Προς το περιεχόμενο

Τεράστιο σχεδιαστικό λάθος σε όλους τους Intel επεξεργαστές εξαναγκάζει τον επαναπρογραμματισμό σε Linux και Windows Kernels, εώς και 30% χαμηλότερες οι επιδόσεις.


Καϊάφας

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, ZELOMOTH είπε

Ναι πολυ έμενταλ εγινε η δουλεια εκει στην ιντελ..

Ενω η amd με μια τρυπουλα, αντε να κανει για τρυπια δεκάρα!😋

Το θέμα είναι ότι και με όλες τις τρύπες δεν ρίχνουμε μαύρο στην Intel. Εγώ όταν πήρα pc δεν είχαν βγει ακόμα οι τρύπες. Μόλις τον πήρα μετά από 2 3 βδομάδες έσκασαν τα melt spectre αλλιώς θα ήμουν αλλού. Όπως και να έχει σε καμία περίπτωση οι Intel δεν έχει ασφαλέστερα cpu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, GBorb είπε

Για μένα το χειρότερο για την Intel είναι ότι ενώ γνώριζε για τις τρύπες έβγαλε στην αγορά ακόμα 2 σειρές επεξεργαστών.

Λίγο τους νοιάζει τα λεφτά του κόσμου να περνουν και ολα καλά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Arkin είπε

Λίγο τους νοιάζει τα λεφτά του κόσμου να περνουν και ολα καλά. 

Δεν τα κλέβουν... Εν γνώσει τους αγοράζουν οι καταναλωτές

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Δεν τα κλέβουν... Εν γνώσει τους αγοράζουν οι καταναλωτές

Όχι δεν είναι εν γνώση τους. Στην συντριπτική πλοιψηφία τους ο κόσμος δεν το γνωρίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους εδώ μιλάω που ασχολούνται με τα δρώμενα της τεχνολογίας. Για τους απλούς καταναλωτές τους θεωρώ ευτυχισμένους, πηγαίνουν στο Πλαίσιο και ψωνίζουν ανάλογα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Δεν τα κλέβουν... Εν γνώσει τους αγοράζουν οι καταναλωτές

Δεν με είχε πει κανένας για τις τρύπες πρωτου αγοράσω ούτε όσοι αγόρασαν sandy και μετά. Δεν είναι εν γνώση μας όσο και αν τα ψάχνουμε. Οι τρύπες διέρρευσαν τώρα αν τις ήξερε ο κόσμος από παλιά δεν θα επερνε τα λεφτά του κόσμου η Intel. Εξαπάτηση το λέω εγώ έκρυψε κάτι ώστε να πουλήσει τα τρυπια cpu εν άγνοια του κόσμου. 

Επεξ/σία από Arkin
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Arkin είπε

Οι τρύπες διέρρευσαν τώρα αν τις ήξερε ο κόσμος από παλιά δεν θα επερνε τα λεφτά του κόσμου η Intel.

Εξαπάτηση το λέω εγώ έκρυψε κάτι ώστε να πουλήσει τα τρυπια cpu εν άγνοια του κόσμου. 

Στο πρωτο κομματι εχεις δικιο αλλα στο δευτερο εχεις αδικο.Τα νουμερα παντως αλλα λενε στις πωλησεις των προσφατων καφεδων και μαλιστα εσυ ο ιδιος στο αλλο θεμα ελεγες οτι η intel δικαιως εχει τοσες πωλησεις γιατι ο 8700κ ειναι πολυβολο και δεν τον φτανει κανεις.

Επισης εσυ ο ιδιος εν γνωση σου  αυτη την φορα περιμενεις και τον 9900κ για να τον αγορασεις.Στο ενα θεμα δηλαδη μιλας για εξαπατηση και ''κρα κρα'' για την intel και στο αλλο''αντε να ερθει το κτηνος ο 9900κ να μας βγαλει το pc 5χρονια''.

Ειναι αυτο που ελεγα και πιο παλια.Απο την μια  κραζει ο κοσμος την χ γνωστη εταιρεια(απλα για να κραζει) και μετα στην πραξη παλι τα προιοντα της αγοραζει.

F logic....

2 ώρες πριν, GBorb είπε

Για μένα το χειρότερο για την Intel είναι ότι ενώ γνώριζε για τις τρύπες έβγαλε στην αγορά ακόμα 2 σειρές επεξεργαστών.

Γιατι οι νεοι Intel που κυκλοφορουν σε λιγο καιρο νομιζεις οτι θα εχουν κλειστες αυτες τις τρυπες?

