Προς το περιεχόμενο

Την πρώτη στον κόσμο οθόνη 88 ιντσών 8K OLED θα παρουσιάσει η LG στην έκθεση CES 2018


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

με τη λογικη σου δεν πρεπει να αγοραζουμε τιποτα γιατι θα βγει κατι καλυτερο..

και δεν το λεω για να δικαιολογησω αγορα, ισα ισα που δεν εχω καν τηλεοραση

Η λογική μου λέει οτι υπάρχουν δυο κατηγορίες καταναλωτών

1.Οι μυημένοι
2.Οι αμύητοι-κορόιδα

Οι μυημένοι π.χ. αυτή την στιγμή βλέπουν δωρεάν αγώνες ισπανικού πρωταθλήματος,champion league,europa league
euro και mundial σε 4Κ

Τα κορόιδα βλέπουν τις ίδιες διοργανώσεις σε συνδρομητικές πειρατικές υπηρεσίες ή σε νόμιμες συνδρομητικες υπηρεσιες
σε nova και οτε σε full hd.

Όταν μπορέσετε να δείτε δωρεάν (και όταν λέμε δωρεαν το εννοoύμε) αγώνες ισπανικού πρωτάθληματος σε 4Κ
ελάτε να μιλήσουμε για hdr,dolby vision,4Κ ,ίντσες και λοιπές παπαρολογίες

Τι είναι καλύτερο; Να βλέπεις την Μπάρτσα και τον Μεσι σε 4Κ ανάλυση σε μια 40αρα 4Κ τηλεόραση ή να βλέπεις την  Μπάρτσα και τον Μεσι
στην νοβα και τον οτε σε full hd με μια 65αρα oled 4Κ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, venturis είπε

Το καλοκαίρι του 2020 οι Ιάπωνες θα δουνε τους ολυμπιακούς αγώνες σε 8Κ.Ελπίζω αυτό να σας λέει κάτι.

Προσωπικά μετράω τον χρόνο αντίστροφα ώστε να έρθει η ώρα να ξεφορτωθώ την 40αρα UHD τηλεορασή μου-οθόνη υπολογιστή ώστε να πάω σε τηλεόραση-οθόνη 8Κ

 

To τι θα κανουν οι Ιαπωνες το 2020 προσωπικα δεν μου λεει τιποτα. 

Καταλαβαινω τη λογικη σου αλλα δεν την ασπαζομαι. Παντα θα βγαινει κατι νεο και παντα θα υπαρχει κατι στη γωνια καλυτερο απο απο αυτο που μολις αγορασες. 

Αν το αγορασεις νωρις εισαι early adopter και πληρωνεις premium καπελο, αν το αγορασεις αργα το παιρνεις φτηνοτερο αλλα ξεβγαινει συντομα. Δεν υπαρχει κατι που μπορει να κανεις και δεν το ελεγχεις.

Αυτο που ελεγχεις ειναι οι αναγκες σου και η αγοραστικη σου δυναμη. Παρε σημερα αυτο που σου αρεσει και μπορεις και κοιτα να το χαρεις οσο μπορεις και ασε τι θα γινει σε 2-3-5 χρονια. Μεχρι τοτε μπορει να μην εισαι εκει για να το χαρεις.

Το ακριβοτερο πραγμα που πληρωνεις δεν ειναι πραγμα, ειναι χρονος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, venturis said:

Τι είναι καλύτερο;

Το να μην πετάς λεφτά για μπάλα..

Oops γούστα... :P

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Expecto Patronum said:

Θα ωθήσουν τις 4k σε κατακόρυφη πτώση. Καλοδεχούμενο διότι θέλω μία 4k 55' και περιμένω να πέσει.

Αν πέσει θα σπάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, momentum είπε

Mην πλανασαι απο 2-3 φτηνο υλοποιησεις, το κοστος της μεσης OLED τιμαται πανω απο 3+ χιλιαρικα.

Ξαναδιάβασε τι έγραψα. Μιλάμε για το το τοπ μοντέλο στο κόσμο 55b7v της lg που έχει ακριβώς το ίδιο πάνελ με το πιο ακριβό μοντέλο της lg 55e7v που είναι στα 3000+. Η διαφοροποιηση στην τιμή γινεται λόγω ήχου και διαστάσεων. δες όσα review θες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, momentum είπε

Απο που πηρες αυτη την πληροφορια για το μεγεθος? 

Youtube-dl απο λινουξ.

Το κατεβαζει οπως ακριβως ειναι, χωρις να το επεξεργαστει στο ελαχιστο.

Εκτος κι αν του πω εγω να κανει αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, strawman είπε

Aρα μια χαρα ειναι το μεγεθος και τζαμπα λυπαται. Το περιμενα δηλαδη, οταν καποιος ειναι τοσο aggressive 9 στις 10 λεει αρλουμπες :P

Aggressive? Εγω? Αρλουμπες? Χαχαχαχα

Την αποψη μου ειπα.

Να μη την πω, λες?

Ειμαι ανοιχτος να συζητησουμε μια διαφορετικη αποψη. Δεν επεβαλα τιποτα.

Λεω μονο αυτα που αντιλαμβανομαι εγω με τα δικα μου μηχανηματα και προγραμματα.

 

Ανθρωπος ειμαι. Μπορει να κανω λαθος και το youtube να  εχει πραγματικο 1080, 4Κ, 8Κ.

