Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

 Είδα το τελευταίο βίντεο του Digital Foundry, χάνει και σε κάποιες περιπτώσεις αρκετά ο 8400.... 

@Fulgore

Ας ελπίσουμε, λόγω θεμάτων υγείας είμαι εκτός pc εδώ και σχεδόν 2μηνο, και δεν έχω δοκιμάσει κανένα παιχνίδι σαφώς, ελπίζω σύντομα που θα επιστρέψω να είναι ολα οκ :P

Καμία μείωση σε gaming απόδοση με το win update από μένα πάντως.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφερον αυτο για το Witcher αν και στα υπολοιπα παιχνιδια δεν ειναι αναλογες διαφορες.Οπως και να εχει ειναι κατι που δεν εχει τελειωσει ακομα και θα συνεχισει να απασχολει τον κοσμο για αρκετο διαστημα ακομα,αλλα το μονο πραγμα που βλεπουμε ειναι οτι στην περιπτωση μας σαν χρηστες αυτο το εως 30% κατω σε γενικη χρηση(στα παντα δηλαδη)δεν φαινεται να ισχυει.

Λεπτομερειες και πιο συγκεκριμενα patch και επιπτωσεις θα τα δουμε στην πορεια,αν και το θεμα περισσοτερο αφορα την ασφαλεια οπως αναφερθηκε πιο πισω,κατι το οποιο εμεις δεν μπορουμε να τσεκαρουμε το ιδιο ευκολα με τα gaming benchmarks στα παιχνιδια.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ο καθενας δεν γραφει οτι θελει.

Αυτο που ρωτας στο εχουν απαντησει πιο πισω τα παιδια και φυσικα θα συνεχιζεται να σχολιαζεται και μελλοντικα με βαση οτι updates και τεστ γινουν (και εχουμε φτασει κοντα στις 30σελιδες).

Απλα μαλλον δεν ειχες διαθεση να κατσεις να διαβασεις τις προηγουμενες σελιδες .

Επισης ο καθενας γραφει πραγματα που αφορουν γενικα με αυτο το θεμα,δεν ξερω απο που και ως που μπηκες εσυ στο επικεντρο του θεματος για να εχεις την προσοχη ολων.

αυτό που ρωτάω δεν έχει απαντηθεί και δεν έχει ξανά ερωτηθεί....

μπορούσες άμα ήθελες να απαντήσεις με ένα ναι ή με ένα όχι,παρόλα αυτά μπήκες σε συζήτηση για τα Άμα βλέπω κάποια διαφορά

άμα θες σελίδα 26 είναι η πρώτη μου ανάρτηση και η πρώτη μου ερώτηση στην οποία δεν απάντησες καν....Μάλλον εσύ θες την προσοχή όλων

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, birel-motosport είπε

Με όλο αυτό που έχει γίνει Εμείς σαν ιδιώτες έχουμε τη δυνατότητα άμα θέλουμε να επιστρέψουμε στους επεξεργαστές στην Intel ???

 

9 ώρες πριν, Fulgore είπε

Να τον επιστρεψεις και να πεις τι?Οτι εχασες επιδοσεις στην καθημερινη χρηση που δεν εχασες?Και ενας που εχει αγορασει παλιοτερο επεξεργαστη να τον επιστρεψει και να ζητησει τι?Επιστροφη χρηματων στο ποσο της αγορας που ειχε κανει τοτε?Προφανως και δεν παιζει αυτο το σεναριο.

Και εστω οτι ισχυει αυτο το σεναριο για τους πιο καινουργιους επεξεργαστες που εχεις και την αποδειξη αγορας(λεμε τωρα)

Εγραψες λοιπον το παραπανω και σου απαντησα οπως θα σου απανταγε ο οποιοσδηποτε,οτι για να παρεις δηλαδη τα χρηματα σου πισω θα πρεπει να υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος και οχι -διαβασα καπου να γραφεται κατι για 30% κατω σε επιδοσεις θελω τα χρηματα μου πισω-.

Επισης τι απαντηση περιμενεις ακριβως να παρεις σε ενα θεμα που ειναι ακομα υπο εξελιξη?

