Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, talos_2002 είπε

Με Updated BIOS και Win Updates, δεν τα λες καλά τα πράγματα, καθόλου καλά (i7 8700, Asus Prime z370-A). Πλην παιχνιδιών, έχει πτώση από ~10% ως και πάνω από 20%.
https://np.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/7obokl/performance_impact_of_windows_patch_and_bios/

Το open cl έχει βελτίωση όμως?.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι 5 τοις χιλίοις, δηλαδή καθαρά εντός του στατιστικού σφάλματος. Εκεί η απόδοση δεν μεταβάλλεται.

Kάποιοι χρόνοι για compile, δεν έχουν καθόλου μικρή επιβάρυνση (x5)
https://twitter.com/PCzanik/status/949275491617464320

 

Η Microsoft τονίζει με κόκκινο ότι χρειάζεται και BIOS και Win Updates για να πατσαριστεί ένα σύστημα.
https://support.microsoft.com/en-us/help/4073119/protect-against-speculative-execution-side-channel-vulnerabilities-in

Επεξ/σία από talos_2002
Twit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κανω και εγω μια ερωτηση που δεν εγνωριζω. Για ποιο λογο μετα το patch να πεσουν οι επιδοσεις ~30%? Δηλαδη η "τρυπα" τους εδινε επιδοσεις? Η απλα ο μονος τροπος να patcharisti ειναι να θυσιασει ταχυτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, talos_2002 είπε

Με Updated BIOS και Win Updates, δεν τα λες καλά τα πράγματα, καθόλου καλά (i7 8700, Asus Prime z370-A). Πλην παιχνιδιών, έχει πτώση από ~10% ως και πάνω από 20%.
https://np.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/7obokl/performance_impact_of_windows_patch_and_bios/

Σοβαρά;
Αν βάλεις το χέρι σου και ενεργοποιήσεις το BPF JIT του πυρήνα του Linux, δουλεύει και σε AMD Pro APU (και μόνο).
https://googleprojectzero.blogspot.gr/2018/01/reading-privileged-memory-with-side.html

Σαν να λέμε, έχω μια τρίχα στο κεφάλι, άρα δεν είμαι φαλακρός.

Μην του το χαλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, strawman είπε

Nα κανω και εγω μια ερωτηση που δεν εγνωριζω. Για ποιο λογο μετα το patch να πεσουν οι επιδοσεις ~30%? Δηλαδη η "τρυπα" τους εδινε επιδοσεις? Η απλα ο μονος τροπος να patcharisti ειναι να θυσιασει ταχυτητα?

Αυξημένο overhead λογο καθυστέρησης των syscalls. Google it :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, strawman είπε

Nα κανω και εγω μια ερωτηση που δεν εγνωριζω. Για ποιο λογο μετα το patch να πεσουν οι επιδοσεις ~30%? Δηλαδη η "τρυπα" τους εδινε επιδοσεις? Η απλα ο μονος τροπος να patcharisti ειναι να θυσιασει ταχυτητα?

Από ότι λένε αλλάζει ο τρόπος πρόσβασης στην μνήμη, αυτό κάνει ποιό αργή την διαδικασία προφανώς.

Θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι, σάν πρώην εργαζόμενος σε τράπεζα επι 10 σχεδόν χρόνια ξέρω πώς δουλεύουν windows xp σε μπακατέλες που αρχίζουν απο pentium d630 μέχρι i3 πρώτης γενιάς στην καλύτερη για workstation και server έχουν xeon 56xx στην καλύτερη,  τι θα κάνουν οι τράπεζες?, μήπως δώ καμια μέρα την κάρτα μου να αγοράζει στην Ταιλάνδη?.

Υ.Σ Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα τι θα γίνει με data center που περιέχουν πραγματικά ευαίσθητα δεδομένα?,δέν είναι ιδιώτης να πεί εντάξει ας αλλάξω 1-2 pc, οι τράπεζες ας πούμε έχουν χιλιάδες υπολογιστές που δέν παίρνει patch to bios και τρέχουν ακόμη xp, και μάλιστα είναι intel, δέν έχω δεί προσωπικά workstation amd ούτε για δείγμα, είναι πολύ σοβαρό το ζήτημα.

Επεξ/σία από cpc464
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Με Updated BIOS και Win Updates, δεν τα λες καλά τα πράγματα, καθόλου καλά (i7 8700, Asus Prime z370-A). Πλην παιχνιδιών, έχει πτώση από ~10% ως και πάνω από 20%.
https://np.reddit.com/r/pcmasterrace/comments/7obokl/performance_impact_of_windows_patch_and_bios/

Σοβαρά;
Αν βάλεις το χέρι σου και ενεργοποιήσεις το BPF JIT του πυρήνα του Linux, δουλεύει και σε AMD Pro APU (και μόνο).
https://googleprojectzero.blogspot.gr/2018/01/reading-privileged-memory-with-side.html

Σαν να λέμε, έχω μια τρίχα στο κεφάλι, άρα δεν είμαι φαλακρός.

Απο το ιδιο post.  Μετα από  bios update+windows.

Κοιταξτε τα min.

