Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δοκίμασα να κλείσω τα protections με το InSpectre και πράγματι τα IOPS επανήλθαν εκεί που πρέπει σε 850 Evo 500GB..

97K read / 88K write

Ενώ με αυτά ενεργοποιημένα:

74Κ read / 66K write

Την ζημιά μάλλον την κάνει το Meltdown.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Δοκίμασα να κλείσω τα protections με το InSpectre και πράγματι τα IOPS επανήλθαν εκεί που πρέπει σε 850 Evo 500GB..

97K read / 88K write

Ενώ με αυτά ενεργοποιημένα:

74Κ read / 66K write

Την ζημιά μάλλον την κάνει το Meltdown.

Παρόμοια θέματα έχω κ γω στον 840pro (128), που έχω το OS. Ο 850 evo 500αρης αραχτός. Μόλις το έκλεισα κ γω με το inspectre πήρε ανάσα ο 840.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/2/2018 στις 6:15 ΜΜ, PolonosJ είπε

Ούτε safe mode . Τα error δεν είναι σταθερά συνέχεια βγάζει διαφορετικά 

Καλησπερα παιδες τελικα με αντικατεστησαν τον επεξεργαστη με καινουργιο γιατι οντως ειχε προβλημα ο επεξεργαστης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στη θέση σου θα έπαιζα κι ενα λοτο. Τέλος καλό. 

Μια ερώτηση, στο αντικατέστησε το κατάστημα ή η ιντελ? Και αν ήταν η ιντελ, έμεινες κάποιες μέρες χωρίς cpu ή πρώτα σου έστειλαν τον νέο?

Επεξ/σία από kogos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kogos είπε

Εγώ στη θέση σου θα έπαιζα κι ενα λοτο. Τέλος καλό. 

Μια ερώτηση, στο αντικατέστησε το κατάστημα ή η ιντελ? Και αν ήταν η ιντελ, έμεινες κάποιες μέρες χωρίς cpu ή πρώτα σου έστειλαν τον νέο?

Εμεινα χωρις Cpu τωρα δεν γνωριζω αν εγινε απο το καταστημα παντως δεν νομιζω να ειμαι τυχερος μιας και ειδα σε ξενα forum αρκετοι ειχαν τα ιδια θεματα με εμενα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ δύσκολα χαλάει ένας CPU πάντως. Ο άλλος που δουλεύει σε μαγαζί μιλάει για αναλογία 1 προβληματικό CPU για κάθε 100 προβληματικές mobo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το Spectre προκαλεί προβλήματα και σε λειτουργίες ασφαλείς. Οι SGX extensions, που είναι για την ασφάλεια εκτέλεσης των προγραμμάτων, έχουν πρόβλημα ασφαλείας εξαιτίας του Spectre. Φαίνεται ότι μπορεί να λυθεί χωρίς προβλήματα, αλλά έτσι είχαν πει και για τα Spectre και Meltdown αλλά ακόμη το παλεύουν.

Πηγή (Security Affairs):  http://securityaffairs.co/wordpress/69853/hacking/sgxpectre-sgx-enclave.html
Το paper του SgxPectre από το πανεπιστήμιο του Οχάιο: http://web.cse.ohio-state.edu/~zhang.834/papers/SgxPectre.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, talos_2002 είπε

Το Spectre προκαλεί προβλήματα και σε λειτουργίες ασφαλείς. Οι SGX extensions, που είναι για την ασφάλεια εκτέλεσης των προγραμμάτων, έχουν πρόβλημα ασφαλείας εξαιτίας του Spectre. Φαίνεται ότι μπορεί να λυθεί χωρίς προβλήματα, αλλά έτσι είχαν πει και για τα Spectre και Meltdown αλλά ακόμη το παλεύουν.

Πηγή (Security Affairs):  http://securityaffairs.co/wordpress/69853/hacking/sgxpectre-sgx-enclave.html
Το paper του SgxPectre από το πανεπιστήμιο του Οχάιο: http://web.cse.ohio-state.edu/~zhang.834/papers/SgxPectre.pdf

Η  είδηση ειναι οτι δεν υπάρχει fix... .  Αν  κώδικας θέλει να χρησιμοποιήσει κάποιες εντολές,  δεν φτιάχνει τίποτα το microcode σε ήδη υπάρχον κώδικα.

Και δεν ξέρω πως μπορεί ν φτιαχτεί αυτή η τρύπα.

Στην ουσία για να φτιαχτεί πρέπει να πάμε σε εποχές Pentium 4 ...

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, adtakhs είπε

Η  είδηση ειναι οτι δεν υπάρχει fix... .  Αν  κώδικας θέλει να χρησιμοποιήσει κάποιες εντολές,  δεν φτιάχνει τίποτα το microcode σε ήδη υπάρχον κώδικα.

Και δεν ξέρω πως μπορεί ν φτιαχτεί αυτή η τρύπα.

Στην ουσία για να φτιαχτεί πρέπει να πάμε σε εποχές Pentium 4 ...

Τι είπες τώρα;;;...θυμάμαι το αίσχος που ακούει στο όνομα Pentium 4.

Αυτός δεν ήταν με τη rambus ram;

Επεξ/σία από thanosAIAS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Τι είπες τώρα;;;...θυμάμαι το αίσχος που ακούει στο όνομα Pentium 4.

Αυτός δεν ήταν με τη rambus ram;

Αν αφαιρέσεις out-of-order execution, branch prediction και speculative execution  που λες πως θα βρεθείς ? 

Επεξ/σία από adtakhs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το spectre δεν θα υπάρξει οριστική θεραπεία. Μόνο πατσαρίσματα για τα ατελείωτα κενά που θα βρίσκουν διαρκώς ερευνητές. Και τα σοβαρά προβλήματα θα ξεκινήσουν από την παύση υποστήριξης μιας cpu λόγω παλαιότητας. Δυστυχώς.

Πριν αρκετές μέρες είδα βίντεο στο Znet για νέες μεθόδους παραβίασης, το οποίο τώρα δεν βρίσκω. Ούτε κάτι σχετικό με αυτό.

Ξέρει αλήθεια κανείς πώς μπορείς να κάνεις update τα microcode της ίντελ χωρίς να περιμένεις bios update του mobo κατασκευαστή; Γιατί αν περιμένουμε την Asus σωθήκαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...