9 ώρες πριν, birel-motosport είπε

Παραπλάνηση Καταναλωτή, πλήρωσα άλλες επιδόσεις και έχω άλλες επιδόσει,ς πλήρωσα για ασφάλεια και δεν υπάρχει Ναι θα ήθελα να το επιστρέψω και να μου δώσουνε το ποσόν που πλήρωσα

Απαντησες μετα με το παραπανω.

Στο πρωτο περι παραπλανησης τι ακριβως εννοεις δεν ξερω.Μηπως πληρωσες 7700κ και σου εδωσαν τσιπακι i5 7400 που το βαφτισαν και χρεωσαν 7700κ?Αυτο ειναι οντως παραπλανηση καταναλωτη.Το οτι(με βαση τα ως τωρα δεδομενα)μετα απο ενα patch ασφαλειας μπορει να σου τρεχει 2% κατω σε ενα παιχνιδι ειναι παραπλανηση του καταναλωτη?

Για το δευτερο με τις επιδοσεις για αλλη μια φορα το αναφερεις και σε επομενο σχολιο ρωτας αν υπαρχουν επιπτωσεις στις συνολικες επιδοσεις(και οχι σε μεμονομενα περιστατικα)ή οχι,αρα ουτε εδω μπορω να πω κατι.

Το τριτο που γραφεις ουτε αυτο το καταλαβαινω.Τι εννοεις πληρωσες για ασφαλεια,anti virus αγορασες που σου πουλαει κυριως την ασφαλεια ?Η τωρα που βγηκε το παραπανω στην φορα θυμηθηκαμε το θεμα ασφαλειας?Σου εκλεψαν καποια συγκεκριμενα στοιχεια και γνωριζεις οτι φταιει 100% ενα απο τα 2 υπαρχοντα θεματα?Πως λοιπον τους κατηγορεις για πραγματα που ουτε εσυ ο ιδιος δεν ξερεις αν ισχυουν ή οχι?Το προσφατο patch για το meltdown για ποιο λογο βγηκε,επειδη δεν ειχαν τιποτα καλυτερο να κανουν για να περασει η ωρα?

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παραπλάνηση = έχω πληρώσει για κάτι και αυτό δεν ανταποκρίνεται ξαφνικά σε αυτά που λένε

επιδόσεις = ναι έχει θέμα με τις επιδόσεις πλέον αποδεδειγμένα έστω και μικρό που μπορεί να χειροτερεύσει η να καλυτερεύσει

ασφάλεια = Δεν θέλω  τον επεξεργαστή που πλήρωσα να έχει τρύπα και να μου δημιουργήσει πρόβλημα που όπως αποδείχθηκε

 

Ναι τώρα το θυμήθηκα δεν γινόταν να το ψάξω να το βρω μόνος μου τώρα που τα διάβασα έθεσα και την ερώτηση,Δεν νομίζω ότι τους κατηγορώ εγώ μόνοι τους το λένε

 

Ελπίζω να μη γίνομαι πολύπλοκος

Επεξ/σία από birel-motosport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, birel-motosport είπε

παραπλάνηση = έχω πληρώσει για κάτι και αυτό δεν ανταποκρίνεται ξαφνικά σε αυτά που λένε

επιδόσεις = ναι έχει θέμα με τις επιδόσεις πλέον αποδεδειγμένα έστω και μικρό που μπορεί να χειροτερεύσει η να καλυτερεύσει

ασφάλεια = Δεν θέλω  τον επεξεργαστή που πλήρωσα να έχει τρύπα και να μου δημιουργήσει πρόβλημα που όπως αποδείχθηκε

Ναι τώρα το θυμήθηκα δεν γινόταν να το ψάξω να το βρω μόνος μου τώρα που τα διάβασα έθεσα και την ερώτηση,Δεν νομίζω ότι τους κατηγορώ εγώ μόνοι τους το λένε

Ελπίζω να μη γίνομαι πολύπλοκος

Αν νιωθεις σε κατι αδικημενος και εχεις επισημα στοιχεια στα χερια σου,παρε τον επεξεργαστη που εχεις και γυρνα τον στο καταστημα αγορας και μετεφερε τους τα παραπανω και ζητα τα χρηματα σου πισω ..

3 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

9% κάτω ο 8400 στο Witcher 3 σύμφωνα με το παραπάνω βίντεο και αποτελεί το μεγαλύτερο hit σε παιχνίδι αυτή τη στιγμή.

