Προς το περιεχόμενο

Την πρώτη στον κόσμο οθόνη 88 ιντσών 8K OLED θα παρουσιάσει η LG στην έκθεση CES 2018


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, momentum είπε

Για την ακριβεια η αποσταση θεασης ειναι αυτη που καθοριζει την ιδανικη διαγωνιο δεδομενης της λειτουργιας του ανθρωπινου ματιου. Το πως ειναι διαμορφωμενο το σπιτι σου ειναι εντελως αδιαφορο απο τη στιγμη που δεν τη μεταβαλλει.

Εαν θελεις μια τηλεοραση να για κανεις ζαπινγκ τοτε οντως"μια χαρα" ειναι και μια 40", δεν χρειαζεσαι ουτε θα χρειαστεις μεγαλυτερη. 

Οσον αφορα το μαρκετινγ, ο καθε νοημων ανθρωπος με σχετικα βασικες γνωσεις μπορει να κρινει τι χρειαζεται, τι θα ηθελε και τι θα ηταν υπερβολη για εκεινον στο χωρο του.

Το θεωρω δεδομενο ετσι δεν το αναφερω και το ιδιο θα επρεπε και εσυ.

Φανταζομαι θα εχεις καταλαβει οτι βρισκεσαι σε τεχνολογικο φορουμ και λιγοι αγοραζουν τηλεοραση για να κανoυν μονο ζαπινγκ.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Φανταζομαι θα εχεις καταλαβει οτι βρισκεσαι σε τεχνολογικο φορουμ και λιγοι αγοραζουν τηλεοραση για να κανoυν μονο ζαπινγκ.

Αυτο νομιζα κ εγω αλλα τελικα βρηκα κοσμο να ασχολειται με τη διαμορφωση σπιτιου. Ελπιζω μην αρχισει κανεις να ζηταει συμβουλες και για την διακοσμηση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, momentum είπε

Αυτο νομιζα κ εγω αλλα τελικα βρηκα κοσμο να ασχολειται με τη διαμορφωση σπιτιου. Ελπιζω μην αρχισει κανεις να ζηταει συμβουλες και για την διακοσμηση.  

Σιγουρα οχι απο εσενα γιατι θα μου φουσκωνες καμια plasma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που θα αγοράσουν την συγκεκριμένη τηλεόραση στην Ελλάδα, θα βλέπουν Digea και θα νομίζουν ότι βλέπουν καλύτερα. Τα δυνατά εργαλεία της τεχνολογίας πάνε στους πλούσιους που ψωνίζουν ότι καλύτερο από πρεστίζ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ZELOMOTH είπε

Για να αρχισουν να πιανουν την ακρη τους οι 1080p, θα πρεπει το υλικο σε 4κ να ειναι καθημερινο φαινομενο πλεον... Δηλαδη να βλεπεις ειδησεις σε 4κ, να βλεπεις τα ελευθερα καναλια σε 4κ   κ.ο.κ......  Αρα θελουμε πολυ καιρο ακομα για να γινουν οι 4κ αντιστοιχες 1080p...

Τωρα και 600Κ να βγουν, δεν λεει και τιποτα...

Οι gamers ειναι ενα ελαχιστο ποσοστο σε σχεση με ολους αυτους που παιρνουν τηλεοραση γενικα.... Και hdmi ver.2.0 και 60hz και φεξε μου και γλυστρισα...

Σαν να κανω δωρο στην Χαιντι στις Αλπεις μια φορμουλα 1..... Μονο μπροστα θα την βαζει και θα μαρσαρει....:P

Βλέπω πολύ 4Κ με netflix και έχω vdsl. Επίσης έχω XBOX ONE X και το παίζω παιχνίδια σε 4Κ. Μπορεί να είμαι μειοψηφία, αλλά content υπάρχει. Υποδομές και λεφτά δεν υπάρχουν....

Και μην ξεχνάμε επίσης το δικό μας content, εδώ και δυο χρόνια τραβάω βίντεο σε 4Κ/35 mbits με το κινητό. Και βλέπεις και τις φωτογραφίες σου πιο κοντά στην φυσική τους ανάλυση.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Le Perv είπε

Youtube-dl απο λινουξ.

Το κατεβαζει οπως ακριβως ειναι, χωρις να το επεξεργαστει στο ελαχιστο.

Εκτος κι αν του πω εγω να κανει αλλιως.

Σου βγάζει λάθος αποτέλεσμα. 

Δες το κανονικό λίγες αναρτήσεις παραπίσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, coffeex είπε

Σου βγάζει λάθος αποτέλεσμα. 

Δες το κανονικό λίγες αναρτήσεις παραπίσω. 

