Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι οτι μεχρι και η apple(οπως ανεφερα πιο πισω)εβγαλε update για το spectre συγκεκριμενα που τα τσιπακια ειναι custom δικα της.

Ε τι στον κορακα κυριολεκτικα απο το πουθενα ξαφνικα μαθαινει ο κοσμος οτι ολα τα τσιπ στην ουσια ''μπαζουν''στο θεμα ασφαλειας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Η αληθεια ειναι οτι μεχρι και η apple(οπως ανεφερα πιο πισω)εβγαλε update για το spectre συγκεκριμενα που τα τσιπακια ειναι custom δικα της.

Ε τι στον κορακα κυριολεκτικα απο το πουθενα ξαφνικα μαθαινει ο κοσμος οτι ολα τα τσιπ στην ουσια ''μπαζουν''στο θεμα ασφαλειας?

Αφορά και τα mobile chip ή όχι.

Αν και πάλι εφόσον είναι arm ουσιαστικά δεν το βλέπω περίεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ~Palpatin~ είπε

Αφορά και τα mobile chip ή όχι.

Αν και πάλι εφόσον είναι arm ουσιαστικά δεν το βλέπω περίεργο.

Το λεω καθαρα υπο την εννοια οτι γενικα η Apple ειναι και πιο κλειστη στο δικο της οικοσυστημα,ειδικα μιας και τωρα τα τσιπακια τα φτιαχνει πλεον η ιδια οπως στα τελευταια της κινητα γιαυτο μου κανει εντυπωση. Επισης ειναι και απο τις εταιρειες που εν μερη με καθε αφορμη τονιζουν τα περι θεματων ασφαλειας,αρα δεν ξερω πως κατι τετοιο θα τους ειχε ξεφυγει εδω και καιρο.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Σε αυτό συμφωνώ

Και γιατί να βγεί έστω και τώρα στην δημοσιότητα; 

Εσύ αν είχες ανακαλύψει μια τόσο σημαντική ευπαθεια δεν θα ζητούσες τα credit? Και εκτός από αυτό... Αν δεν το είχαν ανακοινώσει αυτοί τώρα θα το έκαναν κάποια άλλοι αύριο. Εδώ η Intel  κυκλοφόρησε νέο επεξεργαστή ενώ γνώριζε για το πρόβλημα τι ήθελες να το έκαναν γαργαρα και να τις έλεγαν μπράβο? Ξαφνικά ξύπνησαν μερικοί στο 2018 νομίζω... 

Στον venturis δεν απαντάω δεν υπάρχει νόημα δεν θα καταλάβει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το λεω καθαρα υπο την εννοια οτι γενικα η Apple ειναι και πιο κλειστη στο δικο της οικοσυστημα,ειδικα μιας και τωρα τα τσιπακια τα φτιαχνει πλεον η ιδια οπως στα τελευταια της κινητα γιαυτο μου κανει εντυπωση. Επισης ειναι και απο τις εταιρειες που εν μερη με καθε αφορμη τονιζουν τα περι θεματων ασφαλειας,αρα δεν ξερω πως κατι τετοιο θα τους ειχε ξεφυγει εδω και καιρο.

Μπορει να σχεδιαζει δικα της chip αλλα το κανει με βαση την ARM αρχιτεκτονικη την οποια εχει αγορασει αδεια να χρησιμοποει. Χοντρικα εχει παρει τη βαση και χτιζει πανω της, οπως η samsung, qualcom, mediatek κλπ.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panoc είπε

Μπορει να σχεδιαζει δικα της chip αλλα το κανει με βαση την ARM αρχιτεκτονικη την οποια εχει αγορασει αδεια να χρησιμοποει. Χοντρικα εχει παρει τη βαση και χτιζει πανω της, οπως η samsung, qualcom, mediatek κλπ.

Βρε δεν αντιλεγω σε αυτο που λες, αλλα ολως τυχαιως ακομα και αυτη τωρα κυκλοφορησε το patch για το spectre.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Βρε δεν αντιλεγω σε αυτο που λες, αλλα ολως τυχαιως ακομα και αυτη τωρα κυκλοφορησε το patch για το spectre.

Αφου εγινε ευρεως γνωστο τους ειπε η ΝSA "κουκουλωστε το" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, venturis είπε

Το μόνο που θα σας πω κοροιδάκια με λοφίο είναι οτι κάποιοι χρησιμοποιούν για ακόμη μια φορά τον όρο ασφάλεια για να σας κάνουν ο,τι θέλουν.

