Προς το περιεχόμενο

Το νέο forum χρειάζεται ένα σκούρο theme


KiriosD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια πολυ ωραια η ιδεα σας με το ασπρο, ειναι ωραιο και minimal. Αλλα τυφλωνει. Δεν ξερω γιατι. Επισης αυτο με τα κεφαλαια γραμματα σε καθε ενα χρηστη που δεννεχει φωτο δεν ειναι ωραιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Καλοριζικο, καλοδουλευτο, καλοτάξιδο και επικερδές.

Η πρώτη εντυπωση που μου βγήκε ειναι οτι το insomnia εχει γιγαντοποιηθεί σαν project (σε σχέση πάντα με πριν μερικά χρόνια) και ο όγκος δουλειας της μετάβασης στη νεα πλατφόρμα συν το tunning θα πάρει εβδομάδες. Για το fine tunning ... μήνες. 

Απο εκεί και πέρα δε θέλω ακόμα να εκφράσω γνώμη αν μου αρέσει, γιατί είναι προφανές οτι έχει ακομα πολύ δουλειά και διορθώσεις/προσθήκες. Θα προτεινα να φτιαχτεί ένα θέμα συζητησης οπου οι επισκέπες να γράφουν μονο τις προτάσεις τους, χωρίς σχολιασμό. Π.χ. να μπει/ξαναμπει το ταδε feature, χωρις να κάνουν σχολιασμό ή ερωτήσεις. Ετσι οι προτάσεις θα γίνονται μεστές και σαφείς, χωρίς να χάνονται σε επαναλαμβανόμενα μηνύματα ή άλλους σχολιασμους. Τέλος αν μπορούμε κάπως να βοηθήσουμε, πειτε το. Τόσοι καμμένοι είμαστε. 

Προτάσεις μου (μεχρι τώρα γιατί οσο περνά ή ώρα μου θα μου βγαινουν πολλές):

  • Εναλλακτικά θέματα, οχι μονο ασπρο
  • Αριθμοδότηση με άυξουσα σειρα στις απαντησεις. Πχ απαντω στον τάδε και του λεω δες μήνυμα #δείνα.
  • Πιο compact μορφή για περιορισμο σπατάλης χώρου
  • Αριθμοδότηση σελιδων. 
  • Ετοιμες αποθηκευμένες ροές (πχ αδιαβαστα μηνυματα, αδιαβαστες αγγελιες, κλπ)
  • Η mobile έκδοση ακομα πιο compact για μειωση βάρους σελιδας.
  • Οταν γραφω απαντηση, να μην είναι σταθερη, αλλά να μου επιτρεπει full scroll πανω κατω σε ολη τη σελιδα.

Καλή συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, White Wolf said:

Δεν καταλαβαινω τη βιασυνη...υπηρχε μια πλατφορμα που δουλευε μια χαρα.Ποια η λογικη να βγαλουμε στον αερα κατι καινουριο χωρις να ειναι ετοιμο και σταδιακα να το κανουμε λειτουργικο;

Αυτό ακριβώς. Είναι αυτοκτονία να κάνεις beta test και debug σε live περιβάλλον!

Το footer για παράδειγμα είναι 5 λεπτά δουλειά, έπρεπε να έχει εξαφανιστεί πολύ πριν γραφτεί το "αστειάκι" στα copyrights.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, BaggsR said:

Ελπίζω να εκτιμηθεί η ειλικρίνειά μου.

Αν συνοδευοταν απο στοιχειωδη ευγενεια, δεν θα χρειαζοταν

1 minute ago, rus said:

Mαυρα χαλια... Απ ότι φαινεται επρεπε να γινει η αλλαγη απλα για την αλλαγη.

Υποβαθμιστηκε το site. Δε ξερω αν υπαρσχουν φιλοι που το βρισκουν καλυτερο, θα δυσκολευτούμε παντως  να προσαρμοστουμε στη νεα αποκρουστικη και αβολη του εμφανιση:(

ειναι υπερβολικα νωρις για τετοιες κρισεις, υπερβαλλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αλήθεια είναι πως ο ίδιος χαμός είχε γίνει και στην τελευταία αναβάθμιση, όλοι φωνάζαμε για τις αλλαγές. Ε, τελικά συνηθίσαμε, αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως μας άρεσε κιόλας. Και εγώ θεωρώ την προ-πρηγούμενη μορφή την καλύτερη του site, ενώ όντως αυτή μου φαίνεται ακόμη πιο άναρχη. Το καταλαβαίνω πως αυτό είναι κάποιου είδους trend στις σελίδες παγκοσμίως, κάποιοι, για κάποιο λόγο, θεωρούν αυτήν την μορφή πιο καλή. Αλλά αν ακούγαμε τους ειδικούς της μόδας, τότε τα αγοράκια θα έπρεπε να κυκλοφορούμε με φούστες και το βαρύτερο κοριτσάκι να είναι 40 κιλά.

Μπορώ να ανεχθώ τα πάντα, αλλά αυτό το λευκό δεν παλεύεται με τίποτα, πιο πολύ για τιμωρία μου μοιάζει. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το forum παίζει με IPB,  οι καινούριες εκδόσεις έχουν διαφορετική "default" εμφάνιση από τις παλιότερες (πχ την 3.4.9 που είμασταν) αν δεν κάνω λάθος. Από την στιγμή που πήγαμε στην τελευταία (υποθέτω), πέρα από καινούρια features και τα  security updates ήρθε πακέτο και η αλλαγμένη εμφάνιση...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Voodooman είπε

H αλήθεια είναι πως ο ίδιος χαμός είχε γίνει και στην τελευταία αναβάθμιση, όλοι φωνάζαμε για τις αλλαγές. Ε, τελικά συνηθίσαμε, αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως μας άρεσε κιόλας. Και εγώ θεωρώ την προ-πρηγούμενη μορφή την καλύτερη του site, ενώ όντως αυτή μου φαίνεται ακόμη πιο άναρχη. Το καταλαβαίνω πως αυτό είναι κάποιου είδους trend στις σελίδες παγκοσμίως, κάποιοι, για κάποιο λόγο, θεωρούν αυτήν την μορφή πιο καλή. Αλλά αν ακούγαμε τους ειδικούς της μόδας, τότε τα αγοράκια θα έπρεπε να κυκλοφορούμε με φούστες και το βαρύτερο κοριτσάκι να είναι 40 κιλά.

