Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα ίδια χάλια είναι και η Intel με τις τακτικές που ακολουθεί τα τελευταία χρόνια. Έχε χάρη που τα παιχνίδια ζητάνε STP και είναι ακόμα μπροστά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια μετρηση εκτος των games εχει γινει πριν και μετα το patch? 

Στον σταθερο με το  ryzen εκανα το update το πρωι ,απο περιεργεια και μονο ετρεξα μερικα benchmarks δεν ειδα καμια διαφορα.

 

Στο λαπτοπ που εχει intel i5 6200u δεν το εχω περασει ακομα το εχω κλειστο κανα δυο μερες. Θα το τσεκαρω το βραδυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Anorymous είπε

Ποσο μλκς νιωθω τωρα που αντι να κανω συστημα με ryzen 5 το καλοκαιρι εκανα με i5

Περίμενε πρώτα επίσημες ανακοινώσεις και benchmarks για όλα τα συστήματα.

https://pureinfotech.com/kb4056892-windows-10-build-16299-192/

KB4056892 είναι το patch. Το κατεβάζω μόλις τώρα.
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Originally, Intel was the only processor platform that appeared to be affected, but then security researchers, including Google, disclosed that there two vulnerabilities (“Meltdown” and “Spectre”) that affect Intel as well as AMD and ARM processors (to some extent) released in the past 20 years, which also affect any operating system that runs on those chips.

 

Αναφορά σε κείμενο

As a result of the patches, it’s also expected that devices to run slower (anywhere between 5 to 30 percent slower depending on the processor). According to Intel, on a report from The Verge, processors based on the Skylake architecture or newer won’t see significant performance degradation.

Το τελευταίο θα αφορά το PCID μάλλον.

υ.γ.: Από χθες είκαζα ότι τα virtual machines του Assasins Creed Origins θα έχουν κάποια επίπτωση στις επιδόσεις. Εντελώς διαισθητικά χωρίς να έχω καθόλου γνώσεις πάνω σε τέτοια θέματα. Και ω του θαύματος το Origins φαίνεται να είναι το μόνο παιχνίδι στο οποίο υπάρχει επίδραση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι ποιός ο λόγος να κατεβάσεις το patch σαν home user αν υπάρχει έστω και κατ ελάχιστο performance degrade???? Προσωπικά μόλις απενεργοποίησα το windows update μεχρι νεωτερας, οκ λάθος πρακτική αλλά performance δεν θυσιάζω ούτε στο ελάχιστο, εδώ τρώω ώρες ολόκληρες για να πάρω μέχρι και το τελευταίο mhz από το hardware που χρησιμοποιώ και θα χάσω απόδοση από ένα update, no way to me απλά πέρνω τα ρίσκα μου, σε εταιρικό πάντως επίπεδο είναι τρελό fail

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, mcrae13 είπε

Σας ήρθε update απο win? εμένα όχι

Εμενα το πρωι ,το πηρα χαμπαρι οταν  μου ζητησε επανεκκινηση. Γκουγκλαρα τον κωδικο του update και εκει ειδα οτι ειναι αυτο

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...