Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Τώρα - Είμαστε στον αέρα!


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με γειες για το καινούριο site και καλή χρονιά

επειδη κι εγω κουραζομαι με τα μεγαλα περιθώρια και τιτλους που μεταφράζονται σε ατελείωτο scrolling , σε κινητό και υπολογιστή..

Διαφορετικό να υπάρχουν νέες και πληρέστερες λειτουργίες - θεμιτό και μαζί σας - αλλά "άπλωσε" πάρα πολύ το layout και προσωπικά με κουράζει.

Το θέμα αυτό είναι ηδη 110 σελίδες που θα μπορούσε να χωρέσει σε πολύ λιγότερες

Αποτέλεσμα, για μένα, στον ίδιο χρόνο παραμονής, κινούμενος μέσα στο site, να βλέπεις πολύ λιγότερο χρήσιμο περιεχόμενο. Κάτι που μακροπρόθεσμα αποθαρρύνει τον χρήστη που δεν έχει πολύ χρόνο για σερφάρισμα και κοιτά την ουσία.

Αλλος χρήστης βέβαια που είναι πιο αποφασισμένος και δε βιάζεται, θα μείνει μέσα περισσότερη ώρα αναγκαστικά (!), αρα και θα ανεβάσει το σκορ-δείκτες παραμονης. - Δεν σημαίνει όμως πως αυτό είναι μετρήσιμη θετική εξέλιξη. 

Δε θέλω να είμαι απλά αρνητικός - Προφανώς τα παιδιά που το σχεδίασαν και το έτρεξαν σκέφτηκαν και δουλεψαν πάνω στις ιδέες τους. Δεν πιστεύω πως θίγουν όσοι κάνουν καλοπροάιρετη κριτική. Ισα ίσα, είναι κάτι απαραίτητο για τη βελτίωση του οποιουδήποτε πράγματος.

 

Καλή νέα αρχή λοιπόν, καλύτερη συνέχεια και μια δημιουργική χρονιά σε όλους

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν εχει νοημα πλεον ο καθενας να μπαινει και να γραφει αυτα που εχουν ηδη χιλιοειπωθει....νομιζω οτι εχουν σημειωθει οι παρατηρησεις των χρηστων απο τους υπευθυνους και ειναι πλεον στο χερι τους ειτε να κανουν τις απαραιτητες αλλαγες ειτε να τις γραψουν εκει που δεν πιανει μελανι.:D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.το sait δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιασε ιδιαιτερα εκτος απο κατι αλλαγες που οντως ηταν χρισιμες να γινουν..δεν υπαρχουν στις ρυθμισεις του προφιλ οπως παλια η επιλογη να μπορεις αν θελεις να εφανιζουντε οι τελευταιοι επισκεπτες στο προφιλ σου η οχι και ενα αλλο οτι οι φιλοι χαθηκαν που υπηρχαν στο παλιο το sait και τωρα ονομαζονται ακολουθοι και θα πρεπει παλι ο ενας με τον αλλον να στειλουν αιτημα φιλιας για να προστεθουν στο προφιλ του καθενος.μπορει να υπαρχουν οι επιλογες στις ρυθμισεις αλλα οσο και αν εψαξα δεν τις βρηκα.κατα τα αλλα οκ καλη η αναβαθμιση αλλα οχι και τοσο ικανοποιητικη προσωπικα για εμενα θελει βελτιωση σε μερικα πραγματα ακομα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η νέα mobile version σου φαίνεται άσχημη. Ίσα ίσα έχουμε πλέον μια 100% λειτουργική mobile σελίδα (δεν αναφέρω καν την ευκολία στα θέματα διαχείρισης μιας και αφορούν τη συντονιστική ομάδα)...

Επίσης μιας και αναφέρθηκες στα στατιστικά, κάθε άλλο παρά μη ενθαρρυντικά είναι! :)

IMG_0352.png

IMG_0353.png

Απλά οι αριθμοί δε λένε πάντα την αλήθεια. Π.χ. τώρα που είμαι στο χωριό και βαριέμαι την ζωή μου, μπαίνω πολύ συχνά μπαίνω από το smartphone, μα χθες που μπήκα από το pc, βγήκα κατευθείαν γιατί οι αλλαγές με αποθαρρύνουν και έχω εκφραστεί πολλάκις αρνητικά. 

Όταν λοιπόν θα γυρίσω home sweet home, αμφιβάλλω αν θα έχω το κουράγιο να αντικρίζω αυτό το χάλι (χάλι κατ εμέ πάντα). 

Και δεν τα γράφω για να απειλησω και σιγά τι θα πάθει το insomnia αν δε μπαίνω, απλά είναι μια πραγματικότητα για εμένα. 

Πάντα φιλικά και χωρίς ίχνος κακίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
40 minutes ago, gnsX said:

Το mobile δεν βολεύει είναι η αλήθεια, πρέπει να ρίξετε δουλειά όχι αστεία αν θέλετε να φτάσει στο επίπεδο που ήταν.