Μπορώ να ανεχθώ τα πάντα, αλλά αυτό το λευκό δεν παλεύεται με τίποτα, πιο πολύ για τιμωρία μου μοιάζει. 

Το προβλημα δεν ειναι οι αλλαγες αλλα οτι σχεδον τιποτα δεν δουλευει σωστα....ειναι σαν να κανανε αναβαθμιση στο λογισμικο πεταξανε και το πρωτο skin που βρηκανε και αρχιζουν τωρα να το παραμετροποιουν στα δικα τους μετρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, White Wolf είπε

Το προβλημα δεν ειναι οι αλλαγες αλλα οτι σχεδον τιποτα δεν δουλευει σωστα....ειναι σαν να κανανε αναβαθμιση στο λογισμικο πεταξανε και το πρωτο skin που βρηκανε και αρχιζουν τωρα να το παραμετροποιουν στα δικα τους μετρα.

Ψυχραιμία, μερικές ώρες έχουν περάσει που ανέβηκε η καινούργια μορφή. Όλα θα γίνουν.

Απλά, πράγματι, το skin αυτό θα το έβαζα μόνο για να το δουλεύουν οι χειρότεροι εχθροί μου. Τρώμε αυτά τα χρώματα στη μάπα σε ένα σωρό sites, τώρα και στο insomnia. Ας μου εξηγήσει κάποιος web designer, κάποιος γραφίστας, γιατί στο διάολο έχει κυριαρχήσει η μαύρη γραμματοσειρά στο λευκό φόντο στη σχεδίαση των ιστοσελίδων;

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω με τη σειρά μου να πω την αποψή μου. Γενικά μου αρέσει το νέο design αλλά όντως υπάρχουν κάποια προβλήματα, τα οποία παραθέτω:

1) Πολύ λευκό χρώμα ενώ θα έπρεπε να έτεινε προς dark μεριά εφόσον είναι site για ανθρώπους με insomnia 

2) Στην αρχική σελίδα τα τετράγωνα - πλακέτες είναι πολύ μεγάλα 

3) Σε κάθε θέμα η φώτο και ο τίτλος πιάνουν όλη την οθόνη, οπότε πρέπει να γίνει αναγκαστικά scroll με το καλημέρα

4) Κρίμα που το footer δεν είναι έτοιμο 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά να έχουμε. Να τονίσω και εγώ τα περί θέματος. Μακράν η χειρότερη επιλογή το άσπρο παιδιά. Βάλτε dark mode asap. Τώρα πλην της αρχικής σελίδας που είναι επιεικώς τραγική και δύσχρηστη τα υπόλοιπα είναι ΟΚ. Επίσης το Mobile site είναι χάλια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάλια ειναι ρε παιδιά το νεο site...
Τα "χρωματα" του παλιου ινσομνια ηταν κλασικη αξια απο τοτε που θυμαμαι να πρωτομπαινω στο forum σαν παιδι, απο σποντες γκουγκλαρισματα...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπωσδήποτε πρέπει να μπει επιλογή Πρόσφατα και Μη αναγνωσμένα posts. Πρώτα απόλα πρέπει το site να είναι λειτουργικό και δευτερεύων το eye candy.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει και το ενδεχομενο να μην εχουν επαγγελματικα καταρτισμενο προσωπικο στο insomnia για τετοιες δουλειες και ισως πηγαν να τα κανουν μονοι τους για αποφυγη κοστους και εξοδων. Και ετσι ισως τα εκαναν λιγο ερασιτεχνικα και αυτο φαινεται απο τις αποφασεις τους: α)επιλογη παραμονης πρωτοχρονιας για αναβαθμιση (τραγικο) β)επαναλειτουργια του site χωρις να ειναι τελειωμενο.

Παντα ειχα την εντυπωση οτι οι ιδρυτες ηταν ψιλοχομπιστες του IT αλλα τωρα φαινεται αυτο απο τις αποφασεις τους ως διευθυντες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι μέλος από τότε που ήμουν πιτσιρικάς και τώρα είμαι πατέρας 2 παιδιών....τι άλλο να πώ? Λυπάμαι που έγινε κάτι τέτοιο αυτές τις ημέρες και δεν μπορώ να κρύψω την απογοήτευσή μου. Αυτό που με φοβίζει είναι ότι υπάρχει κίνδυνος να αποχωρήσουν πολλά μέλη από την αγαπημένη μας σελίδα λόγω της δυσχρηστίας της. 

Είμαι σίγουρος όμως ότι οι διαχειριστές το έκαναν από επιθυμία να βελτιώσουν και να προσφέρουν κάτι καλύτερο! Δεν είναι στη φύση μου να τους κατηγορήσω!

Εξάλλου και οι προηγούμενες εκδόσεις ήταν μια ατελείωτη σειρά αναβαθμίσεων του αρχικού....επομένως συστήνω υπομονή από τα μέλη και ανοικτά αυτιά από τους διαχειριστές ώστε να βελτιωθεί και αυτή η έκδοση.

Είμαι σίγουρος ότι θα βελτιωθεί με το χρόνο....αυτά!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...