Προς το περιεχόμενο

Το νέο forum χρειάζεται ένα σκούρο theme


KiriosD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θα σταθώ στο theme ως theme αλλά στο συνολικό UX. Πέραν των όσων επαναλαμβάνονται και με τα οποία συμφωνώ, επιπλέον λείπουν και βασικότατα πράγματα που κάνουν την εμπειρία χρήστη πολύ φτωχή.

Παράδειγμα, δεν υπάρχουν breadcrumbs, στο pagination δεν μπορείς να κάνεις jump σε όποια σελίδα θέλεις, πρέπει να τις διαβάσεις μια-μια. Δεν υπάρχει scroll to top button (anchor), υπάρχει πολλή πληροφορία που δε χρειάζεται να τοποθετηθεί στις λίστες θεμάτων ή αν τη θέλουμε, να μπει πιο συνεπτυγμένη και με μικρότερα λεκτικά. Πχ: στη λίστα θεμάτων, πάνω από κάθε topic υπάρχει ένα τυπου pagination που δεν έχει λογική (σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις τις πρώτες η την τελευταία σελίδα που ούτως η άλλως κάνεις πατώντας στον τίτλο του θέματος) και κάτω από κάθε θέμα υπάρχουν τα ακόλουθα που πραγματικά δεν έχουν κανένα value σε αυτό το σημείο, ΕΙΔΙΚΆ στη mobile έκδοση αφού και δεν έχουν κάποια λειτουργικότητα και καταλαμβάνουν τεράστιο χώρο:

By parsifal, January 16, 2012
  • 1,256 replies 
  • 410,967 views

Ενώ ταυτόχρονα λείπει η δυνατότητα να μεταβεις στο πρώτο μη αναγνωσμένη απαντηση. 

Υπάρχουν άπειρα ακόμη που θέλω να γράψω αλλά δε θέλω να κουράσω... Guys, κάτι πήγε πολύ στραβά με το planning σας και έχει ξεκινήσει από λάθος βάση το όλο θέμα. Στη δεδομένη φάση χρειάζεται καλό management και να παρθούν αποφάσεις και να μπει ένα συντονισμένο πλάνο για τη διαχείριση των προβλημάτων που είναι πολλά και δυσεπίλυτα αν δεν έχετε ένα team που ξέρει τι πρέπει να κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλή χρονιά σε όλους καταρχήν!

Οκ, τα παιδιά έλαβαν το μήνυμα ότι ο κοσμος δυσαρεστηθηκε με την αναβαθμιση του site.

Δεν χρειαζεται ομως κραξιμο και ακροτητες και σχολια υπερβολης, γιατι στην καλυτερη κι εσυ που γραφεις τετοια σχολια ο αλλος δεν μπορει να σε παρει στα σοβαρα.

Μπορεις να εκφρασεις την δυσαρεσκεια σου πιο κοσμια και με καλυτερους χαρακτηρισμους. Ετσι σιγουρα ο συμφορουμιτης και ο διαχειριστης θα σε παρουν περισσοτερο στα σοβαρα.

Τελοσπαντων, η γενικη εικονα δεν αρεσε στον κοσμο, η αληθεια ειναι οτι σε κουραζει στο ματι μετα απο 5 λεπτα και υπαρχει μια γενικη αταξια.

Αυτη ειναι ομολογουμενως η γνωμη της πλειοψηφιας απο οσα διαβασα.

Εν τελει το προβλημα μπορει να λυθει.

Υπομονη και ολα διορθωνονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη χρονια.. με 2 παραπονα και απο μενα..