Φαντάσου θα κατεβάζει τόσο καιρό video σε λάθος bitrate και ανάλυση και μπήκε να μας πει οτι δεν υπάρχει 4k content.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

PC gaming σε 4k και console gaming, movies με real 4k ultra HD/HDR περιεχομενο, amazon, netflix σε 4k hdr/dolby vision περιεχομενο και σιγα σιγα και παρακολουθηση videos σε 4k σε youtube,vimeo κ.ο.κ.

 

Aλλο να λεμε οτι ειναι τελειωμενο το 1080p που ειναι σαφεστατα μεγαλη υπερβολη και ανυποστατο και αλλο να πηγαινουμε στον αντιποδα και να λεμε οτι δεν εχουν χρησιμοτητα οι 4k TVs. 

Επισης η TV του θεματος ειναι ενα niche market προιον, ειναι μια ματια στο μελλον, το αν εχει εφαρμογη στην καθημερινοτητα την δεδομενη στιγμη ειναι αλλο πραγμα. Δεν βγαζει αυτη την TV για να πουλησει η LG, πιο πολυ διαφημιση ειναι για τα μελλοντικα προιοντα. Και σαφεστατα σε τεχνολογικο φορουμ βρισκομαστε και θα το σχολιασουμε και καποιοι απο εμας θα το θαυμασουμε σαν tech enthusiasts.. Αλλωστε εχω μαθει στην ζωη μου να μην μηδενιζω οτι δεν μπορω να εχω. 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Φαντάσου θα κατεβάζει τόσο καιρό video σε λάθος bitrate και ανάλυση και μπήκε να μας πει οτι δεν υπάρχει 4k content.

Εσυ που κατεβαζεις με το σωστο bitrate, ποσα MB ειναι το 5 λεπτο βιντεο που παρεθεσε ο coffeex?

Μπορεις να πεις?

Να δω ποσο εξω πεφτω.

 

Κι εξω να πεφτω, το σφαλμα θα ειναι πολυ μικρο. Αλλα ρωταω απο περιεργεια, να δω ποσο καλα δουλευει το youtube-dl.

 

(Σου βαζω δυσκολα βραδυατικα, αλλα θα κανω υπομονη)

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Le Perv said:

Κι εξω να πεφτω, το σφαλμα θα ειναι πολυ μικρο. Αλλα ρωταω απο περιεργεια, να δω ποσο καλα δουλευει το youtube-dl.

(Σου βαζω δυσκολα βραδυατικα, αλλα θα κανω υπομονη)

Ναι, πολυ μικρο σφαλμα. Μολις 26 φορες μεγαλυτερο ειναι το video απο τα 90mb που ανεφερες. Οπως ειπα και πριν, 9 στις 10 :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, strawman είπε

Ναι, πολυ μικρο σφαλμα. Μολις 26 φορες μεγαλυτερο ειναι το video απο τα 90mb που ανεφερες. Οπως ειπα και πριν, 9 στις 10 :)

Ειπα κι εγω οτι ειμαι ανθρωπος κι υπαρχει η πιθανοτητα να λεω λαμακιες.

Δεν εχω φτιαξει εγω το youtube-dl.

Δε ξερω μηπως ο ΟΤΕ μου κανει throttling (Αν κι απ'οτι ξερω, δε το ενδιαφερει η ταχυτις το youtube-dl)

Mε τι προγραμμα το κατεβασες?

Επεξ/σία από Le Perv
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Βλέπω πολύ 4Κ με netflix και έχω vdsl. Επίσης έχω XBOX ONE X και το παίζω παιχνίδια σε 4Κ. Μπορεί να είμαι μειοψηφία, αλλά content υπάρχει. Υποδομές και λεφτά δεν υπάρχουν....

Και μην ξεχνάμε επίσης το δικό μας content, εδώ και δυο χρόνια τραβάω βίντεο σε 4Κ/35 mbits με το κινητό. Και βλέπεις και τις φωτογραφίες σου πιο κοντά στην φυσική τους ανάλυση.

Ναι ρε συ εννοειται οτι υπαρχει υλικο κτλ κτλ κτκ και θα βγαινει ολο και περισσοτερο αλλα θελει ακομα πολυ δρομο για να γινει  συνηθεια-καθημερινο που λεμε....

Πως ειναι το 1080π εδω και χρονια και παραγκωνισμενο το 720π κτλ...  Αλλά θελουμε και βαρβατο ιντερνετ και παει λεγοντας...

Αυτο λεω απο την αρχη...Εννοειται μακαρι να γινει αυτο αλλα θελει καιρο ακομα...

