Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η Intel να τιμωρηθεί παραδειγματικά ( να τιμωρηθεί όμως ) και να ξηλώσουν τον Brian Krzanich από CEO,,,αλλά βλέπεις όταν έχεις το κεφάλαιο έχεις και τα προσόντα να μπαλώσεις λαμογιές ( βλ.nvidia 970 ),,,,την έφαγε όμως την "ΣΤΑΜΠΑ" η Intel αυτό δεν αλλάζει

μέχρι να βγάλει επεξεργαστές με νέα αρχιτεκτονική,θα μας μπαφιάσει στα patches τόσο η MS όσο και η intel,για να αντισταθμιστούν τα δρώμενα και θα μας παραμυθιάζουν ότι είναι όλα οκ με την ασφάλεια

ευκαιρία για την κόκκινη να πάρει κεφάλι,μπορεί μέχρι το 2020+

Επεξ/σία από kom
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

Εγώ δεν θέλω ούτε το 5% ούτε το 8% μείωση που μπορεί να έχει,αυτό μπορείς να το δεχτείς .....Συνήθως οι εταιρείες όταν κάνουν κάποιο λάθος δεν κάνουνε downgrade κάνουνε upgrade(άμα έπαιρνες ένα αμάξι με 150 άλογα και ξαφνικά σου έλεγε εταιρεία για κάποιο λόγο Πρέπει να το κάνουμε 140 άλογα θα το δεχόσουν)

και στο ξαναλέω είναι η κοροϊδία που το ήξεραν

Aυτό που λές έχει γίνει ήδη αρκετές φορές στην αυτοκινητοβιομηχανία πρώτο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό το GOLF V tsi 170hp,  επειδή είδαν οτι κάπου είχαν θέμα η ίδια η εταιρία μείωσε την ιπποδύναμη με ecu reflash στα 160hp με άλλο πρόγραμμα φυσικά χωρις χρέωση, δεν ξέρω κανέναν να επέστρεψε το αυτοκίνητο του

ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ όσο πιο ήπιος μπορώ να είμαι γράφεις ανοησίες, κατ' αρχάς εκτός από rumors youtubers και λοιπές μαλακίες μείωση στις επιδόσεις δεν έχουμε δει ουσιαστικά μόλις καταλαγιάσει ο πανικός από τρομαγμένους youtubers και πανικόβλητους φορουμίστες θα δούμε που θα κάτσει η μπίλια.

ΟΛΑ τα  βιομηχανικά προιόντα μα όλα μπορεί να βγάλουν κάποιο (-α) θέματα και αφ' ότου έχουν βγεί στην παραγωγή και όσο πιο πολύπλοκα είναι τόσο αυξάνει και η πιθανότητα να εμφανισουν κάτι που δεν υπολογίστηκε σωστά στην διάρκεια του r&d

Aπό μαχητικό αεροσκάφος, μέχρι το firewall της φερραρι F 458 μέχρι τον intel 7900X, μέχρι το iphone ακόμα και το βρακί που φοράς, αρκετά με τις βλακείες που γράφετε ορισμένοι

Εγραψε ένας εώς 30% μείωση στις επιδόσεις και το μυαλό πολλών όπως και το δικό σου το μετέφρασε "Α ο επεξεργαστής μου έχασε 30% επιδόσεις"

Με την παρα (λογική) σου να κάνουμε και μύνηση στην amd για παραπλανητική διαφήμιση ελέω επιδόσεων vega και διαφήμισης "poor volta" ΑΡΑ θα έπρεπε το vega 64 να είναι ανώτερο και από το gv100, ξέχασα η amd δε κάνει τέτοια η ίντελ είναι κακιά εταιρία........

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφιερωμένο στον πρόεδρο της Ίντελ, τον πρόεδρο της καρδιάς μας (και των δεδομένων μας) :D
8fadd65dcdc18e7a230c9150914e6ec4_XL.jpg

Επεξ/σία από talos_2002
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/5/2018 στις 1:26 ΜΜ, Καϊάφας είπε

Kaiser security holes will devastate Intel’s marketshare

Analysis: This one tips the balance toward AMD in a big way

"For Intel this avoidance comes with a 30% performance hit on server type workloads, less on desktop workloads. For AMD the problem was avoided by design and the performance hit is zero. Doing the right thing for the right reasons even if it is marginally slower seems to have paid off in this circumstance. Mother was right, AMD listened, Intel didn’t.

Weasel Words:

Now you have a bit more context about why Intel’s response was, well, a non-response. They blamed others, correctly, for having the same problem but their blanket statement avoided the obvious issue of the others aren’t crippled by the effects of the patches like Intel. Intel screwed up, badly, and are facing a 30% performance hit going forward for it. AMD did right and are probably breaking out the champagne at HQ about now.

