Προς το περιεχόμενο

Το νέο forum χρειάζεται ένα σκούρο theme


KiriosD

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο λευκό φόντο με τα μαύρα γράμματα προσφέρει καλύτερο και πιο ξεκούραστο readability/scan-ability.
Το μαύρο στο λευκό, μπορεί εκ πρώτης όψεως να σας φαίνεται πιο "εύκολο" στο μάτι αλλά το κουράζει πολύ περισσότερο.
Το πρόβλημα που υπάρχει τώρα στο site είναι το βάρος των γραμμάτων το οποίο είναι πολύ λεπτό (300) και το χρώμα του, ενώ μπορεί να είναι μαύρο, βγαίνει ως ανοικτό γκρι και τότε κουράζει περισσότερο.
Εννοείται πάντα μιλάμε για συνθήκες όπου υπάρχει επαρκής φωτισμός στον χώρο, είτε φυσικός είτε τεχνιτός.
Αν είστε με κλειστά τα φώτα και ανοίξετε το insomnia σε laptop με τέρμα φωτεινότητα, τα χάσατε τα ματάκια σας... :P
Για τους βραδυνούς τύπους λοιπόν, θα έπρεπε να υπάρχει και ένα dark theme.

Οπότε η πρώτη μου παρατήρηση δεν είναι το λευκό theme, αλλά το λεπτό βάρος της γραμματοσειράς!
Αν το γυρίσετε στο normal (400) αμέσως αλλάζει όλο το κείμενο και γίνεται πολύ πιο ευανάγνωστο.

Μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει το site σε κινητό, laptop με ανάλυση 1366x768 και desktop με 2560x1440.
Καλό το responsive στο κινητό, αλλά από τα 1024px και μετά θα πρέπει να περνάει σε desktop mode και κυρίως να δωθεί έμφαση στο readability.
Έχοντας full width τα comments και τα άρθρα στο forum δυσχεραίνει την ανάγνωση, ειδικά αν είναι πολλοί οι χαρακτήρες.
(Θα το διαπιστώσετε και μόνοι σας διαβάζοντας την απάντηση μου, την οποία θα την βάλω και σε spoiler με μικρότερο μήκος γραμμής για να διαπιστώσετε και μόνοι σας την διαφορά)
Ένα ιδανικό μήκος είναι μεταξύ 45 με 75 χαρακτήρες ανα γραμμή συμπεριλαμβανομένων και των spaces.

Το line-height της 1ης παραγράφου των άρθρων (teaser) είναι πολύ μικρό και τα γράμματα φαίνεται να "πνίγονται".
Αυτή την στιγμή βρίσκεται στο 1.2em και με μια αλλαγή στα 1.4em θα είναι μια χαρά.
 
Επίσης, αν θέλουμε να δώσουμε μεγαλύτερη έμφαση στην αναγνωσιμότητα των άρθρων ίσως θα έπρεπε να σκεφτείτε και μια γραμματοσειρά τύπου Serif ή έστω Slab.
Οι Sans Serif γραμματοσειρές μπορεί να είναι της μοδός αλλά δεν βοηθούν στην ανάγνωση/κατανόηση των κειμένων.
Προσφέρουν πιο γρήγορο scan των κειμένων κάτι το οποίο έχει ως αποτέλεσμα να μην γίνεται κατανοητό το κείμενο.
Ένας συνδυασμός μεταξύ Sans Serif font για τους τίτλους (εκεί θέλουμε το γρήγορο σκανάρισμα και δεν έχουμε πρόβλημα με την κατανόηση γιατί πρόκειται για 1-2 γραμμές το πολύ) και Serif font για το κείμενο θα αυξήσει πιστεύω κατα πολύ την ανάγνωση των κειμένων, είτε πρόκειται για το forum είτε για τα άρθρα.

Αν ανακαλύψω κάτι άλλο, θα επανέλθω.

(Δεν έχουμε πλέον πρόσβαση σε BBCodes right?)
Πάρτε ένα link για να δείτε τι εννοώ/προτείνω.
INSOMNIA SUGGESTIONS 




 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Να προσθέσω ότι το παλιό ήταν πολύ ποιοο φιλικό από κινητό σε σχέση με αυτό και λειτουργικό . Ευχαριστούμε για ότι κάνετε μήν τρελαθουμε κιόλας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπηκα να ανοιξω ποστ για το καινουργιο σιτε 

και οπως περιμενα υπαρχει ηδη....

τι κανετε ρεεε

βραδιατικα μπαινω κλασικα insomnia και φωτιζει το μισο δωματιο περα οτι σε ξυπναει αυτο το πραμα κουραζει τα ματια............

αφηστε τα ασπρα για τα νοσοκομεια....