Και σε αλλα ειναι στα ιδια πανω κατω αρα δεν βοηθαει και παρα πολυ το εν λογω video του digitalfoundry,παρα μονο μας λεει οτι εχουμε ψωμι ακομα και σιγουρα θα βγουν και αλλα patch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σου έκανα και like επειδή τώρα Κατάλαβες το νόημα της πρώτης ερωτησης και απάντησες Με την άποψή σου Σε ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζονται πολλά εκατομμύρια δολάρια, και έχουν δικηγόρους για να προστατευονται. Αν μπορείς να αποδείξεις ότι έχασες προσωπικά δεδομένα, και φταίει η Ιντελ τότε κερδίζεις το δικαστήριο. Μόνο που.. το bug είναι τέτοιο που δεν φαίνεται σε κανένα log η πρόσβαση στα δεδομένα. Επίσης το ήξεραν ήδη ένα χρόνο και δεν το έλεγαν. Για να βρουν λύση. Αν το είχαν πει νωρίτερα, χωρίς λύση, εφόσον δεν υπήρχαν patches updates, ενδεχομένως να μπορούσες να ισχυριστείς ότι υπάρχει κίνδυνος κλοπής δεδομένων, αλλά και πάλι θα έλεγαν...οτι εφόσον είναι δημοσιευμένο εν γνώση σου το πήρες. Μόνο σε επίπεδο εταιρικό ίσως έτρωγαν πρόστιμα από ευρωπαϊκή ένωση για τα προσωπικά δεδομένα που δεν προστάτευαν. Όπως και να χει λογικά τώρα θα πουν ορίστε το patch, το φτιάξαμε... Δε βγάζεις άκρη... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pmakr είπε

Παίζονται πολλά εκατομμύρια δολάρια,

Ακομα και στην περιπτωση του digital foundry με τα χαμηλοτερα score παλι ο 8400 με χαμηλοτερα ρολογια και λιγοτερα threads ειναι μπροστα απο τον 1600.

Παιζονται πολλα χρηματα κυριως οσον αφορα τους επομενους επεξεργαστες που ειναι να βγουν,περαν των τωρινων που κυκλοφορουν ηδη.

Αρα πιστεψε με οτι δεν θα μεινουμε μονο στο τωρινο patch μονο και τελος.Και οντως στο θεμα ασφαλειας ειναι σχεδον αδυνατο σαν μεσος χρηστης να αποδειξεις το οτιδηποτε.

12 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

σου έκανα και like επειδή τώρα Κατάλαβες το νόημα της πρώτης ερωτησης και απάντησες Με την άποψή σου Σε ευχαριστώ

Οπως ειπα αν μπορεσεις να αποδειξεις το οτιδηποτε τοτε ναι μπορεις να κυνηγησεις κατι.Αν πας με την νοοτροπια του''διαβασα σε ενα αθρο οτι συμβαινει αυτο,και θελω τα λεφτα μου πισω''δεν νομιζω να καταφερεις κατι. Ειδικα αν το προιον εχει αγοραστει απεξω.Η απλη απαντηση που θα σου δωθει απο το καταστημα ειναι οτι δεν εχουν λαβει απο την εταιρεια καποια τετοια οδηγια και αρα δεν μπορουν να το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Zaknafein

Thanks for the info. Παραδέχομαι το λάθος μου. Βασίστηκα σε πινακακι που βρήκα εδώ, και νομίζω ήταν από guru3d. Ομολογώ, έπρεπε να είχα δει τις επίσημες ανακοινώσεις και όχι ότι γράφεται σε φόρουμ αριστερά και δεξιά. 

Έβαλα ένα μικρό edit στο αρχικό μου ποστ για να μην βασιστεί ο κόσμος σε αυτό το πίνακα και αρχίσουμε πάλι τα χαζό-vs

Καλημέρες σε όλους

Επεξ/σία από kogos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ακομα και στην περιπτωση του digital foundry με τα χαμηλοτερα score παλι ο 8400 με χαμηλοτερα ρολογια και λιγοτερα threads ειναι μπροστα απο τον 1600.