Η προηγούμενη mobile version ήταν γτπκ σε σχέση με αυτή. 

37 minutes ago, White Wolf said:

και σιγουρα οι αγγελιες στο insomnia δεν μπηκαν για να κανουν εξυπηρετηση οπως λες....

Εδώ και χρόνια πάντως αυτό θυμάμαι να λένε mods/smods/admin...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Η προηγούμενη mobile version ήταν γτπκ σε σχέση με αυτή. 

Εδώ και χρόνια πάντως αυτό θυμάμαι να λένε mods/smods/admin...

Ούτε καν, πολλά περιθώρια, μεγάλη σελίδα κτλ κτλ.

Γενικά χάνεσαι λίγο για το πού είσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Η προηγούμενη mobile version ήταν γτπκ σε σχέση με αυτή. 

Εδώ και χρόνια πάντως αυτό θυμάμαι να λένε mods/smods/admin...

Ενταξει αφου το λεγανε ολοι αυτοι εδω και χρονια ετσι θα ειναι....εγω παλι πιστευω οτι μπηκανε για να εκμεταλλευτουν τη τεραστια βαση χρηστων που υπηρχε και που οταν θελανε να πουλησουν κατι επρεπε να πανε σε αλλα σαιτ.

Και φυσικα πολυ καλα εκανε ο ιδιοκτητης αφου εχει δημιουργησει ενα πετυχημενο σαιτ καλα κανει και το εκμεταλλευεται οσο περισσοτερο μπορει...

Υ.Γ
Αγγελιες υπηρχαν παντοτε απλα ηταν ενα section στο φορουμ....αρα μια χαρα μπορουσαν να "εξυπηρετηθουν" οι χρηστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, gnsX said:

Ούτε καν, πολλά περιθώρια, μεγάλη σελίδα κτλ κτλ.

Γενικά χάνεσαι λίγο για το πού είσαι

Η έλλειψη features/δυνατοτήτων της παλιάς mobile σε σχέση με την παλιά desktop ήταν αρκετά μεγάλη...

1 minute ago, White Wolf said:

Ενταξει αφου το λεγανε ολοι αυτοι εδω και χρονια ετσι θα ειναι...

Αυτός ήταν ο επίσημος λόγος δημιουργίας και γι' αυτό τώρα δεν τους χαλάει που θέλουν 1 αγγελία ανα προϊόν κι όχι 203498390 προϊόντα μέσα σε μια αγγελία...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα δεν εχει νοημα να το τραβαμε καλα κανανε και ηταν εξυπνο εκ μερους τους και δεν με ενοχλει στο ελαχιστο αρκει να παραμεινει το Insomnia αυτο που ηταν οταν ξεκινησε δηλαδη τεχνολογικο φορουμ και χωρος συζητησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Cvento είπε

Το θέμα αυτό είναι ηδη 110 σελίδες που θα μπορούσε να χωρέσει σε πολύ λιγότερες

Ο,τι να 'ναι. Είναι 110 σελίδες γιατί έχει πολλές απαντήσεις. Κάθε σελίδα έχει 15 posts. Τόσες σελίδες θα ήταν και με το παλιό site. Η γκρίνια έχει πάει σε αλλο επίπεδο πια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η γκρίνια όντως έχει πάει σε άλλο επίπεδο θα κάνω μία πρόταση προς τον admin..

Kρατήστε έτσι το φόρουμ όπως είναι αυτή τη στιγμή και σε ένα χρόνο γύρίστε στο παλιό...

Το τι έχετε να ακούσετε (με την αλλαγή στο παλιό) δεν περιγράφεται, σας το λέω εγγυημένα...:lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά η mobile έκδοση ειναι η μεγάλη αναβάθμιση. Σαν χρήστης που μπαίνω κυρίως απο κινητό η καινούρια έκδοση είναι εξαιρετική δεν χρειάζεται πλέον ακομα κ για σποιλερ να πας στο pc . Μια αλλαγή που θα πρότεινα ειναι η επιλογή να γυρίσεις πίσω μια ενότητα να ταν σταθερή στην κορυφή. Πχ μπαίνεις κάπου κ στα μεσα της σελίδας θες να πας πίσω στην ενότητα. Τωρα η μόνη επιλογή είναι να πας τέρμα κάτω. Σε θέματα με πολλά σεντόνια είναι λιγο κουραστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, aeljim είπε

Για να μπορεί να χρησιμοποιηθεί αυτή την στιγμή η ιστοσελίδα πρέπει να την έχεις στο 80% zoom.

Πραγματικά και γω δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αλλάζουν αυτά τα βασικά πράγματα. Ειδικά αυτό με τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ γράμματα και τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ πάνελ είναι απαράδεκτο και τραγικό.

Εκτός αν παίζει το σενάριο να θέλουν να διώξουν τον κόσμο.