υπαρχει τροπος να συνεχισει οποιος θελει να βλεπει το παλιο insomnia????????

αφιερωμενο:  https://www.youtube.com/watch?v=xii8otUZd4U

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν θα αποχωρήσει εξαιτίας μιας κακής ενημέρωσης. 

Οι πραγματικοί οπαδοί του ινσομνια θα προσπαθήσουμε με κάθε τρόπο να στηρίξουμε τις απόψεις μας και να ακουστούμε για ένα καλύτερο site. Εγώ είμαι καθημερινά ολημερίς online και δυστυχώς δεν περίμενα κάτι τόσο άσχημο όσο αυτή η αναβάθμιση αλλά πιστεύω πως κάτι θα αλλάξει.  Δεν έχω γνώσεις προγραμματισμού και δεν ξέρω κατά πόσο θα ήταν εφικτό να γυρίσει η σελίδα όπως ήταν και μας άρεσε με ολα τα patches που θέλετε.  Μια γνώμη από κάποιον mod για το καινούριο φόρουμ;  σας αρέσει;  το περιμένατε; συμμετείχατε στην αλλαγή ή όλα έγιναν από έναν ή κάποια ομάδα διαχειριστών και βρεθήκατε προ εκπλήξεως; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Ναι δεν υπήρχε λόγος να πάμε σε νεωτερη έκδοση του IPB, τι κι αν υπήρχαν "άπειρα" security updates από την 3.4.9 version που είμασταν...

https://invisioncommunity.com/release-notes/

Οκ πιθανον να μας φαινονται ολα αυτα αστεια σε κανα 2-3 μηνες με τις αλλαγες που θα γινουν...παντως τοσο σοβαρος λογος ΟΠΤΙΚΑ εννοω δεν υπηρχε, λειτουργικα και για ασφαλεια σιγουρα.

Οπτικα ειναι το προβλημα του κοσμου,τεσπα θα φτιαξουν ολα αυτα σε λιγους μηνες ειμαι σιγουρος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BaggsR είπε

Όπως διάβασα σε ένα σχόλιο (το οποίο είναι αδύνατον να ξαναβρώ μέσα σε αυτό το χάος και να το κάνω quote) και συμφωνώ απόλυτα, ελπίζω να μην πληρώσατε για αυτό το "πράγμα". 

Eγω το εγραψα και το επαναλαμβανω: Ειναι ντροπη εαν καποιος πληρωθηκε για αυτο.
Καταννοω πως ειναι ενα free forum και πως δεν ειναι ευκολη η συντηρηση του. Εαν δεν ειχατε λεφτα, δε χρειαζοταν να το αλλαξετε. Εχει κοστος ωστε να ειναι λειτουργικο. Και λειτουργικο ειναι εξισου το design + UX πανε μαζι αυτα, δεν ειναι ή το ενα ή το αλλο.

Εφοσον ομως μπηκατε σε αυτη τη διαδικασια, υπαρχουν ενα σωρο γραφεια στην Αθηνα και στη Θεσσαλονικη ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ με κυρος πανευρωπαικο στο κομματι του design, βραβευμενα, και ενα σωρο μικρα studio που κανουν εξαιρετικη δουλεια στο κομματι αυτο, που θα μπορουσατε να απευθυνθειτε αντι για το ανηψακι του κολλητου σας. Καθεστε και ψυριζετε την ταδε ψυκτρα για τη cpu και το ζυγιζετε απο χιλιες πλευρες? ετσι ειναι και το design, και ολες οι εφαρμοσμενες τεχνες. Δεν εχει μεγαλυτερη βαρυτητα το content απο το μεσο. Λυπαμαι διοτι αυτης της λογικης ειναι ολη η αγορα.

Και δεν ειναι θεμα ελλειψεων που θα διορθωθουν ολα αυτα εντος χρονου. Ειναι ξεκαθαρα δουλεια ασχετου ή κακοπληρωμενη.
Καλη χρονια, πονανε τα ματια μου και οχι μονο απο το λευκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, vairass είπε

Οκ πιθανον να μας φαινονται ολα αυτα αστεια σε κανα 2-3 μηνες με τις αλλαγες που θα γινουν...παντως τοσο σοβαρος λογος ΟΠΤΙΚΑ εννοω δεν υπηρχε, λειτουργικα και για ασφαλεια σιγουρα.

Οπτικα ειναι το προβλημα του κοσμου,τεσπα θα φτιαξουν ολα αυτα σε λιγους μηνες ειμαι σιγουρος.

Δεν ξέρω σε ποια έκδοση μετά την 3.4.9 άλλαξε εμφάνιση η IPB (μάλλον στη 4.0.0?), αλλά από την στιγμή που άλλαξε έρχεται πακέτο με τα νέα features και τα security updates...