Δεν βαρεθήκατε εις το όνομα της ασφάλειας να σκύβετε το κεφάλι;

Εις το όνομα της ασφάλειας προτίθεστε να υποβαθμίσετε τα μηχανηματά σας; Μα πόσο δούλοι θα γίνετε ακόμη;

Εις το όνομα της ασφάλειας οι Αμερικανοί ρίξανε τους δίδυμους πύργους και εισβάλανε στο Αφγανιστάν
Εις το όνομα της ασφάλειας η Βόρεια Κορέα και τον Ιραν πρέπει να ισοπεδωθούν

Εις το όνομα της ασφάλειας μπήκαμε εις το ΔΝΤ και παραμένουμε στο άρμα της Ευρωπαικής Ένωσης

Εις το όνομα της ασφάλειας χρυσο-πληρώσαμε το C4I στους ολυμπιακούς του 2004 και ποτέ δεν χρησιμοποιήθηκε
Εις το όνομα της ασφάλειας οι Έλληνες θεωρούνται οτι βρίσκονται εκτός Σένγκεν στα αεροδρόμια της Ευρώπης
Εις το όνομα της ασφάλειας το κρατος προπαγάνδιζε τον υποχρεωτικο εμβολιασμό όλων των Ελλήνων για την γρίπη των χοίρων
και στο τέλος 10 εκατομμύρια εμβόλια πετάχτηκαν στα σκουπίδια γιατί η πανδημία αποδείχτηκε ένα φτιάσκο

Όλα γίνονται εις το όνομα της ασφάλειας και όλα για το καλό μας.

Αν για ένα password προτίθεστε να γίνετε υπάκουοι των εταιρειών φανταστείτε τι προτίθεστε να κάνετε για μια θέση
εργασίας ή για ένα κομμάτι ψωμι όταν θα είστε άνεργοι ή πεινασμένοι αντίστοιχα.

Συγνώμη αλλά μπαρουφες γράφεις και το παίζεις και μηχανικός H/Υ. Η ασφάλεια σε ενα συνδενδεδεμενο με το internet μηχάνημα ειναι απείρως πολυτιμότερη απο την ταχύτητα.  Αν δεν θες το patch απεγκατεστησε το. Μην κανεις bios update. Και οταν βλέπεις πραγματικους μηχανικους να λενε οτι υπαρχει προβλημα(torvalds) linux, ετοιμάζουν patch για BSD unix κτλ. καλυτερα να μην ... Ειλικρινά κοψε το netflix ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετρεξα το checker και προφανως εχω θεμα στο spectre. Το meltdown ειναι οκ. Δηλαδη εμεις που εχουμε παλιες μητρικες του 2012 και δεν παιζει να βγαλουν bios update οι εταιρειες, δεν θα προστατευθουμε ποτε?

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα προσωπικά έχουν πάψει καιρό τώρα να με ενδιαφέρουν τα vs και τα σουρωτήρια σε αυτό το νήμα. Το ένα pc ήδη το έχω ξεγράψει καθότι sandy bridge, και πλέον είναι "στεγνό" και isolated από το δίκτυο μέχρι νεοτέρας. Στο άλλο περιμένω την ανάλογη υποστήριξη για το spectre variant 2 από AMD και MSI με ότι έχουμε δει αυτή τη στιγμή μόνο από intel και asus. Δε με νοιάζει αν χάσω 5 fps από το οποιοδήποτε σαχλοπαίχνιδο, ή πέσουν τα 4k reads 1-2% στον ssd. Όλοι εσείς που είστε pro gamers, benchers κλπ στην τελική δεν σας ενδιαφέρει και το νήμα, αφού δεν χρησιμοποιείτε το pc για πιο σοβαρές συναλλαγές και τα noscript και password manager δεν πρέπει να υπάρχουν στο λεξικό σας.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, ilos said:

Εμένα προσωπικά έχουν πάψει καιρό τώρα να με ενδιαφέρουν τα vs και τα σουρωτήρια σε αυτό το νήμα. Το ένα pc ήδη το έχω ξεγράψει καθότι sandy bridge, και πλέον είναι "στεγνό" και isolated από το δίκτυο μέχρι νεοτέρας. Στο άλλο περιμένω την ανάλογη υποστήριξη για το spectre variant 2 από AMD και MSI με ότι έχουμε δει αυτή τη στιγμή μόνο από intel και asus. Δε με νοιάζει αν χάσω 5 fps από το οποιοδήποτε σαχλοπαίχνιδο, ή πέσουν τα 4k reads 1-2% στον ssd. Όλοι εσείς που είστε pro gamers, benchers κλπ στην τελική δεν σας ενδιαφέρει και το νήμα, αφού δεν χρησιμοποιείτε το pc για πιο σοβαρές συναλλαγές και τα noscript και password manager δεν πρέπει να υπάρχουν στο λεξικό σας.