 

3 ώρες πριν, sonicaze είπε

Περίμενα κάτι καλύτερο και πιο ευανάγνωστο.. ας είναι καλά τα plugin στο chrome για να σώσουμε τα μάτια μας από την ασπρίλα που έχει γίνει μόδα τελευταία. Καλορίζικο και από εμένα. 

 

2 ώρες πριν, pix_lax82 είπε

Καλή χρονια σε όλους.

To νεο site ειναι τρομερά κουραστικό και χαοτικο.

 

 

1 ώρα πριν, Cvento είπε

με γειες για το καινούριο site και καλή χρονιά

επειδη κι εγω κουραζομαι με τα μεγαλα περιθώρια και τιτλους που μεταφράζονται σε ατελείωτο scrolling , σε κινητό και υπολογιστή..

Διαφορετικό να υπάρχουν νέες και πληρέστερες λειτουργίες - θεμιτό και μαζί σας - αλλά "άπλωσε" πάρα πολύ το layout και προσωπικά με κουράζει.

Το θέμα αυτό είναι ηδη 110 σελίδες που θα μπορούσε να χωρέσει σε πολύ λιγότερες

Αποτέλεσμα, για μένα, στον ίδιο χρόνο παραμονής, κινούμενος μέσα στο site, να βλέπεις πολύ λιγότερο χρήσιμο περιεχόμενο. Κάτι που μακροπρόθεσμα αποθαρρύνει τον χρήστη που δεν έχει πολύ χρόνο για σερφάρισμα και κοιτά την ουσία.

Αλλος χρήστης βέβαια που είναι πιο αποφασισμένος και δε βιάζεται, θα μείνει μέσα περισσότερη ώρα αναγκαστικά (!), αρα και θα ανεβάσει το σκορ-δείκτες παραμονης. - Δεν σημαίνει όμως πως αυτό είναι μετρήσιμη θετική εξέλιξη. 

Δε θέλω να είμαι απλά αρνητικός - Προφανώς τα παιδιά που το σχεδίασαν και το έτρεξαν σκέφτηκαν και δουλεψαν πάνω στις ιδέες τους. Δεν πιστεύω πως θίγουν όσοι κάνουν καλοπροάιρετη κριτική. Ισα ίσα, είναι κάτι απαραίτητο για τη βελτίωση του οποιουδήποτε πράγματος.

Καλή νέα αρχή λοιπόν, καλύτερη συνέχεια και μια δημιουργική χρονιά σε όλους

Μπορείτε να δοκιμάσετε το παρακάτω 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Σε μια πρωτοφανή για τα δεδομένα μας κίνηση, τηρήσαμε κατά γράμμα το χρονοδιάγραμμα που είχαμε θέσει και είμαστε στον αέρα!''

.....ακομα γελαω, ρε χαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, billdanos said:

Δεν είμαστε στο κατάλληλο topic για να το αναλύσουμε περισσότερο αυτό αλλά κάπως έτσι "σφαιρικά και δημοκρατικά" τόσο καιρό πολλοί πωλητές λειτουργούσαν σε βάρος της κοινότητας και των απλών χρηστών που ήθελαν απλά που και που να πουλάνε τα προϊόντα τους που δεν χρειάζονται πλεον. Είχαμε αγγελίες με δεκάδες προϊόντα στη σειρά που ανανεωνονταν συχνά με αποτέλεσμα να κουβαλάνε απο κάτω δεκάδες αξιολογήσεις γενικές και αόριστες (τις οποίες φυσικά εκμεταλλευόταν ο πωλητής για να χτίσει το "καλό" του προφίλ). Αυτοί οι πωλητές ανήκουν στην κατηγορία του επαγγελματία και σε καμία περίπτωση δεν ταιριάζουν στο προφιλ των αγγελιών που επιθυμεί να φιλοξενεί το insomnia...

Μία λύση θα ήταν να ανέβει το όριο αγγελιών ανα εβδομάδα, σε 3 ή 4.  Θα διευκόλυνε πωλήσεις διαφορετικών αντικειμένων που δεν προορίζονται για πώληση ως σετ.

 

Πάντα με βάση την προσωπική μου εμπειρία.

4 hours ago, Snoob said:

1. Δεν είστε τόσοι πολλοί οι δυσαρεστημένοι όσο νομίζεις.

2. Είστε ξεκάθαρα πολύ λιγότεροι από τους ευχαριστημένους.

 

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι'αυτό. Σίγουρα δε θα σερνόταν αυτή η συζήτηση για 111 σελίδες αν ήταν τόσο συντριπτική η πλειονότητα των ευχαριστημένων. Και σε κάθε περίπτωση οι ευχαριστημένοι είναι κατοχυρωμένοι. Τους δυσαρεστημένους πρέπει να κοιτάξει τώρα η διεύθυνση του site - σε επίπεδο feedback και βελτιώσεων. Η συμπεριφορά/attitude "κι αν σου αρέσει" δεν αρμόζει σε site τέτοιου επιπέδου.

Επεξ/σία από DrFreeman
damn typos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...