Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα φόρα της ASUS γίνεται χαμός. Από τις ανακοινώσεις της εταιρίας, φαίνεται ότι δεν θα ασχοληθούν με BIOS Update σε αρκετές "παλαιότερες" μητρικές (ακόμη και ακριβές σειρές). Έκατσα και έκανα μόνος μου Compile νέο BIOS για να περάσω τα καινούργια μCode για τον 4770Κ. Πλέον ΟΚ...

Πρόβλημα σε επιδόσεις, δεν είδα προς το παρών...

5a54c46c2591d_ASUSMAXIMUSVIIFORMULA.jpg.1e898411f397b461b64ee78566394b40.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποτίθεται σήμερα δε λήγει το embargo? Ε θα έχουμε νέα :)

edit:

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί εδω μέσα αλλά το meltdown patch, προκάλεσε πολλά προβλήματα σε windows 7 και amd cpus πριν τους bulldozer.

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows-7-update/stop-0x000000c4-after-installing-kb4056894-2018-01/f09a8be3-5313-40bb-9cef-727fcdd4cd56?auth=1

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, SaFiS said:

Έκατσα και έκανα μόνος μου Compile νέο BIOS για να περάσω τα καινούργια μCode για τον 4770Κ. Πλέον ΟΚ...

Πρόβλημα σε επιδόσεις, δεν είδα προς το παρών...

 

Μπορείς να δώσεις ένα guide; Με ενδιαφέρει για ASUS Z87-K και έχω i5-4440 αλλά θα με ενδιέφερε να το κάνω και για i7-4770k/4790k σε περίπτωση αναβάθμισης. Λογικά παίρνω το τελευταίο bios και το περνάω από κάποιον editor που θα έχει κάπου field να περάσω τις καινούργιες τιμές και μετά κάνει πάλι compile. Απλά δεν ξέρω ποιο πρόγραμμα είναι αυτό και τι τιμές πρέπει να περάσω.

 

Ευχαριστώ (στείλε PM αν είναι offtopic).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ με ενδιαφέρει το θέμα του custom bios και πως το έκανες. Αν δεν σου κάνει κόπο άνοιξε ενα καινούργιο θέμα, μην βγούμε off topic, με οδηγίες πως το έκανες. Αν και όποτε έχεις χρόνο να φτιάξεις ένα guide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το μCode update των Haswell είναι από τις 17.11.17 (η Intel φαίνεται να το ήξερε), δεν είναι ολοκληρωμένο αλλά ούτε και σταθερό (δημιουργεί WHEA Errors σε κάποιους), δεν θα ήθελα προς το παρών να αναφέρω πως και τι. Εννοείται, πως και οδηγό να ανεβάσω, όλα γίνονται υπ' ευθύνη σας μια και η μητρική μπορεί να αχρηστευθεί. Προς το παρών περιμένουμε νέα Updates από Intel. Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό ακούγεται το θέμα με το custom bios που γράφει ο συμφορουμίτης. Προτείνω όμως να μην βιάζεστε ,περιμένετε λίγο διάστημα μπας και βγάλουν κάτι επίσημο,γιατί σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά,ειδικά όσοι έχετε ακόμα εγγύηση ,παίζει το σενάριο να μην καλύπτεται..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SaFiS είπε

Μιας και το μCode update των Haswell είναι από τις 17.11.17 (η Intel φαίνεται να το ήξερε), δεν είναι ολοκληρωμένο αλλά ούτε και σταθερό (δημιουργεί WHEA Errors σε κάποιους), δεν θα ήθελα προς το παρών να αναφέρω πως και τι. Εννοείται, πως και οδηγό να ανεβάσω, όλα γίνονται υπ' ευθύνη σας μια και η μητρική μπορεί να αχρηστευθεί. Προς το παρών περιμένουμε νέα Updates από Intel. Ευχαριστώ...

Fair enough... Δεκτόν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mcrae13 είπε

Της πόπης γίνεται...

Βιαστικές κινήσεις από όλες τις μεριές..όπως είπα και πριν,ειδικά για εμάς τους χρήστες- ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ !

Και σκέψου πως είναι ήδη γνωστό στις εταιρείες για περισσότερο από 6 μήνες.

Οι υψηλόμισθοι δεινόσαυροι ανέκαθεν βαρίδι ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα άρθρα λένε πως σταμάτησε το update για amd επεξεργαστές η microsoft, κι εγώ σε ryzen 1700 το πήρα εχθές το βράδυ (στον 7700Κ προχθές). Παίζει τρελή παραπληροφόρηση. Λέει ενα site κάτι ανεπιβεβαίωτο και το αναπαράγουν όλοι. Χαλασμένο τηλέφωνο δηλαδή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...