Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν μειώσουν αρκετά το memory leakage, το όποιο πιθανό κενό θα είναι στην σφαίρα του Τζόκερ από θέμα πιθανότητας να αποκαλύψει ευαίσθητο περιεχόμενο της μνήμης, οπότε δεν υπάρχει λόγος να τρελαινόμαστε... ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον εκανα update τα microcodes   cpu306A9_plat12_ver0000001F_2018-02-07_PRD_3023E347  μεσω  "UBU  v1.70.a16.Dev" database   σε 1155 socket   και στον 3770κ  μου

https://www.win-raid.com/t154f16-Tool-Guide-News-quot-UEFI-BIOS-Updater-quot-UBU.html

μετα update των νεων  πια microcodes  ME TO  UBU στο  βιος  μου και φλασαρισμα   στην asus μεσω Q-FLASH 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ τουλαχιστον  ειμαστε safe κατα λεγομενα του INSPECTRE

κανοντας  disable  φυσικα το meltdown επανερχετε η αποδοση στο Good

επισης πλεον οι εντολες disable- enable ειναι ενεργες

vbbnnbk.JPG

 

τεστακια 

 

 

dgzxcxbcvx.JPG

xccv.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

λοιπον εκανα update τα microcodes   cpu306A9_plat12_ver0000001F_2018-02-07_PRD_3023E347  μεσω  "UBU  v1.70.a16.Dev" database   σε 1155 socket   και στον 3770κ  μου

https://www.win-raid.com/t154f16-Tool-Guide-News-quot-UEFI-BIOS-Updater-quot-UBU.html

μετα update των νεων  πια microcodes  ME TO  UBU στο  βιος  μου και φλασαρισμα   στην asus μεσω Q-FLASH 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ τουλαχιστον  ειμαστε safe κατα λεγομενα του INSPECTRE

κανοντας  disable  φυσικα το meltdown επανερχετε η αποδοση στο Good

επισης πλεον οι εντολες disable- enable ειναι ενεργες

vbbnnbk.JPG

τεστακια 

dgzxcxbcvx.JPG

xccv.JPG

Σε gaming πως είσαι bro με τα microcodes?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BabisTs είπε

Σε gaming πως είσαι bro με τα microcodes?

δεν ειχα καταλαβει κατι στα games  να πω την αληθεια .... αλλα τα 4 κ ειχαν πεσει αρκετα !!

παλι ομως  τωρα  μετα  τα microcodes  update  ναι μεν ειμαστε safe  αλλα  πεφτουν  παλι τα 4κ  και παιζω  με meltdown disable για την ωρα  οσο για  το spectre ειμαστε οκ

αυτη ειναι η database  του  UBU για οποιον θελει να κανει τα microcodes update  στο λινκ που εβαλα πιο πανω εχει οδηγιες για το πως γινετε

 

 

cfxcvcv.JPG

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

δεν ειχα καταλαβει κατι στα games  να πω την αληθεια .... αλλα τα 4 κ ειχαν πεσει αρκετα !!

παλι ομως  τωρα  μετα  τα microcodes  update  ναι μεν ειμαστε safe  αλλα  πεφτουν  παλι τα 4κ  και παιζω  με meltdown disable για την ωρα  οσο για  το spectre ειμαστε οκ

αυτη ειναι η database  του  UBU για οποιον θελει να κανει τα microcodes update  στο λινκ που εβαλα πιο πανω εχει οδηγιες για το πως γινετε

cfxcvcv.JPG

Για haswell γνωρίζουμε τίποτα bro?....................άκυρο

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

6 ώρες πριν, ultraex2003 είπε

δεν ειχα καταλαβει κατι στα games  να πω την αληθεια .... αλλα τα 4 κ ειχαν πεσει αρκετα !!

παλι ομως  τωρα  μετα  τα microcodes  update  ναι μεν ειμαστε safe  αλλα  πεφτουν  παλι τα 4κ  και παιζω  με meltdown disable για την ωρα  οσο για  το spectre ειμαστε οκ

αυτη ειναι η database  του  UBU για οποιον θελει να κανει τα microcodes update  στο λινκ που εβαλα πιο πανω εχει οδηγιες για το πως γινετε

cfxcvcv.JPG

Bro είσαι ωραίος.....τώρα τεστάρω σταθερότητα.......

Χωρίς τίτλο.png

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ότι τα τελευταία patches/fws έφτασαν "πίσω" μέχρι και τους Sandy?

Πολύ καλή κίνηση, αναμφισβήτητα.

