Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αποδείξεις δεν μίλησε κανείς. Αναφέρθηκα στο αν υπάρχει τέτοιο περιστατικό παγκοσμίως μέχρι τώρα. ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.

Αν υπήρχε , θα δοκιμάζονταν τα φόρα και οι servers τους, αφού οι λιβανιστές της amd θα έκαναν ποστάρισματα 

με ρυθμούς άνω των 1000 brontobytes  ανά λεπτό .

 

(1 brontobyte = 15267 6504600 2283229 4012496 7031205 376 bytes )

Επεξ/σία από Dr_73
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Υπάρχει έστω ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΧΤΗΚΕ ΕΠΙΘΕΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΗΚΕ ΚΑΠΟΙΑ "ΑΠΩΛΕΙΑ" ;;;

Δεν πιστεύω. Αν υπήρχε, οι λιβανιστές της amd θα έγραφαν με ρυθμούς εκατομμύρια threads/posts ανά λεπτό .

 

16 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Μίλησε κανείς για "ίχνη" ; Αν κλέψει κάποιος κωδικούς internet banking , δεν θα το κάνει για να κλέψει φράγκα ;;  Αυτό (Η ΚΛΟΠΗ) δεν θα γίνει αντιληπτό ; Χρειάζονται "ίχνη" ;;;

Σου απάντησα σε αυτό που ρώτησες. Δεν υπάρχει λοιπόν, γιαυτό και  "οι λιβανιστές της amd δεν έγραψαν με ρυθμούς εκατομμύρια threads/posts ανά λεπτό" .

Χρήματα από λογαριασμούς κλέβονται χρόνια τώρα και με άλλες μεθόδους. Εάν κλαπούν από Meltdown/Spectre το μόνο που θα ξέρεις είναι ότι κλάπηκαν τα χρήματα σου.

Που είναι το δυσνόητο σε αυτό και μου αναφέρεις τα "ίχνη"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον αν και δεν εχω πτωση στην αποδοση μετα το update, μολις πριν λιγο παρατηρησα οτι τα games κανουν τωρα μεγαλυτερη χρηση του cpu και ram απο οτι πριν.Σημαντικο ποσοστο αυξησης,μεχρι και 20% περιπου. Αν δει κανεις το ιδιο ας πει. (Ειδικα στην ram.)

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγω το εσβησα το σχετικο KB Update γιατι δεν δουλευει καθολου το AI SUITE II απο Asus mobo που ειναι πολυ σημαντικο για μενα(custom fan curves,monitoring κλπ)... διαβασα σε κατι φορουμ οτι θα το πατσαρουν αφου ηδη βγηκε beta για ΑΙ SUITE III (ειμαι σε amd am3+ συστημα με επεξεργαστη FX 8320)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

https://www.asus.com/us/Motherboards/Z170-A/HelpDesk_BIOS/
Εδώ βλέπω ότι για την mobo που έχω, πριν λίγες μέρες βγήκε bios update που περιλαμβάνει "Updated Intel CPU microcode" αυτό λέτε να έχει σχέση με τα specter/meltdaown? και αν ναι έχει περαιτέρω επίπτωση στις επιδόσεις οπός το update τον windows?

Επεξ/σία από mkp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bios update είναι για το Spectre. Το Meltdown διορθώνεται με το update των Windows και ναι έχει ένα επιπλέον performance hit με το νέο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gtzilas είπε

Θα το περάσω και εγώ κάποια στιγμή το bios για την z170-a.

Πάντως με προβληματίζει ότι δεν το έχει βγάλει/εμφανίζει το ez update της asus

Χειροκίνητα το έκανα και εγώ.

Το EZ ακόμα μου λέει πως δεν υπάρχει update για την 270...

 

10 ώρες πριν, benign είπε

Λοιπον αν και δεν εχω πτωση στην αποδοση μετα το update, μολις πριν λιγο παρατηρησα οτι τα games κανουν τωρα μεγαλυτερη χρηση του cpu και ram απο οτι πριν.Σημαντικο ποσοστο αυξησης,μεχρι και 20% περιπου. Αν δει κανεις το ιδιο ας πει. (Ειδικα στην ram.)

Γενικότερα βλέπω να τραβάει περισσότερη ραμ το σύστημα μετά το bios update...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, benign είπε

Ακομη και σε idle κατασταση?

se idle,είναι ελάχιστα παραπάνω.

Αλλά και μόνο με chrome και μία καρτέλα να ανοίξω,τραβάει πολύ περισσότερο από πρίν.

Το ίδιο και στα παιχνίδια.

Τώρα ας πούμε με δύο ταμπέλες chrome και το utorrent μονο να τρέχουν είμαι στα ~6.2gb ενώ παλιότερα ήμουν γύρω στα 5.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Chrysostomos είπε

se idle,είναι ελάχιστα παραπάνω.

Αλλά και μόνο με chrome και μία καρτέλα να ανοίξω,τραβάει πολύ περισσότερο από πρίν.

Το ίδιο και στα παιχνίδια.

Τώρα ας πούμε με δύο ταμπέλες chrome και το utorrent μονο να τρέχουν είμαι στα ~6.2gb ενώ παλιότερα ήμουν γύρω στα 5.5

Τα ιδια και σε μενα.Ευχαριστω για την ενημερωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Chrysostomos είπε

se idle,είναι ελάχιστα παραπάνω.

Αλλά και μόνο με chrome και μία καρτέλα να ανοίξω,τραβάει πολύ περισσότερο από πρίν.

Το ίδιο και στα παιχνίδια.

Τώρα ας πούμε με δύο ταμπέλες chrome και το utorrent μονο να τρέχουν είμαι στα ~6.2gb ενώ παλιότερα ήμουν γύρω στα 5.5

Εννοείς game μαζί με τα παραπάνω ή μόνο chrome & torrent? Γιατί με chrome & torrent σε εμένα είναι 2-3gb..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mcrae13 είπε

Εννοείς game μαζί με τα παραπάνω ή μόνο chrome & torrent? Γιατί με chrome & torrent σε εμένα είναι 2-3gb..

Χωρίς παιχνίδι.

Μετά την ενημέρωση όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...