Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Τώρα: Αγγελίες


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πω και εγώ τα δικά μου...

1) Χρήση Κινητού: Αν σε ένα τεχνολογικό forum υπάρχουν τόσοι τεχνοφοβικοί που δεν έχουν κινητό ή φοβούνται να το δώσουν κάπου, ας βάλουν αγγελία αλλού. Είδικά από την στιγμή που δεν θα φαίνεται πουθενά. Ακόμα και η χρυσή ευκαιρία ζητάει τηλέφωνο!

Είναι ένα καλό μέτρο αν και όχι απόλυτο δυστυχώς. Ίσως θα έπρεπε να είναι μέτρο ακόμα και για την δημιουργία λογαριασμού στο forum!

 

2) Αξιολόγηση μετά την πώληση - κλείδωμα αγγελίας: Πολύ μπέρδεμα η κατάσταση. Αν θέλω να πουλήσω περισσότερα από ένα αντικείμενα που θα πάνε σε διαφορετικούς αγοραστές;

Εδώ έρχεται και το θέμα του περιορισμού των αγγελιών ανά εβδομάδα, όπως και των κατηγοριών. Από την άλλη αν δεν υπάρχει περιορισμός στις αγγελίες θα βλέπουμε την ίδια αγγελία κάθε 2 ώρες για να μένει ψηλά στη λίστα! Ίσως θα μπορούσε να υπάρχει περιορισμός αγγελιών ανά κατηγορία. Επίσης κάποιοι ανέφεραν το θέμα "επαγγελματιών" που πουλάνει συχνά σφραγισμένα προϊόντα. Δεν βλέπω κάπου το πρόβλημα, αν ο άλλος έχει άκρη και τα βρίσκει φθηνά γιατί να μην το εκμεταλλευτεί και αυτός και ο αγοραστής; Όμως θα μπορούσε μια αγγελία να ανήκει σε περισσότερες από μία κατηγορίες και να είναι ανοιχτές φυσικά οι αξιολογίσεις για διαφορετικούς αγοραστές.

 

3) Αξιολογήσεις: Θα πρέπει να βρεθεί ένα πιο αξιόπιστο σύστημα νομίζω. Υπάρχουν περιπτώσεις που δεν μπορώ να βάλω αρνητική ψήφο γιατί πολύ απλά θα φάω αρνητική, ότι και να μου έχει κάνει ο άλλος! Έχω ήδη μια αρνητική και μάλιστα ως αγοραστής γιατί ο πωλητής με... "πούλησε" και τον αξιολόγησα αρνητικά.

 

4) Σχολιασμός: Νομίζω θα έχουν πολύ δουλειά οι admins! Χρειάζεται κάποιες φορές, αλλά μπορεί πολύ εύκολα να ξεφύγει το θέμα!

 

5) Φίλτρα: Είναι απαραίτητα πλέον! Ανά τιμή, κατηγορία (αναλυτικότερα), ακόμα και ανα είδος (το σκρουτζ θα βοηθήσει πολύ νομίζω!). Και φυσικά αναζήτηση χωρίς περιορισμό χαρακτήρων.

 

6) Αγγελίες ανταλλαγής: Πραγματικά απορώ γιατί κάποιος να βάλει αγγελία ΜΟΝΟ για ανταλλαγή; Αν δλδ βρει να το πουλήσει αυτό που έχει και με τα χρήματα αγοράσει αυτό που θέλει που είναι το πρόβλημα; Ας υπάρχει η ζήτηση ανταλλαγής, αλλά ας έχει και μια τιμή (ακόμα και ακριβή) για την περίπτωση πώλησης!

 

7) Άσχετο, αλλά κάποιοι αναφέρουν τα γκρικλις; Γράφει κάποιος εδώ με γκρικλις; Δεν απαγορεύονται;

 

ΥΓ. Στο φορουμ να φύγει το Επεξεργασία δίπλα από το Παράθεση! :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 253
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα και χρονιά πολλά σε όλους!!!!!