1 ώρα πριν, BlueBlood7 είπε

Όχι δεν είναι εν γνώση τους. Στην συντριπτική πλοιψηφία τους ο κόσμος δεν το γνωρίζει.

Και για αυτο το κομματι ποιος ακριβως φταιει ?Μηπως τους περισσοτερους απλα δεν τους ενδιαφερει αυτο το πραγμα παρα μονο οι επιδοσεις και το brand της εταιρειας καλως ή κακως?

Εχω φιλο μου που τον μηνα Σεπτεμβριο θα φτιαξει ενα pc.Με ρωταει ποιος ειναι ο καλυτερος επεξεργαστης μεχρι 180ευρω.

Του λεω ο ryzen 5 2600 καινουργιος ή ο ryzen 5 1600 used(του λεω και το γιατι).Η απαντηση του ειναι οτι θα παρει τον i5 8400 γιατι...ειναι intel.

Το ιδιο ισχυει και στα κινητα.

Υπαρχει μια μεριδα ατομων που αγοραζε Blackberry(και εν μερη αγοραζει)καθαρα για το κομματι της ασφαλειας ή εν μερη και Iphone.

Ποσοι ομως ηταν αυτοι?Ελαχιστοι.

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Στο πρωτο κομματι εχεις δικιο αλλα στο δευτερο εχεις αδικο.Τα νουμερα παντως αλλα λενε στις πωλησεις των προσφατων καφεδων και μαλιστα εσυ ο ιδιος στο αλλο θεμα ελεγες οτι η intel δικαιως εχει τοσες πωλησεις γιατι ο 8700κ ειναι πολυβολο και δεν τον φτανει κανεις.

Επισης εσυ ο ιδιος εν γνωση σου  αυτη την φορα περιμενεις και τον 9900κ για να τον αγορασεις.Στο ενα θεμα δηλαδη μιλας για εξαπατηση και ''κρα κρα'' για την intel και στο αλλο''αντε να ερθει το κτηνος ο 9900κ να μας βγαλει το pc 5χρονια''.

Ειναι αυτο που ελεγα και πιο παλια.Απο την μια  κραζει ο κοσμος την χ γνωστη εταιρεια(απλα για να κραζει) και μετα στην πραξη παλι τα προιοντα της αγοραζει.

F logic....

Γιατι οι νεοι Intel που κυκλοφορουν σε λιγο καιρο νομιζεις οτι θα εχουν κλειστες αυτες τις τρυπες?

Και για αυτο το κομματι ποιος ακριβως φταιει ?Μηπως τους περισσοτερους απλα δεν τους ενδιαφερει αυτο το πραγμα παρα μονο οι επιδοσεις και το brand της εταιρειας καλως ή κακως?

Εχω φιλο μου που τον μηνα Σεπτεμβριο θα φτιαξει ενα pc.Με ρωταει ποιος ειναι ο καλυτερος επεξεργαστης μεχρι 180ευρω.

Του λεω ο ryzen 5 2600 καινουργιος ή ο ryzen 5 1600 used(του λεω και το γιατι).Η απαντηση του ειναι οτι θα παρει τον i5 8400 γιατι...ειναι intel.

Κοίτα εφόσον τους περνουν εν γνώση τους ξέροντας τις τρύπες καλώς έγραψα για αυτούς που δεν γνωρίζουν. Ο 9900k αν παραμένει με τις τρύπες όχι δεν θα τον πάρω. Αν τις φτιάξουν προφανώς θα τον τσιμπήσω αφού κουμπώνει άμεσα στη μητρική. Αν γνωριζα για τις τρύπες σε AMD θα πήγαινα αλλά δεν γνωριζα μετά διέρρευσαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Arkin είπε

Κοίτα εφόσον τους περνουν εν γνώση τους ξέροντας τις τρύπες καλώς έγραψα για αυτούς που δεν γνωρίζουν. Ο 9900k αν παραμένει με τις τρύπες όχι δεν θα τον πάρω. Αν τις φτιάξουν προφανώς θα τον τσιμπήσω αφού κουμπώνει άμεσα στη μητρική. Αν γνωριζα για τις τρύπες σε AMD θα πήγαινα αλλά δεν γνωριζα μετά διέρρευσαν. 

Στην ιδια αρχιτεκτονικη θα ειναι,τι σε κανει να πιστεψεις οτι θα κλεισουν ετσι ξαφνικα ολες οι τρυπες?