Παιζονται πολλα χρηματα κυριως οσον αφορα τους επομενους επεξεργαστες που ειναι να βγουν,περαν των τωρινων που κυκλοφορουν ηδη.

Αρα πιστεψε με οτι δεν θα μεινουμε μονο στο τωρινο patch μονο και τελος.Και οντως στο θεμα ασφαλειας ειναι σχεδον αδυνατο σαν μεσος χρηστης να αποδειξεις το οτιδηποτε.

Οπως ειπα αν μπορεσεις να αποδειξεις το οτιδηποτε τοτε ναι μπορεις να κυνηγησεις κατι.Αν πας με την νοοτροπια του''διαβασα σε ενα αθρο οτι συμβαινει αυτο,και θελω τα λεφτα μου πισω''δεν νομιζω να καταφερεις κατι. Ειδικα αν το προιον εχει αγοραστει απεξω.Η απλη απαντηση που θα σου δωθει απο το καταστημα ειναι οτι δεν εχουν λαβει απο την εταιρεια καποια τετοια οδηγια και αρα δεν μπορουν να το κανουν.

Χαμηλότερα ρολόγια ο 8400 από 1600? 

Που? :mellow:

 

Σε σχέση με την gaming εμπειρία εξαρτάται το game και τι κάνεις .

Και τα threads παίζουν ρόλο αναλογα.

Πχ.

 

imageproxy.jpeg

 

Σε ότι αφορά το bug και τα update από την αρχή είχα πει πως το πρόβλημα θα είναι στους server.

Για τον μέσο οικιακό χρήστη Κλάιν Μάιν. Το να χάσει 3-4 FPS στα 60 δεν είναι κάτι τρομερό.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kogos είπε

@Zaknafein

Thanks for the info. Παραδέχομαι το λάθος μου. Βασίστηκα σε πινακακι που βρήκα εδώ, και νομίζω ήταν από guru3d. Ομολογώ, έπρεπε να είχα δει τις επίσημες ανακοινώσεις και όχι ότι γράφεται σε φόρουμ αριστερά και δεξιά. 

Έβαλα ένα μικρό edit στο αρχικό μου ποστ για να μην βασιστεί ο κόσμος σε αυτό το πίνακα και αρχίσουμε πάλι τα χαζό-vs

Καλημέρες σε όλους

Δεν φταις εσύ (and I salute you sir, για την παραδοχή), δυστυχώς ακόμα και σοβαρά (εντός κ εκτός εισαγωγικών) site είχαν δημοσιεύσει το πινακάκι ή αντίστοιχο περιεχόμενο, καθώς και αναφορές για απώλειες επιδόσεων (το -30% πουλάει πολύ περισσότερο από το -3%) κτλ για να πάρουν κλικς (ad revenue δλδ) και όχι για να μάθει ο μέσος χρήστης τι ακριβώς έχει συμβεί, εξού και η εμμονή μου για πηγές και official links.

Δεν τίθεται θέμα vs, αλλά θέμα να ξέρει ο καθένας με intel ότι το patch για Meltdown είναι απαραίτητο (βάσει της δικής μου (κοινής?) λογικής, καλύτερα -2 fps παρά μια τρύπα ΝΑ ανοιχτή) και ότι για το θέμα του Spectre έχουμε μέλλον ακόμα - και για το ποιούς/πόσους πιάνει (το Variant2 στην αρχή κι η ίδια η AMD έλεγε δεν την πιάνει, ενώ τώρα θα βγάλει optional microcode updates για Ryzen/Epyc), και για το πόσο εύκολο/δύσκολο είναι να το εκμεταλλευτεί κάποιος ωστέ να ανησυχεί ή όχι κάποιος πχ που έχει παλαιότερη CPU/Mobo που θα αργήσει να πάρει BIOS update και κατά πόσο θα καλυφθεί -αν και όχι πλήρως- από OS/browser updates.

Όσο για τις επιδόσεις, ακόμα δεν έχει κάτσει η μπίλια, θα έχουμε εικόνα όταν ολοκληρωθούν τα patches και ενδεχομένως βελτιωθούν κιόλας, αφού στην παρούσα φάση η προτεραιότητα είναι να κλείσουν οι τρύπες, με τις επιδόσεις σε δεύτερη μοίρα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...