρωμη αγγελιες οπου μεσω του κινητου γινεται η χρεωση?

Μιλάω για την ηλεκτρονική έκδοση, ή για να γραφτείς ή για να καταχωρίσεις αγγελία (δεν είμαι σίγουρος) ζητάει κινητό για να σου στείλει ένα κωδικό επιβεβαίωσης. Όπως αυτό που θα γίνει εδώ πιστεύω.

 

Για το άλλο που λες για το κινητό δε συμφωνώ. Ο κόσμος την πάλευε και πριν τα αυτοκίνητα και πριν το ρεύμα και πριν από πολλά που τώρα θεωρούνται δεδομένα. Με το να μην τα χρησιμοποιείς τώρα όμως απλά κάνεις τη ζωή σου δύσκολη χωρίς λόγο. Δηλαδή έστω και για ώρα ανάγκης γιατί να μην έχεις ένα κινητό; Ας είναι απλό και ας το ανοίγεις όποτε θέλεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον εχεις μπερδευτει λιγακι. Παρεπιπτοντος δεν ειμαι πιτσιρικας οπως θα νομιζες και το πρωτο μου κινητο δεν το πληρωσα εγω αλλα η εταιρεια μου. Εντελως πληροφοριακα, οπως θα δεις, τα κινητα ξεκινησαν στην αμερικη το 78

 

"Στην Ελλάδα η κινητή τηλεφωνία έκανε την εμφάνισή της το 1992, με την προκήρυξη διαγωνισμού από την κυβέρνηση Μητσοτάκη για τη χορήγηση δύο αδειών. Ο αποκλεισμός του ΟΤΕ από τη διαδικασία αδειοδότησης προκάλεσε θύελλα διαμαρτυριών κατά της κυβέρνησης. Η κυβέρνηση αντέτεινε την αφερεγγυότητα του οργανισμού (καθυστερήσεις στις συνδέσεις σταθερών τηλεφώνων που έφθανε και τα 15 χρόνια, Υπόθεση Τόμπρα κ.ά.), αλλά και τα οικονομικά οφέλη, που θα είχε από τη χορήγηση των αδειών σε ιδιωτικές εταιρείες. Τελικά, οι δύο άδειες κατακυρώθηκαν στην Panafon (νυν Vodafone), πολυμετοχική εταιρεία με επικεφαλής την αγγλική Vodafone, και στην ιταλική Telestet (μετέπειτα TIM και νυν WIND)."

Πηγη https://www.sansimera.gr/articles/241

 

Πάνω-κάτω τα γνώριζα ήδη, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχουν.

 

Τελικά φορούσες τριαντάφυλλα στα πέτα ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσυ πιστευεις ότι επειδη εχεις κινητο εχουν και ολοι οι αλλοι. Ειναι πολυς ο κοσμος που δεν εχει κινητο. Ειτε δεν ειχαν ποτε ειτε ειχαν και καποια στιγμη το εκοψαν.

Ουτε η εφορια ουτε άλλος κρατικος φορεας μου ζητησαν υποχρεωτικα κινητο.

Μου ζητηθηκε μονο απο μια Τραπεζα διοτι εκει πηγαινει ο κλειδάριθμος του web banking, εφόσον δεν ηθελα να αγορασω τη συσκευη τους, και εδωσα το κινητο συγγενούς.

Eξηγησε μου κατι... Πριν βγουν τα κινητα εσυ πως "την παλευες"? Εκτος αν εισαι μικρος οποτε δεν εχεις εμπειρια από την προ κινητων εποχη.

 

Η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να βρω σε αυτά που λες , είναι είτε ότι ζεις σε σπηλιά (πράγμα που δεν δικαιολογείτε μιας και γράφεις σε site τεχνολογίας) , ή είσαι συνταξιούχος και δεν σου χρειάζεται πλέον .

Πρόλαβα εποχές χωρίς τηλέφωνο ,που πηγαίναμε και χτυπάγαμε τις πόρτες των φίλων μας για να τους βρούμε και ψαχνόμασταν σαν τα χαζά . Επίσης θυμάμαι τον πατέρα μου να ψάχνει σταθερό κάθε φορά που χτυπούσε ο βομβητής του και μετά από 2 χρόνια που πλήρωσε χρυσό το Motorola που τραβούσες την κεραία πριν την κλήση . Τέλος πάντον , ή γνώμη του καθενός σεβαστή αλλά δεν υπάρχουν πραγματικά επιχειρήματα στο να μην έχει κάποιος κινητό το 2018 . Ας μην αναλύσουμε το πόσο χρήσιμο και απαραίτητο είναι για τον κάθε επαγγελματία.

 

Όσο για τις αγγελίες , αφού το xe.gr δεν θέλει αριθμό που το πρόβλημα….ναι ξέχασα θέλει mail για να σου στείλει επιβεβαίωση και για να δημιουργήσεις mail σήμερα ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ αριθμός !

 

Δεν λέω ότι είναι σωστό να απαιτείτε ο αριθμός στα πάντα αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...