Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Για το Meltdown δεν βρίσκω επίσημο link, μάλλον γιατί δεν έχει δημοσιευτεί ακόμα επίσημα, πάντως αυτό λέει η ομάδα ερευνητών του Spectre:

Μήπως ψάχνεις αυτό?

https://meltdownattack.com/meltdown.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο pdf που ανέβασε ο VChris, σελίδα 13, παράγραφος 6.4:

Αναφορά σε κείμενο

However, we did not manage to successfully leak kernel memory with the attack described in Section 5, neither on ARM nor on AMD.


Για να έχουμε ξεκάθαρο το περί Meltdown :)

Edit:
Clevo W230SS,Core i7-4712MQ, bios patch + windows patch
PCMARK 10 : 3303 => 2657
http://bbs.ngacn.cc/read.php?tid=13199794&rand=251
Τέτοιο κακό να μην μας βρει όσους δεν έχουμε AMD.

Επεξ/σία από talos_2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο pdf του spectre δεν είχε link, αλλά λέει "unpublished" για το Meltdown. :blink:

Αφού κάνεις που κάνεις το quote, βάλτο ολόκληρο.

We also tried to reproduce the Meltdown bug on several ARM and AMD CPUs. However, we did not manage to successfully leak kernel memory with the attack described in Section 5, neither on ARM nor on AMD.

The reasons for this can be manifold. First of all, our implementation might simply be too slow and a more optimized version might succeed. For instance, a more shallow out-of-order execution pipeline could tip the race condition towards against the data leakage. Similarly, if the processor lacks certain features, e.g., no re-order

buffer, our current implementation might not be able to leak data. However, for both ARM and AMD, the toy example as described in Section 3 works reliably, indicating that out-of-order execution generally occurs and instructions past illegal memory accesses are also performed.

Κοινώς όπως έγραψε και το ProjectZero, επειδή στην ουσία κάνουν υποθέσεις για το πώς ακριβώς δουλεύει η μικροαρχιτεκτονική του κάθε επεξεργαστή στο κομμάτι του speculative/out of order execution, δεν μπορούν να αποκλείσουν το ενδεχόμενο. Αλλά ναι, σαφέστατα μέχρι στιγμής δεν τους πιάνει το Meltdown.

Εγώ απλά έβαλα τις πηγές γιατί πολλά άρθρα είναι σε στυλ "the sky is falling", "30-50% performance hit" κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Zaknafein είπε

Στο pdf του spectre δεν είχε link, αλλά λέει "unpublished" για το Meltdown. :blink:

Στο site τους θα βρεις το link, κάτω από τα logos Meltdown και Spectre

https://spectreattack.com/ ή https://meltdownattack.com/ (το ίδιο site είναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα τώρα, μάλλον το pdf δεν έχει ανανεωθεί και έχει μείνει το Meltdown σαν unpublished... Η σελίδα αυτή πότε ανέβηκε btw; Γιατί μέχρι χθες δεν την είχα βρει σε links από άρθρα κτλ, σήμερα άρχισε να εμφανίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποσυνδέστε τα pc σας από το internet και είστε ΟΚ.

 

Offtopic: Μέχρι 30% performance degradation? Νομίζω τόσο υπολόγιζε και ο Dennis Ritchie την απώλεια επιδόσεων του Unix όταν το μετέγραψε από assembly σε C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, Heybro said:

Λοιπον. Πτωση υπαρχει και ειναι πολυ μεγαλη. Ολο το συστημα φαινεται να εχει βαρυνει. Χθες που περασα το patch απο MS δεν ειχε ενεργοποιηθει. Μαζι με το firmware του bios εδεσε το γλυκο. Πιο αργο ανοιγμα εφαρμογων φακελων γενικα υπαρχει ενα lag που πριν δεν υπηρχε ηταν ακαριαια τα παντα. Λεω για format αλλα βαριεμαι τοσα που εχω. Μηνυση τους χρειαζεται τους παπαρες.

 

Και 'γω με bios update + WU είμαι και δεν έχω παρατηρήσει καμία καθυστέρηση. Κάτι άλλο φταίει στο σύστημά σου. Επίσης τα minimum στο benchmark του TR μία βγαίνουν έτσι μία γιουβέτσι. Πρέπει να το τρέξεις 2-3 φορές για να πετύχεις σωστό run.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Και 'γω με bios update + WU είμαι και δεν έχω παρατηρήσει καμία καθυστέρηση. Κάτι άλλο φταίει στο σύστημά σου.

Τράβηξα ένα format σε μια ωρίτσα το είχα έτοιμο και επανήλθε και πάει σφαίρα. Είχα θέμα με asus Ai suite δεν άνοιγε το έκανα unistall install 4 5 φορές έτρεξα και registry mechanic το οποίο αυτο σίγουρα με ρήμαξε το σύστημα της registry και υπήρχε αυτό το lag. Μόνο Ccleaner ξανά από εδώ και πέρα. 

Έβγαλε beta Ai suite τελικά η Asus και όλα καλά. 

Επεξ/σία από Heybro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Heybro είπε

Τράβηξα ένα format σε μια ωρίτσα το είχα έτοιμο και επανήλθε και πάει σφαίρα. Είχα θέμα με asus Ai suite δεν άνοιγε το έκανα unistall install 4 5 φορές έτρεξα και registry mechanic το οποίο αυτο σίγουρα με ρήμαξε το σύστημα της registry και υπήρχε αυτό το lag. Μόνο Ccleaner ξανά από εδώ και πέρα. 

Έβγαλε beta Ai suite τελικά η Asus και όλα καλά. 

Δώσε ένα link για beta Ai suite το ίδιο έπαθα  και εγώ με την αναβάθμιση στο bios και την τελευταία ενημέρωση  τον windows 

Επεξ/σία από driverpit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, driverpit είπε

Δώσε ένα link εύκολο το ίδιο έπαθα  και εγώ με την αναβάθμιση στο bios και την τελευταία ενημέρωση  τον windows 

Για το ai suite λες? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, driverpit είπε

Ναι 

Εδω είσαι 

https://drive.google.com/file/d/1EBUU6Vsut08WUeY81IPZC_qciiUvN6HR/view?usp=sharing

 

Δουλεύει εξαιρετικά. Εννοείται unistall την προηγούμενη έκδοση. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...