Επιτέλους καλά νέα απ το Insomnia περίμενα πως και πως αλλαγές στις αγγελίες όπως μια πιο συγκεκριμένη αναζήτηση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ τα δικά μου...

1) Χρήση Κινητού: Αν σε ένα τεχνολογικό forum υπάρχουν τόσοι τεχνοφοβικοί που δεν έχουν κινητό ή φοβούνται να το δώσουν κάπου, ας βάλουν αγγελία αλλού. Είδικά από την στιγμή που δεν θα φαίνεται πουθενά. Ακόμα και η χρυσή ευκαιρία ζητάει τηλέφωνο!

Είναι ένα καλό μέτρο αν και όχι απόλυτο δυστυχώς. Ίσως θα έπρεπε να είναι μέτρο ακόμα και για την δημιουργία λογαριασμού στο forum!

 

Μάθε ρε φίλε τι σημαίνει τεχνοφοβικός πρώτα, τα πετάτε όποτε να'ναι και νομίζεται ότι λέτε και κάτι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθε ρε φίλε τι σημαίνει τεχνοφοβικός πρώτα, τα πετάτε όποτε να'ναι και νομίζεται ότι λέτε και κάτι.

 

Για εξήγησε μου εσύ που ξέρεις, μήπως και μάθω κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

7) Άσχετο, αλλά κάποιοι αναφέρουν τα γκρικλις; Γράφει κάποιος εδώ με γκρικλις; Δεν απαγορεύονται;

Στις αγγελίες ουκ ολίγοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρόνια πολλά!!Με βάση τα κριτήρια και τις ανάγκες των περισσότερων μελών εδώ μέσα οι νέες αλλαγές μόνο καλό θα προσφέρουν και διευκολύνει την ταχύτερη συναλλαγή.

Πόσα μυνήματα έχουν σταλεί για βασικές πληροφορίες που θα έπρεπε να αναφέρουμε;

Πχ Περιοχή,τηλέφωνο επικοινωνίας;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αύξηση των αγγελιων που μπορει να βαλει ενας χρηστης καλο θα ηταν να αυξηθει σε συναρτηση με τις θετικες αξιολογήσεις.Όταν κλειδωνει μια αγγελια να μπορεις να βαλεις αλλη και να μην περιμενεις να το διάστημα της μιας εβδομάδας και αυτο σε συναρτηση με τις αξιολογησεις.Η αξιολογηση να γινεται μονο μεταξυ των εμπλεκομένων και όχι ο καθε πικραμένος να βαζει αξιολογηση και να επιρρεαζει το προφιλ καποιου χωρις να εχει κανει συναλλαγη μαζι του ειναι προς την σωστη κατευθυνση.

Επεξ/σία από spyd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Η εισαγωγή κινητού ισοδυναμεί με ταυτοποίηση. Γιατί να μην καταχωρούμε και τον αριθμό απόδειξης αγοράς, ΑΦΜ και αρμόδια ΔΟΥ. Μια ιστοσελίδα που το έκανε αυτό παλαιότερα κατέληξε στο να μπουκαρει το ΣΔΟΕ κάποια στιγμή και να κατασχέσει server και μετά άρχισε να καλεί τους πωλητές να πληρώσουν πρόστιμα κλπ. Ψάξτε το στο Google ...

Επίσης η ύπαρξη αρχείου ταυτοποιημενων χρηστών αν δεν κάνω λάθος πρέπει να γνωστοποιηται στην αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων.

...

Upd

Που το είχα δει, εδώ http://www.insomnia.gr/topic/575659-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%B5%CF%83-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%83%CE%B4%CE%BF%CE%B5-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CE%BA%CE%AF%CE%BD/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι αλλαγές ευπρόσδεκτες και χρήσιμες .

Μπορεί να μην εξασφαλίζονται όλοι στα πάντα ,αλλά θα είναι πολύ καλύτερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...