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Ξαναδιάβασε τι έγραψα. Μιλάμε για το το τοπ μοντέλο στο κόσμο 55b7v της lg που έχει ακριβώς το ίδιο πάνελ με το πιο ακριβό μοντέλο της lg 55e7v που είναι στα 3000+. Η διαφοροποιηση στην τιμή γινεται λόγω ήχου και διαστάσεων. δες όσα review θες.

Ετσι ακριβως.. Και ολα τα πανελ σχεδον ειναι LG ακομη και των αλλων εταιρειων διαφορετικα καλιμπραρισμενα φυσικα που παιζει μεγαλο ρολο και με προσθετες τεχνολογιες. 

Ευτυχης κατοχος εδω και μια εβδομαδα. Η καλυτερη τηλεοραση με διαφορα που ειχα ποτε μου. BAR NONE.

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, momentum είπε

To τι θα κανουν οι Ιαπωνες το 2020 προσωπικα δεν μου λεει τιποτα. 

Καταλαβαινω τη λογικη σου αλλα δεν την ασπαζομαι. Παντα θα βγαινει κατι νεο και παντα θα υπαρχει κατι στη γωνια καλυτερο απο απο αυτο που μολις αγορασες. 

Αν το αγορασεις νωρις εισαι early adopter και πληρωνεις premium καπελο, αν το αγορασεις αργα το παιρνεις φτηνοτερο αλλα ξεβγαινει συντομα. Δεν υπαρχει κατι που μπορει να κανεις και δεν το ελεγχεις.

Αυτο που ελεγχεις ειναι οι αναγκες σου και η αγοραστικη σου δυναμη. Παρε σημερα αυτο που σου αρεσει και μπορεις και κοιτα να το χαρεις οσο μπορεις και ασε τι θα γινει σε 2-3-5 χρονια. Μεχρι τοτε μπορει να μην εισαι εκει για να το χαρεις.

Το ακριβοτερο πραγμα που πληρωνεις δεν ειναι πραγμα, ειναι χρονος. 

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε!

Αν δεν ασχολείσαι με το σπορ,μην κάθεσαι και γράφεις αοριστολογίες γιατί το να σπαταλάς χρόνο σε τσουκου-τσουκου του πληκτρολογίου
είναι εναντίον σου καθότι χρονος=χρήμα όπως λες και εσύ

Μιλάω για χειροπιαστά πράγματα και το ρίχνεις στις αμπελοφιλοσοφίες.Πάρε πρώτα 4Κ οθόνη,βρες υλικό 4Κ,μέτρα τα bitrate του υλικού σου
κάνε το λογαριασμό στο πόσο σου κοστίζει η ψευδαίσθηση και μετά έλα να μιλησουμε.

Ούκε καν μπήκατε στον κόπο να μετρήσετε τα bitrate του full hd που σας παρέχουν η nova και ο οte και έρχεστε να μου κάνετε μαθήματα;

Πληρώνετε συνδρομή και δεν ξέρετε πόσα bitrate βγαίνουν απο το hdmi του δέκτη σας.Πόσα bitrate βγάζουν η nova και ο οτε στις ταινίες
και στα αθλητικά γεγονότα που παρακολουθείτε;

Ανάθεμα και αν κάποιος μεγαλοφωστήρας μπήκε απο περιέργεια στην διαδικασία να δει τι bitrate του στέλνουν η nova και ο οτε

Full hd να'ναι και ο,τι να 'ναι.4Κ OLED τηλεοράση να 'χω και όλα τα υπόλοιπα ποιος τα μαμεί!

Κοίτα να χαρείς την 4Κ OLED σου με full hd της κακιάς ώρας και ποιος τους χέζει τους Ιάπωνες που το 2020 θα βλέπουν τους ολυμπιακούς αγώνες σε 8Κ

Στο Ελλάντα το 2020 θα βλέπουμε τους Ολυμπιακούς Αγώνες απο το ΕΡΤ σε 1920χ1440
xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

Αλήθεια, η ΕΡΤ HD εκπέμπει σε 1080 ή εξακολουθεί να είναι στα 1440;Την τελευταία φορά που είχα κάνει μέτρηση
θυμάμαι οτι έπαιζε στα 1440

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThReSh είπε

Το να μην πετάς λεφτά για μπάλα..

Oops γούστα... :P

Γιατί ποιος σπαταλά χρήματα για μπάλα ή για πάσης φύσεως συνδρομές;

Με έχεις για μαλ....; Δωρεάν μπάλα σε 4Κ λέμε!

Λες να είμαι αμερικανάκι και να τα ακουμπώ στο netflix μπας και νιώσω έξυπνος νομίζοντας οτι δεν πέταξα
τα λεφτά μου άσκοπα αγοράζοντας 4Κ τηλεόραση
;

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
43 minutes ago, venturis said:

Γιατί ποιος σπαταλά χρήματα για μπάλα ή για πάσης φύσεως συνδρομές;

Με έχεις για μαλ....; Δωρεάν μπάλα σε 4Κ λέμε!

Λες να είμαι αμερικανάκι και να τα ακουμπώ στο netflix μπας και νιώσω έξυπνος νομίζοντας οτι δεν πέταξα
τα λεφτά μου άσκοπα αγοράζοντας 4Κ τηλεόραση
;

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

Κι η TV μέσα στα έξοδα είναι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, venturis είπε

 

Αλήθεια, η ΕΡΤ HD εκπέμπει σε 1080 ή εξακολουθεί να είναι στα 1440;Την τελευταία φορά που είχα κάνει μέτρηση
θυμάμαι οτι έπαιζε στα 1440

Θα σε γελασω δεν σπαταλαω το χρονο μου βλεποντας τηλεοραση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...