Intel also tried to deflect lawyers by saying they follow industry best practices. They don’t and the AMT hole was a shining example of them putting PR above customer security. Similarly their sitting on the fix for the TXT flaw for *THREE*YEARS*because they didn’t want to admit to architectural security blunders and reveal publicly embarrassing policies until forced to disclose by a governmental agency being exploited by a foreign power is another example that shines a harsh light on their ‘best practices’ line. There are many more like this. Intel isn’t to be trusted for security practices or disclosures because PR takes precedence over customer security."

https://www.semiaccurate.com/2018/01/04/kaiser-security-holes-will-devastate-intels-marketshare/

Cloud companies consider Intel rivals after security flaws found

SAN FRANCISCO (Reuters) - Some of Intel Corp’s (INTC.O) data center customers, whose thousands of computers run cloud networks, are exploring using microchips from the market leader’s rivals to build new infrastructure after the discovery of security flaws affecting most chips.

https://www.reuters.com/article/us-cyber-microchips-cloud/cloud-companies-consider-intel-rivals-after-security-flaws-found-idUSKBN1EZ1A4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Fulgore said:

Το patch εχει ηδη βγει,ειδες καπου τα νουμερα αυτα ή μιλαμε γενικα και αοριστα?

Εγω παντως αν ειχα nvme θα σπαζομουνα ασχημα να πω την αληθεια. Και συ το ιδιο. Δηλαδη θα ειχα φαει 2-3 μερες να βρω εναν nvme με τις επιδοσεις που γουσταρω και στα χρηματα που θελω και μετα...παπαλα, θα εχανα ενα 15-20% λογω επεξεργαστη. Ενα RMA θα το ζηταγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Qless said:

ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ όσο πιο ήπιος μπορώ να είμαι γράφεις ανοησίες, κατ' αρχάς εκτός από rumors youtubers και λοιπές μαλακίες μείωση στις επιδόσεις δεν έχουμε δει ουσιαστικά μόλις καταλαγιάσει ο πανικός από τρομαγμένους youtubers και πανικόβλητους φορουμίστες θα δούμε που θα κάτσει η μπίλια.

ΟΛΑ τα  βιομηχανικά προιόντα μα όλα μπορεί να βγάλουν κάποιο (-α) θέματα και αφ' ότου έχουν βγεί στην παραγωγή και όσο πιο πολύπλοκα είναι τόσο αυξάνει και η πιθανότητα να εμφανισουν κάτι που δεν υπολογίστηκε σωστά στην διάρκεια του r&d

Aπό μαχητικό αεροσκάφος, μέχρι το firewall της φερραρι F 458 μέχρι τον intel 7900X, μέχρι το iphone ακόμα και το βρακί που φοράς, αρκετά με τις βλακείες που γράφετε ορισμένοι

Εγραψε ένας εώς 30% μείωση στις επιδόσεις και το μυαλό πολλών όπως και το δικό σου το μετέφρασε "Α ο επεξεργαστής μου έχασε 30% επιδόσεις"

Με την παρα (λογική) σου να κάνουμε και μύνηση στην amd για παραπλανητική διαφήμιση ελέω επιδόσεων vega και διαφήμισης "poor volta" ΑΡΑ θα έπρεπε το vega 64 να είναι ανώτερο και από το gv100, ξέχασα η amd δε κάνει τέτοια η ίντελ είναι κακιά εταιρία........

Βασικα οσο πιο ηπιος μπορω να ειμαι και εγω, εσυ γραφεις περισσοτερες ανοησιες απο τον προλαλησαντα. Οι μειωσεις στις επιδοσεις σε nvme φαινονται ηδη, ξεκαθαρα, δεν χρειαζεται να περιμενουμε τιποτα.

ΟΛΑ τα βιομηχανικα προιοντα αμα βγαλουν θεματα τα πας πισω για αλλαγη / αντικατασταση / τα λεφτα σου πισω. Για παραδειγμα οθονες με καμμενα pixels, εκτος και αν εχεις προτερη συμφωνια με την Χ εταιρια (οπως εχει η LG για μεχρι 3 pixels), τα πας πισω και παιρνεις καινουργια. Οποτε, τι ειναι αυτα που λες παλι?

Τωρα το παραπλανατικη διαφημιση λογω "poor volta" ειναι ενα επιχειρημα που και να θες, δεν μπορεις να στοιχειοθετησεις. Πρωτον, γιατι δεν ειναι ξεκαθαρο σε τι αναφερεται. Επιδοσεις gaming? Mining? Τιμη? Productivity? Καταναλωση ρευματος? Το -Χ % σε επιδοσεις σε vnme απο την αλλη ειναι κατι που φαινεται ξεκαθαρα και στοιχειοθετειται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Qless είπε

Aυτό που λές έχει γίνει ήδη αρκετές φορές στην αυτοκινητοβιομηχανία πρώτο παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό το GOLF V tsi 170hp,  επειδή είδαν οτι κάπου είχαν θέμα η ίδια η εταιρία μείωσε την ιπποδύναμη με ecu reflash στα 160hp με άλλο πρόγραμμα φυσικά χωρις χρέωση, δεν ξέρω κανέναν να επέστρεψε το αυτοκίνητο του

ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ όσο πιο ήπιος μπορώ να είμαι γράφεις ανοησίες, κατ' αρχάς εκτός από rumors youtubers και λοιπές μαλακίες μείωση στις επιδόσεις δεν έχουμε δει ουσιαστικά μόλις καταλαγιάσει ο πανικός από τρομαγμένους youtubers και πανικόβλητους φορουμίστες θα δούμε που θα κάτσει η μπίλια.