Δεν έχουμε όλοι τα pc για gaming και benchmark. Αν παράδειγμα χρησιμοποιείς όπως εγώ surveillance συστήματα και για αυτό το ρημάδι 30% να μην μπορεί το σύστημα να διαχειριστεί 20 από τις 200 κάμερες αυτό σημαίνει ότι μια εξέδρα γηπέδου η μία είσοδος αεροδρομίου δεν παρακολουθειται. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, glight είπε

Δεν έχουμε όλοι τα pc για gaming και benchmark. Αν παράδειγμα χρησιμοποιείς όπως εγώ surveillance συστήματα και για αυτό το ρημάδι 30% να μην μπορεί το σύστημα να διαχειριστεί 20 από τις 200 κάμερες αυτό σημαίνει ότι μια εξέδρα γηπέδου η μία είσοδος αεροδρομίου δεν παρακολουθειται. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. 

Ναι έχεις δίκιο, αλλά εγώ αναφέρομαι από την οπτική του home user/επαγγελματία και όχι κάποιου που διαχειρίζεται mainframe και servers όπου η όποια μείωση στα IOPS και τα spikes στο cpu load είναι μείζονος σημασίας. Ήδη επιχειρήσεις πουλάνε τους παλιούς server με το κιλό στο ebay και μάλλον πάνε για epyc που είναι και πολύ πιο οικονομικοί.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ειναι γνωστο εδω και χρονια αγαπητε adtakh οτι ολοι εμεις οι υπολοιποι ειμαστε trolls(ειπαμε ο 8400 τρεχει σε ολες τις συνθηκες στα 3.8 ε?...)και εσυ εισαι ο καλος του forum που νοιαζεσαι για το καλο των αλλων.

Εδω ελεγες απο εποχες fx οτι δεν αξιζουν οι επεξεργαστες της Intel,τωρα δεν θα κραξεις που βρηκες και πατημα?

Κατα τα αλλα εχεις δικιο,γραψε αν θες παραπανω λογια για τον νεο επεξεργαστη με γραφικα radeon στο παρον θεμα και αγνοησε αυτα που εγραψα πιο πριν,θα ενδιαφερει πολυ κοσμο στο παρον θεμα...

Keep it up...

 

Σε όλες τις συνθήκες ΠΛΗΝ AVX τρέχει all cores turbo στα 3.8Ghz και Single 4Ghz .

Ο R5 1600 τρέχει all core turbo στα 3,2 και single core 3,6Ghz.

Αλλά από ότι μέχρι τώρα διαπίστωσα σου έχουν απαντήσει το ίδιο αρκετά ακόμα άτομα, οπότε ....

12 ώρες πριν, Anastazio είπε

Ρε τακη για το θεο αν δεν εχεις μετοχες ας εισαι τουλαχιστον σοι με τον μπιλειρο!:lol:

 

Εγώ μετοχές δεν έχω. Άλλοι έχουν.

Ανέτρεξε σε προηγούμενα πόστ μου να δεις τι έχω πει για το όλο θέμα.

 

Από εκεί και πέρα τι άλλο να πεις για τα τόσα bug σε μια αρχιτεκτονική που κοντεύει να πιάσει 10ετία.

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Chape είπε

Εσύ αν είχες ανακαλύψει μια τόσο σημαντική ευπαθεια δεν θα ζητούσες τα credit? Και εκτός από αυτό... Αν δεν το είχαν ανακοινώσει αυτοί τώρα θα το έκαναν κάποια άλλοι αύριο. Εδώ η Intel  κυκλοφόρησε νέο επεξεργαστή ενώ γνώριζε για το πρόβλημα τι ήθελες να το έκαναν γαργαρα και να τις έλεγαν μπράβο? Ξαφνικά ξύπνησαν μερικοί στο 2018 νομίζω... 

Στον venturis δεν απαντάω δεν υπάρχει νόημα δεν θα καταλάβει 

Λιγο μπερδεμένα τα λες. Από την μία συμφωνείς λέγοντας ότι θα ζητούσες τα Credit. 

Από την άλλη ρωτάς τι έπρεπε να κάνουν να το κάνουν γαργάρα. Δηλαση ήταν σωστό να το διαδώσουν public; ποιο το όφελος της; 

Δουλειά τους είναι ο να ελενχουν κενά ασφαλείας και να ενημερώνουν τους κατασκευαστές. Ακόμα  και 20 χρόνια να κάνει η Intel η ακόμα και να δεν γίνεται να διορθωθεί ποτε (κάτι που ίσως ισχύει στου spectre) θα έπρεπε να μην δοθεί ποτέ στην δημοσιότητα. Μόνο ζημιά προκλήθηκε από αυτό. 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...