I just finished running Rise of the Tomb Raider benchmarks, 1080p, very high preset, FXAA.

Unpatched:

  • Mountain Peak: 131.48 FPS (min: 81.19 max: 197.02)
  • Syria: 101.99 FPS (min: 62.73, max: 122.24)
  • Geothermal Valley: 98.93 FPS (min:76.48, max: 117.00)
  • Overall score: 111.31 FPS

Windows patch only:

  • Mountain Peak: 135.34 FPS (min: 38.21 max: 212.84)
  • Syria: 102.54 FPS (min: 44.22, max: 144.03)
  • Geothermal Valley: 96.36 FPS (min:41.35, max: 148.46)
  • Overall score: 111.93 FPS

Windows patch and BIOS update:

  • Mountain Peak: 134.01 FPS (min: 59.91 max: 216.16)
  • Syria: 101.68 FPS (min: 38.95, max: 143.44)
  • Geothermal Valley: 97.55 FPS (min:46.18, max: 143.97)
  • Overall score: 111.62 FPS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.tomshardware.com/news/microsoft-apple-amazon-downplay-meltdown-spectre-performance-hits,36232.html?utm_source=th-newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=20180105-th

αυτο επειδη αναφερθηκε το πλην παιχνιδιων. Κοιταξε λοιπον την πτωση της αποδοσης στο cloud computing και στις virtual machines. υπερβαλλουμε νομιζω. εγω παραδειγνα ειδα μονο στην αποκριση θεμα και εχει να κανει με το μεσο αποθηκευσης.υπερβαλλουν πολυ οταν λενε πληρωσα ι7 και θα παρω ι5. μην ξεχειλωνουμε τις καταστασεις.ειδικα οταν το spectre αφορα και τους amd.για τσιπ μιλαμε δεν κανουμε πολεμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον. Πτωση υπαρχει και ειναι πολυ μεγαλη. Ολο το συστημα φαινεται να εχει βαρυνει. Χθες που περασα το patch απο MS δεν ειχε ενεργοποιηθει. Μαζι με το firmware του bios εδεσε το γλυκο. Πιο αργο ανοιγμα εφαρμογων φακελων γενικα υπαρχει ενα lag που πριν δεν υπηρχε ηταν ακαριαια τα παντα. Λεω για format αλλα βαριεμαι τοσα που εχω. Μηνυση τους χρειαζεται τους παπαρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Edit:
Πέτρο, και μόνο ότι κυκλοφόρησαν τους Coffee με εν γνώση τους θέμα ασφάλειας, μόνο και μόνο για να ανταγωνιστούν τους Ryzen, είναι εγκληματικό.

Όσο υπάρχουν άτομα ανάμεσα μας που απενεργοποιούν το windows update και προτιμάν να κάτσουν με την τρούπα για να μη χάσουν 5 φουπουές στο σιεςες και πολύ τους άργησαν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, cpc464 είπε

Από ότι λένε αλλάζει ο τρόπος πρόσβασης στην μνήμη, αυτό κάνει ποιό αργή την διαδικασία προφανώς.

Θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι, σάν πρώην εργαζόμενος σε τράπεζα επι 10 σχεδόν χρόνια ξέρω πώς δουλεύουν windows xp σε μπακατέλες που αρχίζουν απο pentium d630 μέχρι i3 πρώτης γενιάς στην καλύτερη για workstation και server έχουν xeon 56xx στην καλύτερη,  τι θα κάνουν οι τράπεζες?, μήπως δώ καμια μέρα την κάρτα μου να αγοράζει στην Ταιλάνδη?.

Υ.Σ Τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα τι θα γίνει με data center που περιέχουν πραγματικά ευαίσθητα δεδομένα?,δέν είναι ιδιώτης να πεί εντάξει ας αλλάξω 1-2 pc, οι τράπεζες ας πούμε έχουν χιλιάδες υπολογιστές που δέν παίρνει patch to bios και τρέχουν ακόμη xp, και μάλιστα είναι intel, δέν έχω δεί προσωπικά workstation amd ούτε για δείγμα, είναι πολύ σοβαρό το ζήτημα.

Ακριβώς την ίδια απορία έχω και εγώ. Και γενικότερα "κυκλοφορούν " τόσα πολλά και παλιά συστήματα. Και εκτός των windows είναι και το hardware. 

Τι θα κάνουν δηλαδή οι κατασκευαστές μητρικών,θα βγάλουν bios update για μητρικές 15ετιας??

Αμφιβάλλω αν θα βγει κάτι και για προ 3ετιας. 

Κάτι "βρωμάει " στην όλη υπόθεση. Μίλησα με άνθρωπο που είναι στην μηχανογράφηση μεγάλης εταιρείας,και μου απάντησε πως δεν ασχολούνται καν με το θέμα. 

