Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Internet ( WIND )


orestis1319

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας όλους και χρονιά πολλά, 

Πρόσφατα κάτι συνέβη στην γραμμή και η ταχύτητα από 12 mb/s έπεσε σε 2 mb/s ( Adsl ταχύτητες ) . Κάλεσα τεχνικό από την Wind ήρθε τσέκαρε ότι η ταχύτητα μέχρι το καφάο ήταν κανονική και πέρασε το πρόβλημα στο ΟΤΕ για το καλώδιο που διέρχεται από το καφάο μέχρι το σπίτι μου. Μου πρότεινε, επειδή λόγο παλαιότητας του σπιτιού έρχεται απευθείας καλώδιο στο σπίτι χωρίς να υπάρχει πρίζα, να αλλάξω το καλώδιο εντός του σπιτιού μήπως έχει κάποια βλάβη. 

Αγόρασα λοιπόν το τηλεφωνικό καλώδιο και έκοψα την τομή και προσπάθησα να ενώσω τα καλώδια. Από έξω έρχεται ένα μαυρό, κόκκινο , κίτρινο και ένα άσπρο και από μέσα από το καλώδιο που αγόρασα ένα κόκκινο πράσινο κίτρινο και ένα μαύρο. Τα εχω ενώσει αλλά δεν μου έρχεται internet, ξέρει κάποιος ακριβώς τα χρώματα που πρέπει να ενώσω, διότι έχω μπερδευτεί απίστευτα. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

απο τον οτε απο οτι καταλαβα ερχεται ενα διζευγο το οποιο δινει ειτε στο κιτρινο ασπρο ειτε στο κοκκινο μαυρο.ενα απο τα δυο ειναι το δικο σου.αυτο θα το ενωσεις με το δικο σου καλωδιο στα 2 μεσαια (κοκκινο πρασινο συνηθως).αλλα αν πηρες τηλεφωνικο καλωδιο και οχι δικτυου τοτε θα εισαι χειροτερα απο πριν διοτι το τηλεφωνικο σαν καλωδιο ειναι χαλια.δεν εχει συστροφη,ειναι πολυκλωνο ειναι λεπτο κτλ.θες Utp.επισης μπορει ναμην εχει καν προβλημα η εσωτερικη σου καλωδιωση οποτε τζαμπα να την αλλαξεις.αν κατω πχ παιζεις 5 mbit και πανω παιζεις 5 Mbit τοτε 99 τις 100 η εσωτερικη σου καλωδιωση ειναι μια χαρα.

On 28/12/2017 at 9:44 PM, orestis1319 said:

Καλησπέρα σας όλους και χρονιά πολλά, 

Πρόσφατα κάτι συνέβη στην γραμμή και η ταχύτητα από 12 mb/s έπεσε σε 2 mb/s ( Adsl ταχύτητες ) . Κάλεσα τεχνικό από την Wind ήρθε τσέκαρε ότι η ταχύτητα μέχρι το καφάο ήταν κανονική και πέρασε το πρόβλημα στο ΟΤΕ για το καλώδιο που διέρχεται από το καφάο μέχρι το σπίτι μου. Μου πρότεινε, επειδή λόγο παλαιότητας του σπιτιού έρχεται απευθείας καλώδιο στο σπίτι χωρίς να υπάρχει πρίζα, να αλλάξω το καλώδιο εντός του σπιτιού μήπως έχει κάποια βλάβη. 

Αγόρασα λοιπόν το τηλεφωνικό καλώδιο και έκοψα την τομή και προσπάθησα να ενώσω τα καλώδια. Από έξω έρχεται ένα μαυρό, κόκκινο , κίτρινο και ένα άσπρο και από μέσα από το καλώδιο που αγόρασα ένα κόκκινο πράσινο κίτρινο και ένα μαύρο. Τα εχω ενώσει αλλά δεν μου έρχεται internet, ξέρει κάποιος ακριβώς τα χρώματα που πρέπει να ενώσω, διότι έχω μπερδευτεί απίστευτα. 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...