Μόνο να δούμε σε τι βαθμό"κόβει" και δημιουργεί θέματα σε αυτές τις γενιές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα κομπλέ και σε stability με ibt very high 10-run αλλά και σε score σε benches η cpu (π.χ. ίδια score στο cb r15 στο single & στο multi όπως και πριν το update).....έχοντας όλα τα new protection πια και στον 4790Κ!

Χωρίς τίτλο.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Πέτρος είπε

Ισχύει ότι τα τελευταία patches/fws έφτασαν "πίσω" μέχρι και τους Sandy?

Πολύ καλή κίνηση, αναμφισβήτητα.

Μόνο να δούμε σε τι βαθμό"κόβει" και δημιουργεί θέματα σε αυτές τις γενιές.

Εγω με Sandy oλα disable τα έχω. Ειχα κάτι κουλα με τον SSD. Ας με χακαρουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Εγω με Sandy oλα disable τα έχω. Ειχα κάτι κουλα με τον SSD. Ας με χακαρουν 

7νησιωτη  τρεξε ενα in spectre  το τελευταιο version  7 να δω τι CPUID εχεις μπας και παιζει κανα mcode στην πιατσα !!!!

http://www.guru3d.com/files-details/download-inspectre.html

στα δικα μου τωρα με τον iny bridge (3770k) φαινετε οτι περασαν ολα τα τεστ σαν safe !! μετα το bios update mcode  μεσω ubu

 

win 10 pro RS5 /build 17623

dfhcfggv.JPG

 

σε win 7 

 

Καταγραφήersdgdsf.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

@ultraex2003

ορίστε

Capture.JPG.4286a8d164cc3e32e6326db5ca07079e.JPG

bro !!  το κοιταξα εχει μεσα  mcodes για σενα   με κωδικο (cp206A7_plat12_ver0000002D_2018-02-07_PRD_1BDB79EA.bin) οποτε τους περνας με το ubu στο βιος σου και μετα φλασαρεις το βιος για να τους διαβασει η cpu

εγω βεβαια εκτος των mcodes εκανα και καποια αλλα update που ειχε μεσα σε σατα/vga/lan/gop κλπ

 οποτε  ετσι βαζεις μεσα  νεα mcodes  με ημερομηνια 7/2/2018   ετσι ανοιγεις  και τις εντολες  enable/ disable και για το spectre και παιζεις αναλογα τι σε βολευει  κατι που εκανε και ο βαβυ πετυχημενα !!

 

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ultraex2003 είπε

bro !!  το κοιταξα εχει μεσα  mcodes για σενα   με κωδικο (cp206A7_plat12_ver0000002D_2018-02-07_PRD_1BDB79EA.bin) οποτε τους περνας με το ubu στο βιος σου και μετα φλασαρεις το βιος για να τους διαβασει η cpu

εγω βεβαια εκτος των mcodes εκανα και καποια αλλα update που ειχε μεσα σε σατα/vga/lan/gop κλπ

 οποτε  ετσι βαζεις μεσα  νεα mcodes  με ημερομηνια 7/2/2018   ετσι ανοιγεις  και τις εντολες  enable/ disable και για το spectre και παιζεις αναλογα τι σε βολευει  κατι που εκανε και ο βαβυ πετυχημενα !!

Νίκο, δε κατάλαβα και πολλά, κάτι σαν bios είναι αυτο; :P

Thanks.by.the.way 

Κατσε να μελετήσω τις οδηγίες σου πάνω μην κάνω καμιά ματσακονια και τρέχω

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Νίκο, δε κατάλαβα και πολλά, κάτι σαν bios είναι αυτο; :P

Thanks.by.the.way 

Κατσε να μελετήσω τις οδηγίες σου πάνω μην κάνω καμιά ματσακονια και τρέχω

Όχι δεν είναι βίος είναι νέα mcodes για τη cpu σου  απο κει και περα  παιζεις με τα protection enable/disable μεσω in spectre

Αν δεν τα κατάλαβεις  στο λινκ που εβαλα πες μου ποιο bios φοράς η στείλτο μου να στα περάσω και μετά στο ξαναστελνω όποτε το μόνο που θα κάνεις εσυ είναι να φλασαρεις το βίος με τα νεα mcodes  ενσωματωμενα τόσο απλά!!

εσενα σε ενδιαφερει το 7 ) cpu mcodes update 

εγω εκανα και τα αλλες  επιλογες  update  σατα /λαν κλπ 

 

sdgzsds.JPG

Επεξ/σία από ultraex2003
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...