ΟΛΑ τα  βιομηχανικά προιόντα μα όλα μπορεί να βγάλουν κάποιο (-α) θέματα και αφ' ότου έχουν βγεί στην παραγωγή και όσο πιο πολύπλοκα είναι τόσο αυξάνει και η πιθανότητα να εμφανισουν κάτι που δεν υπολογίστηκε σωστά στην διάρκεια του r&d

Aπό μαχητικό αεροσκάφος, μέχρι το firewall της φερραρι F 458 μέχρι τον intel 7900X, μέχρι το iphone ακόμα και το βρακί που φοράς, αρκετά με τις βλακείες που γράφετε ορισμένοι

Εγραψε ένας εώς 30% μείωση στις επιδόσεις και το μυαλό πολλών όπως και το δικό σου το μετέφρασε "Α ο επεξεργαστής μου έχασε 30% επιδόσεις"

Με την παρα (λογική) σου να κάνουμε και μύνηση στην amd για παραπλανητική διαφήμιση ελέω επιδόσεων vega και διαφήμισης "poor volta" ΑΡΑ θα έπρεπε το vega 64 να είναι ανώτερο και από το gv100, ξέχασα η amd δε κάνει τέτοια η ίντελ είναι κακιά εταιρία........

Σαν τριτος που παρακολουθω το θεμα μπορω να πω οτι ο ts δεν γραφει ανοησιες!Εχει μερικα ερωτηματα πολυ λογικα σαν καταναλωτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, birel-motosport είπε

Αρχίζουμε και μπερδευόμαστε....υπάρχει διαφορά στις επιδόσεις ή δεν υπάρχει?

Αφού σου λένε δεν θα πονέσει πολύ γιατί κανείς σαν γυναίκα? Δεν θα είναι 30 πόντους ε ε τις  εκατό ήθελα να πω. Λες και ξέρει κανείς να σου δώσει απαντήσεις. Από 3 επιθέσεις έγιναν σύμφωνα με την ίντελ 2 και δεν τους παραξενεύει. Επίσης κάποια παιδιά εδώ με ίντελ που τρέξανε το τέστ γράφουν ότι παραμένει ένα κόκκινο και αναρωτιέμαι αν δεν το παστάρουν για να μην φτάσουν στο 30 %μείον. 

Επεξ/σία από evzonas23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Psycho_Warhead said:

index.php?ct=news&action=file&id=25341

Το ωραίο θα ήταν να έβαζαν και κάνα Haswell και πίσω (Sandy/Ivy/Nehalem) με Windows 7, διότι η MS είπε ότι η χασούρα σε αυτές τις περιπτώσεις/συνδιασμούς θα είναι μεγαλύτερη...

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικώς κάνω συγκεκριμένες ερωτήσεις και ο καθένας γράφει ότι θέλει άσχετο σε αυτά που ρωτάω και το θέμα έχει καταλήξει όπου να ναι μην το συνεχίσουμε άλλο

ευχαριστώ για τον πολιτισμένο διάλογο από μερικούς

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@strawman RMA σε τι βάση, ότι ο σκληρός δίσκος δεν πιάνει τις επιδόσεις που διαφημίζει ο κατασκευαστής του σκληρού λόγω intel και θα ζητήσεις τα ρέστα απ'την Samsung πχ;

@Καϊάφας Το θέμα είναι να βρουν και τους EPYC διαθέσιμους...

 

Η λογική πάντως "τα λεφτά μου πίσω" σε κάθε security vulnerability, αν και επιφανειακά έχει κάποια βάση, σε περισσότερη ανάλυση χωλαίνει. Πέραν απ'τα νομικίστικα τερτίπια που χρησιμοποιούν οι εταιρείες-κολοσσοί (και είναι πραγματικά ανόητος όποιος νομίζει ότι αυτό το θέμα αφορά την intel μόνο, τους αφορά όλους, είτε φτιάχνουν-σχεδιάζουν HW είτε SW), υπάρχει και το θέμα της πολυπλοκότητας - δηλαδή κάποια κενά ασφαλείας θα υπάρχουν πάντα, το θέμα είναι να μην είναι εύκολα προσβάσιμα και όταν εντοπίζονται να καλύπτονται από patches, στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό. Σε επίπεδο HW που δεν μπορεί να μπαλωθεί, μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις μπορεί να έχει κάποιο νόημα αυτό το αίτημα, πχ σε περίπτωση που είτε το κενό απλά δεν μπορεί να κλείσει ή το κλείσιμο του κενού οδηγεί σε μεγάλη απώλεια επιδόσεων. Απ'τα μέχρι στιγμής δεδομένα, δεν νομίζω ότι το Meltdown ανήκει σε αυτή την κατηγορία, τουλάχιστον για τελικούς χρήστες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο στο Spectre βγάζει vulnerable σε μένα, Win10 με 3770k. Για bios update ούτε γι' αστείο ασφαλώς, έχω να δω καινούριο από το 2012. :P

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...