Όσο για τη χρήση του home desktop,δεν ξέρω κατά πόσο κινδυνεύουμε. Δεν θα μπορούσα ας πούμε (με z170 που είμαι) να μην περάσω-όταν υπάρξει- το νέο bios για να μην υποστώ performance decrease;

Από τι μπορεί να κινδυνευω ;Μπορεί να μου λύσει κάποιος την απορία;Δεν ξέρω από τεχνικά θέματα και τι ακριβώς είναι το spectre (James bond μου θυμίζει  :P ) αλλά τα antivirus και τα firewall τι κάνουν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mcrae13 είπε

Κάτι "βρωμάει " στην όλη υπόθεση. Μίλησα με άνθρωπο που είναι στην μηχανογράφηση μεγάλης εταιρείας,και μου απάντησε πως δεν ασχολούνται καν με το θέμα. 

Από τι μπορεί να κινδυνευω ;Μπορεί να μου λύσει κάποιος την απορία;Δεν ξέρω από τεχνικά θέματα και τι ακριβώς είναι το spectre (James bond μου θυμίζει  :P ) αλλά τα antivirus και τα firewall τι κάνουν?

Κινδυνεύεις από το να πέσουν τα όποια δεδομένα σου σε ξένα χέρια (συμπεριλαμβανομένων και των κωδικών σου).
Οι εταιρείες σαν και αυτή του γνωστού σου που μίλησες, προφανώς δεν ασχολούνται γιατί δεν έχουν να κάνουν και πολλά για την ώρα. Αναμένουν.

Είναι πολύ νωρίς ακόμη, δεν υπάρχει επαρκής γνώση. Αυτό αντιλαμβάνομαι. Και όλα αυτά έχουν αποδειχθεί σε εργαστηριακό επίπεδο, θεωρητικά ακόμη οι όποιοι κακόβουλοι hackers δεν έχουν την απαραίτητη γνώση. 

Η επίσημη ενημέρωση ήταν να γίνει 9/1 οπότε φαντάζομαι πως δεν θα το ανακοίνωναν εάν υπήρχε η υποψία πως οι τρύπες θα ήταν ορθάνοιχτες.

Επειδή όμως το θέμα είναι παλιό για τους κατασκευαστές (6 μηνών και πλέον) έχω την υποψία πως δεν συγκινήθηκαν και πολύ στην ανακοίνωση του. Σε άλλη περίπτωση, δεν θα έπρεπε όλα αυτά τα updates (software και firmware) να ήταν ήδη έτοιμα? Τώρα δίνουν την αίσθηση πως τρέχουν και δεν φτάνουν.

Επεξ/σία από VChris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mcrae13 είπε

 Κάτι "βρωμάει " στην όλη υπόθεση. Μίλησα με άνθρωπο που είναι στην μηχανογράφηση μεγάλης εταιρείας,και μου απάντησε πως δεν ασχολούνται καν με το θέμα.

Εγώ πιστεύω όπως έχω πεί και παραπάνω πως όλο αυτό γίνεται για να "σπρώξουν" χιλιάδες εταιρείες να αναβαθμίσουν,είναι μεν πραγματικό το πρόβλημα αλλά δέν πιστεύω πως τους πήρε 10 χρόνια να το βρούν, απλά έμεινε στο συρτάρι και βγήκε τώρα που η μετοχή πήρε την κατηφόρα, θα δημιουργηθεί τεράστια ζήτηση, intel και amd μαζί δέν την καλύπτουν, κάπου διάβασα ότι θα μπεί και η via στο παιχνίδι των pc. Υποθέτω πως είναι πολλά τα λεφτά και θέλουν και άλλοι κομμάτι απο την πίτα.

https://www.youtube.com/watch?v=5xiAVcuuj-Y

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mcrae13 said:

Ακριβώς την ίδια απορία έχω και εγώ. Και γενικότερα "κυκλοφορούν " τόσα πολλά και παλιά συστήματα. Και εκτός των windows είναι και το hardware. 

Τι θα κάνουν δηλαδή οι κατασκευαστές μητρικών,θα βγάλουν bios update για μητρικές 15ετιας??

Αμφιβάλλω αν θα βγει κάτι και για προ 3ετιας. 

Κάτι "βρωμάει " στην όλη υπόθεση. Μίλησα με άνθρωπο που είναι στην μηχανογράφηση μεγάλης εταιρείας,και μου απάντησε πως δεν ασχολούνται καν με το θέμα. 

Όσο για τη χρήση του home desktop,δεν ξέρω κατά πόσο κινδυνεύουμε. Δεν θα μπορούσα ας πούμε (με z170 που είμαι) να μην περάσω-όταν υπάρξει- το νέο bios για να μην υποστώ performance decrease;

Από τι μπορεί να κινδυνευω ;Μπορεί να μου λύσει κάποιος την απορία;Δεν ξέρω από τεχνικά θέματα και τι ακριβώς είναι το spectre (James bond μου θυμίζει  :P ) αλλά τα antivirus και τα firewall τι κάνουν?

Θεωρώ πως από την στιγμή που θα "patcharistoun" οι browser ,σταματάει ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τον οικιακό χρήστη. Η χρήση noscript plugin βοηθάει.

Τώρα επειδή δεν έχουμε πολλές πληροφορίες ,αναμένουμε για νεότερα ,αλλά κατά την άποψη μου ,δεν υπάρχει ιδιαίτερος κίνδυνος για τον χρήστη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...