Και νεοι ιντελ σε νεα αρχιτεκτονικη να βγουν αργοτερα,παλι αυτο δεν σημαινει οτι δεν θα εχουν τρυπες.

Plz μην μου αρχιζεις τις αστειες δικαιολογιες τωρα.

Ακομα και πριν αγορασεις τον 8700k μου εκραζες την ιντελ(επειδη την εκραζαν μερικοι)για τις τακτικες της και τα μονοπωλεια και ελεγες συνεχεια μπραβο στον ανταγωνισμο και στην amd,μονο και μονο για να παρεις τελικα τον 8700κ.....

Επισης σε Amd μπορεις να πας οποιαδηποτε ωρα και στιγμη,αλλα για ποιο λογο δεν πηγες τοσο καιρο?Γιατι θα χασεις τα 5ghz που σε εχουν γλυκανει.

Μια χαρα μεταπωληση εχει ο 8700κ εδω και καιρο(απο τοτε που το εμαθες για το meltdown/spectre)αν οντως σε πειραζε τοσο πολυ,ανετα εκανες μεταβαση σε ryzen 5/7 στα ιδια χρηματα.

Απο κατι τετοια παραδειγματα εχει βγει το κλασσικο''κραζεις,θαυμαζεις''.

Και εγω φυσικα intel ειχα πιο πριν και intel εχω,αλλα ποτε μου δεν ειχα πει οτι ειναι οι πιο ασφαλεις ή οι καλυτεροι(ή για θερμαστρες που γραφανε πιο παλια μερικοι) γενικα και λοιπες μπαρουφες(πιο παλια μεχρι και amd fanboy με ειχαν βγαλει στο forum....).

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα ότι έχουν τρύπες δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι πολύ καλά cpu. Patch όπως βλέπεις περνουμε συνέχεια. Ο 9900k θα έχει αυτά τα patch Day one. Ο 8700k βγήκε χωρίς να έχει κανένα. Όλα τα παραπάνω δεν αναιρούν το γεγονός ότι η Intel ήξερε για αυτές τις τρύπες και όμως έβγαλε όλα αυτά τα cpu. Και όπως βλέπεις καθημερινά περιμένω microcode patches από την Asus για τη νέα τρύπα. Για melt spectre 3 φορές πέρασα bios και 3 4 φορές από Microsoft update. 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Κοίτα εφόσον τους περνουν εν γνώση τους ξέροντας τις τρύπες καλώς έγραψα για αυτούς που δεν γνωρίζουν. Ο 9900k αν παραμένει με τις τρύπες όχι δεν θα τον πάρω. Αν τις φτιάξουν προφανώς θα τον τσιμπήσω αφού κουμπώνει άμεσα στη μητρική. Αν γνωριζα για τις τρύπες σε AMD θα πήγαινα αλλά δεν γνωριζα μετά διέρρευσαν. 

 

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Επισης σε Amd μπορεις να πας οποιαδηποτε ωρα και στιγμη,αλλα για ποιο λογο δεν πηγες τοσο καιρο?Γιατι θα χασεις τα 5ghz που σε εχουν γλυκανει.

Μια χαρα μεταπωληση εχει ο 8700κ εδω και καιρο(απο τοτε που το εμαθες για το meltdown/spectre)αν οντως σε πειραζε τοσο πολυ,ανετα εκανες μεταβαση σε ryzen 5/7 στα ιδια χρηματα.

Σου απάντησε, αλλά, ως συνήθως, περί άλλων τυρβάζεις.

Anyway, μπορούμε να μην ασχολούμαστε με τις παλινωδίες της γνωστής μασκότ του φόρουμ; Ας γράψει ό,τι θέλει, να το ευχαριστηθεί κιόλας, κι ας αυτοθαυμάζεται.

Προφανώς, λοιπόν, δεν αναμένεται να κυκλοφορήσουν "θωρακισμένοι" επεξεργαστές. Ίδια αρχιτεκτονική, ξεζούμισμα των ρολογιών και 2 επιπλέον πυρήνες (για τους 9700k και 9900k o

λόγος), ναι. Θωράκιση, όχι. Όποιος αγοράζει, ξέρει τι παίρνει (ή μπορεί να μάθει) και επιλέγει αναλόγως. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

Μπα δεν είναι απάντηση αυτή. Εφοσον περνω patches εμένα μου αρκεί. Στην αρχή αν ήξερα για τις τρύπες σε AMD θα πήγαινα. 

 

 

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...