Η ροδοκοκκινη προτασουλα σου πιο πανω, ειναι το ζουμακι.....!:-)

48 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

PC gaming σε 4k και console gaming, movies με real 4k ultra HD/HDR περιεχομενο, amazon, netflix σε 4k hdr/dolby vision περιεχομενο και σιγα σιγα και παρακολουθηση videos σε 4k σε youtube,vimeo κ.ο.κ.

Aλλο να λεμε οτι ειναι τελειωμενο το 1080p που ειναι σαφεστατα μεγαλη υπερβολη και ανυποστατο και αλλο να πηγαινουμε στον αντιποδα και να λεμε οτι δεν εχουν χρησιμοτητα οι 4k TVs. 

Επισης η TV του θεματος ειναι ενα niche market προιον, ειναι μια ματια στο μελλον, το αν εχει εφαρμογη στην καθημερινοτητα την δεδομενη στιγμη ειναι αλλο πραγμα. Δεν βγαζει αυτη την TV για να πουλησει η LG, πιο πολυ διαφημιση ειναι για τα μελλοντικα προιοντα. Και σαφεστατα σε τεχνολογικο φορουμ βρισκομαστε και θα το σχολιασουμε και καποιοι απο εμας θα το θαυμασουμε σαν tech enthusiasts.. Αλλωστε εχω μαθει στην ζωη μου να μην μηδενιζω οτι δεν μπορω να εχω. 

Αυτο ακριβως

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Εσυ που κατεβαζεις με το σωστο bitrate, ποσα MB ειναι το 5 λεπτο βιντεο που παρεθεσε ο coffeex?

Μπορεις να πεις?

Να δω ποσο εξω πεφτω.

Κι εξω να πεφτω, το σφαλμα θα ειναι πολυ μικρο. Αλλα ρωταω απο περιεργεια, να δω ποσο καλα δουλευει το youtube-dl.

(Σου βαζω δυσκολα βραδυατικα, αλλα θα κανω υπομονη)

Πήρες την απάντησή σου. Είχε απαντήσει και άλλος πιο πριν ότι είναι 2300+ mb αλλα σου διέφυγε...

'Άνθρωπος είσαι και μπορείς να πέφτεις έξω, αλλά φαίνεται εκτός από το να πέφτεις έξω, είσαι και ειρωνικός και αμετανόητος μέχρι τελική στιγμή. Καλό βράδυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 17+1 κανάλια ο OTE δαπανεί 53 Mbps

Τα 53 Mbps φτάνουν μόνο για δυο full hd κανάλια,αν υποθέσουμε πως τα 26,5 mbps αρκουν για να μας δώσουν
μια αξιοσέβαστη εικόνα

Όταν έχεις τόσα πολλά full hd κανάλια μέσα στον πομπό και πόσα άλλα σε sd,πως κατανέμεις τα 53Mbps;


Για 10 full hd κανάλια η Nova δαπανεί 60Mbps.Με πόσα άραγε Mbps εκπέμπει κατα μέσο όρο το κάθε full hd;

60/10=6Mbps

Να χαίρεστε τις 4K καθώς και τις hi-end full hd τηλεοράσεις σας που με αυτές βλέπετε nova και ote

Έχετε καταλάβει πως βλέπετε ταινίες στην nova στα 6 mbps; Σε torrent καταστάσεις βρίσκεις
καλύτερη ποιότητα

111.jpg

113.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Le Perv είπε

Εσυ που κατεβαζεις με το σωστο bitrate, ποσα MB ειναι το 5 λεπτο βιντεο που παρεθεσε ο coffeex?

Μπορεις να πεις?

Να δω ποσο εξω πεφτω.

Κι εξω να πεφτω, το σφαλμα θα ειναι πολυ μικρο. Αλλα ρωταω απο περιεργεια, να δω ποσο καλα δουλευει το youtube-dl.

(Σου βαζω δυσκολα βραδυατικα, αλλα θα κανω υπομονη)

 

17 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Πήρες την απάντησή σου. Είχε απαντήσει και άλλος πιο πριν ότι είναι 2300+ mb αλλα σου διέφυγε...

'Άνθρωπος είσαι και μπορείς να πέφτεις έξω, αλλά φαίνεται εκτός από το να πέφτεις έξω, είσαι και ειρωνικός και αμετανόητος μέχρι τελική στιγμή. Καλό βράδυ...

Λοιπόν από https://www.converto.io/?t=v&v=1La4QzGeaaQ εδώ αλλάξτε μόνο την ποιότητα σε 8K και θα σας βγάλει το πραγματικό μέγεθος.

 

Επεξ/σία από coffeex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...