Από εκεί και πέρα λογικά θα αποκτήσουμε κι άλλα themes, δεν νομίζω οτι θα μας αφήσουν με αυτό...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Δεν ξέρω σε ποια έκδοση μετά την 3.4.9 άλλαξε εμφάνιση η IPB, αλλά από την στιγμή που άλλαξε έρχεται πακέτο με τα νέα features και τα security updates...

Από εκεί και πέρα λογικά θα αποκτήσουμε κι άλλα themes, δεν νομίζω οτι θα μας αφήσουν με αυτό...

το θεμα καλο ειναι το λευκο εννοω,τα γραμματα τα ηθελα πιο χοντρα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλός ο νέος σχεδιασμός και πολύ πιο γρήγορος, τουλάχιστον σε PC από όπου μπαίνω. 

 

Ίσως ένα πραγματάκι που θα ήθελα, είναι να ήταν λίγο πιο διακριτά τα γράμματα, για κάποιο λόγο μου φαίνονται λίγο πιο "αχνά". Ίσως παραπάνω contrast ή απλά να είναι πιο έντονα/χοντρά. Δεν έχω ιδέα από site κλπ, απλά λέω. 

Επεξ/σία από Gilmaru
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, vairass είπε

το θεμα καλο ειναι το λευκο εννοω,τα γραμματα τα ηθελα πιο χοντρα ....

 

 

Αλλάζουν/παραμετροποιούνται αυτά, δες κι άλλα sites (πχ thelab.gr και hwbox.gr) που είναι βασισμένα στην ίδια πλατφόρμα...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι με ξενίζει, θα περιμένω να δω που θα πάει. 

Σε άλλο φόρουμ με ενυδρεία είχε γίνει αλλαγή και εκεί ένιωσα παρόμοια αλλά όταν συνήθισα άλλαξα γνώμη. 

Θα περιμένω. 

Ξέχασα να αναφέρω ότι από υπολογιστή δεν το δοκίμασα ακόμη. 

Επεξ/σία από andreasomagiras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ και εγώ για το ότι βγάζει πολύ φως, και θα προτιμούσα μια σκούρα εκδοχή.

Στα καλά της υπόθεσης είναι ότι φορτώνονται πιο γρήγορα οι σελίδες.

Επίσης, προσωπικά τουλάχιστον, θα προτιμούσα να είναι πιο compact το layout του forum. Πολύ border ή padding νομίζω, αφήνει πολλά πίξελ άδεια. Έκανα zoom out απ' τον browser στο 80% για να έρθουν λίγο στα ίσα τα πράγματα.

Επεξ/σία από Alithinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, XPHSTOS_ είπε



Οπότε η πρώτη μου παρατήρηση δεν είναι το λευκό theme, αλλά το λεπτό βάρος της γραμματοσειράς!
Αν το γυρίσετε στο normal (400) αμέσως αλλάζει όλο το κείμενο και γίνεται πολύ πιο ευανάγνωστο.



 

Βασικα αυτο προκαλει ολο το προβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβλημενη αλλαγη σε νεωτερη έκδοση του IPB καθως η παλια σταματησε να υποστηριζεται. Κατα την μεταβαση προκυπτουν θεματα τα οποια επισημαινονται  απο τους χρηστες και διορθωνονται.  Αυτο ειναι ολο, το δραμα,οι  υπερβολες και αιτιασεις που ακουγονται ειναι εκτος τοπου και χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά από οποία πλευρά και να το δείτε η αναβάθμιση μόνο καλό έκανε.

Το Σιτέ χρησιμοποιούσε μια απαρχεομενη εκδοση της IPB που εν έτη 2017(σύντομα 2018) ήταν αδιανόητο να χρησιμοποιούταν ακόμη

Ε λοιπόν πήγαμε στην καινούργια  έκδοση (μεγάλο πλεονέκτημα αυτό) με ένα σκιν μοντέρνο που μεν  χρειάζεται λίγο σολουπομα αλλα σε καμία περίπτωση δεν μπορείς να πεις ότι θα φύγει ο Κόσμος εξαιτίας αυτού (λολ)

Το μόνο ουσιαστικό πρόβλημα είναι η αρχική που εκεί ναι χρειάζεται κάμποσο δουλειά αλλά είμαι σίγουρος θα γίνει και αυτή σιγά σιγά

ΥΓ. Το να γράφεται  για roll back κτλ σε ξεπερασμένες εκδοσεις είναι λίγο ανόητο. 

Υπομονή  και το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να βοηθήσουμε τα παιδιά να τελειοποιήσουν το site

Καλή χρονιά να έχουμε!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...