1.την ασπρίλα

2.με το νεο συστημα αξιολογησεων στις αγγελιες πρέπει να δηλωθεί ολοκληρωμενη η αγγελια για να αξιολόγηθει καποιος, αλλα μια αγγελια μπορει να εχει παραπανω απο ενα προιον μεσα...δε πουλιούνται ολα μαζι ταυτόχρονα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου αρέσει το καινούργιο site, σε ότι αφορά στην εμφάνιση, αλλά στο κινητό υπάρχει μεγάλο πρόβλημα σπατάλης χώρου. Μπαίνεις δηλαδή στο φόρουμ και αντί να μπορείς να δεις στην οθόνη του κινητού σου πχ 10 threads βλέπεις μόνο δύο τη φορά καθώς υπάρχουν πάρα πολλές άχρηστες πληροφορίες (όπως από ποιον ανοίχτηκε το thread και πότε) οι οποίες καταλαμβάνουν πάρα πολύ χώρο κάνοντας την εμπειρία της πλοήγησης αρκετά δυσάρεστη. 

Εάν θέλετε να κρατήσετε αυτή τη δομή τουλάχιστον δώστε πρόσβαση στο forum μέσω του Tapatalk... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Το site μετά το update έχει εμφανείς βελτιώσεις όπως φυσικά (λογικό κι επόμενο γιατί είναι πολύ νωρίς ακόμη) διάφορα λάθη τα οποία έχουν ήδη αναφερθεί και δεν υπάρχει λόγος να τα απαριθμήσω κι εγώ. Καλό είναι να έχουμε υπομονή και να καταλάβουμε πως κάθε φορά που ολοκληρώνεται ένα project υπάρχουν bugs στην αρχή. Το μόνο που έχουμε εμείς να κάνουμε είναι να τα επισημάνουμε και η ΣΟ του site θα δει τι θα αλλάξει και τι όχι. Συνιστώ σε όλους υπομονή και ψυχραιμία, δεν νομίζω πως σκοπός τους ήταν να μας δυσαρεστήσουν. Ας τονίσουμε λοιπόν τα λάθη του, που είμαι σίγουρος πως θα τα βελτιώσουν (τα περισσότερα έστω από αυτά) και ας μη είμαστε γκρινιάρηδες.

ΥΓ: Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη από mobile.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εμφανιση σε κινητο αποτελει μεγαλο προβλημα. Με το προηγουμενο ειχα την δυνατοτητα εναλλαγης απο mobile mode σε full mode. Πολυ βασικο αυτο καθως πολλοι μπαινουν αποκλειστικα απο smartphones... 

Επεξ/σία από bandit4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το κουμπι μεταβασης στο πρωτο μη αναγνωσμενο μυνημα πρεπει να γινει μεγαλο και ευδιακριτο και στο κανονικη και στη mobile εκδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή μέρα

πολλά site έχουν χάσει επισκεψιμότητα από τέτοιες μεταβιβάσεις.

Είναι κουραστικό μόνο που το βλέπεις δεν χρειάζεται να ξανά ανακαλύψουμε τον τροχό.

κρίμα τον κόπο όλων σας για να παρουσιάσετε κάτι "καινούργιο"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή σας ημέρα.

 

Στην κεντρική σελίδα κυρίως είμαι ανάμεσα στο να ρίξω το zoom στο 50% ή στο 70%.

Επίσης θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμη και η επιλογή ενός πιο σκούρου θέματος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα πηγαίνουν οι ροδελιες και τα swype γόνα* μέχρι να διαβάσουμε μισό τοπικ. 

 

 

 

*Αναφέρεται σε καταστάσεις όπου κάνουμε κάτι επαναλαμβανόμενα, χωρίς σταματημό ή για να υποδηλώσουμε τη μεγάλη ποσότητα κάποιου πράγματος.

 

Επεξ/σία από karaLRS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους

Πράγματι δεν είναι πετυχημένη η αλλαγή, κουράζει το λευκό και είναι δυσανάγνωστα μεγάλα όλα.

Εγώ θέλω να προσθέσω ότι και ο νέος λογότυπος είναι χάλια σε αντίθεση με τον παλιό φίλο με της πιζάμες και θα ήθελα να επανέλθει σύντομα ξανά να μας συντροφεύει στης περιηγήσεις στο insomnia.gr

 

insomnia.gr-logo.jpg   

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...